Lov na velké vzdálenosti

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Ano,pravda jako vždycky :wink: ,no mi střílíme za rok 30kusu srnčího ,většinou si to odkoupí střelec od sdružení ,dá se řící že máme docela dobrý vztahy se zemědělci.Odpracujeme nějakou brigádu(třeba roznesení otrávených návnad na hlodavce...)a za to dostaneme většinou obilí ,plevy ....ale to sem nepatří k tomuto tématu,ikdyž téma vztahy myslivcu a zemědělcu sem rozhodně patří .
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

vhool píše:akorat jsem uz alergickej kdyz nekdo rika ze strili max.do 150m (neber to osobne,myslim to vseobecne).to je proste overena pravda a za tim si budu stat a nikdo mi to nevyvrati. :evil:
Nechtěl jsem už do toho mluvit, ale nedá mi. Vhool mě osobně předsvědčil, že to není hazard, jeho úlovky zde umístěné jsou vždy dobře střelené. Má na to vybavení,střelecké dovednosti dobře.Já s tím souhlasím, ale myslím, že todle už má hodně blízko do extrému v rukou nějakýho magora, co si na vyví?eném místě opíše kru?nice v okruhu 500m a zvěř zkrátka v této výsečí střílí.
každý má mít svůj limit, o kterým ví, že na takovou vzdálenosti je si zásahem jistý, může se stát, že ránu strhne, ale nikdy by nikdo neměl střílet až už na černou,či škodnou ba na ostatní spárkatou metodou, no to ještě není tak daleko mohl bych to zkusit. každý toho limitu nějak dosáhne.
Rozhodně jako mladý myslivec, vlastnící kulovnici zastava ráže 8*57JS na tom meoptu 7*50 s bodem a dalekohledem 7*50 nemůžu rozeznat paro?í srnce na velkou vzdálenost. Ale já nikdy nedokážu poznat, co je 100m co je už 120m.Nemám dálkoměr, ale tak nějak prostě dokážu v puškohledu rozeznat, kdy už ano a kdy ještě ne.všechny úlovky mám do 60kroků, a vím, že flinta je přesná i na 100m, ale já si to prostě nezměřím jen tak v hlavě. A nemám čas,možnosti, trénovat na střelnici na 150m a ani mě to neláká!
V polní honitbě je to asi o něčem jiném.
Ono přece jen 800ha lesa,bordelu,str?í a 400ha polí,luk,pastvin.
vhool

Příspěvek od vhool »

To Tomfi:ted jsi trefil hrebicek na hlavicku.jsou taci jako ty kteri to maji v hlave srovnane a vedi co si mohou dovolit.mel jsem vsak na mysli ty jedince teri kategoricky az demagogicky hlasaji 150m a nic dal.osobne nestrilim na zver kterou neznam.ulovky na 200+ ktere zde prezentuji jsou vetsinou kusy ktere mam jiz dobre obeznane vcetne jejich specifickeho chovani treba z nocni cekane kdy je moznost je pozorovat treba na 20m a pri lovu samotnem je potom jiz mozne ten ktery kus podle chovani rozeznat i na vetsi vzdalenost.dost dlouho jsem vlastnil take 8x57JS s podobnou optikou a vim ze hranice opravdu zodpovedneho pouziti teto zbrane je do 200m bez dalsich uprav a s komercnim strelivem.je jenom dobre ze mladi lide jako ty jsou schopni takto uvazovat.

(s tim magorem jsi to skoro trefil.nekdy mam pocit ze muj vztah ke zbranim uz je zraly na diagnozu :lol: )
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

střelba nad 100m

Příspěvek od nimrod nimrod »

Nevím, no. Nestalo se Vám Whoole, že byste zvěř postřelil při těchto vzdálenostech? Já jen, že střela by? z 300WM, letí k 350m vzdálenému cíli něco přes 1/4sekundy v závislosti na laboraci, Vy používáte 200gr střely takže to bude ještě déle... když k tomu přičtu reakční dobu mozek-spouš» další necelou čtvrtinku, navíc máte spouš» sportovní, ne nápínáček... no je to jen otázka času, kdy se Vám zvěř pohne a trefíte ji např. na měkko apod., ne že bych to někomu přál, chraň bůh :roll: ...pak vám nepomůže sebelepší výběr střeliva, zbraň, optika apod.
U? to je dostatečný důvod proč střílet opravdu do těch 100 až 150m, a k 200 metrům výjimečně, nemyslíte? :wink:
A nejde jen o tvar balistické křivky u té které ráže. Například ráž 9,3x72R je jedna z nejpřesnějších z okrajem (ONV při vyšší montáži puškohledu je cca 150m), střela ale letí na 200m už cca 0,5 sekundy :shock: .
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
vhool

Příspěvek od vhool »

To nimrod:vazeny pane kolego,prectete si me starsi prispevky a pak vynasejte soudy.zjistite ze prevaznou cast ulovku mam do 200m (pres 200m je jich tu jen par tusim tak ctyri nebo pet a tykaji se srnci hole u skodne je to jina) a take zjistite ze zasadne strilim na zver stojici a v klidu kolmo.nez zmacknu tak si musim byt sakra jisty a navic 200gr.strelu jsem pouzil poprve !!!.kdyz uz jste tak skvely balistik tak si jiste zpocitate ze pri V0 940m/s u 184gr. strele evo (bc 0,399) je rychlost i energie na srnci zver idealni prave kolem 300+m na srnci zver a zver se lame v ohni.navic i pri rane na mekko srnci zver neodchazi coz u zasahu na 50m z jakekoliv zbrane s VO pres 800m/s odchazi srnci vzdy pri jakkoliv umistenem zasahu krome hlavy a patere.Verte mi nebo ne ale vim o cem mluvim.nekdo holt ma moznost to studovat a nekdo se k tomu musi "prostrilet" :wink: co se tyka spouste tak je seriova rem.a jsem s ni spokojenejsi nez s napinackem prave z duvodu ze vim presne jak to spousti.je to o zvyku a ne o napinacku.naopak jemna spoust nekdy je spis na skodu nez k uzitku.kdyz drzim zver v puskohledu treba vice jak dve minuty tak mam volne prst na zpousti a nehrozi krecovitost a tim padem ukvapeny vystrel a o v mrazech presne vim jak mackam.napinacky nepouzivam u zadne zbrane protoze mi proste nevyhovuji. :wink:
agnosek
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: ned 22.10.2006, 15:57

Příspěvek od agnosek »

add Fery: Hostinskému, protože je kupuje a když vidím ve foru o účincích různých ráží na zvěř, jak to vypadá, tak si o tom myslím svoje a vím co by mně zmiňovaný hostinský řekl a kam by mně poslal. Holt stará ?kola, už s tím nic nenadělám. To je vše.
vhool

Příspěvek od vhool »

To agnosek:a co veterina?....
agnosek
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: ned 22.10.2006, 15:57

Příspěvek od agnosek »

Ohledně té střelby, ještě jednou. Co se týče škodné, tak jsem pro jakoukoliv vzdálenost, pokud je nějaká šance ji dostat. Ale u srnčí je to jiné. Nevím jak může Vhool přečíst holou na vzd. větší než je 200 m. Myslím si, že průběrný lov holé je mnohem důležitější než srnců a na 200 m., to by s sebou musel tahat spektiv a stejně by to nebylo ko?er. Jo a na závěr, dejme jim prosím taky šanci.
agnosek
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: ned 22.10.2006, 15:57

Příspěvek od agnosek »

Hostinský má smlouvu s veterinářem, který mu jezdí dělat prohlídky, on to nevykupuje pro sebe, ale pro firmu Integrál Vysočina.
vhool

Příspěvek od vhool »

vhool píše:...osobne nestrilim na zver kterou neznam.ulovky na 200+ ktere zde prezentuji jsou vetsinou kusy ktere mam jiz dobre obeznane vcetne jejich specifickeho chovani treba z nocni cekane kdy je moznost je pozorovat treba na 20m a pri lovu samotnem je potom jiz mozne ten ktery kus podle chovani rozeznat i na vetsi vzdalenost.
To agnosek: pro ty mene bystre(nebrat prosim jako urazku) kteri nectou prispevky vyse... :wink:
vhool

Příspěvek od vhool »

agnosek píše:Hostinský má smlouvu s veterinářem, který mu jezdí dělat prohlídky, on to nevykupuje pro sebe, ale pro firmu Integrál Vysočina.
...tak to je jina. :wink:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

délka letu...

Příspěvek od nimrod nimrod »

to Vhool:
Myslím, že jste mě úplně nepochopil. Nechtěl jsem tu kázat. snažil jsem se popsat jev, který je bohužel neoddiskutovatelný fyzikálně a o kterém tu myslím zatím nepadla zmínka. Zvěř se skutečně , před nebo po dobu letu střely, může pohnout a neZáleží na tom, zda je předtím v klidu nebo ne. Pokud se používá napínáček nebo ne, je na každém uživateli. Výhodu napínáčku vidím hlavně v krat?í době odpálení a tím zkrácení celko vé doby - signál k prstu na spou?ti/dopad střely na cíl. Ale sám mám v ZG obdobnou spouš» jako Vy v Remingtonu a naprosto mi vyhovuje.

Nemyslím si o sobě , že jsem "bůhvíjaký" balistik :roll:, tím je např. třeba King nebo Shiva.
Doby letu střel se dají vcelku jednodu?e vyčíst v balistických programech :wink: .
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
vhool

Příspěvek od vhool »

agnosek píše:Ohledně té střelby, ještě jednou. Co se týče škodné, tak jsem pro jakoukoliv vzdálenost, pokud je nějaká šance ji dostat. Ale u srnčí je to jiné. Nevím jak může Vhool přečíst holou na vzd. větší než je 200 m. Myslím si, že průběrný lov holé je mnohem důležitější než srnců a na 200 m., to by s sebou musel tahat spektiv a stejně by to nebylo ko?er. Jo a na závěr, dejme jim prosím taky šanci.
Tak pro vysvetleni.pruberny lov hole srnci je podle mne jedna znejzodpovednejsich cinnosti myslivce jako lovce.proto chodim obeznavat tuto zver v noci kdy neni tak ostrazita a da se v klidu pozorovat i na onech 20m nekdy i bliz.nez to zmacknu tak tomu predchazi treba i tyden pozorovani tech danych kusu (proto treba taky mam toho hejkala) a pak jsem si na 100%jisty na co strilim.ono nekdy je treba taky ulovit silnejsi srnce srne ktera ma dve protoze to jsou vetsine srneckove a jestlize se bude dal praktikovat tradice ze se ma lovit to slabsi tak se muze teoreticky stat ze nebudou srny.naopak ja nechapu jak muze nekdo rozlisit ze dvou srncat jeste v letnim satu srnecku od srnecka na 70m z kazatelny behem treba pul hodiny.ja to nedokazu....
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

to Tomfi- ano každý má mít svůj limit, ovšem již se také musíme podívat co ten náš limit ovlivňuje. Jednak jsou to naše střelecké dovednosti a možnosti kulovnice kterou Použijeme. Zase se dostaneme ke srovnání s auty. když pojedu,jako supr ?ofér po dálnici se Spartakem z roku 1960, nedovolím si ani vzhledem ke svým řidičským schopnostem upalovat víc jako 120km/hodinu a již vzhledem k různým vůlím v řízení budu mít problémy auto udržet při této rychlosti v jednom pruhu. No a když ten samý ?ofér přesedne do posledního typu meďoura, bude se mu zdát při 200km rychlosti, že stojí na místě. takže přelo?eno,pokud budu střílet se 40 let starou kulovnicí kterou jsem koupil z třetí ruky, může pro mne být k přesné ráně nedostupná i hranice 100m a zase samozřejmě naopak. :lol: :lol:
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

To Agnosek: Tak to napí?u hned, že je to výkup zvěřiny!!! :wink: :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Odpovědět