brokova dvojka iz26

Vše o brokovnicích
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

brokova dvojka iz26

Příspěvek od roman0874 »

dobry den.koupil jsem tuto brokovnici za malo penez,neslo nekoupit.je to raze 12krat70.zelezo v pohode,musim udelat jeden udernik,jeden nekomu asi prdnul udelal novej ale mnekej,byl roztemovanej.musel sem dodat jeste nove pruzinky co co sou v baskuly pod tahlama volne dole,byly nejspai s propisek....pazbu mam lepenou,opravovanou,ale bude to nakej patek.
zajimaj mne skusenosti s ni,potrebuju tipy na upravu pazby,jestli praskaj uderniky a mam si jich udelat vice?jinak je zelezo v bezchybnem stavu a strili dobre.jo a jeste bych potreboval poradit nevim predchozi pan jednotnou strelu nepouzival jake to ma zahrdleni.a rozpadem zbrane bych nepohrdl.dekuju za tipy.preji hezkx usnezeny den.roman
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od pufr »

Chce to do Google místo IZ26 napsat "IJ", "izh" a podobně - ta transkripce je různá, pak vypluje spousta zajímavých odkazů (pokud tě teda ještě zastihla na ZŠ ruština :) :
http://forum.guns.ru/forum/60/28.html
http://www.wikihunt.ru/%D0%98%D0%96_26

S tím rozpadem a trochu obsažnými odkazy v angličtině atd. to bude obtížnější -přeci jen starší model :)
Pufr
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od roman0874 »

dekuju,uz sem studoval
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od roman0874 »

jeste tipy na obnovu pazby?mate nekdo skusenost?premyslel sem jen prorezat rybiny a jen napustit voskem a lestit.bude to dostatecne?
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od Leon »

tady si to přečti a případně zadej dotaz.Leon viewtopic.php?f=41&t=361
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od roman0874 »

diky,proctu to a pak se tam ozvu,roman
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od roman0874 »

zacinaji hony na kachny,mate nejaky tip na strelivo?s kosickem ci bez?ma to pul a cele zahrdleni....
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od Toman »

Asi už máš po honech, ale možná ještě ne. Ruské dvojky mají obecně delší laufy a pěkné krytí na větší dálky (ale pravidlo to není). Já střílím kachny českými 3 mm broky (corony) popř. 3,5. Podle toho co seženu. Prostě 3-4 mm co z toho jak bude lítat a bude pravidelně dostupné - lepší se naučit střílet jedním nábojem než mít na každý hon něco jiného (nebo dokonce čachrovat náboje přímo na honu!) a pak se divit, že to padá pokaždé jinak. Takže typicky nesehnat nějaký magnum 3 ultra brok na objednávku 10 kč za kus, nelibovat si jak to pěkně střílí a na další hon si z nouze koupit obyčejné SelBel a nadávat že to nelítá. Prostě základ je střílet jedním nábojem, vyzkoušet jaké má krytí a hledat náboj s nejlepším krytím, optimálně více krabiček (co flinta to něco jiného takže to nejde říct: "hele kup si 3mm corony mě to z ižky lítá dobře..."), naučit se s ním a neměnit. Ono i ten nejhorší náboj (a dovolím si tvrdit, že ta česká corona k tomu nemá daleko) dovede trefit. Dobré krytí selsky=na 40 normálních kroků musí být papír 50x50 posetý a nesmí tam být "díry" do kterých by se vešlo třeba kachní tělo, to by byl náboj na nic. Co koukám kolem sebe, tak spíše než o nábojích a flintách je to o tom kdo to drží v ruce. To jsou chybné odhady rychlosti a vzdálenosti, rány buď nesmyslně před kachnu nebo za atd. Zrovna teď v sobotu jsem byl na honu a starý pardál (odhadem 50 let) tam křičel na svého adepta "4 metry před ní" - stoupající "pomalá" kachna, byla cca 40 metrů daleko, "6 metrů před ní" - kachna letěla tak 60 metrů daleko. "2 metry před ní" - kachna byla ani ne 15 metrů. Adept samozřejmě nic netrefil a ten chlapík to vždy okomentoval slovy "to bylo za..."
Tohle se člověk naučí a těžko se to odnaučuje, potom už nepomůžou ani magnumy...
Pár pravidel:
1) nemá smysl střílet na kachnu dál než 40 metrů (bavím se o ráži 12), je to škoda patrony a hlavně už to nemá takový ranivý účinek takže se možná brokem, dvěma trefíš (a i dobře), ale kachna letí dál.
2)Umění si vybrat (a to chce hodně velkého ducha), klasická situace - blíží se hejno kachen a střelec si vybere ten nejhorší možný cíl, ještě našikmo atd.), táhnout s kachnou, vhodně předsadit a ve chvíli výstřelu nezastavit - a to dělá hooodně lidí.
3) rozlišovat rychlost kachny - jiná je když stoupá, jiná když se snáší z výšky dolu na vodu, jiná když uhýbá atd., a podle toho předsadit.
4)S tuplovanou ranou nepospíchat a možná si ji i odpustit.
Tohle všechno když skvěle ovládáš, tak nebudeš mít potřebu špekulovat s náboji.
Neber to jako že bych z tebe dělal nemehlo, to vůbec ne, jen jsem vyslovil svojí radu, protože mi tvůj dotaz připomněl mě před 10 lety. Jak jsem psal výše, nejraději střílím 3 či 3,5 mm coronou (není mezi nimi moc rozdíl) a padá to krásně. Někdo může namítat, že 3 mm je mák, ale na 30 metrů to kachnu prostřelí a dál já nestřílím. Takže shrnutí: náboj jsem ti doporučil, zásadní rady, které určitě znáš také a teď to chce min. 3 kachní hony za sezonu. Zkoušet různě předsazovat až se najdeš, odhadovat vzdálenosti, rychlosti a časem se ti v hlavě udělá takový algoritmus, po jehož vyřešení padne vše po čem vystřelíš! :lol:
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od roman0874 »

diky za radu,ty corony 3,5mm brok jsem vyskousel.troufnu si tvrdit,kdyz se mne povede predsadit,skusenosti mam pramalo,tak padaj.mam pul a cele zahrdleni.ma to i rovnomerne pokryti broky i na tech 50m.jeste je vyborny z meho pohledu sab minimag,12.7O.mam jich zasobu se 4mm brokama.ty jsou mozna i lepsi,ale cena a spetny raz,ma flinta je pomerne lehka..
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od Toman »

Přesně o tom píšu. Navykneš si na magnumy, pak se ti za ně nebude chtít platit, koupíš něco jiného a s tím se zase "naučíš" až ke konci honu. Magnumy jsou dobré na větší vzdálenosti (řekněme do 60 metrů), ale stejně musíš umět střílet, takže bych naopak řekl, že pro začátečníka (nebo horšího střelce) jsou nevhodné. A po kachně na 10 metrů bych neradil střílet, protože když se "dobře" trefíš, tak je to na vyhození. Ikdyž těch 4 mm tam nebude tolik jako třeba 3,5 nebo dokonce 3. Chce to trénovat, trénovat a trénovat - kde jinde než na kachnách. Staré ruské dvojky jsou dobré flinty, i na střelnici se s tím dá kouzlit, je to jen v hlavě střelce. A kozlice jsou pro nemehla! :lol: Začínám kolem sebe pozorovat, že se dvojky zase dostávají do módy, jen samozřejmě nová produkce.
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od roman0874 »

skousel sem magnum na strelnici,na kachnach jeste ne.a zase na kachny tak casto nepudu,taktech 150patron cca za rok na kaceny bych i ustal... :lol: ta corona 3,5mm je dobra.nesrovnaval sem to s jinym nabojem a v jedne casti pasu to a v druhe ono se mne tez nezda...
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
Toman
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: pon 07.4.2014, 16:10

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od Toman »

150 patron to jsou 4 hony. Možná tři, ale pořádné. Ideální potrénování na rok. Nejhorší je, když jde někdo na kachny třeba jednou ročně. To se toho moc nenaučí.
3,5 mm je universál na všechno a dá se s ním střílet dál než s 3 mm, ale dostáváme se k tomu, kdo co na "dál" trefí. Já většinou používám ty trojky, na bažanty i na kachny. Pouze do lečí, kde se čeká zajíc beru do kapsy pár 3,5 nebo 4 mm. Ale trefil jsem trojkou lišku na 40 metrů (nakrokoval jsem asi 46 kroků). Bylo to někdy v září. Po ráně kotrmelec a jen mávala oháňkou a běhy, než jsem k ní došel blíže dostřelit, zhasla. Při stahování jsem na ní našel 3 vstřely, z toho 2 na krku a jeden "za plecko", další dva broky ji doslova škrtly na hřbetu. Jsem asi mířil moc nad ní, každopádně jí ty tři kuličky stačily. Prostřelená nebyla a kam až hluboko prošly jsem nezkoumal. Od té doby jsem si na 3 mm udělal vlastní mínění a na ty kachny do 40 metrů bohatě stačí.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od Začátečník »

Dvojka je tradice a má něco do sebe, ale novou bych si nikdy nekoupil. Vždycky je z ní třeba vystřelit. Často se stává, že jeden lauf střílí do strany a ještě nahoru nebo dolů. Zažil jsem to dokonce i u Suhlky. Navíc jsou daleko háklivější na střelivo. Když se dá třeba moc rychlý brok, nemusí to taky lítat v ose a celý shluk je více vlevo nebo vpravo. U kozlic se to stane taky ( trochu to dělal z Baikala třeba Winchester Superspeed) , ale ne v takové míře. Aspoň z vlastní zkušenosti. Dvojky mám rád, ale nedivím se, že výrazně převažují kozlice.
Jestli někomu lítají Corony, je klikař. Já jsem je zatím nedokázal z ani jedné ze tří flint, ve kterých jsem je zkoušel, vystřelit s 3.5 mm brokem s trochu uspokojivým výsledkem. Na kachnu na 40 m si to s nimi vůbec neumím představit. Za mě jedině Fortuna. Víc broků a daleko lepší krytí. Zpětný ráz není taková hrůza jako u minimagnumu. Mimochodem. Na zpětný ráz je asi nejlepší Lord. Na patronu bez košíčku i celkem slušně kryje.
Taky rovnoměrné krytí s patronou s košíkem z plně hrdleného laufu je štěstí. Většinou se dělají shluky a prázdná místa.
Na kachny bych s 3 mm brokem nešel. Kolem rybníků je u nás všude roští a stromy. To má samo o sobě přes 20 m. Kachny jsou vcelku rychlé a stačí, aby se člověk trochu zapomněl a střílí i o něco dál než 40 m. Škoda, že Vlašim dělá tak málo brok 3.75 mm. Při větší náplni hodně dobrý. Zajíci se u nás léta nestřílí, ale s mokrým kožichem bývá s 3.5 mm někdy problém. Stejně tak liška.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od Toma »

Mám taky s Coronama 3,5 mm špatné výsledky,jak kdyby byli bez broků,pak vezmu Fortuny(je tam tedy o 4 gramy víc)a jde to.
Jinak tam není v rychlosti a konstrukci rozdíl kromě barvy.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: brokova dvojka iz26

Příspěvek od roman0874 »

byl sem ted dvakrat na tahu kachen,jednou s SB 12x70-4,0mm Fortuna 36g,podruhe s 12x70-4,0mm Magnum 42,5 42,5g
uspesnost v obou pripadech 6ks kacen na krabicku....mimo spetneho razu bych nerekl ze byl nakej rozdil
pristi tyden pujdem zase na stejne misto,za stejnych podminek.tak skusim holt znovu oba druhy,rozdil v cene je cca 100kc
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
Odpovědět