Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu

Jakým způsobem řešíte trénink kulové střelby? Jak často trénujete?

1) Netrénuji, jen lovím. Maximálně zkontroluji nástřel, když se mi něco nezdá.
19
12%
2) S kulovnicí jen lovím, ale trénuji se vzduchovkou.
5
3%
3) S kulovnicí jen lovím, ale trénuji s malorážkou.
4
3%
4) Trénuji s kulovnicí a se vzduchovkou.
3
2%
5) Trénuji s kulovnicí a s malorážkou.
33
21%
6) Trénuji pouze s kulovnicí.
22
14%
a) Kulovou střelbu netrénuji.
3
2%
b) Trénuji 1 - 2x ročně.
3
2%
c) Trénuji 4x ročně.
23
15%
d) Trénuji 1x měsíčně.
19
12%
e) Trénuji několikrát měsíčně.
22
14%
 
Celkem hlasů: 156
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od pufr »

Tohle vlákno se mi líbí, díky Reno za něj, přemýšlel jsem o něčem takovém, když Oupi s Bwanou vyvolali diskusi o lovecké střelbě s "velkými" LR zaměřovači v jiném vláknu. Jen jsem byl líný patřičně připravit "zahájení" vlákna, neb většina mých oblíbených textů na téma tréning lovecké kulové střelby je v angličtině nebo ještě horším jazyku (Jeff Cooper, Fr. Frog, Möller atd.) – jsou to metody tréningu reflektující skutečnost, že „čtvrtým rozměrem našeho světa je čas“ – pro loveckou střelbu dle mého zásadní záležitost. Použitelný materiál o některých těch loveckých "ala IPSC" závodech pořádaných občas v tuzemsku (na který bych jen odkázal :) ) jsem taky nenalezl, jsem si tedy vypůjčil následující text z knihy:
David E. Petzal, Phil Bourjaily: The total gun manual (v češtině vyšlo jako: "Kompletní manuál palných zbraní"), neb jsem ho nalezl v „digitální“ podobě :):

Kapitola :98 STŘELBA NA RŮZNÉ VZDÁLENOSTI
Každý potřebuje plán, a tenhle je velmi jednoduchý. Budete-li jej plnit pravidelně, připraví vás na tři nejběžnější lovecké situace, které mohou v terénu nastat. Použijte terč NRA pro mířenou střelbu na 50 yardů, protože jeho černý střed o průměru cca 200 mm je přibližně stejně velký jako vitální zóna většiny velkých zvířat. Zapisujte si skóre, abyste mohli sledovat celý proces. Vaše hypotetické situace v terénu jsou v následujícím textu. Na konci každého je uvedený počet dosažitelných bodů. Hodně štěstí.

1. STŘELBA NA KRÁTKÉ VZDÁLENOSTI
SITUACE - Rychlý jelen: Vzhlédnete od čerstvé stopy, na kterou jste právě narazili a spatříte nádherného jelence, jak vychází na paseku přímo před vámi. Střílejte nebo ho jen pozorujte, jak mizí.
CVIČENÍ
Fáze 1: Postavte se 25 m od terče a vezměte si k ruce kamaráda se stopkami, aby vám měřil čas. Začněte s pažbou ve výši pasu, nábojem v komoře a zajištěnou zbraní. Máte 5 vteřin na to, abyste zvedl pušku, zamířil, odjistil a vystřelil. Uskutečněte 5 výstřelů.

Fáze 2: Proveďte totéž, ale na vzdálenost 50 m. Pro obě vzdálenosti se každý zásah kdekoliv v černém počítá za pět bodů. Zásah mimo černý střed nebo výstřel trvající déle než pět vteřin se počítá za nulu.

Tipy pro střelbu: V okamžiku, kdy jste přesvědčení, že záměrný kříž je správně umístěný na terči, stiskněte spoušť. Pánové z Gunsite Academy tvrdí: „Dobrý rychlý výstřel je lepší než skvělý pomalý výstřel. Protože na pomalý výstřel nikdy nebudete mít čas.“

Maximální skóre: 50 bodů.

2. STŘELBA NA STŘEDNÍ VZDÁLENOSTI
SITUACE - Pasoucí se los: Jste na hřebeni nad loukou, kde se za soumraku pasou losi. Vidíte dole statného býka, který se ale pohybuje a světla rychle ubývá. Máte jen pár vteřin na zaujetí střelecké pozice a uskutečnění výstřelu.
CVIČENÍ
Vystřelte po dvou ranách na vzdálenosti 100, 125, 150, 175 a 200 m. Přitom musíte nejméně dva uskutečnit z polohy vleže, dva z polohy v kleče nebo vsedě, s použitím řemenu nebo bez něj, s improvizovanou oporou nebo s dvojnožkou (pokud ji při lovu používáte). Na každý výstřel máte 1 minutu se začátkem vstoje, náboje v zásobníku, komora prázdná. Do minuty musíte zaujmout střeleckou polohu, nabít a vystřelit. Každý zásah do černého v časovém limitu se počítá za pět bodů.

20 bodů bonus: Po druhém výstřelu na 150 m zůstaňte v pozici a do čtyř vteřin vystřelte ještě jednou.

Tipy pro střelbu: Udělejte z toho rutinu. Zaujměte střeleckou polohu, začněte mířit, nadechněte se, vydechněte a vystřelte. Udělejte úplně to samé při dalším výstřelu. A při dalším zas. Důslednost se vyplácí.

Maximální skóre: 70 bodů

3. STŘELBA NA VELKÉ VZDÁLENOSTI
SITUACE - Vzdálený vidloroh: Z travnatého vršku na úbočí hor ve Wyomingu vidíte krásného samce vidloroha ve vzdálenosti tří fotbalových hřišť. Nemá ani tušení, že jste poblíž. Zaujmete polohu vleže a zamíříte.
CVIČENÍ
Nábojová komora je prázdná. Držte zbraň šikmo křížem přes prsa a poklekněte na obě kolena. Nakloňte se dopředu a opřete pušku spodním rohem botky o zem asi 60 cm před vaším pravým kolenem. S využitím pažby jako opěrky se položte na zem. Pažba by se měla octnout přímo u vašeho ramene. Zaujměte dobrou pozici vleže a vystřelte pět ran na vzdálenost 300 m. Buď s oporou, nebo bez ní. Body se počítají stejně jako předtím.

Tipy pro střelbu: Dám vám na to pět minut, ale uděláte lépe, když si sami stanovíte podstatně méně. Vítr se může měnit, a čím déle vám to bude trvat, tím více může ovlivnit vaší střelbu. Podaří-li se vám zaujmout klidnou polohu, začněte pumpovat olovo a nepřestávejte.

Maximální skóre: 25 bodů

Další kapitoly dotýkající se tréningu kulové střelby už jen podle názvu:
97 Střelecký výkon pod tlakem okolností
98 Střelba na různé vzdálenosti
99 Začněte trénovat s malorážkou
100 Neustále pracujte na zlepšování
101 Střílejte, zkontrolujte výsledky a zase střílejte
102 Naučte se zaujmout správnou pozici
103 Vyhněte se přehnaně nízké poloze
104 Využijte jako oporu strom
105 Vyberte a vyzkoušejte střelivo
106 V RYCHLOSTI: Držte mířidla rovně

PETZAL K TÉMATU: Nenechte se rozhodit
107 Měkčí opora (ale ne příliš)
108 Nastřelujte pěti náboji
109 Zůstaňte klidný
110 Naučte se ovládat spoušť
111 Suchým nácvikem k úspěchu
112 Poslouchejte, co vám říká vaše zbraň
113 Dávejte pozor na správné držení zbraně
114 Naučte se zvládat zpětný ráz
115 Metody snižování zpětného rázu
116 Poznejte svůj limit zpětného rázu

PETZAL K TÉMATU: Obavy ze zpětného rázu
117 V RYCHLOSTI: Pokud musíte, střílejte i na dálku
118 Střílejte jako mistr
119 Vymyslete něco na vítr
120 Nenechte pracovat nervy
121 Umět všechno spočítat
122 Střílejte rychleji
123 Osvojte si správné načasování
124 Cvičení pro zvýšení rychlosti
125 Naučte se měnit strany
126 Zdokonalujte nošení zbraně
127 Sundejte řemen

Je to psáno, by to mohl použít i úplný začátečník, ale „pro inspiraci“ vřele doporučuji i zkušenějším, ta cca 40ti letá zkušenost zapáleného a celkem možná i osvíceného lovce a výcvikáře je tam znát. Třeba k diskuzi, jak kdo trénuje, je to jak dělané :)
Uff, "příspěvek", ještě, že jsem to jen kopíroval :)
Pufr
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od cr001 »

je na tu digi knihu nějaký odkaz pro stažení?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od pufr »

V originále se najít dá, většina těch kapitolek vznikla z článků pro časopis Field & Stream
http://www.fieldandstream.com/hunting?d ... nk=hunting
http://www.survivordocs.com/ddata/52.pdf

V češtině o veřejném zdroji nevím, ale teď je ta kniha tak laciná, že by se jí snad ani nevyplatilo digitalizovat
https://www.bux.cz/knihy/145937-komplet ... brani.html

Ty mé kecy měly hlavně zdůraznit, že jde o převzatý text :?
Pufr
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od cr001 »

Pufr: ..převzatý text jsem pochopil - už jen z toho jelence, losa a vidloroha :lol: ......díval jsem se po netu a vidím, že se dá pořídit za těch 150,- ale zvykl jsem si poslední dobou číst na mobilu nebo tabletu, tak mě šlo o el. knihu. Je to tak nějak furt po ruce.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od BwanaHunter »

pufr> hezkypěkně, super práce. Ta knížka vypadá zajímavě. Nikdo nikdy nejsme dost chytrý. Na oplátku pro angličtináře můžu doporučit Art of the Rifle, autora Jeffa Coopera. Taky mě tam pár tipů zaujalo (elektronicky nemám).
Jinak bych se podepsal pod to prohlášení o čase a jeho významu pro loveckou střelbu. To vystihuje lépe, než jsem to zřejmě dokázal já, mojí hlavní výhradu a myšlenku, kterou jsem se snažil zmínit v tom vlákně o velkých sklech s tím, že lovecká střelba je podle mě jiná disciplína. Nevím, jak a v jakých podmínkách loví kolegové, ale ve většině loveckých situací, jak je znám já, tak než bych to všechno změřil, spočítal, přečetl, nastavil...tak už nemusím střílet. Jedním z důvodů, proč jsem si oblíbil ráže, o kterým se tady šířím (rád bych podtrhl to "jeden z důvodů", tedy není jediný) je to, že díky nim až na výjimky neexistuje a úhel a pozice zvěře, v které bych jí nedokázal spolehlivě střelit. O ne zas tak málo úlovků, a některé zajímavé, jsem přišel díky tomu, že jsem měl flintu, s kterou jsem čekal, až se ten kus "správně" postaví, k tomu už ale nedošlo.
S tím - časem - souvisí i další věci typu pirštok. Jsem zvyklý ho nosit, protože často pomůže, ale když je fakt fofr typu toho "rychlého jelence" cokoliv navíc, třeba ten pirštok, překáží. Mě třeba stál slušnýho jelena. Šoulal jsem jsem v říji za troubícím jelenem do slatě, a přecházejíc rašelinu čumím víc pod nohy než kolem sebe, jelen na chvíli ztichnul...a jak vystřižené z tvého příspěvku, najednou zvednu oči, a od kraje kleče se odlepil veliký obrys.... No než jsem "zahodil" pirštok a vzal flintu, bylo vymalováno. Nicméně když bych spočítal situace, kdy byl pirštok významně přínosný proti situacím, kdy výrazně překážel, vyjde mi to pro to ho nosit. (Pirštokem myslím jak jednoduchý, tak trojnožku, střídám oboje).
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od vesrad »

S tím časem je to jak o střelecké pohotovosti, ale taky o znalosti zvěře, schopnosti ji rychle číst a rozhodnout se pro lov.
Docela často lovím u známého, profíka u VLS.
Ačkoli si troufnu říct, že o zbraních a střílení toho vím podstatně víc, stejně na lovu je to o něčem jiném. Protože v situaci kdy mi jde tlupa vysoké, tak než já vyhodnotím co to vlastně je a který kus lovit on už přebíjí a střílí druhý (třetí kus). Málokdy se stane, že by minul nebo se ustřelil na chovný kus. Střelnici skoro nezná, ale jelikož loví kolem 200ks ročně to chápu. Prostě je vystřílený v tom co potřebuje - rychlá lovecká do 200m. Jak sám říká, srnec/prase do 70m a vysoká do 150m z volné ruky prostě musí ležet.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Reno »

miso243 (v jiném vlákně) píše:Počnúc vlaňajším rokom sme zaviedli u nás pred sezónou v apríli čosi ako povinné streľby. Strieľalo sa na 100 m na pištoľový terč 50/20 s tým, že som požadoval zasiahnutie čiernej stredovej časti bez možnosti nástrelu 5 ranami z 5 výstrelov. Poloha nebola obmedzená ako ani pomôcky typu trojnožka, bipod a podobne. Teda jeden by povedal žiadny stres. Ten suplovalo jedine oznámenie, že za nesplnenie je odobratie povolenky a možnosť opakovať "skúšku" najskôr o 1 mesiac. Strieľalo nás 10 a keby som trval na podmienkach, nepoľovala by polovica. Pritom všetci boli upozornení najmenej mesiac dopredu aby prišli s nastrelenými zbraňami. Nakoniec som ich nechal opakovať hneď až kým nenastrieľali. Ale po prvej runde väčšina čumela jak puci čo vlastne dokážu.
Nezasáhnout libovolnou technikou a s libovolnými pomůckami na 100 m kulovnicí s optikou kruh o průměru 20 cm, to je vážně slabota... :roll: Bohužel jsem přesvědčen, že vaše MS nebude ohledně takové tristní střelecké úrovně žádnou výjimkou. :? Taková zajímavost - jeden již nežijící známý si před lety splnil lovecký sen a s pomocí v Kanadě žijícího spolužáka tam vyrazil na lov medvěda. Profesionální průvodce, ke kterému ho spolužák vzal, si každého poplatkového lovce vždy nejprve prověřil, aby věděl, co vlastně zvládne a podle toho přizpůsobil podmínky lovu. Nejdřív je vzal na menší seznamovací pěší výlet po okolí, aby viděl, jak jsou na tom s fyzickou kondicí. Pak šli na improvizovanou střelnici, kde prý měli ve vzdálenostech 50, 100, 150 a 200 yardů pověšené kovové gongy o průměru 8 palců (cca 20 cm). Kdo byl v dostatečné fyzické kondici a na střelnici spolehlivě trefoval až na 200 y, ten prý zažil úžasný lov na mnohakilometrových "šoulačkách" nádhernou přírodou. Lovci ve špatné kondici a mizerní střelci lovili pouze na újedích.
kabát (v jiném vlákně) píše:...Kdo netrefuje spolehlivě terč, nemá šanci trefit spolehlivě zvěř...
S tím naprosto souhlasím. Pohádkám typu, že mizerný střelec, co se ve sterilních podmínkách střelnice nedokáže trefit do papíru, se v případě střelby na zvěř mávnutím kouzelného proutku stane neomylným sniperem, opravdu nevěřím. Znám totiž realitu. Obráceně to samozřejmě možné je, výborný střelec do papíru může vlivem nějaké formy lovecké horečky při střelbě na živou zvěř podávat citelně horší výkony.

Edit: Překlepy... :oops:
Naposledy upravil(a) Reno dne ned 31.1.2016, 0:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Reno »

pufr píše:...V češtině o veřejném zdroji nevím, ale teď je ta kniha tak laciná, že by se jí snad ani nevyplatilo digitalizovat...
Díky za zajímavý tip, asi si tu knížku budu muset "nutně" objednat... :D Jinak raději čtu klasické papírové knihy, je to pro mě příjemnější na oči, než nějaký displej. Jak to tak vypadá, autor vidí loveckou střelbu jako vhodný kompromis mezi přesností a rychlostí, samozřejmě v kombinaci s jistotou zásahu. Takové pojetí je mi blízké.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Petr1970 »

reno: pff....nejsou jediní.. co 100 metrů a 20cm terč...

na 50 metrů figura srnce kde je ten terč snad 40cm bodovanej.. 2 rány s libovolnou oporou ze stoje-sedě (dle vkusu soudruha)..
střílelo 30 majitelů LL...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od BwanaHunter »

vesrad> ta schopnost rychle obeznat zvěř je samozřejmě podstatná, velkou roli to hraje i na naháňkách, logicky. Ale je to jen a jen o praxi, tedy zase o tréningu. Vyrostl jsem a celý život jsem v revíru s vysokou zvěří, takže když mi na naháňce vyběhne holá, během okamžiku mi mozek vyhodnotí, co je laň, šmolka, telko, v jaké kondici a u telka obvykle jakého je pohlaví... aniž bych nad tím musel nějak přemýšlet. Automat, program. No jo. Ale když jsem byl poprvé (a podruhé, a potřetí) sám v revíru se sičí zvěří, tak nejdřív jsem koukal, jestli je to vůbec sika, jestli to náhodou není srnčí, a vždycky mi to nějak sakra trvalo. Pak jsem to sice už nějak nakoukal, ale když jsem si měl střelit kus holé na kuchyň, tak jsem střelil takovou starou barku, že bych jí musel asi semlít do klobás, kdybych si jí fakt byl musel vzít... protože jak ta sika je malá, drobná, s drobnou hlavičkou a krátkou "obličejovou" částí, připadalo mi to všechno jako baby jeleni, jako děcka. Kdežto kolega, co je v sičí roky, přišel a uviděl ten kus, a ptal se mě, proč jsem si proboha střelil takovou brécu. Viděl to hned. Takže jako všechno je to o praxi.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od miso243 »

Z väčšej časti bol problém v posune stredného zásahu a časť zásahov bola mimo. Pri praktickej streľbe môžu byť ale následky rovnaké ako pri nadmerných rozptyloch. Takto ich aspoň človek prinúti pravidelne si nastreľovať zbrane.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od pufr »

Ještě mě napadá - k té výše citované knížce - byste mi pak nenadávali - správnou terminologii se z ní nenaučíte, tam překladatelé, byť zkušení borci, místy trochu "bloudili" :?
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Zbrojovák »

Ten způsob tréningu musí odpovídat
1) praxi a lovecké střelbě v dané lokalitě. Jinak je to v horách, v lese, v těžkém terénu na krátko a jinak v polích a lukách.
2) stylu lovu - něco jiného je pohodlný posed a čekaná a něco jiného je střelba z lovecké hole, dvoj, nebo trojnožky.
(byl jsem posedář v začátcích, pak čekaná ze země a pak se s tím dost natrápil - šoulačka je úplně jiný, nezkonale těžší lov, hlavně pokud je to v těžkém terénu a té zvěře nejsou mraky
3) musí odpovídat skladbě zvěře v tom revíru a tomu co je v povolence. Teď nehodnotím obeznávku, ale čistě umístění zásahu - protože jiný cíl je komora lišky a jiný cíl je např. komora 200kg jelena.
4) nesouhlasím s výrokem, že rychlá dobrá rána, je lepší než výborná pomalá - to platí snad jen na poplatkovém lovu anebo při střelbě na dříve postřelenou zvěř - nejsme amíci co si jedou na podzim zablbnout do lesů.
5) jsou místa, kdy pouze ta "dobrá" může znamenat zbytek noci někde něco při baterce hledat a když se najde, tak pak do rána smykat z rače, nějaký kus co ani nemůže být rušen na místě a jde do výkupu neb by ho nikdo nechtěl - třeba říjné kusy atd.

Co se podceňuje, je střelba pod úhly, do kopce z kopce, opravy jak polohové, tak anatomické. To někdy dokáže nadělat paseku a těžko to natrénovat - leda v terénu, z každé rány se pak poučit, každou jednotlivou dobře vyhodnotit, jak její umístění, tak co vzala uvnitř s sebou.

Za další výbava - jedna kulovnice je lepší než 2 a víc. S tou zbraní, střelivem a optikou je třeba být srostlý. Chyba je podléhat módě anebo zaměňovat sbírkové zbraně za tu pracovní - to šetří víc sekund než nějaký tréning - za předpokladu že dotyčný teda loví.
asi tak

A jinak platí okřídlené rčení, že mistra nedělá první, ale až druhý a třetí vagon střeliva... :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od Petr1970 »

nejde ani tak o bedny.. ale o zlepšování.. to že koupím bednu čehokoli a vybouchám to blbě na střelnici, to se nezlepším..
chce to někoho kdo tomu fakt rozumí - at brokové, kulové.. a klidně mu zaplatit za pár hodin času.. aby se díval a řekl co je špatně.. protože mačkat spoušt umí každej..
ale chce to pracovat na odstranění těch nejhorších věcí.. a pak je to zlepšení znát..
když sám vymačkám 200 malorážkovejch na střelnici a na konci to lítá furt blbě jako na začátku, tak to je jen zábava.. ne trénink..

když se bavíme o cz? myslivosti tak podle mě je to střelba do 200 metrů?(klidně 150 max)... a tam bych nějaký kopec, úhly neřešil.. kulovnice, optika a náboje tohle do 200 metrů moc (v "") neřeší..

takže kdo třeba trefuje pivní tácek do 150 metrů opakovaně na střelnici (klid, svoje podmínky atd..) tak by neměl mít problém ..
kdo na 50 metrů netrefí srnce z papíru, tak tomu vagon střeliva nepomůže, když třeba strhává, neví o tom nebo si nenechá poradit
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Způsob tréninku kulové střelby a jeho intenzita

Příspěvek od cr001 »

Petr1970 píše:když sám vymačkám 200 malorážkovejch na střelnici a na konci to lítá furt blbě jako na začátku, tak to je jen zábava.. ne trénink..
Petr1970 píše:takže kdo třeba trefuje pivní tácek do 150 metrů opakovaně na střelnici (klid, svoje podmínky atd..) tak by neměl mít problém ..
kdo na 50 metrů netrefí srnce z papíru, tak tomu vagon střeliva nepomůže, když třeba strhává, neví o tom nebo si nenechá poradit
Základem je chtít se někam posunout. Převážná část se snaží zlepšit sami, protože je to baví a nepotřebují k vyhodnocení instruktora. Každý má svoji vlastní představu o přesnosti - někomu stačí trefovat pivní tácek spolehlivě na 100m, jinému na 300m. Ale natrénovat jde opravdu hodně, ale musí se chtít. I pokud třeba dělá stejnou chybu systematicky, tak to nevylučuje dostatečnou přesnost. Pak je skupina, která se bez rady nebo instruktora neobejde, ale pořád tam musí být ten vlastní zájem střelce se zlepšit. Jinak to dopadne tak, že mu řeknete co dělá špatně a on vám s úsměvem odpoví: ...to je dobrý, pro to moje střílení to stačí...... :wink:
Odpovědět