Brokovnice Mossberg

Vše o brokovnicích
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Brokovnice Mossberg

Příspěvek od fesoj »

Kdesi jsem četl článek o těchto zbraních. Mají se vyrábět jak v provedení "automat", tak "pumpa". Zaujalo mne, že k oběma typům v r.12 /délku nábojnice si již nepamatuji/ existují dvě různé hlavně. Jedna klasická broková s výměnným zahrdlením, druhá s vývrtem. Ne s drážkováním, ale s klasickým šroubovicovitým vývrtem v r. 12. Je určena pro střelbu jednotnými podkaliberními střelami, přičemž rozptyl na 100 m se má pohybovat do 5 cm. Je možno z ní střílet i jakékoliv jiné jednotné střely s údajně podstatně menším roztylem než z hladké hlavně. Tato hlaveň je osazena hledím a muškou, je na ni možno namontovat i puškohled. A já se ptám : Je to ještě brokovnice nebo už kulovnice ? Kdyby s touto zbraní chtěl u nás někdo lovit spárkatou, jak by to bylo z hlediska zákona /nemyslím samozřejmě naháňky na černou zvěř, tam je to jasné/. Podle mě jde o kulovnici v r.12 a jejímu použití pro lov spárkaté by nemělo nic bránit, energie bude určitě víc než dostatečná.
Kritériem pravdy je praxe.
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od mikis »

Myslim, že pro zákon bude bude hlavní co ma napsáno v papírech....předpokládám že brokovnice- opakovací (případně samonabíjecí) a dal to asi nemusíš pitvat...jaký je vnitřek hlavně nikdo řešit nebude...a krom toho myslím, že tento typ brokovnic nemá drážkování po celé delce.Dřív to dělali italové a tuším byli dražky až v poslední třetině s pozvolným náběhem. U chokovaných flint je pak nahradil PARRADOX , což je ten samý případ pozvolný přechod z hladké hlavně do dražek akorát kratší.
Měl jsem flintu kde byl v sadě, ale nikdy jsem se nikde nedočetl jestli se nemůže stát ,že vystřelim levotočivej slug z pravotočivejch dražek :D (nebo opačně) , a jaký bude mít vliv roztáčení střely na utažení-povolení choke v hlavni....ten kroutící moment musí být značný...

Každopádně jako kulovnice to asi použitelný (dle zakona) nebude....
gewarosse
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 04.1.2007, 22:53
Bydliště: Praha

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od gewarosse »

A navíc kvalita výrobků taky nic moc.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od Reno »

U toho Mossberga asi půjde o podobnou "combo" variantu brokovnice, které nabízí i jiní výrobci, např. REMINGTON.
Z hlediska zákonů ČR to podle mého názoru i s tou mířidly osazenou hlavní a nějakým pseudovývrtem bude pořád brokovnice (tenkostěnná hlaveň). V některých státech USA existují ohledně lovu restrikce, že v určitém období (asi něco jako hájení ) nebo lokalitě (bezpečnost) nesmí k lovu používat standardní kulovnice, ale jen brokovnice s jednotnou střelou. Asi i z těchto důvodů vznikly tyto pevnými mířidly opatřené "slugové" hlavně, včetně různých pseudovývrtů, které mají jednotné střele udělit rotaci a zlepšit tím její přesnost. Dokonce se vyrábí i "slugové" pušky s odsuvným válcovým závěrem, jako např. ZDE, nezřídka se i osazují puškohledem. Aby onen pseudovývrt fungoval, to asi bude hodně záležet i na tom, jak si vzájemně "porozumí" s použitým typem slugu...
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Lovu.Tuto soupravu brokovnice se dvěma hlavněmi vlastním.Je to MOSSBERG 5OO 12/76.Brokovnice je naprosto super jak na ovládání tak na spolehlivost.Co se týče hlavně pro střelbu slugem sděluji,že na 50m létají slugy jednou dírou.O spolehlivosti a naprosté funkčnosti svědčí fakt,že tato brokovnice je ve výzbroji US Army ve všech jednotkách.Když mého Mossberga na naháňce viděli američtí kolegové, vojáci sloužící v Evropě,jen pochvalně pokyvovali hlavami. :) Dodávám,že zbraň je ve dřevě a ne v plastu. Více na www.mossberg.com
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od fesoj »

No konečně se ozval někdo, kdo ví, vo co gou. A ptám se znova : Hlaveň pro střelbu slugem má, pokud se nemýlím, klasický vývrt po celé délce. Takže co to v této variantě je ? Kulovnice v r.12, z které je možno /samozřejmě za cenu snížení výkonu a zvětšení rozptylu/ vystřelit brokový náboj, nebo brokovnice r. 12, určená ke střelbě jednotnou střelou ? Protože nemýlím-li se, je rozdíl mezi kulovou a brokovou zbraní právě v tom, zda je vývrt hlavně drážkovaný či hladký, nikoliv v ráži či tlouštce materiálu hlavně - - a pak by nic nebránilo tomu, použít tuto zbraň na odstřel veškeré spárkatá zvěře, limit 1500 J/100 m bude určitě splňovat.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od Leon »

tak to by mě taky zajímalo co to vlastně je když to má takovéhle drážky výsledek s SST
http://www.rippleoutdoors.com/wp-conten ... hotgun.jpg
Obrázek
CZ 550 american 308win.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Slugová hlaveň je 60cm a je opatřena kompenzátorem zdvihu,stejně tak i broková,Otevřená mířidla hledí je stranově i výškově seřiditelné.Vývrt je hladký není drážkovaný jako u kulovnice.Nevím zda je to polygon nebo něco jiného.Střílím převážně náboje 12/70 a to i brokové,i když ty jen na krátko.Z toho se domnívám,že mám brokovnici.Kamarád má Mossberga brokovnici opakovačku s odsuvným závěrem s kapacitou zásobníku myslím na 3 rány,pažba je plastová.A tato opakovačka má skutečně drážkovaný vývrt jako kulovnice. Tak babo raď :).Má Brokovnice se uzamyká přímo do hlavně a má bezlžičkový podavač diky čemuž se výborně ovládá zejména při nabíjení a vybíjení a to i v zimě v rukavicích.Náboje jsou vyhazovány na pravo od střelce výhozním okénkem.Na pouzdru závěru je rybina na přípravu pro montáž optiky.Pojistka je na hřbetě v dosahu palce a je pořád v pohotovosti.Odjištění se děje v okamžiku.Osobně považuji Mossberga za lepší pumpu než je Remington z důvodu lepšího ovládání.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Co se týče vzhledu,nevydím v pojetí mysliveckých tradic žádnou závadu.Nikdy jsem se na společných lovech nesetkal s kritikou,že jsem kovboj z ameriky,a že tato zbraň do lesa nepatří.Častěji myslivci tuto zbraň okukují co je to zač,protože ve většině případů to nikdy neviděli.Hlavně kompenzátor na hlavni je zázrak :D Je to jako kritizovat jednušku Bajkalku.Osobně jsem zastáncem mysliveckých tradic hlavně v odívání a maskáče s kšiltovkou bych hnal do Afgánistánu :D .Přijít na společný lov se SPASEM 15 nebo BENELI NOVA je také mimo.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od Petr1970 »

mossberg: prosímtě, jak a co máš v papírech? byly nějaké problémy při přihlašování?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od Leon »

Petr1970 píše:mossberg: prosímtě, jak a co máš v papírech? byly nějaké problémy při přihlašování?
má hladký vývrt tak že určitě žádný problém nebyl
CZ 550 american 308win.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od MOSSBERG500 »

přihlášení bez problémů.Ohledně přihlašování musím PČR v našem městě jen chválit.Vstřícný přístup bez čekání bez zbytečností a byrokracie.Zbraň má výrobní čísla všechny schodná jak rám tak obě hlavně,ale techničáky mám dva.V prvním na komplet brokovnici s brokovou hlavní je psáno : brokovnice opakovací, výrobce Mossberg,ráže 12/76 a v druhém : hlaveň brokovnice opakovací,výrobce Mossberg,ráže 12/76.Pokud jdu na společný lov se slugovou hlavní musím mít oba techničáky sebou,i když bych nemusel jak je uvedeno výše čísla jsou schodná,ale z důvodu serioznosti při případné kontrole nechci zbytečně prudit kontrolní orgán :D .Pokud se rozhodneš Mossberga koupit myslím,že budeš spokojen.Jen dodám,že kamarád má také pětikilo,ale v ráži 12/89 !!! a to je totální mazel :D
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od Reno »

fesoj píše:...Hlaveň pro střelbu slugem má, pokud se nemýlím, klasický vývrt po celé délce. Takže co to v této variantě je ? Kulovnice v r.12, z které je možno /samozřejmě za cenu snížení výkonu a zvětšení rozptylu/ vystřelit brokový náboj, nebo brokovnice r. 12, určená ke střelbě jednotnou střelou ? Protože nemýlím-li se, je rozdíl mezi kulovou a brokovou zbraní právě v tom, zda je vývrt hlavně drážkovaný či hladký, nikoliv v ráži či tlouštce materiálu hlavně - - a pak by nic nebránilo tomu, použít tuto zbraň na odstřel veškeré spárkatá zvěře, limit 1500 J/100 m bude určitě splňovat.
Myslím, že na tohle ti tady nikdo 100% neodpoví... :? Je to totiž otázkou výkladu zákona, který zrovna toto moc detailně neřeší, takže každý "ouřada" na to může mít jiný názor. Na tuto problematiku se váže § 45 odst. 1 písm. k) z. č. 449/2001 Sb. o myslivosti, dále příloha z. č. 119/2002 Sb. o zbraních a nebo § 2 odst. 2 písm. a) z. č. 156/2000 Sb. o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů. Jak je vidět, nic jednoznačného... Ale možná že existují ještě nějaké další detailnější předpisy, akorát já o nich nevím... Mimochodem, tou "tenkostěnnou hlavní" jsem myslel to, že náboje pro brokovnice na hlaveň působí menšími tlaky a proto ta "tenkostěnnost" oproti hlavním standardních kulovnic. Jinak s tím splněním limitu 1500J/100m to v případě slugů není díky výraznému poklesu rychlosti až tak jisté, např. z 60 cm hlavně to v pohodě splní jen "magnumové" slugy 12x76, 12x70 jen od některých výrobců a ráže 16 nebo 20 už jsou pod limitem.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Dle mého názoru pokud je v hlavni vývrt jedná se stále o brokovnici v klasickém pojetí jak ji chápeme my myslivci v Evropě.Domnívám se,že i v chápání brokovnice ji amíci vyrobili.Je obecně známo,že amící jsou magoři do zbraní a jsou schopni vyrobit snad všechno.K tomuto mě vede jednak ráže zbraně udávána výrobcem jako broková tak náboj a je jedno zda s jednotnou nebo hromadnou střelou.Snad by mohl poradit Shiva :)
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: Brokovnice Mossberg

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Lovu.V posledním vydání časopisu Zbraně a náboje je článek o brokovnicích Mossberg.Popisují zde sice pumpy pro ozbrojené složky a chrliče broků v disciplínách dle pravidel IPSC,ale je zde možno se dočíst o konstrukci ,střelbě ,spolehlivosti těchto brokovnic.
Odpovědět