Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2052
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od lovec »

Tu asi nebudem OT:
psdk píše:.........Teď tedy nějaké ty praktické poznatky se střelbou:
Zbraň je vyvážená tak, že ji člověk může držet a mířit jen za pistolovou rukojeť, levá ruka jen dodává na stabilitě čili celý proces míření je jakoby jistější a klidnější i z volné ruky. Na tom má asi hlavně podíl i ta samotná pistolová rukojeť. Monoho výrobců i klasických kulovnic na to už přišlo a nabízejí pažbení s dírou na palec, kde je úchop podobně pevný a jistý ikdyž těžiště je jinde než u této zbraně.
Velice praktická je možnost přebíjet zbraň bez nutnosti odlicování a opětovného nahazování do ramene, střelec neztratí cíl z hledáčku a může skoro celou dobu sledovat jak se zvěř po zásahu chová a případně pohotově opakovat ránu. S klasickou opakovačkou je třeba odlícic přebít, znovu zalícit a najít v optice znovu cíl.........
Nic, proti tvojej zbrani, sam som nedavno obdivoval bullpup od Pfeiffera v 7x64.....
....len k tej vete klasickou opakovackou - nemozem s nou osobne v ziadnom pripade suhlasit. Nemal som v rukach gulovnicu (ani pozicanu), s ktorou by som nevedel opakovat v zalicenej polohe. Kto to nevie, tak sa obera o znacnu vyhodu a kopec casu (napr. na spolocnej polovacke na diviakov...).
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od pufr »

2Lovec Nevím, jestli je tohle skutečně "teoretizování", ale máš pravdu - nedávno jsem viděl perfektní ukázky - přivezl jsem si na jaře z Norimberka nějaké CD s Aimpoint firemní naháňkou v Maďarsku a co tam někteří lovci dokázali s opakovačkami - konkrétně jeden mladý blonďáček se Sauer 202 s desetiranovým zásobníkem bylo neuvěřitelné :D :D Některé "opravné" rány po horším prvním zásahu byly jistě do vteřiny ale možná i rychleji :) vřele doporučuji - krásná práce s "klasickou opakovačkou" :)
Pufr
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od medo »

Každému odporúčam na nácvik vojenskú vzduchovku vz. 47 alebo vz. 35 , krásne sa dá s ňou opakovať a s vačšou silou naťahovať bez odlícenia , potom sa budete čudovať aké ľahké to je s dospelou puškou a ako sa zrýchlite :D .
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od lörinc »

No napsát že s kalibrem 8x68 ( nebo jakýmkoliv jiným) střelím na 300m za slunečného počasí v 25 stupních pivní tácek, to beru. Ale abys vzal tu samou flintu a bez korekce ho v zimě v mínus pěti za sněžení a větru trefil znovu :?: :idea: . figi ví že je to blbost, lovec taky, já taky a spousta dalších tady taky. To můžeš mít ty blasery tři a stejně ti to neuvěřím. Problém je v tom že sem na forum přijde mladý 18 letý myslivec, uvidí téma Lov v Africe - exotika k počtení tak se na to vrhne a na čtvrté staně se dočte že R93 je nechybylka (sice rozbyla více hlav než všechny jiné flinty dohromady, ale co už), a že kalibr 8x68 nereaguje na teplutu vítr a lítá pořád stejně :) . Tak prodá všechno co má a pak hledí že netrefí nic, nebo v horším případě pomrzačí půl revíru. To mi vadí nepravdivé informace. Když mi selžeš že průvodce v africe s tebou spí pod jednou dekou, tak se tomu zasměju a nikomu to neublíží.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od fesoj »

No a pak že to nejde vážné téma řešit s humorem... Já nejsem žádný snajpr, i když si o sobě myslím, že nestřílím zrovna nejhůř, ale abych trefil pivní tácek na 300 m, to bych musel chvíli trénovat a na to nemám ani peníze, ani odpovídající střelnici...Když jsme zamlada jezdívali na celostátní přebory ve střelbě ze sl. zbraní, vytáhl jsem z trezoru osmapadesátku, na krajských přeborech jsem si bez problémů vystřílel nominaci na celostátky, protože mezi slepými je jednooký králem, a jelo se. Ale tam už bylo sakra znát, kdo střílí bez tréninku a kdo to má v ruce denně. Na chlapy /a jednu hezkou holku mezi nimi/ z pohraničních brigád jsme my z východní hranice zkrátka neměli a že jsem si jednou odvezl druhé místo, to byla náhoda, že zrovna nebyl pánbu doma. A těm, kteří měli možnost si vystřelit z odstřelovačky, jsem jen tiše záviděl... A proč o tom vlastně mluvím ? No proto, že kdo o střílení ví aspoń to málo, co já, ví taky to, že ač čtu Mildovy příspěvky velice rád, v tomhle prostě nemůže mít pravdu. A strašně rád bych viděl Figiho a Mildu společně na střelnici - hin sa hukáže !
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

cituji MM : V Africe –JAR , přelom únor/březen bývalo ráno po šesté hod. cca. 15C , v poledne pak až 55C na slunci. Kalibr 8 x 68 S je full size. To není takový slepý směr evoluce jako je třeba .243Winch. Takže NIC není potřeba řešit.

Myslivec milda vůbec netuší, že 8x68 S se střelivem RWS EVO 13g při dodržení úsťové rychlosti udávané výrobcem V0 = 915 m/s ( údaj katalog Kettner ) má na 300 m odchylku při bočním větru 1m/s 5,7 cm !!! Což je o 1 cm více, než moje laborace v 308W nebo 243W. Takže při slabém větru 3 m/s, který rozhodně není nic neobvyklého, je odchylka u 8x68 S s RWS EVO 17 cm !
Navíc, není na světě dosud prach, který by nereagoval na teplotu změnou rychlosti hoření a tím je dána i změna úsťové rychlosti a zejména kmitů hlavně, která se zase projeví na rozptylu a samozřejmě i na odchylce bodu dopadu. Při rozdílu udaných 40°C může být odchylka úsťové rychlosti kolem 60 m/s, což znamená ve svém důsledku dopad střely EVO na 300 m o 7 cm níže bez vlivu změny kmitu hlavně, který musí být vždy vyzkoušen. Změna teploty se projevuje nezávisle na kvalitě zbraně a optiky.

Zmíněné střelivo Brenneke vyrábí ve Vlašimi SB, střely jim dodávají z Německa.

Počet drážek v hlavni není faktorem určujícím míru stabilizace střely rotací. Stabilita střely je dána stoupáním drážek. Počet drážek se obecně snižuje, jsou i hlavně se třemi drážkami a o počtu drážek jsou mnohé teorie a mnoho střelců se stále pře o počtu drážek, nicméně menší počet drážek může mít prokazatelně pozitivní vliv na přesnost střelby.

To, že na 300 m jsou ráže jako 7mmRM, 300WM a 8x68 S schopny udržet menší rozptyl, než třeba 308W, je nesmysl, který snad nemůže vyřknout ani naprostý začátečník. I na dvojnásobnou vzdálenost neporazí 308W v rozptylu a přesnosti ani jedna z těchto ráží, přestože má 308W jen 4 drážky. Ale - tím počtem drážek to není.

Myslivec Milda by měl začít studovat střelectví a balistiku, pokud by o něčem takovém chtěl někdy psát. A s takovými názory je přímo nebezpečné, se tím živit.
Protože pod vlivem takovýchto radilů si mnozí naši myslivci pořídí na doporučení zbraň v ráži, se kterou si pak neví rady. Jak se střelbou, tak třeba s velmi těžkým sháněním drahé munice, ale vždy je to hlavně o vhodnosti na naši středoevropskou zvěř. Obrací se pak na mne, abych poradil, nechci jim kazit jejich radost za velké peníze, ale je to od začátku špatně a lze už jen hledat cestu menšího zla.
Nejsou špatné ráže, každá byla vyvíjena s nějakým cílem, ale když se pak snažíme používat Octavii jako traktor, tak to jde velmi ztuha, a opačně také.
Naposledy upravil(a) figi dne stř 20.7.2011, 15:29, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

fesoj - to snad ani ne :D .
Ne, že by nepotěšila situace, kdy na střelnici přijede velkohubý nabob s terčovou zbraní, jejíž cena je šestimístná, s opovržením kouká na moji CZ 550 s Meoptou, a pak u terčů ani nemůže promluvit...
Ale ze střelnice odjíždí stejně hloupý, jak přijel, jen mu vrtá hlavou ten nepoměr ceny a výkonu ...
To jsem už několikrát zažil. Tady ale nejde o to ukázat kdo je lepší. Jde o to, aby se tu na našem fóru, které mělo ( a stále ještě má ) vysokou úroveň, neprezentovaly naprosté nesmysly.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

No a ještě k tomu to snižuje důvěryhodnost ostatních informací ikdyž se střelbou přímo nesouvisí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Alda »

figi píše:fesoj - to snad ani ne :D .
...přijede velkohubý nabob s terčovou zbraní, jejíž cena je šestimístná, s opovržením kouká na moji CZ 550 s Meoptou, a pak u terčů ani nemůže promluvit...
Ale ze střelnice odjíždí stejně hloupý, jak přijel, jen mu vrtá hlavou ten nepoměr ceny a výkonu ......
figi, nez dostanes ban, pripominam, ze mas varovani...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2052
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od lovec »

Takze toto je ta najspravnejsia tema na odpoved pre Mildu, zial ako vidim, figi ma o par prispevkov vyssie predbehol a nema zmysel pisat to iste znovu....
Myslivec Milda píše:Jak bych ti to jenom slušně, ehm třeba. Sice mně lovecké zbraně & příslušenství víc než 15.roků slušně vydělávají a přispívají k životnímu standartu, ale když tvrdíš, že o tom nemám ani potuchy, máš jistě pro tohle tvrzení určitě dobrý, logický argument. Vždycky se rád něco nového dozvím, tak povídej, přeháněj. Fakt rád bych zde pokračoval ve svých vzpomínkách na Afriku, ale pořád mi sem lezou exoti a ruší tok mých myšlenek. S tím asi nic nenadělám. Když neodpovím, označí mně za nezdvořáčka, když ano, spustí se jejich irelevantní emoce. Co s tím ? Snad ignorovat. Každopádně si znovu zavzpomínám, aby bylo co číst a k tématu.
Len doplnim, ze tymi kvazi "odbornymi" rozpravkami o siestich drazkach, rozptyloch zavislych od kalibru atd.,atd. maximalne ohuris nejakych klientov, ktori ti prichadzaju svojimi nakupmi zvysovat zivotny standard a tejto problematike az tak nerozumeju/pripadne je pre nich nezaujimava. Na tomto diskusnom fore sa vsak bajky a povesti z mysliveckej kapsy a toboz strelecka latina prilis netrpia, ako si si uz iste vsimol. Prave preto je toto forum take oblubene - a nakolko si vsetko to "povídání a přehánení" bez problemov obstaral ty sam prakticky v jedinom prispevku, tak ti ako kolegovi myslivcovi doporucujem zacitat sa do sekcii venujucich sa zbraniam a strelivu. Najdes tu skutocne vela uzitocnych rad a informacii, ktore ti v zaciatkoch dobre posluzia. Zelam prijemne citanie.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

lovec - naprostý souhlas.
A jen doplním, neboj se zeptat, Myslivče Mildo, rádi ti poradíme a vše vysvětlíme. Z praxe, ne vyčtené nesmysly z reklamních materiálů výrobců..
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Asap
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 21.7.2011, 14:14

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Asap »

Vážení kolegové střelci,

V současné době se docela peru se studenou ránou na 100m, kdy je cca 5cm nad(občas cetr)
Na 200m, 300m a vice mám však studenou ránu do 0,5MOA(308W, Scenar 167, BR2015 39Gr, V2 790m/s)

Jak to jde Vám, prosím zkušenosti, názory.

Děkuji
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

Napiš, jak čistíš.
Na 200 a 300 do půl MOA znamená 0,5 MOA nahoru ?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Asap
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 21.7.2011, 14:14

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Asap »

Čistím pouze na sucho žádný olej do hlavně nepoužívám.
Protáhnu hlaveň několikrát plastovým kartáčem a pak bavlněnými světlými hadříky dokud nejsou úplně čisté.

Na 200 a 300 mi ta studená rána chodí spíše pod
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

Zatím všichni střelci s kterými jsem se setkal a naříkali nad odchylkou u studené rány, čistili nasucho, většinou používali boresnake.

Vyzkoušej pro začátek alespoň Ballistol, nech ho působit vždy do druhého dne, vyčisti a nech působit znovu a to tak dlouho, až bude po aplikaci Ballistolu a ponechání do druhého dne bílý hadřík čistý. Pak vytři do sucha a zkus studenou ránu. To by mělo pomoci ( zatím to vždycky fungovalo ).

A pak už je na tobě, zda budeš používat nějaký silnější prostředek, nebo zůstaneš u Ballistolu.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět