Ráže kulovnic

Vše o kulovnicích a malorážkách
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od crif »

Milik- prosím tě, poslední dotaz snad nemyslíš vážně.....jinak si pročti fórum. Je toho tu dost....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od dalas »

Co tím myslíš "co nejvíce plochou dráhu"? Vždy se najde laborace s maximálně plochou dráhou. :D To je relativní záležitost. Musíš se zeptat, zda je možné najít laboraci, která by měla oproti výstřelné max. pokles x cm v y metrech. Zřejmě by to bylo s monolitem. Potřebuješ vysoký BC a velké průřezové zatížení a taky slušnou úsťovku. Na to, aby jsi urychlil tu těžkou knedlu na pořádnou rychlost, je běžná hlaveň krátká.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od rimar77 »

pokud chceš plochou dráhu letu pořiď si 300WM, 8x68, 6,5x65RWS 6,5x68 atd. Nejplošší dráhu letu u 9,3 zatím nabízí RWS Green ale otázkou je zda do 9,3 laborovat 12grmovou střelu vhodné zda se tím neochuzuju o její výhody a nejít pak raději do jiné ráže která mi požadavky na plochou balistiku splňuje lépe a bez různých podobných kočkopsů atd. a přesně jak ti radí crif projeď si vlákna jednotlivých ráží a nějakou teorii alespoň základů balistiky a pak jak ti radí další kolega si dej třeba na papír co vlastně od zbraně co chceš pořídit očekáváš v jakých podmínkách na jakou vzdálenost a co budeš lovit a podle toho pak můžeš vybírat těžko lze vybrat něco když ani pořádně nevíš co vlastně chceš :D
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od lovec »

Na vyliečenie z takýchto nevhodných nápadov stačia dve-tri rany z 9,3x62mm, strelivo RWS s 19,0g TUGom a nejaká konfekčná puška nižšej cenovej kategórie (...čítaj s pažbou, ktorá príliš nesedí)...
Vysnívaná plochá dráha strely je rovnaká bájka z poľovníckej latiny ako mnohé ďalšie... Namiesto v rámci možností čo najlepšieho zvládnutia svojej zbrane a poznania možností svojho kalibru (reálny pokles strely v prostredí svojho revíru, reálna presnosť v týchto podmienkach...) sa budeme zaklínať nejakou plochou dráhou strely.
Chceš niečo so skutočne plochou dráhou strely?! Nech sa páči - 26 Nosler, alebo 6,5-300 Weatherby... Len mám také nejasné tušenie, či si si vedomý, že do akej miery tvoj plánovaný rozpočet korešponduje s tvojimi predstavami. Nepadla tu niekde hranica 30000Kč? Len pre ilustráciu, jedno balenie monolitických striel od Möllera do 9,3mm alebo do 375H&H stoji okolo 3800Kč, čo je viac ako 10% z plánovanej hodnoty zbrane. A to je ešte nič, nemáš prach, nábojnice, výbavu na prebíjanie, testovanie na strelnici, atď, atď. Popri hodnote vedľajších položiek niekedy vyznie cena zbrane ako zanedbateľná investícia. Takže je otázne, či si to uvedomuješ.
Keď sa chceš zachovať racionálne a nie hneď na prvý pokus kúpiť niečo, čo takmer nevyužiješ a veľa si z toho nezastrieľaš, tak si kúp niečo v bežne dostupnej strednej ráži (270 Win, 7x64 a pod.), kde sa dajú skĺbiť viaceré požiadavky na primeranosť kalibru, balistiku a prevádzkové náklady.
Keď kašleš na racio, ja proti určite nie som. Z Nemecka sa dá doviezť za 500-1000€ zachovalý Sauer-Weatherby v kal. 300 Weatherby Magnum, poväčšine aj s nejakou optikou... :twisted: :lol:

Napr. niečo takéto, klikni na náhľad, otvorí sa väčšia fotka:

Obrázek

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Durell »

Tak ako písal Lovec. Plochá dráha ti je na prd, ak to nelieta stále "rovnako" . Ja som si na 9,3x62 tiež chviločku zvykal. A rátaj že optika pre tento kaliber si vypíta viac ako zbraň. 7x64, 308W, 30-06, 8x57JS Podľa spôsobu lovu. Meoptu vie zrušiť na dve doby . Zakže zeiss, swaro, ....
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od milan »

jestli chceš mermomocí něco TOP za malý peníz, tak je na prodej 338LM postavená na 550tce. Flinta bez optiky 40 000,-
s optikou ZEISS 6-24x56 100 000,- (optiku nechci prodat, proto je ta cena tak vysoká). Na flintě je prodloužená dělaná spec. weaver lišta. Na lov do 300m není třeba řešit balistiku (250greinové střely MIRRA)
Je u nás pár míst, kde by s tím šlo lovit, a pak jsou dvě možnosti, buď by Ti to zachutnalo, nebo bys šel raději pěstovat jahody.

I když je vše shora uvedeno vážně, jako první univerzální flinta by to nebyla dobrá volba.
Pořiď si něco mezi 6,5 a 8 a lov s tím. Třeba dospěješ k tomu, že Ti nejvíc dává lov lišek a občas něco většího. Tak flintu prodáš a pořídíš si třeba 243ku. Nebo budeš hromadář a 8x57čka bude to pravé.
Když si přečteš všechno co je o rážich na všech možných fórech napsáno, zjistíš, že žádná univerzální ráže není.
Já mám tři různé ráže + malorážku a vystačím si s tím (je pravdou, že mě omezuje velikost prostoru v trezoru :lol: :lol: :lol: a trochu mě brzdí roky zkušeností). Ráží co jsem ještě nevyzkoušel je pořád dost, ale ...
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od navip »

Spíš lehčí střelu, a lepší balistikou, tak že pokud možno HB! Víc prachu tě víc kopne.
Marten
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18.2.2008, 14:43
Bydliště: Kroměříž

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Marten »

zdravím, jak píšete je to tady pořád dokola. Já když vybíral nebyl internet, pročetl 3 knížky, přepisoval balistické tabulky a k nim data zbraní, které se v té době vyráběli a vymýšlel. Potom přijel do Brodu a postavili mne před hotovou věc. Je tu jenom 308 W ostatní ráže za půl roku. Tak jsem to vzal a mám ji doteď. Ti mladí by dnes hned všechno a najednou. Žádná trpělivost, honem nejlépe bez práce. Nejde jenom o ráži, ale také o typ zbraně, podle druhu lovu, typu honitby a i osobních preferencí. Kolegovi přeji ať dobře vybere a je spokojen.
HonzaHonsa
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 04.10.2017, 7:33

volba ráže kulovnice?

Příspěvek od HonzaHonsa »

Zdravím všechny.......
Jelikož jsem začínající lovec,potřeboval bych na začátku pár rad,názorů a usměrnění....
Chci si pořídit svoji první kulovnici a ne a ne se rozhodnout jakou že to vlastně ráži....už to probírám s různými myslivci nejméně rok a zatím jsem dospěl jen k závěru,že co člověk to názor.
Zatím nejsem nikde členem a myslivost vykonávám pouze jako host převážně na naháňkách....chtěl bych kulovnici bez optiky pouze mířidla....honitby které navštěvuji nabízí cca 70%les 30%pole.....
víceméně se rozhoduji mezi 270win,308win a 30-06.....
Budu rád za každý názor.Díky a Lovu zdar
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Marpie »

Na toto využití bych nebral ani jednu z těch ráží. Vzal bych nějakou starší 8x57JS ve slušnějším stavu aby to nelítalo všude možně kdybys to časem osadil puškohledem. 270W sám mám 308W jsem měl a už bych se nevrátil, ale 270W na naháňky bych nedoporučil. Na čekanou nebo šoulačku ale zase jednoznačně ano. Pokud to musí být z těch tří tak na naháňku 30.06.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od pufr »

Shodou okolností jsem se loni po cca 20 letech a různých oklikách vrátil k ráži 30-06 (byla k mání dobrá puška za dobrou cenu) a zatím je to od té doby moje "favoritka", necítím potřebu měnit. Hlaveň mám 560 mm a řekl bych, že je to pro 30-06 ještě dobrá délka, dříve obvyklých 600 mm by mi vůbec nevadilo - to je osobní názor - ale tohle vlákno je o názorech :)

K té 270W a naháňkám bych odkázal na videa, kde útlý blonďáček Franz-Albrecht Oettingen ve videích "Schwarzwildfieber" kosí divočáky po desítkách, na otázku proč používá právě 270W, odpovídá, že je citlivý na zpětný ráz a silnější ráže by ho "rušila" a taky, že s tím 130 gr RWS H-mantel nemusí skoro předsazovat ...(umí ale teda perfektně trefovat!). Ta 30-06 má zpětný ráz o něco málo větší :? (při porovnání "plných" laborací - v tuzemsku získala 270W auru "nekopavé" ráže i díky nábojům S&B s rychlostí 150greinového polopláště o cca 100 m/s nižší než u konkurence. Na druhou stranu, která jiná ráže se může pochlubit nábojem se sníženým výkonem, který je na trhu 50 let a stále se úspěšně prodává - S&B opět předběhl dobu :) ).
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Marpie »

Videa Franze-Albrecht Oettingena znám a že používá 270W vím, jenže to je excelentní střelec který by asi ty prasata kosil i s "malorážkou" . Pro klasického českého myslivce si myslím že na naháňku pro případ hůře umístěné rány bude lepší vetší průměr střely většinou zaručující lepší stop efekt. A pověstný nízký zpětný ráz 270W není kvůli nábojům SB. Lze se o něm dočíst i na zahraničních fórech při použití neSB střeliva. Sám mohu z osobní zkušenosti porovnat ze srovnatelných zbraní 7x64, 308W a 270W se střelivem SB SP a SPC(ta ne u 270W) a prostě 270W má nejslabší zpětný ráz. Třeba v 270W Hirtenberger Nosler Partition 9,7g má ještě příjemnější vývin rány než SB SP 9,7g. Winchestery Powerpoint i Silvertip, Normy FMJ, Remingtony se střelou Sierra SPBT měly srovnatelný ráz s SB a jediné co byly trochu silnější ale stále v pohodě co jsem měl byly Federal Nosler Partition 9,7g.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od rimar77 »

no nevím proč by 270win nebyla vhodná na naháňky kolega s ní tam má střeleno prasat několik desítek a je sní max. spokojen. Je plně srovnatelná se 7x64 a tou jich každoročně je uloveno dost, osobně 270win beru jako jednu z absolutně univerzálních ráží pro každého. Za mně když bych si měl vybrat z uvedených ráží a mít jednu zbraň tak také hlasuju pro 30-06 dostatek energie na cokoliv co u nás můžeš střelit a na i větší vzdálenost. Ale vzhledem že střílím silnější (kopavější) ráží tak mi to nevadí a považuju ho za příjemnou pohodovou střelbu. Takže stejně nakonec musíš rozvážit a vybrat sám podle toho jak se cítíš nejlépe vyzkoušej si střelit a uvidíš, tohle jsou vše univerzální ráže a pokud dobře zvolíš střelivo můžeš střílet na vše.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Marpie »

Já neříkám že 270W je nevhodná sám s ní na naháňky občas chodím a dvě prasata a dvě laně jsem s ní na naháňce ulovil, jedno prase a jednoho jelena špičáka chybil, jinak chodím spíš s brokovnicí a jednotnou. Je to zvláštní 270W mám 20 let, dal bych za ni ruku do ohně, ale v okamžiku kdy by hlavní určení mé zbraně bylo na naháňku tak bych volil něco s větším průměrem a těžší střelou a takové optimum/minimum osobně vidím v 8x57JS.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Ráže kulovnic

Příspěvek od Myslivec Milda »

pufr píše:Shodou okolností jsem se loni po cca 20 letech a různých oklikách vrátil k ráži 30-06 (byla k mání dobrá puška za dobrou cenu) a zatím je to od té doby moje "favoritka", necítím potřebu měnit. Hlaveň mám 560 mm a řekl bych, že je to pro 30-06 ještě dobrá délka, dříve obvyklých 600 mm by mi vůbec nevadilo - to je osobní názor - ale tohle vlákno je o názorech :)
.

Tak to máme podobně pane kolego. Taky mám jednu totálně repasovanou kulovnici ZG-47 s novou hlavní 56.cm délka, ráže .30-06, na spoušti 0,5kg. Je na ní nový ZEISS se šínou. Nevypadá napohled zle, vše je tak jak bylo svého času v Brně vyrobeno, žádné „ lidové umělecké vylepšování“ . Je pečlivě nastřelená ale teď nevím co s ní mám dělat. Nechal jsem ji zrestaurovat, jako jakýsi „Etalon“ pro srovnání s dnešními kvalitními puškami, abych věděl o čem mluvím a jako praktický důkaz mého tvrzení. Ve všech srovnáních absolutně propadla jako děsný neohrabaný a kopavý krám! ( srovnáváno s MAUSER M12 / Blaser R8 / Blaser K-95 ) . To ale nutně neznamená, že by byla ráže .30-06 springfield špatná volba. Pro takové to „ domácí lovení v nějakých těch koňských řitích “ = lov : srnčí/daněk/muflon/ jelen evropský/ prase divoké -- do vzdálenosti cca. 200.m, podle mě ideální volba s přihlédnutím k obrovskému výběru nábojů. Rozhodně je to lepší volba než: 7x57/ 308W/ 8x57JS/ 9,3x62 + nějaké ty „masochistické a exotické „ omyly a úlety. Pro česko zcela určitě . Výkonu má habakuk, balistika slušná, až zas tak moc neničí optiku a je to taková optimální volba na „fšecko“.

Nicméně proč bych jedl páreček, když mám čerstvý řízeček, že. Jak praví přísloví. Proto dávám z ryze praktických důvodů přednost dospělým kalibrům . Osobně preferuji kalibr. 8 x 68 S, jakožto naprosto dokonalou ráži pro celý svět. ( skvěle mi a taky kamarádům posloužila letošní září v Rusku za Uralem na lovu sibiřských srnců a koncem letošního října poslouží stejně dobře v Západní Africe ). Tato ráže , v kvalitní pušce s MagNa porty, se chová jako běžná puška standartní ráže, ALE umí víc než všechny ostatní. V podstatě bych nepotřeboval nic jiného. Ale když už je ta možnost, doplnil jsem ji jednuškou v ráži .30R Blaser ( taková 90% třístovka ) Nekope to, trefuje to, zabíjí to skvěle i na 300m , někdy i víc. Lehoučká a pohotová puška v této ráži je schopná bez problémů sekundovat a držet krok k rážím .300 Winch.Magnum i té mojí favoritce 8 x 68 S. Skvělá balistika, precize a vysoký výkon ještě nikdy nic nepokazily. Tyto dvě ráže = 8 x 68 S a .30R Blaser jsou moje osobní favoritky. Pak není žádný důvod mít cokoliv jiného, páč lepší neexistuje a horšíma se zabývat je evidentní blbost, že . ( leda že by to byly vzácné sběratelské kusy pro radost nebo pro ekonomiku ) . To co tvrdím je podepřeno mými osobními a praktickými zkušenostmi z lovů prakticky skoro po celém světě ( Amerika bude za rok).
Tohle je můj OSOBNÍ názor , jak správně výše uvedl kolega Pufr. Co dodat ? Snad staré přísloví : kdo chce mít opičku, musí mít i na banány. Tohle platí pro všechny koníčky a záliby. Než abych měl nějaký "šunten & krámen " tak to radši nic. Má to svoji správnou logiku.
Odpovědět