Fabarm ELOS C Sporting

Vše o brokovnicích
Clint
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: stř 02.1.2013, 17:11

Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Clint »

Zdravím,

protože mě zajímá broková střelba na asfaltové holuby, rád bych si na jaře zakoupil brokovou kozlici. Hedal jsem tak různě po internetu, navštívil pár obchodů, abych si udělal přehled, co se kde nabízí, v jaké kvalitě a za jaké ceny. Shledal jsem,že co se týče sportovní střelby, tábor se rozděluje především na majitele značek Browning a Beretta. Pak je další skupina a ta používá zbraně dalších výrobců, italské kozlice či ruské IŽ.
Po pravdě plánuji střílet jen rekreačně, protože se věnuji i střelbě z krátkých zbraní a tak střílení holubů vidím max. dvakrát do měsíce. (ani zaměstnání mi nedovolí více času).
O kvalitách zbraní Browning a Beretta nemůže být pochyb. Jedná se především o prvotřídní kozlice, špičkově zpracované a časem odzkoušené. Bohužel však cena těchto zbraní se pohybuje trochu nad limit, než jsem ochoten do této zbraně dát. (60-80 tis je prostě mnoho - s ohledem na rodinu, splácení dou atd....)
Protože bych však rád koupil kozlici již trochu vybavenou, poohlížím se po brokovnicích jiných výrobců. Ruskou IŽ jsem z výběru ihned vyřadil, měl jsem ji v ruce a již vyklopení zbraně vyžadovalo pomalu lámání přes koleno.




Je mi jasné, že zbraň by měla především dobře sedět v rameni a protože mám extra dlouhé ruce, nový Browning 725 Sporter v ceně 54 tis je mi krátký. Se stavitelnou lícnicí pak stojí díky lepšímu dřevu o dalších dvacet víc a to nekoukám na prodloužení pažby.
Navštívil jsem tedy prodejnu, kde nabízí zbraně značky Fabarm, která vyrábí mmj prvotřídní brokové pumpy.
Zaujala mě broková kozlice ELOS C Sporting, která mi skvěle padne do ramene, šínu mám naprosto ideálně a je slušně vybavená za rozumnou cenu. Prodejce tvrdí, že je kvalitní a že neplatím cenu značky, jako je tomu u Browningu. Brokovnici jsem si prohlédl, lícování a zpracování se mi zdá na slušné úrovni, taktéž pocity při vyklopení a zaklopení jsou naprosto shodné s prohlédnutým Browningem. Nikde nic nedrhne, vše lícuje, přesně dovírá, jde vše naprosto hladce a lehce ztuha, tak jako u každé nové zbraně. Údajně tvrdochrom v hlavních, stavitelná lícnice všemi směry, optická moucha, sada čoků a vše v úhledném plastovém boxu a uložené v hadrových pytlích.
Protože jsem se na netu nikde o této zbrani moc nedozvěděl, zajímalo by mě, jaký je názor zdejších odbormíků na tuto zbraň. Budu rád za každý postřeh. Moc děkuji...
Přílohy
Fabarm Sporting
Fabarm Sporting
Sporting fabarm.jpg (32.2 KiB) Zobrazeno 19452 x
Naposledy upravil(a) Clint dne stř 02.1.2013, 18:35, celkem upraveno 1 x.
ČZ 550 Predátor .308Win, ČZ 75 SP-01 Shadow 2012, ČZ 858 Tactical, Smith Wesson 629, Glock 21.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Petr1970 »

viz. můj podpis, mám elos-C "lesní verzi" - tzn. bez nastavitelné lícnice atd.. jinak počítám že vše stejné

2 roky, zatím max spokojenost, vystříleno pár set (cca 2 000) ran
jediný selhač byly 2 utopené kapslíky SB vlašim...
zpracování pro mě bez chyby, zatím jsem nenarazil na něco co by mi vadilo....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od mikis »

Mam sportinga zatim kratce cca rok a pul... zatím spokojenost, všechno funguje jak má, snad jen dvě věci bych vylepšil: 1.sundavání předpažbí chce trochu grif a muže se při sundavání silou jiným směrem poškodit (je hodně těsné na hlavně) ale zase asi lepší než aby tam byla velká spára. a 2.choke jdou u nové zbraně na můj vkus dost ztuha zašroubovat, jakoby byl zavit nedoobrobený i po namazání to dost drhne(bez klíče se skoro nedal vytočit),ale po několikerém šroubování se to zlepší,a klíč už používam jen k festovnímu dotažení.

jinak asi nic co bych jí vytknul...

naopak spousta vychytávek jako u zbraní vyšší cenové třídy.... pažba,spoušť,chrom, tribore vývrt, HP choky (to bych vypíchnul...možnost střílet H.P. naboje s ocel.broky větší než 4mm bez omezení zahrdlení..to třeba ostatní elosy nemají a ostatní výrobci vč. browningu taky ne)


Když by tě zajímalo něco konkretního klidně se ptej, rad odpovím budu-li vědět :D

Ps. Elos C není stejný jako C -Sporting , zásadní rozdíl v choke potom pažba, a myslim že Field asi nemá stavitelnou spoušť, ale to se můž plést, to ti objasní spíš kolega výše...možná i pojistka? u lovecké bych předpokladal automatickou,kdežto sporting je ze sveho určení vždy po opětovném nabití stále odjištěn...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Petr1970 »

na fieldu je spoušť posuvná - asi 7? pozic? nebo prostě po jezdci, malý imbusáček..

pojistka: je šoupátko, takže když nechám ve stavu "odjištěno" po zavření hned střílím - takže počítám že pojistka je také stejná - když přesunu šoupátko do S pozice, tak po zavření mám zajištěno a musím odjistit... pak je zasae ale furt odjištěno, dokud neposunu zpět....

taky sem se rozhodoval mezi sportingem a field, ale nakonec sem dal na doporučení - mám to tak půl na půl sranda střílení a lov - a kdybych chtěl náhodou víc střílet, stejně musím udělat pažbu na míru (otázka smyslu u této zbraně)... a vše ostatní mělo být stejné.. - choke stejně na skeet dávám 0..:-)
navíc ten vzhled sportingu je víc "sport", to se mi moc nelíbilo (perforace okolo hlavní..)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od mikis »

Takže spoušť je uplně stejná , a když říkaš že pojistka je stale ve stavu odjištěno(i když u lovecké zbraně mi to nesedí),tak pravděpodobně i mechanismus baskule , a ta je taky ocelová,stejně jako na sportingu...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Petr1970 »

mě ta pojistka i lovecky vyhovuje ...
mám zajištěno, chodím... stojím na štontu... odjistím a pak furt jen střílím ... a když odcházím tak to zajistím..
chápu že pro někoho to může bejt divný, že spíš preferuje po každým zlomení zajištěno...

samozřejmě že ocel, mají i soudruha Hliníka (nebo jak tomu nadávaj), ale železo je železo:-)

jinak co sem vypozoroval s kličkou - nezavírá se do roviny s hlavní u nových zbraní - má se to prý ochodit..
vůle sem nikdy nenašel a flinta působí bytelně

jedině to chce při odemykání vzít za kličku víc, protože když do toho jen cvrnknete tak se při zlomení klička vrátí rovnoběžně s hlavní a pak nejde flinta zamknout.. takže je nutné zase palcem odemknout kličku..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Clint
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: stř 02.1.2013, 17:11

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Clint »

Tu kličku mám vypozorovanou, u nových zbraní není nikdy v rovině, také mi bylo řečeno, že časem se to ochodí a dostane se do roviny...
Věřím, že ten sporting špatný nebude. Češi jsou soustředění především na Browning a Berettu, jenže po pravdě, kdo si může dovolit zbraň za 80 a více tisíc? Přijde mi, že to zavání trochu snobárnou, něco jako golf....stačí se podívat na vozový park u golfového hřiště.
Vím, že zbraň je druhořadá záležitost, prostě je to v rukou. Tak je to se vším. A také věřím, že u Browninga či Beretty člověk platí za značku. (O kvalitě není pochyb)
Ale také věřím, že je spousta dalších kvalitních a levnějších brokových kozlic a že splní svoji funkci zrovna tak dobře.
Trochu mě zarazilo, že o kozlicích od Fabarmu není na internetu moc informací....
ČZ 550 Predátor .308Win, ČZ 75 SP-01 Shadow 2012, ČZ 858 Tactical, Smith Wesson 629, Glock 21.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Petr1970 »

snobárna to není, na to jsou jiné značky, "80" není nic moc (když v tom je už pažba na míru..)

ta kvalita tam je - při intenzivním používání atd.. se pozná... ale i bereta-browning mají víc řad (aby sebrali lidi co si nemůžou dovolit top modely..)

princielně platí že nejsem tak bohatý abych kupoval levný věci, ten kdo začne střílet víc stejně u berety-browningu skončí (když nepůjde ještě vejš..)

je to věčné dilema
1) koupit rovnou drahou a když to nechytne tak mít drahej věšák na klobouk
2) koupit to nejlevnější a na jistotu dříve či později kupovat znovu když to chytne a člověk začne závodit víc
3) kooupit něco mezi (fabarm?:-) a udělat stejně bod 2 )))))

já sem si vyhodnotil že flinta za "30" má potenciál na to slušně střílet rovnou bez výběrů a úprav a když se nedám na profi-závody-lov tak mi vydrží.. a když ne, tak holt stejně koupím beretu :-)

jinak sem si flinty v lysý osahal - lanber, fabarm, citori... a prostě se mi subjektivně nejvíc líbil i vzhledově a sednul mi pěkně doruky, takže pak už sem se rozhodoval "přirozením"... našel jsem pár pozitivních recenzí na amerických forech-webech, v cz celkem neznámá flinta
prachy na beretu sem mel(mam) ale proste sem nevedel jestli me to bude bavit a vydrzim u toho, jako u spousty mych konicku.. tak sem zvolil na zacatek takovej kompromis (mit staryho bajkala to neresim, novyho sem nechtel, nejsem beda travnicek s 10-ti kusama na vyber)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Clint
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: stř 02.1.2013, 17:11

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Clint »

Promiň,moc tomu nerozumím, znamená to snad, že jiní výrobci kromě Beretty a Browninga neumí vyrobit kozlici, která by vydržela "celý život"?
Podle mého názoru se přece musí držet konkurence, jinak by prostě v dnešní době nemohli existovat....
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Petr1970 »

tak jsem to nemyslel - samozřejmě že umí, záleží ale na zátěži, materiálu, konstrukci..

dlouhodobě a historicky když se podíváš kolem čím střílí "ti dobří" (ne ti nejlepší kteří mají závodní speciály) tak je to Browning a Beretta hlavně ..
ty firmy jsou historicky silné, mají vývoj, mají širokou základnu, reklamu...

osobně si myslím že ve středním proudu je Beretta a Browning nejlepší (samozřejmě i top modely atd..) - top modely bych sem ale netahal, to můžeme perazzi, guerini atd...

je to taková jistota
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Clint
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: stř 02.1.2013, 17:11

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Clint »

O top modely mi samozřejmě také nejde. Je to jak říkáš trochu dilema. Člověk by rád na jednu stranu ušetřil, protože za ušetřené peníze může mít spoustu dalších věcí, ale na druhou stranu nechci koupit za 35 zbraň, která se po dvou letech vysype. To už zase pak lepší koupit Browninga o dvacku dražšího, u kterého sice není štelovací lícnice, ale je u něj předpoklad, že bude po dlouhou dobu chodit jako hodinky.
Důvodem, proč se snažím získat nějaké informace o fabarmu je fakt, že jsem konstrukce neznalý člověk. Mohu posoudit pouze jak ta flinta vypadá, jestli lícuje, jak je vybavená a jak se "na sucho" ovládá....To je vše. Nejsem puškař, který by zbraň rozhodil a řekl, jak je zpracovaná uvnitř, kvalita, materiál, opracování vnitřních dílů, systém spoušťáku atd....Prostě jestli to není jen flinta pěkná na oko a uvnitře je spíše podprůměrná, nebo ji opravdu stojí za to pořídit, protože je dobře zpracovaná...
Mám rád kvalitní věci, ale jestli platit u Browninga 20 tis navíc jen za značku a mít v té samé třídě skoro totožnou flintu, která jinde stojí o dvacku méně a možná i lépe vybavená? Nebo se vyplatí připlatit?
Zde ještě foto nový Browning 725 Sporter
B725 sporter.jpg
B725 sporter.jpg (33.58 KiB) Zobrazeno 19346 x
ČZ 550 Predátor .308Win, ČZ 75 SP-01 Shadow 2012, ČZ 858 Tactical, Smith Wesson 629, Glock 21.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Petr1970 »

to je věčné dilema všude .. nikdy nikdo neřekne jaká ta zbraň bude za x let (ten model) protože ty informace v čase prostě nejsou.. časem se ukáže "jak moc byly dobrý konstrukčně, materiálově" .. příklad beretta - tam se to historicky ukázalo u pár modelů, tak prostě lidi berettě věří..
zase na druhou stranu jejich nejlevnější model si nedělejme iluze že je dokonalej jako ty drahý. bmw řay 1 není pravý bmw porovnatelný technickejma věcma se sedmičkou.. je to prostě levná řada prodávaná s logem bmw (vyutiží starších technologií atd.)

škodovka to předvádí naprosto jasně ve srovnání s VW - a lidi to kupují, protože věří značce-historii..

nikdo kromě výrobce nemá přesná čísla prodejů, reklamací, ani výrobce neví jak se s těma zbraněma zachází, kolik nastřílí atd.. na to jsou potřeba velké kvanta zbraní, nábojů, přesné sledování..

já sem "citem", ne rozumem vybral Elos C a zatím nelituji, abych se rozhodl tak sem si dal limit "30" a přes ten nejel vlak - jinak se budete rozhodovat donekonečna...
taky sem furt řešil dilema jestli za 47 silver-pidgeon atd........ ale to bych skončil u posouvání cen někam k 80..

brokový kozlice taková masovka nejsou - takže buď vsadíte na jistotu a koupíte za 50 bereta-browning nebo zaexperimentujete.. další možnost ojetý berety-browningy atd...

nebo si hoďte korunou:)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Clint
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: stř 02.1.2013, 17:11

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Clint »

Dnes jsem navštívil prodejce brokovnic Browning, nechal jsem si ukázat znovu tu 725 Sporting a natrefil jsem na extra kousek s nádhernou tmavě hnědou barvou a nádhernou kresbou dřeva :) Zatím jsem viděl jen všechny do červené barvy, ale tahle je vyjímečná....skvostnej kousek za 57 tis Kč a po červené ani památky. Zajimavé, jak se u jednoho modelu může lišit nejen kresba, ale i zásadní barva....Dokonce i náhodní zájemci, co byli okolo si té krásné pažby ihned všimli. Prodejce mi potvrdil, že jde skutečně o pěkný kousek....no srdcovka každým coulem ;) Tak jsem zase nějak nalomený a přikloněný k tomu Browningu po dnešku...není to lehké.
ČZ 550 Predátor .308Win, ČZ 75 SP-01 Shadow 2012, ČZ 858 Tactical, Smith Wesson 629, Glock 21.
Uživatelský avatar
pavlos
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 25.10.2012, 18:48

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od pavlos »

Já už mám třetího Fabarma a zatím úplná spokojennost. Teď ho sice prodávám, ale protože potřebuji flintu s výměnným zahrdlením. Na našem konci jsou brokovnice od Fabarmu celkem rozšířený a dost kamarádů s nima střílí v sezoně takřka každý týden. Některé mají několik desítek tisíc ran a o žádných výrazných problémech jsem neslyšel. Na hlavňové svazky jen samá chvála. Tuším je dělají i pro jiné firmy.
Clint
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: stř 02.1.2013, 17:11

Re: Fabarm ELOS C Sporting

Příspěvek od Clint »

Tak abych nakonec snad napsal, jak jsem se rozhodl...
Vyhrál to po dlouhém zvažování Browning 725. Zatím jsem nedal ránu, venku je zima, máme tu mraky sněhu, člověku se nikam nechce...:)
Jedinej malej problém na kráse byl lučík, při leštění tam vznikly nějaké drobné kazy, kazilo mi to radost z nové zbraně a všiml jsem si jich až doma bohužel. A to jsem si to na kšeftě hodně prohlížel...
Nakonec ani rozleštění nepomohlo a já objednal z Belgie lučík nový.Naštěstí nebyl ani drahej, což mě mile překvapilo a dorazil do 14-ti dnů. Já jako detailista jsem již plně spokojen :)
ČZ 550 Predátor .308Win, ČZ 75 SP-01 Shadow 2012, ČZ 858 Tactical, Smith Wesson 629, Glock 21.
Odpovědět