TOZ 34

Vše o brokovnicích
Královák
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 17.9.2014, 21:45

TOZ 34

Příspěvek od Královák »

Chtěl bych si pořídit brokovnici TOZ 34, viděl jsem ji u známého a celkem mě zaujala. Máte někdo o ní nějaké info co se týká uživatelských zkušeností?
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: TOZ 34

Příspěvek od michalos »

Je to rusák .... takže buď kápneš na dobrej kus nebo jak to bývá zvykem opak, ale to se může stát i u mnohem dražších zbraní. Záleží kolik chceš investovat do nové zbraně a zda na to pospícháš či ještě něco přišetříš...
Královák
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 17.9.2014, 21:45

Re: TOZ 34

Příspěvek od Královák »

Nechci si koupit novou produkci, ale starou ještě sovětskou. Slyšel jsem, že právě u staré produkce byla kombinace zahrdlení 3/4 a zesílené plné. Prý nejdou použít jednotné střely a větší broky v zesíleném zahrdlení - je to tak?
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: TOZ 34

Příspěvek od Georg.H »

Tozky jsou na tom líp jak Bajkaly. A můžeš z toho střílet jak jednotné tak hrubé broky.
Královák
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 17.9.2014, 21:45

Re: TOZ 34

Příspěvek od Královák »

To by byla paráda. A opravdu by to nevadilo i u zesíleného zahrdlení - já jsem kdysi někde četl, že je to problém a nemůžu najít kde, převrátil jsem celou knihovnu s nulovým výsledkem, tak se z opatrnosti ptám. Jde mně hlavně o použití slugů od Sellier a Bellot popř. Buck shotů. Předem díky za info.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: TOZ 34

Příspěvek od pufr »

Velke broky jdou hure stlacit pri narazu do zahdleni = vice ho namahaji, pevne zahdleni starsi TOZ34 to vydrzi s rezervou [ty olovene]
U jednotnych strel maloktery vyrobce presne uvede, jake zahrdleni je jeste vyhovujici, vetsinou jen u opravdu tvrdych specialnich strel. Zrovna ty S&B strely tu ale strili spousta lidi, pohledej ve strelivu :)
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: TOZ 34

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Rusové si nikdy tvojí otázku asi nepoložili. Na Sibérii s tím střílí vším co mají v kapse, i koňskou štulmou z podkovy. Tyhle flinty mají suprové krytí klasickým brokem, střílí to daleko a je to vyloženě klasická lovecká flinta.
Jeden čas jsem měl od kolegy půjčenou Tullu 12/70, to byly ruské vývozní flinty a moc jich tenkrát u nás nebylo. Mělo to pažbu MC s lícnicí a také jeden problém. Ani já a ani kolega jsme jí nedokázali rozebrat. Tam se nějak vekslovalo se závěrovou kličkou a s laufama ,až se je podařilo nějak vyháknout a vysadit z baskule. My jsme na to nepřišli.
Tenkrát jsme z toho stříleli eSball Plastik,jelikož nic jiného nebylo a střílelo to bez problémů. Jeden známý kolega si nechal ruskou kozlici u puškaře proškrábnout v zahrdlení,aby měl jistotu a mohl střílet brennekem. To ti puškař bez problému prostruží. U nás je myslivost o černé a o spárkaté, čili naháňky a kule. Drobná není a těch brokových ran moc nedáš,proto si to nechal udělat. Podle toho ,že též řešíš breneky , asi chceš tu flintu pro tyto věci. Kolegovi proškrábnutá rusanda na 3/4 kreje košíčkovou 3,5 nebo 4 kou brokem v podstatě jako každá jiná brokovnice. Lovu
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: TOZ 34

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Do plného zahrdlení můžeš dávat ruské střelivo - resp.litevské Dupleks (www DDupleks.lv), podkaliberní jádro zastříknuté v plastu.
Velké broky krom 9,1 (LG) všechny velikosti. SB Slug sice Vlašim píše, že je použitelný i v plném zahrdlení, ano je, ale podívej se jak tak kule vypadá po průchodu laufem a kolik setřeného olova tam v zahrdlení zůstává. Po výstřelu z toho je doslova zdeformovaná hrouda olova.
Královák
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 17.9.2014, 21:45

Re: TOZ 34

Příspěvek od Královák »

Chtěl jsem jí pouze na kachny, ale jak se dnes stává, tak na honech (zvlášť v případě porostů rákosí)se narazí i na černou. Proto chci mít jistotu, že slug můžu použít v obou laufech. Jinak do leče na naháňky jsem si pořídil za směšný peníz IŽ 58 v 16, kde nabíjím dva slugy. Je tam poloviční a plné zahrdlení. U té TOZ by mělo být dle knížek zesílené plné cca 1,3.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: TOZ 34

Příspěvek od Začátečník »

Jednou jsem jí měl možnost vyzkoušet. Chtěl jí kupovat kolega. Byla to ale novější výroba. Rok jsem nezkoumal. Jsem levák a ta flinta měla pažbu mírně pro praváka. Stejně jako IŽ 94. Přesto mi seděla. Neměla ani málo lomenou pažbu, jak bývalo u ruské produkce zvykem. Pro 180 cm postavu v pohodě.
Kolega zkoušel krytí. Nápadně připomínalo Baikal. Laufy dělá asi stejná fabrika. Nevím, jaké střílel patrony a z jaké dálky, ale papír byl pokrytý sice všude, ale někde hustěji a jinde řídčeji. Myslím, že měla plné zahrdlení nebo 1,1. Přesně si to nepamatuji. Zpracování o něco lepší než u Baikala. Stávkoval jeden vyhazovák. Klasika. Určitě by ho ale stačilo namazat a vysypat špony. Jako u většiny.
Nevím, jak funguje zahrdlení 1,3, ale už plné je s větším brokem problém. Ideální je 1/2 a 3/4. Je to sice hodně podle patrony, ale třeba NSI klasika je rychlejší brok a kryje z mojeho Baikala dobře z 1/2 zahrdlení, ale z 3/4 už to není zázrak. Z kolegova, který má, tuším, plné a 3/4 už je v pistolovém terči jen pár broků po krajích.
Někdo se tu ptal v jiném vlákně na broky do Baikala. Jednoznačně nejlépe se mi osvědčila z obou laufů 3.5 mm Fortuna a Lord. Na Lord je lepší větší zahrdlení. Z menšího kryje sice rovnoměrně, ale broků v terči je méně.
Jednotná střela by při troše opatrnosti neměla být problém. Stačí třeba diabola od Lymana nebo něco jiného, co se mačká do košíku. Na egun.de se dají sehnat odlité za rozumnou cenu a namačkat do brokových nabojů, ze kterých se vysypou broky. Vyjde to i levněji. Do zahrdlení bych rozhodně nezasahoval. To už je lepší sehnat si něco s čokem.
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: TOZ 34

Příspěvek od marnet »

Královák:Od firmy TOZ(Tula)mám dvě brokové zbraně TOZ 34 v ráži 28/70( br.kozlice) a MC 21-12 MR (br.automat ráže 12/70.Měl jsem i br.kozlici TOZ 120 ráže 12/76.Jak,už zmínil jeden kolega v jednom z předchozích příspěvků je to"rusák",takže spíše pracovní flinta než na na parádu,i když zpracování o třídu výš,než Baikal(to není jen můj názor a poznatek,ale četl jsem to několikrát ve Střelecké revui,kterou si od roku 1992 pravidelně kupuji).Závadu jsem u těchto zbraní zatím neměl.S ohledem na pořizovací cenu musím všechny tři zbraně hodnotit velice kladně.Nevím,kde jsi četl nebo slyšel o zahrdlení 3/4 a zesíleném plném,ale já ani na jedné z výše uvedených zbraní nic takového nemám.Dokonce i v knize Myslivecké střelectví(Tomáš Krivjanský)je u br.kozlice TOZ 34 uvedeno choke spodní hlavně 1/2 a horní hlavně 1/1!Slugů z Vlašimi mám z MC 21 při zahrdlení 1/2 vystřeleno několik desítek s velmi slušným výsledkem(jak do terče,tak na naháňkách).Větší broky než o průměru 4,5 mm nemám ani jsem nikdy neměl důvod je použít.Pravidelně sleduji různé bazary zbraní,ale i na honech se dívám,co mají kolegové za lov.zbraně a musím naznat,že tato značka je v porovnání s jinými dost vzácná.
Královák
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 17.9.2014, 21:45

Re: TOZ 34

Příspěvek od Královák »

Četl jsem v Rukověť loveckého střelectí - Faktor, Lankaš - citace str. 103 - zúžení hlavní je velmi silné 1,3 a 1,0 mm. Potom také na jednom ruském vebu psali o 3/4 a zesíleném plném. Tak jsem byl zviklán, jak to je. O víkendu jsem mluvil se známým, u kterého jsem TOZku viděl a ten mně potvrdil, že má zahrdlení jak píšou v Mysliveckém střelectví 1/2 a plné, což se mně zdá daleko pravděpodobnější, protože prý bylo vyrobeno (podle Rusů)více jak milion kusů tohoto modelu a zdá se mně divné, že by to vyráběli v zemi, kde byl problém vlastnit kulovou zbraň a brokovnice tak zastupovala fci obou.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: TOZ 34

Příspěvek od Jiří K. »

Přehled použitých zahrdlení je i zde :
http://www.tulatoz.ru/en/production/det ... CTION_ID=7
Asi to bude zdroj velmi důvěryhodný. :lol:
Královák
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 17.9.2014, 21:45

Re: TOZ 34

Příspěvek od Královák »

No mně jde hlavně o produkci z dob SSSR, nové po dvou zkušenostech s IŽ 43 nějak nedůvěřuji. Díval jsem se "díky" počasí dnes na ruské weby a opravdu jsem tam u starších narazil jak na zahrdlení 1/2 a plné tak i 3/4 zesílené viz http://www.ohoter.ru/1763-gladkostvolno ... oz-34.html
Jinak dám pár odkazů na weby z ruska značky snad někomu hodí http://piterhunt.ru/kleyma/source.html
http://www.wikihunt.ru/%D0%A0%D1%83%D0% ... 0.BA.D0.B8
http://popgun.ru/viewforum.php?f=58
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: TOZ 34

Příspěvek od marnet »

Královák:Nedivím se,že Tě IŽ 43 ze současné produkce poněkud zklamaly.U značky IŽ došlo po roce 1991(po Gorbačovských dobách)k výraznému poklesu úrovně řemeslného zpracování,ale i některé inovace,jako např.jednospouště někdy u těchto zbraní nefungují,jak by měli.Měl jsem br.jednušku IŽ 18 nové výroby a rozdíl mezi původní výrobou z šedesátých a sedmdesátých let minulého století je na první pohled.TOZ-ku z doby SSSR jsem v rukou zatím neměl,tak nemohu porovnat,ale mám schované číslo Střelecké revue,kde psaly o TOZ 34 a mimo jiných věcí popisují problém vyskytující u těchto zbraní tj.hrkající pažby.Mohu číslo najít a přesně popsat konkrétní příčinu.Vzpomínám si,že právě novější výroba zmíněný problém díky demontážnímu křidélku odstranila.Já toto demontážní křidédlko(páčku) na svojí TOZ 34 z roku 2003 mám.Proto Tě chci při případné koupi starší zbraně na tuto údajnou závadu upozornit.Nevím jaký jsi střelec,ale pokud nejsi zrovna ten výborný,tak bych doporučil spíše menší zahrdlení.Honzovi Slavětínskému musím dát(opět!)za pravdu.Já u svého brokového automatu s vyjimkou loveckého kola používám jen poloviční zahrdlení.Letos jsem poprvé do terče vyzkoušel plné zahrdlení vlašimskými náboji Mini-MAGNUM 42,5g s broky o průměru 3,5 mm(je jich v každém náboji 167-174 ks).Na vzdálenost 45 m výsledek krytí nebyl nijak oslnivý,třebaže se jedná o poměrně výkonný náboj a hlaveň této zbraně s vnějším chokem měří 81 cm.Z 5 nábojů jeden selhal(to se mi u S&B stalo poprvé!).Chystám se ještě vyzkoušet náboje bez košíčku nebo zkusím na tuto vzdálenost zahrdlení poloviční.Zřejmě to potvrzuje rady odborníků(např.Bílý,Hanák) i mojí praxe,že s jistotou lze broky střílet na vzdálenost 30-40 m.
Odpovědět