Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od MiraDuchek »

Jenom aby to nedopadlo jako stěma srazama.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

MiraDuchek píše:Jenom aby to nedopadlo jako stěma srazama.

???
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od MiraDuchek »

Myslim jak všichni slibujou že dorazí na Světnov a pak se jich pulka omluví,chtělo by to nějakou nevratnou zálohu.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

:D platba předem
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Alda »

panove, zpet k tematu!!!
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
holsr
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 14.10.2011, 21:20

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od holsr »

já jsem také pro trénink :)
holsr
vhool

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od vhool »

:shock: no tak panove jestlize hodlate strilet srnci na 300m beznou kulovnici a se zvetsenim 4x tak panbuh ochranuj nasi zver :evil: .... jak muze nekdo vubec vypustit takovou nezodpovednou kravinu a navic se vydavat za odbornika kterej neco chce poradat :?: :?: :?: ... nehlede na to ze z legislativnich duvodu na to potrebujes patricna opravneni ktera zajiste dotycny nema :evil:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

Vhoole, teď se musím Figiho trochu zastat... 1/ Jasně říká, že to dokáže běžná kulovnice naší produkce a to ještě ne ve všech rážích. 2/ Předpokládám, že když mluví o puškohledu Meopta 4x a více, že asi půjde o puškohled, kde je možno naklikat dle vzdálenosti a že při takové střelbě bude asi bezpodmínečně nutný dálkoměr. 3/ a to je hlavní - píše o schopnostech zbraně a optiky, nikoliv o střeleckém umění - a snad se shodneme v tom, že schopnosti běžné zbraně zpravidla převyšují schopnosti běžného lovce v našich poměrech, ovšem také ne vždycky - já nejsem žádný odstřelovač, střílet na srnčí nad 200 m bych si netroufl, i když zbraň by na to měla - ale když jsem tady na fóru před časem popisoval své problémy s IŽkou, žádal jsem o radu a Ty jsi mi poradil, abych se naučil střílet, to mě dojalo... A Figi nikoho nenavádí, aby střelbu na ty dálky s běžnou kulovnicí praktikoval, jen tvrdí, že to lze.Qoud lices Jovi, non lices bovi...
A druhou část Tvého příspěvku, týkající se legislativních problémů, jsem vůbec nepochopil.
Kritériem pravdy je praxe.
vhool

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od vhool »

1) bezna kulovnice z nasi produkce to dokaze tak kazda pata a to je jeste otazkou v jakem je stavu,nejsem zrovna optimistou co se stavu mysliveckych zbrani tyka (myslim tim ted technicky stav ovlivnujici presnost).
2) ohledne puskohledu,na 300m zrucny a zkuseny strelec klikat nemusi a kdyz tak na 300m je bod u vetsiny meopt (pominu bezne T) tak velky ze pri zvetseni 4x zakryva na tuto vzdalenost skoro polovinu srnciho,to nemluvim o lisce pri zvetseni 6x na 300m a tudiz je dost omezena sance presneho umisteni zasahu.
3) schopnosti zbrane z bezne produkce nasich zbrojovek at uz je to napr. BO98 nebo CZ 550 LUX jsou tak rozdilne a je to kus od kusu ze jedina schopnost na tuto vzdalenost kterou nezpochybnuju je to ze kus usmrti pokud se ovsem trefi.
a co se tyka legislativy tak pokud nekdo chce nekoho vyucovat strelbu za uplatu tak ze zakona na to musi mit jista opravneni a take koncesi :wink: ..samozrejme ze pokud to bude formou kamaradskeho treninku tak je to jine ale naucit se strilet long range urcite neni o jednom odpoledni na strelnici.je to spousta teorie a praxe coz je beh na dlouhou trat .
navic moje reakce vychazi z meho problemu ktery jsem figimu vycital uz od pocatku nasich neshod.jeho zpusob prezentace je zavadejici v tom smyslu ze to tady nectou jen zkuseni strelci ale i rada adeptu kteri zde cerpaji informace a podle jeho prispevku mohou nabyt dojmu ze to je vlastne sranda strilet na long range a ze k tomu v podstate nepotrebuji zadne extra vybaveni,staci jim povalecny mauser nebo zetka po dedovi a vlastne o nic nejde.pak se vsichni divime ze nam po lese behaj zmrzacene kusy a rikame jaky je to slendrian...proc asi??? :evil:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

Proč asi - no jen a jen proto, že lidem chybí soudnost, sebekritika a hlavně ta úcta ke zvěři... Celé tohle vlákno vlastně není o ničem jiném. Kdo chce střílet na dálky - a už tenhle pojem znamená pro každého něco jiného - musí se to nejdřív naučit a to rozhodně ne střelbou na zvěř s tím, že "ono to možná vyjde". Letos jsem střílel na srnu asi na 80 - 90 m. Mířil jsem na krk a rána seděla přesně tam, kde měla. O pár dní později jsem lovil srnce. Také jsem mířil na krk, byl jsem v naprosté pohodě stejně jako u té srny a hanebně jsem ho chybil. Ani si z výstřelu nic nedělal... Přebil jsem, namířil na komoru a poslal ho do věčných lovišť - a když jsem pro něj šel, nemohl jsem ho v louce bez jakýchkoliv záchytných bodů najít, protože jsem špatně odhadl vzdálenost a byl podstatně dál, než jsem se domníval. Protože flintě věřím, jsem si jist, že chyba byla někde mezi pažbou a sedátkem, jen nevím přesně kde - asi ve spuštění. A teď mluvím jen za sebe : Pokud bych chtěl lovit maximálně do 100 m, nemusím nic řešit, ale pokud chci lovit na větší dálky, musím to bezpodmínečně předem natrénovat na papír. A když se mi trénovat nechce nebo z jakéhokoliv důvodu nemůžu, moje myslivecká vzdálenost střelby bude o hodně menší, než bych chtěl a musím to respektovat. Experimentovat až při vlastním lovu je zbytečný a nezodpovědný hazard. Ono k chybě může dojít vždycky - lovecká horečka, chlad a co já vím může udělat svoje - ale na kratší vzdálenost se nemusí ani projevit. Takže znovu připomínám, že myslivecká vzdálenost střelby je u každého z nás jiná, je to naprosto individuální a každý, kdo jde lovit, si musí předem ujasnit, na co ještě má a na co už ne.
Kritériem pravdy je praxe.
vhool

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od vhool »

odpovim jen na ten zacatek protoze se zbytkem souhlasim... prave na tu soudnost narazim nejvic v me reakci na figiho prispevky.je to prave o tom ze z jeho prispevku muze a take dochazi k tomu ze ti kteri nemaji tolika zkusenosti a treba si jeste nemeli prilezitost overit sve schopnosti ci dovednosti (at uz z jakehokoliv duvodu) mohou po precteni takto formulovanych prispevku dojit k nazoru ze je to v podstate jednoduche ... :wink: .... neni v tom nic osobniho ale vychazim ze svych zkusenosti s kontaktu s lovci (protoze velka cast poplatkovych lovcu nema s myslivosti moc spolecneho) kteri pri debatach u piva toto prezentuji tak jak tu pisu.ono totiz je potreba si uvedomit ze toto forum se stalo dost ctenym a da se rici ze zdrojem informaci pro dost pocetnou streleckou verejnost a ma svou vahu coz je sice moc fajn ale i to hodne zavazuje ty kteri jsou zde brani jako "odbornici" a lide je berou ... je to dobre ale je to o duvod vic aby se tito "vazeni clenove" vice zamysleli nad tim co pisi a hlavne jak protoze pak mohou udelat vice skody nez uzitku ...zrovna moje nedavna osobni zkusenost s jednim novym clenem fora byla i impulzem proc jsem zacal znovu prispivat ... sedeli jsme vecer v restauraci chaty kde ted bydlim,shodou okolnosti jsem tam pracovne a znamy tam ubytovava poplatkove lovce co jezdi lovit vysokou ... nechtene jsem od vedlejsiho stolu zaslechl debatu o tom cim kdo strili a tak okolo.nemusim psat ze me z toho bylo vselijak az jsem to nevydrzel a tomu nejukecanejsimu jsem polozil jednoduchou otazku,chlubil se totiz svymi patronami (zbran blaser R8 ve 300WM) a vychvaloval sve impaly 170 gr. ...to ze z nej padalo spousta nesmyslu nemusim rikat vcetne toho jak tvrdil ze to je "poradnej knedlik a kladivo" .na muj dotaz co by delal kdyby se to odrazilo a o kilometrapul dal to zabilo treba houbare nebo lesniho delnika (jde o horskou honitbu s clenitym skalnatym terenem) a on mi arogantnim tonem odpovedel doslova cituju: "hele ty tomu nerozumis,ja strilim 12 let (bylo mu kolem 30) a strilim vzdy na stoprocent bezpecne a tenhle knedlik leti porad rovne at trefi cokoliv" .... no nemel jsem slova na to abych mu odpovedel a tak jsem jen rekl ze je rozdil mit zbrojak 12 let a strilet rok , coz ho radne rozcililo ...pote jsem se odebral do svych komnat radne znechucen... mimochodem prave v tom jeho monologu ke svym kumpanum uvadel informace od figiho zde z fora a ze od neho cerpa rozumy.proto moje averze a neni to jediny pripad.jeste dodam ze jsem videl jeho terc kdyz byl zkusit flintu protoze chybil jelena... litalo mu to na 100m v rozptylu cca 15 cm a 20cm pod ...holz odbornik ... :evil:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Všechno začíná a končí v hlavě. Nejjednodušeji je ovlivnitelná technika. Prostě si koupím nejvíc TOP, co si můžu dovolit a na co mě někdo zblbne. Nejvíc bolí obětování vlastního času, peněz a práce do dovednosti. To jsou náklady, které většina lidí nikdy na začátku nepočítá nebo nechce počítat. Navíc se všechno bere jako investice, která se musí hned zúročit. Když jsem dal za komplet 120000-150000+Kč, tak proč s tím rok nebo roky mlátit na střelnici, když to poprvní nějak dopadlo. Řekli mě co a jak, a já jsem byl hned druhou ranou na 300m v A4. Tak k tomu přistoupí většina. je to logické, pochopitelné, nakonec asi i nějak omluvitelné, ale není to správné.A jsme toho všichni tak nějak součástí a nevymyslel to vhool (např. velice inspirující jsou tvoje stará videa se Senderem ), andy, figi, shiva, kuřitka atd.. S námi se vezou prodejci a výrobci zbraní. Proč to dělají čím dále lepší a lacinější? Naštěstí hodně lidí vychladne hned v krámě, když má skutečně prachy vysolit, i když ceny pro střílení materiálu pro bezpečně střílení do cca 300-350m jsou už nízké. Další vychladnou na střelnici a občas je zbrzdí i vysmívaní staří praktici se ZH kulobroky, kteří je trochu vyřvou, když dořešovat sousedské spory ohledně nedosledaných kusů, padlých ran a pod. + ta nějaká drobná závist, když se začne jakody dařit. To je asi osud. No a pár se jich chytne a půjde jim to. Bude to od nich vypadat jednoduše, protože to je celkem ( po pár tisíci ranách)jednoduché je a navíc je to macho. A půjde to dokola. Prostě všichni chlapi si myslí, že u mět střílet patří ke chlapovi a protože mají camprdlíka mezi nohama, tak jsou chlapi a umí tím pádem střílet. A proto bouchají na naháńkách co to dá!
Figi je problém. Figi může být vzorem, příkladem, učitelem? Figi úspěšně loví a celkem dobře střílí a každný, kdo se s ním potkal, tak to více méně viděl. Nenabízí jenom výsledek,ale i cestu. Bohužel,každý žák-napodobitel, jde po svojí cestě sám a bere si od učitel -vzoru jen to, co chce a taky si dál nese svoji odpovědnost. Figi má taky svoji odpovědnost. Je dospělý a snad si ji připouští.A to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od mikycz »

Tak s odstupem casu jsem se zamyslel, podle toho co tu vse padlo, asi jsou tu skutecne elitni strelci kteri strili 500+, prošel jsem si i youtube, jo long range je určitě umění a zřejmě to jde, ale co mě tak prošlo hlavou i s tou připomínkou o par stran zpátky. Není to teda špatně v nadpisu, debata je o LOVECKÉ (STŘELECKÉ, ODSTŘELOVAČSKÉ) VZDÁLEONOSTI, ale nikoliv té MYSLIVECKÉ ?? :o
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od MiraDuchek »

Taky jsi na loveckém foru.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od motolada »

No jsme zase u toho,že MYSLIVOST znamená pro někoho to a pro druhé ono!
Někdo někdy vypustil,že se střílí do 100m,to se papouškuje už x 10 tek let-ale zamysli se-ty jsi v 70 tých letech také jezdil autem 50-100km a byl to fofr-dnes mimo městy nikdo 90 nejede.
Vývoj jde do předu proto nechtěj nikoho brzdit nebo vracet v rozletu,který mu umožňuje zkušenost a technika...
Pokud to umí proč by nestřílel na 400m.
Já umím také dovednosti o kterých se sousedům ani nezdá,oni také něco jiného (mám se jim proto smát?)
Střílej,lov tak jak umíš ale neřeš ostatní tady nepochodíš!
(podotýkám že lovím na "mysliveckou vzdálenost" :lol: )
Odpovědět