Myslivecká vzdálenost střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Rogam »

fesoj píše:
Rogam píše:Kdo umí, ten umí:) Fin Simo Häyhä během tzv. zimní války puškou Mosin-Nagant M28 s mechanickými mířidly dokázal spolehlivě zabíjet nepřátele na vzdálenost 400 metrů (za vhodných podmínek až 600 metrů), viz.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4
Jenže je tu maličký rozdíl. Plocha cíle je přibližně stejná u chlapa jako u jelena, jenže člověk poskytuje cíl spíš svislý, který se trefuje líp a navíc nezáleží tak moc na tom, jestli ho na tu vzdálenost zasáhl na komoru nebo na měkko - důležité bylo trefit se kamkoliv a vyřadit z boje, dosled nehrozil a poškození zvěřiny také nebylo nutno řešit. :mrgreen: :!:
Ano, přesně toto jsem čekal, že sem někdo něco podobného napíše :lol: Ještě jsi třeba zapomněl zohlednit, že střílel na sněhu, na kterém je lépe vidět cíl v dálce. Jenže mám za to, že jen tak není druhého, kdo by takto spolehlivě trefoval na 400 m cíl o velikosti jelena, a to třeba i panáčkujícího :wink:
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od zispo »

Já jsem právé viděl ten dioptr na Zkk 600 a 602. Vždy to byli zbraně určené k exportu. Snad dávali jen na tyto dva modeli. Na 601 jsem to nikdy nezaznamenal. Pokud budeš mít mířidla správně nastřelená budeš překvapen jak skvěle sedí.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od tonny »

Jsou různí střelci, kteří dokážou ledaco. Jsou střelecké disciplíny s otevřenými mířidly i přes 600m, dokonce i s předovkama. Je to i o cviku. Když jsme zvyklí na optiku, pak je to pro nás nepředstavitelné za hranicí již 100m jen zamířit.
U nás se střílí z krátkých zbraní na silulety, mám dojem, že i na 400m s otevřenými mířidly. Vlastním revorver 357mag 9" těžká hlaveň určený na střelbu na silulety na 200m, střílel jsem kdysi na 100m do černého bez problémů jednou rukou vstoje. Také si pamatuji, na vojně jsme se sa. vz. 58 stříleli jednotlivými nebo krátkými dávkami do 300m na figury, kde byl terč i kulometné dvojče, což je vlastně terč na šířku asi jako ten jelen. Poprvé jsme viděli jak to kde zaprášilo a pak už jsme docela trefovali. To jsme byli nezkušení střelci a nebyly to naše zbraně.
Na zvěř jsem nikdy s otevřenými mířidly nevystřelil, nebyl důvod když máme optiky.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od fesoj »

To Rogam - střelecké umění toho Fina ani v nejmenším nezpochybňuji, ale snad se shodneme v tom, že přesná střelba za těchto podmínek na nepřítele je čin hodný vyznamenání, na terč zasluhuje obdiv, ale na živou zvěř při lovu je to nezodpovědný a vcelku zbytečný hazard, který nelze nikomu doporučit.
Kritériem pravdy je praxe.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Rogam »

To fesoj

ano, v tom případě, bychom se na tom se mohli shodnout :lol:
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Jiří K. »

Pro zajímavost velikost gongu je prý 15"(38 cm).
http://www.youtube.com/watch?v=caCiANMCixo

Zajímalo by mne kolik našich myslivců by si na to trouflo s optikou a oporou. :lol:

To tonny :
Prosím Tě jak byl velký ten černý střed. Revolver s 9" hlavní to bude asi dost vážit. Pokud se nepletu, pistolové siluety se střílí v leže na zádech s oporou o nohu a používají se i optiky.
Sám jsem s .357, 4" hlaveň střílel na 50 m do terče divočák pro K4M a byl jsem rád když vše skončilo v bodované části. Ve stoje držení obouruč a s tubusovým kolimátorem.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Pyros82 »

Ten střelec z toho videa měl natrénováno. Určitě s mechanickými miřidly hodně pěknej výkon. Pokud si člověk koupí kvalitní vybavení a věnuje se tréninku, tak si myslím, že není problém se dostat na úroveň, kdy střelec spolehlivě zasahuje (s optikou) cíle takové velikosti na 200m. Je to podle mě hlavně o tom tréniku. Samozřejmně pro někoho to může být koplikovanější přejít ze zasahování neživých cílů na střelníci na zasahování živé zvěře v honitbě.

Něco pro zajímavost :o
http://www.youtube.com/watch?v=a0vfp2utuGA
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od sided »

LR přes otevřený miřidla mám tak nějak spojený s jednoranýma zadovkama http://www.liveleak.com/view?i=b59f573156 .

Švýcaři maj národní disciplínu armádní flintou (většinou K31) na 300m přes dioptr. Terč o průměru 15cm zasahujou 10/10.

Každá střelba přes mechaniku je hlavně o očích a na papír je to o moc jiný než na zvěř. To teda i s optikou ale bez ní je ten rozdíl daleko větší.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Jiří K. »

Další video, mezi námi asi to nebude s tou kvalitou ze CZUB nebude tak horký.
http://www.youtube.com/watch?v=HljWrGc_VcQ

Kdysi dávno byl ve SR článek o lovu bizonů při jejich vybíjení v 19.století. Vzdálenosti na které se lovilo byly úžasné. Pokud to nájdu hodím sem nějaký výcuc.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Pyros82 »

Takhle nastřílet s otevřenýma mířidlama ráží 22.LR na tuto vzdálenost to už je slušná alchimie. To už bez intezivního tréninku nepůjde.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Zbrojovák »

Já jsem ho tam střílet neviděl :wink: jinak řečeno 10cmx10cm na 200m 22LR/ otevřená mířidla - no, nevím nevím, rozhodně naprosté bezvětří :?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Petr1970 »

hlavně asi dobře znal balistiku - jestli je REmington "krabička" tak kvalitní střelivo (konzistentní) tak je to super..

celý je to o tom kam mířit a o kolik se to propadne (když má slušnou munici), klidně to může bejt 2 metry...
nebo míří na to hradlo co to drží :-) s nožičkama ..

ale určitě slušný...
když sem střílel na 100 metrů Standard tak to lítlo v rozmezí půl metru.. když sem tam dal stingry, tak 15 cm... - opřeno o pískový pytlíky...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Jiří K. »

Zapomněl jsem to tady dopsat. Během zimy jsem prubnul tu střelbu přes dioptr u ZKK. Samozřejmě jak jsem si domluvil střelnici musela přijít inverze, déšť se sněhem a další chuťovky. I přes tyto podmínky jsem s dioptrem udělal na 100 m soustřel ze 3 ran 10 cm. Bohužel jsem zvolil naprosto nevhodný terč jehož střed jsem spíše odhadoval. Pak jsem to zkusil přes mušku a hledí a zásahy jsem v terči A 4 vůbec nenašel. Zřejmě bude nutno hledí na některou stranu poklepnout, ale to nechám až na lepší počasí. V celku mně překvapilo, že po nasazení optiky zpět nebyla nutna korekce nastřelení a přitom jde o obyč jednodílnou ocelovou montáž pro ZKK.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od BwanaHunter »

Petr1970> :shock: To se mi nějak nezdá. Střílím z .22 Lapuy a Remingtony, a za rozumného počasí s trochou snahy nevylezu ze 6, 7 cm. Nebude problém s miřidly nebo flintou?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Myslivecká vzdálenost střelby

Příspěvek od Zbrojovák »

Je fakt že kulové zbraně nastřeluju na otevřená mířidla výhradně na 50m, ale stává se mi u dobré flinty a střeliva, že mám třeba i soustřely - 3rány. Podmínka je dobrý kontrastní terč, opora jako BR a dost světla.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět