Brokovnice a jednotná střela

Vše o brokovnicích
Odpovědět
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od Georg.H »

Patrik Adamek
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 21.11.2012, 18:41

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od Patrik Adamek »

tak jsem to měřil...je to 70,takže udělali chybu v průkazu zbraně :|
egon
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pát 31.7.2009, 20:28

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od egon »

Zdravim,kamos ma dvojku 16/16 a zkousel jednotnou strelu na 25m a prava hleven strili do leva cca od stredu 14cm a leva zase do prava to same.Da se stim neco delat nebo to tak je.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od fesoj »

Jedině vyzkoušet různé druhy jednotných střel, třeba s něčím lepší soustřel docílí, ale jinak nevím, žádnou úpravou zbraně bych to neřešil - bylo by to málo muziky za hodně peněz.
Kritériem pravdy je praxe.
Vocas
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: sob 18.2.2012, 14:12

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od Vocas »

Já bych střílel na zvěr pribihajici zleva levouhlavní a na zvěr zprava pravou hlavní,odpane tím prědsazení a vše je v pohodě
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od dalas »

Jak si z té zbraně střílel. Z ruky nebo s oporou? Ony se ty osy hlavní totiž kříží, protože se počítá, že výstřel z pravé hlavně vychýlí zbraň doprava a z levé doleva (hlavně jsou mimo osu zbraně). Opora může tyto síly zachytit a nedojde k tomu, s čím je v konstrukci počítáno. Obdobně je to u kozlice a už to tady bylo probíráno, jak nějací hoši měřili udělátorem souosost hlavní a došli k závěru, že všechny brokovnice jsou zmetky, neb nenašli jedinou, kde by byly hlavně souosé. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od kojot »

dalas píše: nějací hoši měřili udělátorem souosost hlavní a došli k závěru, že všechny brokovnice jsou zmetky, neb nenašli jedinou, kde by byly hlavně souosé. :lol:
To jsem psal já, nicméně praktická zkouška to potvrdila. Kulantně mi naznačili, že jsem debil a odjeli.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od dalas »

To je právě to, proč s jednou jednotnou střelou je soustřel dobrý a s druhou ne. To platí jak u brokovnice, tak kulobroku, kulové kozlice nebo dvojáku. Je to vždy souhra nastavení hlavní, sil, vytvořených zpětným rázem a úchopem zbraně. Klidně se může stát, že z jedné zbraně budou soustřely rozdílné pro dvě rozdílné osoby. Prostě ten puškař musí na něco ten soustřel nastavit. Např u mé kozlice mohu střílet od 24g až do 53g a je jasné, že ta flinta se chová u každé laborace jinak a je třeba zkouškou najít takový náboj u kterého mě soustřel sedí, tak, jak to psal fesoj, nebo vědět, kam to uhýbá, jak psal vocas a střelbu tomu přizpůsobit. Pro souosé hlavně by se pro dobrý soustřel rovný vzdálenosti os muselo střílet z pevně upnuté zbraně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od fesoj »

To Dalas - naprostý souhlas ! Já jsem u své ZH 201 měl rozdíl mezi horní a spodní hlavní na 50 m cca 40 cm vertikálně a necelých 10 cm horizontálně. Musel jsem s tím počítat a uvědomit si, z které hlavně střílím - tenkrát v 70. letech možnost vyzkoušet různé druhy střeliva nebyla - a měnit dle toho záměrný bod. Moc těch S-Ballů jsem sice na zvěř nevystřelil, ale na své v životě první ulovené prase jsem zatuploval a obě rány seděly na komoře 10 cm nad sebou. Pytlačící čuvač mi také neutekl a dokonce mám jednotnou střelou ulovené i 2 kočky /samozřejmě v prudkém sedu/. Ale to už dnes je historie, protože si už ani nepamatuji, kdy jsem si naposledy vyšel s brokovnicí...
Kritériem pravdy je praxe.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od Toma »

Za komančů chlapi kteří nedostali kulovnici,lovili lišky v zimě na sněhu S ball plastikama a bajkalem na 70 m.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od fesoj »

Rád věřím. Kdo umí, ten umí.
Kritériem pravdy je praxe.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od Toma »

Měli na tom puškohled,sem zapoměl dodat.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od fesoj »

Pochopitelně. Osazení brokovnic puškohledem se praktikovalo zejména v době, když bylo možno lovit černou jednotnou střelou při individuálním lovu. A na Slovensku častěji než u nás.
Kritériem pravdy je praxe.
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od nimrodl »

Hoši,která jednotná střela je podle vás nejpřesnější co se týká soustřelu ? Duplex,Brenneke,S-ball,S-bal plastik,Speciál slug,yavascalar,sauvestre,plášťovaný podkaliberní hornady ?

Uvažuju,že bych si nakoupil zásobu Duplexů,protože dle mého názoru nebude trvat dlouho a zařadí je mezi " A " díky jejich průbojnosti,myslím že není na škodu mět pár těchto nábojů ve skříni pro strýčka příhodu.Na lov to asi nebude dobré,protože když si spomenu jak dřív na naháňkách hvízdal mezi stromy plastik,tohle bude jistě o poznání horší.
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Brokovnice a jednotná střela

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Je potřeba si brokovnici vyzkoušet,která střela z ní chodí nejlépe. Každá flinta střílí jinak a která má výměnné choke, tak je zapotřebí i vyzkoušet různé čoky. Pro jednotnou střelu by se neměl používat čok větší než 0,5. Vyzkoušel jsem spoustu druhů střel a jelikož používám naše brokovnice z Brna s pevným zahrdlením, tak střílím pouze náboje s 650 Bar. (nepoužívám 1050). Z kozlice ZH a dvojky ZP r.12 je nejřesnější střela orig.Brenneke od RWS, téměř stejná je italská Palla Solengo od Mirage a velice slušnou přesnost má i náš S-Ball plastik. Z kozlice Brno super se zahrdlením 3/4, 1 chodí přesně náš plastik a slušnou přesnost má i ten litevský Dupleks Dupo 28 g. Vzhledem k zahrdlení jsem v supru jiné střely nepoužíval.
Pro lov černé na naháňkách mám oblíbené orig. Brenneke.
Odpovědět