Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Climber »

V mém případě není překážkou ráže, munice nebo něco dalšího, ale mé střelecké schopnosti. Nepovažuji se za nějakého excelentního střelce a proto jsem nikdy nestřílel dále než na 170 kroků. A u toho zatím asi zůstanu.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Flash »

To je taková ta never ending sotry, něco jako Sparta nebo Slávie.
Myslivecká vzdálenost má smysl jako "termínus technikus", ale ne jako přesné určení vzdálenost.
Dle nejen mého názoru je definice poměrně jednoduchá. myslivecká vzdálenost je jakákoliv vzdálenost, na kterou jsem schopen zvěř obeznat a následně ulovit co nejšetrnějším a bezpečným způsobem. A je úplně jedno jestli to je 50 nebo 500m.
Ovlivňující faktory jsou samozřejmě použitá technika, zkušenosti myslivce a vnější podmínky (počasí, denní a roční doba). Hlavně zkušenosti hrají při čtení zvěře velkou roli.
Lilek
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: ned 19.8.2012, 22:32

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Lilek »

strejdamyslivec píše:Mě staří myslivci učili: STŘÍLEJ NA JISTOTU. Jistotou mysleli, že zvěř na kterou střílím s JISTOTOU obeznám, že s JISTOTOU vím kam střela dopadne respektive kam se může odrazit a že s JISTOTOU trefím zvěř přesně tam kam mířím.
Samozřejmě jsem se párkrát neudržel a střelil ránu která vyjít ani neměla. Nicméně po letech střílím už JEN NA JISTOTU.
Odměnou mi bývá minimální dosled zvěře popřípadě spousta hezkých zážitků při pozorování zvěře i když nepadne ani rána.
Jsem už senilní?

Tímto se taky řídim, mam podobné zkušenosti a senilní, mám pocit, v 26 letech nejsem :-)
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od mikycz »

To Motolada:
No jsme zase u toho,že MYSLIVOST znamená pro někoho to a pro druhé ono! To je právě ono MYSLIVOST je jen jedna, má svou historii,tradice i vývoj nicméně její smysl je o něčem jiném než lovu samotném.

Někdo někdy vypustil,že se střílí do 100m,to se papouškuje už x 10 tek let-ale zamysli se-ty jsi v 70 tých letech také jezdil autem 50-100km a byl to fofr-dnes mimo městy nikdo 90 nejede. Nevím co kdo kde vypustil, ale v 70. letech určitě nebylo tolik zhaslé (zabité) zvěře na silnicích, jelikož s nárustem rychlosti klesá její možnost uniknout šílencům co jezdí i po okrskách nad 120 km. Jistě mají dobrá auta, kvalitní gumy, ale.... Prostě blbneme paradoxně by to mohlo skončit tak že budeme s infra a stabilizátory střílet třeba na 2km. Myslím, že to spíš souvisí s tím obeznáním a bezpečností a to si myslím na 500+ na 100 procent nejde.

Prostě si myslím, že slovo myslivost má jasný význam a je to jeden z důvodů proč nemá adekvátní překlad např. do angličtiny. oni opravdu loví a je jim v podstatě jedno jak. Když tady ted mluvíte o myslivecké vzdálenosti tak si myslím, že to prostě není longrange. To je něco jiného a s myslivostí jako takovou, to už prostě nemá co dělat ať si o tom myslí kdo chce co chce.

Tak doufám, že to zase dostanu Lovci :-)
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Andy »

Kazdy by mel strilet max. na vzdalenost, na kterou to ma vyzkousene a je si jist dobrym zasahem. Z cehoz vyplyva, ze ona promenna se muze znacne lisit. V kazdem pripade je jasne, ze s vetsi vzdalenosti se zvetsuji rizika horsiho zasahu. Ovsem riziko bezneho myslivce se ZH pri strelbe se SB SPCE na 100m muze byt o dost vetsi, nez riziko u dobreho strelce s TRG na 300m :-))
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Posmiros »

Zajímavé téma :) obdiv všem, kteří dokáží lovit na dlouhé vzdálenosti. Já osobně jsem kulovnicí, ještě nic nestřelil (mám jí měsíc a srnčí stejně střílet nemůžu protože jsem adept), ale zatím si moc nevěřím, protože jsem vypálil asi 15 střel na různý vzdálenosti a moc mi to nejde :D Technika by měla mít na to aby šlo lovit pěkně na 200 metrů :) Jenže se zbraně trochu bojím a buď si to strhávám nebo mám špatně nastřelený puškohled... Lítá mi to výškově dobře, ale vždy více či méně do prava (jsem pravák). Takže zatím budu trénovat a až si budu jist svými zásahy, tak se teprv odvážím na něco vystřelit :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od pufr »

Ano, střelba je z 90% záležitostí tréningu - což platí zejména na úplném začátku; užitečným pomocníkem může být malorážka (+ zkušený kolega + mnoho dalších rad a zkušeností, které zde - i jinde najdeš :)
Pufr
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Posmiros »

pufr píše:Ano, střelba je z 90% záležitostí tréningu - což platí zejména na úplném začátku; užitečným pomocníkem může být malorážka (+ zkušený kolega + mnoho dalších rad a zkušeností, které zde - i jinde najdeš :)
Však já vím, proto se chystám ukecat zkušenějšího kolegu a vyrazit do Tábora na 100 metrovou střelnici, hlavně abych zjistil jestli je chyba jen v rukách a nebo to mám špatně nastřelený :) Malorážku mám teď u puškaře, který mi na to dá optiku a nastřelí to, tak pak začnu trénovat :D
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
stanislav janoch
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: úte 02.10.2012, 8:12
Bydliště: North Carolina

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od stanislav janoch »

Nemam zadne myslivecke vzdelani a tak znalosti jsou cerpane spise z dvou roku prazdnin od Vernera a to bylo asi pred 7 lety kdyz muj sverenec byl 13 lety kluk a dost veliky a tak jsem jej poslal k mame do domu, aby mu dala kulovnici a krabicku patron a tak za chvili prijel na tom off-roadu jasne musite umet strilet ,ze vseho co se necha odpalit z ramene byla to ta klasicka raze 7,62 x 51 mm Nato klasicky Mauser s dalekohledem a dostal rady nestrilej mi ty prasata a srnce dale, nez na 150 yardu a strilej je na pater, aby daleko neutikali, nikdo to hledat nebude jasne nic se nemohlo stat, stal jsem nad nim jak ladoval patrony do pusky, no jel do Jizni Karoliny a privezl prase a tak bylo jidlo- gulaz pro hodne lidi pak jsem dostal koupit temer zadarmo z Jizni Ameriky vyprodej patronu co byla militaristicka kulka a tak jsem mu dal krabicku a rekl jsem mu at ty srnce white tail nestrili daleko a musi jej strilet na lopatku, aby kulka se odrazila od kosti a zmenila smer on srnec padnul k zemi ,ale byl opet na nohou a tak dostal druhou do makovice a on cekal na tech 20-30 metru jako kdyz lovi kladkovym lukem a jak mu casto jsem rikam ze vsechny ty metaly jsi na nic za strelbu ja chci videt maso tak asi myslivci pujdou do vrtule ,ze mohou mladez ucit strilet z kulovnice od 13 let a nektery neni tak veliky, tak musime pockat rok, ci prejit na 6 mm razi ,......

Nevim jake jsou u vas zvyky a je mi to jedno jak myslivci pytlaci se chovaji......
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

Jiný kraj, jiný mrav - a naši kluci mohou těm americkým jen závidět ! Nevím, proč bych kvůli tomu měl jít do vrtule, jen upozorňuji, že co je možné, legální a snad i dobré tam za velkou louží, by vzhledem k historickým, zákonným a dalším okolnostem asi u nás nefungovalo. Nelze srovnávat nesrovnatelné.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od lovec »

Ja by som to tak ruzovo nevidel.......nakupit vo vypredaji vojenske strelivo a s tym mlatit zver.....navyse v US, kde su takmer nekonecne moznosti vyberu streliva v 308W......a zaklincovat to vetou o myslivcoch pytliakoch....no neviem. Mne osobne pride cely prispevok znacne ubohy. Podobnu zhovadilost som (nielen tu) cital od ineho nicku, ktory pravdepdobne dostal ban a teraz sem znovu vliezol pod novym menom.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Lesomil »

No, krom toho že v éémerice je podstatně větší svoboda a možnosti v používání střelných zbraní (což jsem tak nějak chápal již předtím), jsem tedy nepochopil, co vlastně chtěl autor říci.... :) Styl toho psaní a čeština mi připomíná práci překladače. Toto ale může být důsledkem dlouhodobého pobytu mimo ČR (viz Remek... :wink: ) Ale rady jako " střílej ty srnce na lopatku, aby se kulka odrazila a změnila směr"... jsou pro mne poněkud podivné.... co to je za střelivo, že se má odrážet od lopatky u srnčího?
Nějak mi ten příspěvek celkově nedává smysl.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Pyros82 »

Nemyslím si, že je nutné, abychom se v americe museli nějak inspirovat jak máme u nás doma provozovat myslivost. Jak bylo napsáno už v jednom z předchozích příspěvků nemá cenu srovnávat nesrovnatelné. Četl jsem tento příspěvek několikrát a snažil jsem se v něm najít nějaký smysl nebo dokonce moudro :D ,ale to se mi opravdu nepovedlo. Nakonec mě autor opravdu dojal popisem nákupu fantastického střeliva :D , které se odráží srnčímu od lopatky k tomu snad není ani co dodávat :?:
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od US OPTICS »

pan stanislav janoch je asi trochu mimo mísu, protože si to jinak vysvětlil neumím, takový blábol jsem už dlouho nikde nečetl
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Leon »

Prosím přestaňte reagovat na podobné příspěvky uživatele stanislav janoch .Děkuji Leon
CZ 550 american 308win.
Odpovědět