Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Brunobanana
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: ned 25.7.2010, 11:09

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Brunobanana »

Na základě různých starých zranění u zvěře bych řekl, že pro mnoho myslivců by bylo nejlepší řešení prodat pušku místo nesmyslného kosení. Dvanáct myslivců z deseti se může zjančit ohledně například střílení lukem a okamžitě padají argumenty ohledně nedostřelení zvěře, dohledávání atd.
Ale jakmile dojde na vlastní střílení, v tu ránu 250 m není žádná vzdálenost.
Husqvarna 45
Stihl 361
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Andy »

Být po mém, vyžadoval bych před každou loveckou sezónou praktické střelecké testy. Kdo není schopen s oporou na 100m opakovaně zasáhnout cíl do velikosti cca 6cm, toho bych do revíru nepustil. Za termíny jako je lovecká vzdálenost se obvykle skrývají mizerní střelci zvyklí obvykle v rukou držet spíše lahev rumu, než-li pušku.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Zdenek41 »

Ale já rum nepiju :lol: Říkám každý at střílí jak umí.Někdo na kilák někdo na 50m.Já osobně za moji osobu do 200m.Když mi tam dáte sklo na kterém cvaknu 500m,600 atd a udržím to v packách.Tak proč ne.Ovšem to musí vědět každý sám,jeho osobní zodpovědnost.Nikdy ne machrování.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od xtaup »

Já proti rumu nic nemám :lol: , ale nikdy ho nespojuju se zbraní a střelbou :!: , jinak povinné testy bych taky zavedl, respektive ověření nastřelení zbraně třeba i někým jiným, řekl bych, že dost členů z našeho sdružení ani neví kam jim kulovnice vlastně střílí. Teď se zrovna jeden sváteční střelec u nás po letech rozhodl ulovit kus holé, a když na 20 m chybil a pak při zkušební střelbě zjistil, že mu de kule o půl metru dolů, hrozně se divil. Jinak bych méně zručným střelcům, kteří sice na sto metrů netrefí např. výše uvedený terč o průměru 6 cm, střelbu nezakazoval, pokud se jsou schopni dostat ke zvěři na velmi blízko a budou na tuto vzdálenost zasahovat s jistým výsledkem, tak nemám nic proti. Zbraň by však samozřejmě měli mít v pořádku. Když jsem začínal, nestřílel jsem většinou na víc než 50 m, abych měl jistotu, teď už je to lepší, ale myslím, že stejně patřím mezi podprůměrné střelce, vzhledem ke schopnostem střelců z fóra. Jinak definice myslivecké vzdálenosti je myslím nedefinovatelná, jak je vidno je to hlavně o tom, jak je kdo schopný :wink:
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Toma »

Na střelnici jsem jednou potkal fotříka se ZH, nevím co to měl za kalibr.Kamarád mu to nastřeloval v sedě za stolem na 50 m.Střílel na zálepku,chodilo mu to slušně.Pak si zkusil střelit majitel.Rozptyl asi 25cm.Chlapík to byl robustní,ale bylo vidět že se té flinty bojí.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Tony30 »

Myslivecká vzdálenost? Traduje se už od mého dědy 100m,ale jen kdo měl kulovnici s optikou.Dnes je jiná doba a pokrok jde kupředu.Pro zručného a vybaveného lovce či myslivce 100m nic není.Já osobně do 200m víc s mou výbavou už není jisté,zrak i ruce slouží skvěle jen něco pořídit :wink: ,jinak souhlas s testy před sezonou a kontrolou nástřelu to by měl být základ,nemohu pochopit že někdo jde lovit a nemá jistotu,pak to většinou špatně dopadá :roll:
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

Myslím, že vyzkoušení zbraně pouze před sezónou je málo, ale na druhou stranu alespoň něco.
Moje zbraně drží nástřel skvěle, ale přesto kontrolní ránu z každé z mých zbraní dávám minimálně 4x za sezónu, a kontrolní rány na velké vzdálenosti minimálně 2x měsíčně.
A pořád nějaký trénink s malorážkou i kulovnicí, a závody K4M a L4K. Krom toho každý rok 60 - 70 úlovků kulí.
Byla doba, asi před pěti lety, kdy jsem trénoval střelbu v polohách hodně, a s trojnožkou vestoje jsem střílel kočky s naprostou jistotou do 150 m na hlavu, lišky na hlavu do 200 m. Tenkrát mi to na komoru do uvedených vzdáleností přišlo moc jednoduché. Přesto jsem spárkatou nestřílel na nijak velké vzdálenosti, nejdál jsem tehdy měl srnce na 241 m. To píši proto, aby bylo jasné, že trénink dělá opravdu hodně.

Moji mysliveckou vzdálenost mám teď nastavenou tak, že

- střelba vstoje s trojnožkou za dobrých podmínek
srnčata hlava ( krk ) do 200 m
srnčí - komora okolo 300 m
kočky, lišky asi do 350 m

- střelba vleže s oporou
tady hranici nemám stanovenu, ale 500 - 600 m je zatím reálné na zvěř od velikosti lišky nahoru.


Tyhle limity dodržuji a nepřekračuji. Pokud střílím na malý cíl ( třeba krk srnčete ), klikám přesně na každou vzdálenost, i když je to třeba jen 140 m. Pokud je zvěř v pohybu, střílím striktně na komoru.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Petr V
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pát 15.10.2010, 20:45

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Petr V »

Co se poslední dobou děje hlavně na společných honech to zůstává rozum stát. Padne moře ran a na výřadech nic neleží. V lesích po nás zustává jen postřelená zvěř. Byl jsem letos na nadháňce, kde padlo víc jak 50 výstřelů. Na tak velký počet ran se zvěře moc neulovilo. I když bylo zdůrazněno, že můžem lovit jen do lončáka, ležala tam asi čtyřletá bachyně.
Někdo tady uvedl, že lov. vzdálenost nemá pevnou hranici. Musím s tímto názorem jen souhlasit. Když jsem začínál, tak jsem se snažíl řídit tím co se psalo v knížkách o střelectví. Kde byly uvedeny vzdálenosti s oporou a bez atd. Pro nové začínající myslivce je to dobrý základ, na jakou vzdálenost si můžou dovolit střílet.
Mně osobně pomohlo zlepšit střelecký um, když jsem se začál zůčastňovat střeleckých soutěží jako Miloš. Jedna sada kulových soutěží L4K např.ve Světnově a posune Váši lov. vzdálenost o hodně metrů dopředu. Samozřejmě je nutné mít dobrou zbraň s kvalitní optikou, ale bez trenování na střelnici to v žádném případě nejde.
V našem MS máme povinné kontrolní střelby. Když, ale vidím s čím tam kolegové přijdou a nejsou schopni trefit A4 na 100m a oni by určitě s takovým šrotem šli 100% lovit. Díky těmto střelbám se ta závada v počátku může odstranit a naši členové si možná jednou ročně vystřelí a zopakují si i bezpečné zacházení se zbraní.
Kdyby se u nás zavedly povinné kontrolní střelby třeba na pohyblivý cíl, kde by byla podmínka nasřílet nejaké body, pro získání povolenky, tak by nás s flintou moc nechodilo.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Leon »

Petr V píše:Kdyby se u nás zavedly povinné kontrolní střelby třeba na pohyblivý cíl, kde by byla podmínka nasřílet nejaké body, pro získání povolenky, tak by nás s flintou moc nechodilo.
škoda že to tak není ale to asi nikdy neprojde stačilo si přečíst radíme si jaký tam měly někteří záchvaty proti kontrolním střelbám když se tam jednou podobná debata vedla
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Lotr »

V dobách nedávno minulých byly kontrolní střelby samozřejmostí. Vím to od táty i od dědy. Prostě se v květnu uspořádaly střelby kulí i brokem, každý si zkontroloval nástřel a bylo. Dnes prosadit takovéto povinné střelby by byl asi problém. My jako MS jsme pravidelně pořádali závody na LK, pak začalo chodit čím dál tím míň lidí až to zcela upadlo a nás pár nadšenců jezdíme po srandamačích v okolí. Obecně je na střelnicích vidět úbytek lidí, na závody taky už jezdí jen známé tváře.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od savazka »

Což kulovou ránu neukecáte, máte většinou černé na bílém kam ste se trefili a z jaké vzdálenosti, ale u broků...Úplně jsem žasnul, když jsem zaváděl loňské poslední kačeny, když na mě člen sdružení hudroval, proč nerozestavím střelce už "támhle v rákosu, tam to přece lítá nejlíp..." Ano, kačky tam lítají krásně, ale už tak v 60-80 metrech. Být to na něm, postaví tam 4 střelce, padne 30-50 ran a kačena žádná. Respektive kačen spousta, ale jen těch, které chytí jeden zbloudilý broček a padnou za x set metrů... Nikdo nemá ani zdaleka 100% úspěšnost střelby na pohyblivý cíl, postřelení se prostě nevyhnete, ale tohle zbytečně maření zvěře mi vážně dokáže hnout žlučí!
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
strejdamyslivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 16.11.2010, 11:45
Bydliště: jižní okraj Vysočiny

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od strejdamyslivec »

Po dlouhých dohadech u nás výbor domluvil a zařídil před sezónou (první či druhou květnovou sobotu) společnou návštěvu střelnice. Každý ukáže "jak mu to chodí" popřípadě mu to chlapi seřídí. Teprve po nastřelení dostane každý od hospodáře povolenku. Následuje SRANDAMAČ: Každý 10ran z malorážky a 10patron na trapu. Může se klidně tuplovat, ale rozhoduje počat zásahů. Jeden holub za 10bodů. Počet bodů se sečte malorážka+trap. První vyhrává povolenku na srnce 3.věkové kategorie. O posezení po střeleckém odpoledni se není třeba zmiňovat... Člověk se bobaví a ještě je to užitečný. Doporučuju!!!
kulovnice: rem222+ZEIS 6X42 a 7x64+BUSHNELL 3-9X50
brokovnice: ZH 16/16 hamerleska 12/12
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Michal P »

Mě by se to taky líbilo. Jeden rok jsme si udělali ve sdreužení kontrolní kulové střelby před začátkem odlovu srnců. Více než polovina střelců nebyla schopna zasáhnout terč používaný při závodech K4M na vzdálenost 50 metrů. Hospodář jim řekl ať si to dají do pořádku, ale kdy to neuvedl. Povolenky dostali všichni a další střelby se jíž nekonaly, protože střílet do papíru je pod úroveň některých členů. Většina z nich stejně má náboje min 25 roků staré a nové si přece nekoupí. Jen pro zajímavost uvádím, že přímo v naší honitbě máme stometrovou kulovou střelnici, dále střelnici na trap i skeet. Odpadá nějaké dojíždění a stejně se jim to nelíbí. Co k tomu víc dodat. :( :( :( :(
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od dalas »

Asi by jsme se divili, kolik je mezi myslivci kolegů, kteří nejen neumí střílet alespoň na základní úrovni, ale ani o teorii nic neví. Ta představa, kolik nábojů a za kolik peněz by museli vystřílet a kolik by to bylo ušlejch piv jim zabraňuje se snažit o nápravu. Pak jen musí umět dobře šoulat, nebo být trpěliví na čekané, aby se k tomu správnému kusu dostali na svou mysliveckou vzdálenost, nebo lépe řečeno blízkost. U nás jezdíme na střelby každý rok před sezónou. Bohužel ne všechny střelnice mají kuli. Nicméně do Světnova to není tak daleko. Přesto je zájem hlavně o broky. Přece jen je to dynamická disciplína a tím větší zábava. Na kuli by nás bylo jen pár. No a povolenku dostanou prakticky všichni, i ti co nemají kulovou zbraň. Je ale fakt, že je hodně členů, kteří raději požádají o odlov kolegu, než by něco zmršili.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Tony30 »

TO:Michal P.Myslím že toto se děje v mnoha MS a je to nezodpovědné.U nás také chodíme na střelnici ale jen tři,a kolikrád žasnu,když mi nějáký kolega řekne že je střelivo drahé že nemá čas atd.Co odpovím? Tak se na to vys...,myslivost není jen o lovu to je ta třešínka na dortu,ale pokud jdeš lovit uvědom si že střílíš na živého tvora,a pokud nevíš jak ti to lítá a trošku netrénuješ může to špatně skončit,nehledě na staré střelivo :roll: Zavedl bych povinné střelby bezrozmýšlení!Také mě udivuje co na té střelnici výdám,někteří nejsou schopni na 50m udržet soustřel ač jim to střílí dobře každá rána jinde.Není tréning tak se nediv.Nevím ale dost mě to ruzčiluje :evil:
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Odpovědět