Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Shiva »

:-) ne ze bych chtel nejak kazit vasi sebereflexni (mineno vseobecne) diskuzi. Myslim si ze se nenajde jeden jediny myslivec ktery vam bude odporovat a bude tvrdit, ze to neni potreba, protoze ziskanim loveckeho listku mu to chodi tam kam miri a bez treningu. :-)
Spis bych ocenil zpravy o tom jak se s tim neco v praxi dela. :-)
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Pyros82 »

Pročetl jsem tady na fóru mnoho příspěvků na téma co je to ,,myslivecká vzdálenost´´ a ať jsou názory jaké koliv myslím si jednoznačně, že je to taková vzdálenost na kterou je myslivec nebo lovec schopen spolehlivě usmrtit dobře obeznanou zvěř. Tato vzdálenost je tak logicky u každého jiná a odvíjí se od toho jak dobrý je kdo střelec a jak kvalitní má vybavení a jednoznačně jsou potřeba dostatečné zkušenosti a znalosti. Proto si myslím, že debatovat o tom kolik je to metrů je úplně zbytečné.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od běžkař »

To figi

Cituji část vašeho staršího příspěvku ohledně vzdálenosti střelby:

"střelba vstoje s trojnožkou za dobrých podmínek
srnčata hlava ( krk ) do 200 m
srnčí - komora okolo 300 m
kočky, lišky asi do 350 m"

O tom, že Vaše zkušenosti, schopnosti a vědomosti ohledně lovu a střelby jsou na vysoké úrovni vůbec nepochybuji (dle příspěvků z fóra). I já za ně děkuji, protože Vás museli stát velkou spoustu času a úsilí. Ohledně vzdálenosti střelby bych se taky nikdy s nikým nedohadoval. Prostě kdo to v ruce má, ať střílí jak daleko chce. Jde o to trefit přesně.

Trošku mě však zaráží Vaše kategorizace vzdálenosti střelby (je jedno jestli ve stoje s oporou nebo v leže - jasně že v leže se posuneme ve Vašem případě o nějakou tu stovku metrů dál). Srnče krk 200 m - ok, srnčí komora 300 m - ok, kočka, liška - do 300 m mi však ok nepřipadá. Má otázka zní: proč srnčí lovíte na kratší vzdálenost, když "cíl" je mnohem přijatelnější? Počítám, že vždy lovíte s tím, že zasáhnete na 100 % a "život" kočky nebo lišky je Vám stejně svatý jako zlatého jelena. To, že si každé zvíře zažije při špatném zásahu to samé, všichni víme. Prostě mi to jen trochu zavání tím, že když náhodou špatně zasáhnete kočku nebo lišku, tak to pro Vás není takový problém. Protože z logiky věci je jasné, že čím menší cíl, tím kratší vzdálenost pro střelbu. Možná je to příspěvek navíc a troch OT, ale reaguji proto, že mi přijde život jako život.
Je to opravdu jen kamarádská otázka. V žádném případě nic osobního, to ani náhodou........ Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

Sám to vnímám stejně a dobře vím, že utrpení postřelených kusů je stejné, ať jde o lišku, nebo srnče.
A ve svém příspěvku jsem uvedl reálné vzdálenosti z mých lovů, srnčí jsem střílel dosud vestoje s trojnožkou těsně nad 300 m, lišky a ostatní menší škodnou nejdál okolo těch 350 m ( max 384 m ). Je pravda, že vestoje se snažím těch 300 m raději moc nepřekračovat - střílet na jistotu :D .
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Zbrojovák »

Každý by si měl svou mysliveckou vzdálenost v různých pozicích v kterých loví ( vstoje volná ruka, opora o loveckou hůl, dvojnožku, trojnožku, v kleče, vsedě, pevná opora) zjistit na střelnici.
Osobně lovím na šoulačce v lese z lovecké hole jednoduché, nejdál jsem střílel muflonku na komoru (na krk a hlavu nestřílím nikdy mimo dostřelu) na 80m - to jsem měl ještě jistotu že to pude. Kdybych viděl že mi hrot na komoře tančí čardáš, prostě bych nelovil, nebo bych se snažil dostat blíž - když odhlédnu od etiky a budu to brát čistě zištně, prostě se mi nechce něco zkoušet a pak běhat půl dne po lese při dosledu, na to nemám čas. další věc je umístění rány, dost kusů jde na prodej takže to musí být střelené pokudmožno čistě a přesně.
Praxe mě vyškolila a teď se snažím lovit na co nejblíž. Na poli je to problém, někdy se ke zvěři těžko dostává. Osobně jsem u svých zbraní omezen optikou bez pohotového klikání a absencí dálkoměru, takže těch max. 150m pevná opora (max lehký vánek) na srnčí je tak akorát. Na vysokou s pevnou oporou na rubisku do 200m při bezvětří s mírným přenesením záměrného bodu, ale to už musí být i dobré světlo a i tak už se často blbě hledá nástřel (na poli v kulturách nemožné).
Základ je střelnice, vyzkoušet, trénink a pak až revír. Nicméně vždycky se budu snažit dostat k zvěři co nejblíž.
Obecně je třeba trénovat i odhad vzdáleností, když jsem lovil na polích a lukách z posedů (začátky), tak jsem si dělal vzdálenostní mapy (mapy.cz). Pokud dnes lovím na otevřených plochách v lese, kterých moc není, nemám problém si nové rubisko odkrokovat ať vím kde ještě jo a kde ne, případně porostní mapa taky není od věci. Odhad dálky si po každém lovu kontroluji velkými metrovými kroky, i to učí! Jednou jsem měl půjčený dálkoměr na jeden den a zkoušel a zkoušel. Resume je že do 250m odhadnu dálku celkem použiteln tak, že bych se i s případnou chybou odhadu do komory vešel.
Je to o praxi, lovím tak 20-30ks zvěře ročně, přičemž od konce ledna do května nelovím nic.
Mezi tím si asi 6x ročně vystřelím na střelnici (kulovnice). Určitě z jara a pak před zimou kontroluju nástřel do 200m (mé roumné maximum při optimálních povětrnostních podmínkách a dobré opoře).
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne úte 21.6.2011, 20:00, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

Na střelnici jsem každý týden a trénuji s kulí, a i to se mi zdá málo. Faktem je, že vzdálenosti nijak neřeším, ale vše mám mnohonásobně odzkoušeno na terči.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od zispo »

Zdravím tak nemám problem se střelbou na různé vzdálenosti, mám na to nástroj optiku střelivo. Natrénováno do 800m s 308 win. U mne jde spíš o blokaci myslivecké vzdálenosti. Příklad srnec na 300m naklikám zaujmu postavení a teď to začne nedívá se někdo????? Jde o to že v našem MS jsou konzervativní myslivci a tyto jak říkají maníry tam nechtějí vidět!! Ale jak je potřeba na hon srnčí tak tam pošlou mě se slovy "Víš na nás je to v tom poli daleko a ty na to máš flintu a zkušenosti." Takže co platí to pouze pro trofejovou zvěř? Když jsem se na to na členský schůzi ptal na tuto otázku bylo my doporučený šoulat, ale né vždy to jde a já mám radost z rány na dálku. Takže jaký postoj zaujmout?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Zbrojovák »

Nechci kategorizovat, ale nás ve škole učili že praxe je taková: vojenský sniper od 800m a více metrů zasahuje v terénu (nikoliv střelnici) s běžnou puškovou ráží (7,62mmNATO tedy 308Win) trup jednotlivce s 50% šancí (není nutný zásah vitálních zón).
Pochyubuju že to v terénu zvládneš líp, a to nemluvím o srovnání s plochou komory zvěře a nutnosti zásahu minimálně plic/jater.
Mám nastříleno s 12,7x99 něco na 1000 až 1500m a vím že i lehký vánek, nebo drobné zafouknutí už hraje na tuto dálku svou roli ato jsme s touto ráží někde jinde než s 308win. Přičemž ten vítr v různých vzdálenostech neodhadneš ani kdyby ses pos..., na to v terénu není vybavení. To možná tak jde na střelnici kde máš fáborky. Další věc co opravy na polohové úhly ty neřešíš, nebo odhadneš? Ano dneska jsou už na to dálkoměry a minicomp, to by se snad i dalo.

Takže natrénováno do 800m no nevím, na střelnici snad, ne v revíru :wink:
Nic ve zlém, jen vím z praxe trochu o čem je řeč. Bavíme se pořád o lovecké střelbě v "terénu" a myslivecké vzdálenosti.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Bojar »

Nerad bych zde kalil vodu ,ale já osobně to vidím s tou vzdáleností trochu jinak.Jenom procento lovců si myslím může dovolit střílet na 150+.Zaprvé je nutnost na to mít špičkové vybavení střeleckou dovednost(vynikající) a neméně důležité jsou schopnosti rozpoznat chování zvěře,a vynikající znalost terénu.Mi je milejší se ke zvěři dostat co nejblíž už z toho důvodu ,že mi lov přijde více "osobnější".Jistě vím ,že jsou lokality kde není zbytí.V příspěvcích Figiho mi přijde velká fundovanost a zkušenosti tak proč ne.Osobně si myslím ,že pro běžného myslivce s běžnou zbraní a optikou je tak 150 max. na srnčí.Jenom jsem chtěl říci ,že pokud máte 30let starou kuli na tom 4*zeiss tak to dál ani nezkoušejte.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Tony30 »

TO:Zbrojovak-souhlas se skouškou různých pozic atd.
A také vzdáleností,každý si to naladí na 100m a konec,přiznám se že také,ale pak skusím 30m,50m a když to jde i 200m,at vím na čem jsem,osobně se také snažím dostat co nejblíže (nebo sednout)podle možností,lovím z 80% ze země(židlička)
proto nemusím většinou překonávat těch 100m,ale pokud není možnost sáhnu i dál 150 i 200m samozřejmě jen s jistotou(dobrá opora nejlépe 3body,bez větří,dobrá viditelnost,musím být soustředěn,bezpečnost-terén)a také to jde.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Zbrojovák »

Ano věřím že s dobrým vybavením a municí, 100% nastřelenou flintou, při optimálních podmínkách se srnčí na 200m dá čistě ulovit i bez nutnosti mít optiku s pohotovým klikáním.
Je to pár let, sám mám nejdál srnce na 180m. Bylo to na pokosené louce, bezvětří, dobré světlo, dobrá opora, kus ideálně na plocho. Kozlice CZ 584 7x57R, RWS 11,5g TIG a Zeiss 4x32, nastřeleno zhruba na ONV (150m flek).
Mířil jsem na vyšší komoru, zásah byl na nízké komoře, přes oba přední běhy. Časový rozdíl mezi výstřelem a zaslechnutím dopadu kule byl jako věčnost :wink: , u 7x57R jsem to měl s touto municí dost naposlouchané.
Nicméně byly dobré podmínky, 100% jsem věřil výbavě a věděl jsem na jakou dálku střílím +-10m (měl jsem na posedu vzdálenostní mapku).
Ale ten kus byl na tu dálku v optice 4x32 jako mravenec, už to bylo na hraně. Naštěstí byl na té louce kontrastní, třeba na oranici bych ho zdaleka tak dobře neviděl - v šestce je to zase něco trochu jiného.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od mikycz »

Osobně si myslím, že zde mluvíte spíše o tom kdo je jaký střelec a jakou má k tomu výbavu. Možná by bylo trošku k zamyšlení jestli myslivecká vzdálenost dle tradic o kterých by měla myslivost být nemá spíš souvislost s obeznáním zvěře což na vzdálenosti o kterých se tady mluví no nevím...Protože při lovu má jít o ulovení zvěře slabé, staré a v honitbě jinak nežádoucí. Nevím jak dobře lze toto činit na 250m ? Myslím že obecně opravdu obeznat zvěř lze do cca 150 m dle druhu zvěře.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od motolada »

K tomu by asi mohl něco říct Figi :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od figi »

Už jsem tady na fóru o tom psal mnohokrát.
Zajímavé je, jak lidé stále dokola omílají něco, s čím nemají žádné zkušenosti a snaží se to napasovat na svoje představy, založené především na neznalosti zvěře, kterou loví.
Za dobrého světla srnce velmi spolehlivě obeznám na 500m a dál. Miniaturní paličkáče na 300 +.
Zvěř myslím si velmi dobře znám, jak s oblibou říkám, mám ji nakoukanou, a s mojí optikou přečíst slabý kus holé není problém na 700 až 800 m. Mám asi mimořádné dispozice, bez dalekohledu poznám srnce od srny na několik stovek metrů jen podle postavy. Ale toto většina lidí nechápe. Ale jsou to desítky let zkušeností se srnčím, stovky ulovených kusů, na kterých jsem si mohl svoje odhady vždy ověřit. A také přemýšlet třeba o tom, proč byl můj odhad nesprávný.
Tohle vždy velmi těžko vysvětluji někomu, kdo není schopen určit slabé srnče bez srovnání s ostatními srnčaty ( a často ani pak ne ), samotnou slabou roční srnu ( když je schopen vůbec poznat, že jí je rok ), atd.
Takže pro mne není limitující obeznání zvěře, limitující je schopnost jistého zásahu. Ta je ale u mne naštěstí také na vzdálenosti ve stovkách metrů.

Tři čtvrtiny českých myslivců nezná zvěř a nerozumí zvěři, kterou loví, a možná stejně tolik má střelecké dovednosti horší, než mizerné.
Pro mne je naprosto nemyslivecké chování u těch tří čtvrtin českých myslivců třeba právě v tom, že loví zvěř - zejména holou - a nejsou schopni určit její chovnou hodnotu, protože na to prostě nemají znalosti a zkušenosti. Nemyslivecké je i to, že se střeleckým uměním jaké mají, vůbec vystřelí na zvěř. Přesto loví.


:D :D :D - jen můj osobní názor, za kterým si stojím
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od mikycz »

To Figi: Nepopírám tvoje schopnosti a věřím, že tréninkem a zkušenostmi se dá lecos, nemůžu mluvit za 3/4 myslivců, neznám je a nemůžu soudit, vycházím ze zkušeností svého otce který se věnoval myslivosti přes 60 let, já sám tak dobrý určitě nejsem. Když vypustíš z nadpisu slovo myslivecká a dáš tam třeba lovecká nebo vůbec nic tak není asi ani o čem diskutovat. Myslivecká vzdálenost patří do myslivosti a myslivost není přece o lovení zvěře na stovky metrů.
Jediné co se mě osobně nezdá je "bez dalekohledu poznám srnce od srny na několik stovek metrů jen podle postavy" tak dbré oči já opravdu nemám a třeba u toho paličkáče si myslím, že to je hazard. Jeden můj kamarád slovil srnu z parůžkem.

Je to o optice, ale myslím že běžná výbava myslivce což jak pozoruju je tak 4-12 x 56 max zůstává asi v těch mezích jak jsem psal. Zaímalo by mě s čím tedy lovíš a to opravdu jen ze zájmu?

A podotýkám věnuji se myslivosti né lovectví a v to plném slova smyslu, proto jsem to napsal. Figimu závidím jeho střeleckou zdatnost a to v pozitivním slova smyslu (určitě bych byl rád kdybych dosahoval takových výsledkuů). Takže můj soustřel na 100m je do těch klasických 6cm (zatím :-)) Chodím na střelnici jednou za čtvrtletí a snažim se s tím něco udělat. I přesto čekám na zvěř až příjde co nejblíže a chodí mi na pár metrů (srnčí) což je u náš nejčastější zvěř,černá na desítky a vysoká v noci (jako kdyby věděli :-)

Takž nic ve zlém, myslivosti zdar !
Odpovědět