Lov na velké vzdálenosti

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Lov na velké vzdálenosti

Příspěvek od figi »

Tak a do toho - jak to děláte ?

Jak už jsem tady někde psal, každý má tu svoji " mysliveckou vzdálenost" někde jinde a každému je ke cti, když ji dodržuje a neblbne s riskantními ránami.
Jeden starý myslivecký hospodář mi říkal " Moje střelecká vzdálenost je do 80 m, a dál nikdy nestřílím" a ukázal na keř v louce " maximálně k tomu keři" a já to hned změřil - 78 m. Perfektní odhad a taky nepamatuji a ani jsem neslyšel, že by někdy chybil nebo postřelil zvěř. A tak by to asi mělo být - vědět na co mám.

Toto píšu proto, že diskuze o lovu na velké vzdálenosti vedou některé z nás, aby to také zkoušeli - jenže bez jakékoli přípravy a hned na zvěři.
takže rozhodně není nic špatného na tom, střílet na vzdálenosti okolo 100 m.
Zároveň si ale myslím, že není nic špatného na tom, střílet daleko. Pokud někdo trvale nemrzačí zvěř dalekými ránami, ale uloví ji s odpovídajícím vybavením a tréninkem, rozhodně by to neměli ti, co tak neloví, odsuzovat jako nemyslivecké. Doba jde dopředu i v myslivosti.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Souhlasím s tebou, že každý má dělat to, na co má. Ale ne každý se tím řídí. už to tady zaznělo, že spíše než trefa je problém zvěř přečíst. Řekl bych, že pozorovák jako ty o parametrech 40x60 (nebo tak něco), nemá nikdo. Já osobně bych si na delší vzdálenost než 200 m zatím netroufl, páč už jen moje optika Moepta 7x50 s křížem 1A (tlusté T) super přesné zamíření na dálku moc neumo?ňuje. Rovněž se přiznám, že i s běžným dalekohledem (10x50 atd.) prostě na poli budu na 200 m obtí?ně rozeznávat mladší srnu od srnčete, které je už téměř stejně velké. Být tam nějaký samotný sekáč nebo liška, tak střelím. ¨
Jestli opravdu máš možnosti a schopnosti něco s jistotou na dálku obeznat a střelit, tak proč ne. Akorát sis prostě roz?ířil své možnosti. Nějaká "myslivecká" vzdálenost á la do 100 m je hovadina. Prosazuje to akorát ten prototyp myslivce, co se s tím ZH 7x57R a sellierkama nemá moc šanci trefit. A věřím, že tenhle typ to prostě "zkusí" střelit spíše než ten, kdo zná dobře své možnosti, které treninkem posouvá.
vhool

Příspěvek od vhool »

...tímto je řečeno asi vše :D :D :D
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Este pockaj,kym sa ozve protistrana s pracovnym oznacim "ZH7x57R+S&B"....a uvidime... :twisted:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

to vhool : vím že loví? taky na daleko, tak něco Napiš.
A ty tibi taky něco přidej.
vhool

Příspěvek od vhool »

jo,jo lovím na daleko ale jenom škodnou a prasata,ostatní až když mám obeznáno ale ten pozorovák mě láká.mám dilema jestli novej dálkoměr (novou leiku) nebo ten pozorovací dalekohled :(
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Já ten pozorovák koupil v Meoptě, když měli nějakou akci za 5 tisíc, ale dá se to tam domluvit určitě i teď. to bylo s okulárem 25x, pak jsem dokoupil okulár 40x. Kouká to ú?asně, je krásný s tím jen tak čumět po kraji a zvířátkách, s tím zvět?ením 25x to má i velmi dobrou světelnost.
Jestli chceš kupovat Leicu, tak doporučuji fotoškoda v Praze a přes internet, mají jednoznačně nejlepší ceny v Evropě. Tam jsem ho kupoval i Tibimu.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Tady se muzete podivat jak vypada lov na 900yardu :o
http://www.richardscustomrifles.com/NOV ... 20DEER.wmv
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

I když jako mladý myslivec s lecčím souhlasím,ale něco se mi opravdu nelíbí.
když člověk umí střílet,má natrénováno,má především ucházející materiál,tak až střílí klidně i 200m na zvěř řádně obeznanou.
Co tu napsal pan Fořt s tím zásadně nesouhlasím.Pak se divíme jaká hierrarchie panuje ve věkové struktuře černé zvěře.Pokud se střílejí samotní kňourci,kteří mají být nositeli budoucí populace černé zvěře,tak se nedivme,že lončačky vodí selata.
většinou samotně chodící kusy jsou právě tito nadějní kňourci.
Samozřejmě,pokud jdou na 200m selata,nebo skupina lončáku,tak není problém.O li?ce nemluvě.
Já osobně střílím maximálně do okolí 100m,důvod,střelbu netréénuju,střílím párkrát za rok.když si divočáka,srnce,nebo dańka vysedím nebo našoulám třeba na 50m je to pro mě cenější.Na větší vzdálenost si nevěřím a nechci zvěř zmrzačit a pak dohledávat.

každý až střílí jak uzná za vhodné,když zvěř myslivecky usmrtí bez ztrádání je vše v pořádku!
Já se ovšem sám sebe ptám,například u Vhoola.
Jaký pocity má člověk z lovu,když si flintu uchopí do stojky a pak střílí na 350m srnčí z jednoho kopce na druhý?
vhool

Příspěvek od vhool »

TO Tomfi:Vážený pane kolego,za prvé nestřílím ze stojky ale ze země pomocí bipodu což je u mé zbraně spíš nutnost než rozmar,zbraň má cca 7,5kg a za druhé zvěř na kterou střílím tak mám velmi dobře obeznanou.na šoulačku chodím té? a té? mi nedělá problém dostat se ke zvěři i blí?e než 50m.Jenom bych vás chtěl vidět jak se dostanete blízko ke zvěři v lokalitě jako je tato kde jsou obrovské plochy rekultivací a přes den velmi hustý pohyb lidí,pěstebních dělnic a pod.a zvěř je velmi stresovaná a téměř nepolapitelná.proto tam chodím v našem združení lovit pouze já protože ani daleko zkušenější "šoulači" tam nemají šanci a hlavně zde se musí srnčí zvěř tlumit by? tímto dost brutálním způsobem vzhledem k probíhajícímu zalesňování.Vám jako studentovi jistě nemusím vysvětlovat co je za pohromu i treba 6 kusů srnčího pro právě vysazené stromky a věřte,že u nás v regionu má každý zdravý stromek cenu zlata (bývalé povrchové doly).ještě k tomu pocitu,pocit z tohoto lovu srnčí zvěře nemám zrovna příjemný ale je to nutnost protože za každý zničený stromek nám rekultivace účtují 12kč takže stačí počítat.nehledě na to ,že zde kazatelny nesmí stát a ze země jsou zde hodně omezené možnosti vzhledem k tomu,že v rovině stojí rafinerie unipetrolu takže mi věřte,že zde to má opravdu svůj důvod.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

vhool píše:TO Tomfi:Vážený pane kolego,za prvé nestřílím ze stojky ale ze země pomocí bipodu což je u mé zbraně spíš nutnost než rozmar,zbraň má cca 7,5kg a za druhé zvěř na kterou střílím tak mám velmi dobře obeznanou.na šoulačku chodím té? a té? mi nedělá problém dostat se ke zvěři i blí?e než 50m.Jenom bych vás chtěl vidět jak se dostanete blízko ke zvěři v lokalitě jako je tato kde jsou obrovské plochy rekultivací a přes den velmi hustý pohyb lidí,pěstebních dělnic a pod.a zvěř je velmi stresovaná a téměř nepolapitelná.proto tam chodím v našem združení lovit pouze já protože ani daleko zkušenější "šoulači" tam nemají šanci a hlavně zde se musí srnčí zvěř tlumit by? tímto dost brutálním způsobem vzhledem k probíhajícímu zalesňování.Vám jako studentovi jistě nemusím vysvětlovat co je za pohromu i treba 6 kusů srnčího pro právě vysazené stromky a věřte,že u nás v regionu má každý zdravý stromek cenu zlata (bývalé povrchové doly).ještě k tomu pocitu,pocit z tohoto lovu srnčí zvěře nemám zrovna příjemný ale je to nutnost protože za každý zničený stromek nám rekultivace účtují 12kč takže stačí počítat.nehledě na to ,že zde kazatelny nesmí stát a ze země jsou zde hodně omezené možnosti vzhledem k tomu,že v rovině stojí rafinerie unipetrolu takže mi věřte,že zde to má opravdu svůj důvod.
Mrzí mě,že jste to vzal jako výtku,nebyla takto myšlena.Samozřejmě Va?e podmínky neznám.S tou stojkou jsem to malinko přehnal :wink: .Věřím,že je to opodstatnělé a nutné,máte své důvody.
Já osobně odlov na takhle velké vzdálenosti nepova?uju za myslivecky eticky ideální,ale v nezbytných případech oprávněný.
U nás jsou stavy srnčí zvěře ve výš?ích místech honitby nad 600m.n.m po dvou nesmírně krutých zimách hodně zredukovány a če?tí zemělci,kteří v lokalitách lesních komplexů zasejí přes 70ha řepky tomu dodají korunu.

btw: že se s tou těžkou flintou tak tahá?, 7,5kila mazec. :-)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Právě těžká zbraň je při přesné střelbě velkou výhodou, preferuji také vyšší hmotnost zbraně, a to většinou šoulám, nebo stojím na zemi se zbraní na rameni, můj varmint je cca 5,5 kg, já 105 kg.
Teď plánuji něco ve váze, jakou má vhool, jen ráže mně láká 270 W, s hmotností 6-7 kg.
Dobře se s takovou zbraní střílí i zvěř v pohybu, je to hlavně o zvyku, se zbraní je potřeba se s?ít.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

držení zbraně

Příspěvek od Josef Kuřitka »

těžká zbraň - terčová těžká hlaveň, mohutnější pažba v linii s výraznou pistolovou rukojetí - to jsou samozřejmě výhody pro střelbu na vzdálenost 200 +. Moje zkušenost je taková, že výsledky se mě podstatně zlepšily i s normálním lovecký provedením pušky, když jsem vyřadil držení pušky levou rukou za předpažbí. Takto už střílím pouze na vzdálenost tak do 100m a to zpravidla, když je zvěř v pomalém pohybu -krok, buchotování atd.. Jinak mám na posedech pultík-jedno prkno, na které si polo?ím váleček smotaného molitanu a na to pušku a střílím pouze jednou rukou. Bipod je super, ale nějak mě narostlo břicho a tak mám pocit, že sedět je lepší. :oops:
Černou zvěř nejvíc poškozují ti, co střílí na všechno, co "vyleze"podle hesla "když to nezbiju já, tak to udělá někdo jinej". vždycky mě fascinovalo, když "zkušený" myslivci a zemědělci donesou 80kg prase v červenci a tvrdí,že v metrové p?enici střílel na 100m na sele a viděl jenom 10cm hřbetu.

Pro Figiho -proč 270 W. Co např. 270WSM? Má někdo nějaké praktické zkušenosti s těmi WSM?
vhool

Příspěvek od vhool »

To:tomfi: nebral jsem to jako vytku.na tomto foru je prave to pekny ze se tu nevytyka ale diskutuje :wink: .tento zpusob lovu mi take neprijde jako "eticky idealni" ale jsou proste okolnosti a lokality kde je to nutnosti.již jsem tu hodnekrat psal,ze lovim sparkatou do 200m a vyjmecne dale.co se tyka vahy flinty tak mi to nevadi a pri strelbe se to u teto raze opravdu vyplati 8)

To figi:nazdar chlape,ty jeste zijes? :lol: kdyz uvazujes o 270W s tezkym laufem tak proc ne sendero 7mm Mag.?s dobrou laboraci je to velmi dobra zbran za relativne slusne penize :wink:
vhool

Příspěvek od vhool »

to J.K: WSM strasne kopou.strilel jsem z 270WSM i 300 WSM a WM je proti tomu kočička a balisticky to vyjde na stejno.dle meho nazoru je to modni vec a najde uplatneni hlavne u sportovnich strelcu.je to muj nazor a zkusenost.kazdopadne ja zustavam u 300WM
Odpovědět