Lov na velké vzdálenosti

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

To vhool - ?iju, ale teď jen prací. Doufám, že se to brzy zlepší a přijedu, jak jsem slíbil a střelíme si na dálku.
270 W jsem si vybral kvůli balistice a velmi mírnému zpětnému rázu při vynikajícím účinku na zvěř. Přesnost bude taky OK, takže do 500 m odvede stejnou práci jako magnum na cokoliv.
Z 300 WM mám trochu obavy právě kvůli zpětnému rázu, jsem teď rozmazlenej z 243, to je opravdu úctyhodná ráže a stejně budu asi i nadále převážně lovit vše s ní.
vhool

Příspěvek od vhool »

Prispevek od Agnosek:
Právě jsem si pročetl témata o účincích střel na zvěř. Počáteční šok z příspěvků Vhoola, Feryho apod., jsem již překonal a smířil se s těmito dálkami. Je fakt, že ač mlád, jsem více myslivec, než střelec a střelba na tyto obrovské vzdálenosti je mi cizí. Já jsem si to také samozřejmně vyzkoušel střelil jsem srnče na 200 m. ze ZH 7 x 57 s opt. 4 x 32, pak taky srnu na 260 m. z ČZ 531, 3006, opt. 3-12x50, oboje střelou SaB SP. Ale od té doby, když uvidím zvěř na daleko, pova?uju za stavovskou čest, dostat se k ní na takovou vzdálenost, o které se říká myslivecká. A z toho přiblí?ení mám mnohem větší radost, než z vynikající střelby na velikou vzdálenost, dává mně to pocit, že i zvěř má šanci - často se to nepovede, a když ano, jsem py?ný na to, že jsem dobrý lovec. Dosud jsem nefotil účinky střel, ale naše s sdružení velkou měrou ze srnčího ?ije a některé ráže jsou na srnčí zcela nevhodné a nedokážu si představit, že bych předkládal hospodskému (jinak řezník), některé výše ulovené kusy. Ročně střílím kolem 35 ks. srnčího, používám nejvíc ČZ 550 v ráží 6,5 x 55, nebo ZH 7 x 57. Za ideální na srnčí pova?uju 6,5 x 52, (kterou bohužel nemám a asi ani mít už nebudu) proti které může někdo něco namítnout ohledně mizerné balistiky. jenže já si myslím, že ven v pohodě stačí, není na střelnice, kde se provádí Bencherst apod.
Jinakz mého příspěvku je jasné, že nejsem příznicem kevlaru a Harrisů. Kolegovi jsem nastřeloval Remingtona 700, v pol. verzi, s no?ičkama a opt. Leupold 3-12 x 50, střelivo, Hornady SST. Nádherná zbraň, ale styděl bych si ji vzít k hubertusu.
Prosím neberto to jako útok, ale jako pohled z druhého břehu. Jinak vhoola obdivuju, musí to být vynikající střelec. Nikoho tímto příspěvkem neodsuzuju, pokud zvěř netrpí a odlov se provede správně, tak je vše v pořádku. Letos pořídím dalekosáhlou dokumentaci ulovené srnčí zvěře a předložím důkazy o tom, jak je ráže 6,5 ?etrná a účinná.
Teď jsem zjistil, že jsem to omylem prdl, k liškám a samozřejmě to patří k srnčímu - sorry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vhool

Příspěvek od vhool »

To agnosek: mrzi me ze jsem ti zpusobil sok :lol: ale vzhledem k podminkam v nasi honitbe to take nejde vzdy se priblizit vice ke zveri.bud bez obav,80% mych ulovku mam take uloveno kolem 100-150m.jinak si myslim,ze kazdy zde mame pravo na svuj vlastni nazor :wink:.jeste si neodpustim takove male rejpnuti,myslim,ze ve vetsine sdruzeni se zver predklada hospdari,u vas hospodskemu :D .holt jiny kraj jiny mrav :lol:
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Je pravdou že střelba přes 200m. spadá spíše do kategorie sportovní ,ale schopnosti většiny myslivců tak dalece nesahají. Pokud někdo tyto schopnosti má a k tomu odpovídající vybavení ,tak klobouk dolů. O vhoolovi se tu nebudu zminovat ,protože ten do těchto kategorií už nespadá ani mezi odstřelovače. Ten už patří mezi čarostřelce. I když hodně z nás jsme dobří střelci tak k jeho výkonům máme mooooc daleko a nestydme se si to přiznat.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

To Agnosek: Jaký šok z příspěvků??? Jestli jsi četl o střelbě na 550m tak to bylo jen tréninkově. U mě to byla například jen 1 rána a pokud jsi četl všechny příspěvky, tak jsi si určitě v?iml, že u Vhoola se jedná o specifickou honitbu kde se ke zvěři dá velice špatně přiBlížit. Co se týká mě tak já mám drtivou většinu srnčího střelenou do 100m. Také mě baví mnohem víc se k srnčímu plí?it skoro na dosah ruky ( 10-20m). Zbraně mám klasiku ČZ 550 a ZKK 601. ps. Neberu to jako útok, jen by to chtělo příště přečíst víc příspěvků od daných autorů a pak teprve vyná?et nějaké soudy. :wink: :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Pps. U nás vozí chlapi ukazovat zvěř mě jako hospodářovi. :wink: U vás hostinskému??? :wink: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
vhool

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: tak takhle mi jeste nikdo nerekl :lol: :lol: diky to potesi ale ted vazne.90% je o vybaveni a znalosti zbrane a zbytek to ostatni.pouziju zde opet feryho (doufam ze promine) jako pripad cloveka ktery nestrili na 550m a s kvalitnim vybavenim a informaci co a jak tak trefi bez problemu cil i na tuto vzdalenost na kterou nikdy pred tim nestrilel.on je opravdu propastny rozdil mezi 7x57R v ZH a rem 700 sendero (nebo tomu podobne) zrovna tak jako u streliva. :wink:
Nyctereutes
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: sob 27.1.2007, 18:05

Myslivecká vzdálenost...

Příspěvek od Nyctereutes »

Já se kloním k tomu, že čím menší vzdálenost terče, tím lepší lovec. S dne?ní optikou a technikou není umění střelit zvíře na velkou vzdálenost. spíš je umění, přiBlížit se ke zvěři na vzdálenost co nejmenší (samozřejmě úměrně) a potom střílet. Určitě je to větší zá?itek... A ověření vlastních schopností, nejen střeleckých... :P
Nyctereutes
__________________________________________
"Ex natura vivere summum bonum est."
vhool

Příspěvek od vhool »

:D no jestli tim myslite sedet na kazatelne 50m od hromady a cekat na cernou tak jsme narod nejlepsich lovcu :lol: procti si me starsi prispevky a zjistis duvod proc obcas vystrelim na "nemysliveckou"vzdalenost.jinak v celku s lovem na kratsi vzdalenosti souhlasim :wink:

P.S. ono i na longrange i stim nejlepsim naradim se musi umet zachazet 8)
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

každej at si střílí na jakou vzdálenost se cítí,hlavně aby tím netrpěla zvěř.Já střílím maximálně na 100m,vlastním kulobrok 7*57Rx12x70 a sem sním spokojen.Sice ho mám nastřílenej na 150m ale na srnčí volím těch100m.Na škodnou do těch 150m si to ještě dovolím,bud se trefím nebo se minu.
vhool

Příspěvek od vhool »

je to v lidech jaky maji pristup.jen se zeptam,tech 100m jsi meril nebo je to odhad? :wink:
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Samozřejmě že odhad většinou...ale +- .A nebo si udělat značku od posedu třeba někam na strom atd....ale většinou je to hrubej odhad,hlavní věc je přeci aby zvěř netrpěla a byla hned pokud možno usmrcena bez zbytečnýho trápení.
vhool

Příspěvek od vhool »

Svata pravda.s tim souhlasim.akorat jsem uz alergickej kdyz nekdo rika ze strili max.do 150m (neber to osobne,myslim to vseobecne).zatim jsem nepotkal cloveka kterej tohle tvrdi a v realu je to pravda.i kdyz on si treba mysli ze to je 100 nebo 150 m tak v realu se to pohybuje 200-250m.to je proste overena pravda a za tim si budu stat a nikdo mi to nevyvrati. :evil:
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Souhlasím s tebou,však sem psal že je to hrubej muj odhad +-.vím že to kolikrát dost skresluje nebo není čas se dívat na vzdálenost.
vhool

Příspěvek od vhool »

v pohode jen jsem chtel zverejnit muj nazor a tyjsi mi nahral.jinak me osobne je uplne jedno na jakou vzdalenost kdo strili.jde o to jak jsi psal.zver ulovit tak aby netrpela a pokud mozno setrne ke zverine (to myslim tak ze jsou zdruzeni pro ktere je prodej zveriny jeden z mala prijmu na krmeni v dobe nouze)
Odpovědět