Jak se střílí na zvěř?

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Já nevím co furt někdo má proti ráně přes plecka. To je rána jistoty. Samozřejmě na vhodnou zvěř. Pokud to je na srnčí nebo malé sele tak to je blbost, ale na větší selata a lončáky to platí. Zvěřiny se moc nezničí a zvěř neodchází. Zůstává v ohni nebo jen popoběhne pár kroků. ještě se mi nestalo, že bych prase hledal. Díky bohu. Ránu na hlavu u holé jsem ještě nePoužil. Přijde mi nemyslivecká. To raději trochu té zvěřiny o?elím.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
vhool

Příspěvek od vhool »

...no koukam ze se moji ironickou poznamkou rozjela docela diskuze tak se taky pridam tentokrat bez ironie: osobne mam nejradeji ranu pod lopatku tesne za predni beh,kolmo.zverina se neznehodnoti (jde to jen pres zebra) a kdyz uz se vloudi chybicka tak je tam u veskere sparkate +-10cm kazdym smerem co trefit.a zver neodbehne vic jak 5-10m kdyz uz ma tendenci nekam zmizet.vetsinou se lame v ohni. :wink:
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To: Whool, tak se snažím na přijatelnou vzdálenost střílet i já, po zadní hraně předního běhu a pod lopatkou. No doma na krátkou vzdálenost někdy i krk, ale u kamarádů vždycky tuto komoru. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

taška mně vždy u srnčího říkal: Třetí žebro hned za plecko. U prasete to střílím taky hned za plecko a většinou to zůstává v ohni. Zvěřina není vůbec poškozená. Jinak u velkého prasete nemusí být špatné to plecko trošku chytnout. No z těch třech prasat co jsem střelil se mi povedlo střelit jedno rovnou přes plecka a to skutečně padlo jak pod?até, Přestřelen kloub. Kupodivu se toho ani moc nemuselo vyhazovat.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Právě, že na prase je rána přes plecko podle mě dobrá. Zvěřina to vydrží, moc se nevyhodí a prase se skoro nehne z místa. když je to jen na komoru tak prase občas kousek popoběhne a dohledávat ho pak třeba v řepce je zá?itek. Aspoň co jsem slyšel od kamaráda. 308 dal ránu na komoru ( při vyvrhování byla přestřelená aorta a rozstřelené plíce ) a prase 65kg zaběhlo 80m hluboko do řepkového pole. 1. ho nemohli najít a 2. ho od tamtud nemohli dostat.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
COOL
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: úte 26.9.2006, 10:44

Příspěvek od COOL »

Já střílím tak, jak mě učil táta. Tedy vždy na kolmo stojící zvěř, dlaň (s prsty) na výšku za přední běhy u srnčího a selat a na ?ířku u jelení a podobně velké zvěře. Je to plicní rána, pravda zvěř většinou popoběhne, ale dosled je zcela bez problémů, nebo? krásně barví, vyhodí se nějakých 5 až 10x5 až 10cm ?eber, podle ráže a podle zvěře. Občas si dovolím i ránu na krk (nebo za slecho) přesto že mi hospodář nadává, že to není myslivecká rána. což kecá a ke všemu mu nevadí střelit srnu na hlavu. Ale to sem nepatří. Na naháňkách to vždy tak ideálně nejde, obzvlá?tě, pokud se musí předsazovat. V noci na selata či lončáky (černou nemáme normovanou, tak nic jiného nelovím) to někdy taky nejde přesně na kolmici a běžně mi po ráně odskakují do houštiny, v jejím? okraji je vnadiště. Ale není větší adrenalin, než lézt v noci po čtyřech pod smrčky po barvě za divočákem, s čelovkou a flintou plnou sněhu! :D Jdu tam sice až po pečlivém vyšetření nástřelu, kdy vím, o jaký zásah se jedná a jsem si skoro jistej, že zvěř je již zhaslá, což taky dosud vždy byla. Jen mě malinko znepokojuje, že je vždy otočená ryjem zpět, proti případnému utočníkovi, tedy proti mně! :? Jinak pokud si jist nejsem, "obětuji" na dosled jezevčíka, stejně to není dál jak 15 metrů od nástřelu. Závěrem tedy řeknu, že se neztotožňuji s ránou přes plecka, tak jak je naznačena na úvodní stránce tohoto fóra fotografií srnce v optice, ale to neznamená, že proti takto umístěnému zásahu mám nějaké námitky. Naopak, na trofejovou zvěř, kde nejde o maso, je zcela v pořádku ( v takovém případě, jak jsem byl kdysi poučen od doprovodu, je v pořádku celkem každá rána, která zasáhne smrtelně a nepoškodí trofej) a potvrzuje to i hlá?ka jednoho mého bývalého mysliveckého kolegy, který divočáky lovil zásadně přes "přední náhon"! Ono jim po zadních už tolik neutíká. Také na lovu losů jsem poznal, že vše se snaží střílet skrz přední běh, čemu? je podřízeno střelivo.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Osobně se snažím umístit zásah (u srnčí zvěře) opravdu těsně za a pod plec. bohužel je pravdou, ze je třeba vždy počítat s chybou +- 10cm, i když to většinou tolik neulítne.
Navíc má zkušenost říká, když prohlížím osu průletu střely, že zvěř bývá často bokem jen hypoteticky, pokud je vzdálena více než 100m, je opravdu těžké postřehnout odchylky kolmého natočení (jak se říká "na list"), toto platí zvlášť za šera a u černé. Proto u černé volím zásah tak, abych vždycky minimálně jedno plecko prostřelil buď na vstřelu nebo výstřelu. Lovím 7x57R, ovšem 11,5g TIGem, takže si to mohu na optimální dálku bez problému dovolit.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

COOL píše:Já střílím tak, jak mě učil táta. Tedy vždy na kolmo stojící zvěř, dlaň (s prsty) na výšku za přední běhy u srnčího a selat a na ?ířku u jelení a podobně velké zvěře. Je to plicní rána, pravda zvěř většinou popoběhne, ale dosled je zcela bez problémů, nebo? krásně barví, vyhodí se nějakých 5 až 10x5 až 10cm ?eber, podle ráže a podle zvěře. Občas si dovolím i ránu na krk (nebo za slecho) přesto že mi hospodář nadává, že to není myslivecká rána. což kecá a ke všemu mu nevadí střelit srnu na hlavu. Ale to sem nepatří. Na naháňkách to vždy tak ideálně nejde, obzvlá?tě, pokud se musí předsazovat. V noci na selata či lončáky (černou nemáme normovanou, tak nic jiného nelovím) to někdy taky nejde přesně na kolmici a běžně mi po ráně odskakují do houštiny, v jejím? okraji je vnadiště. Ale není větší adrenalin, než lézt v noci po čtyřech pod smrčky po barvě za divočákem, s čelovkou a flintou plnou sněhu! :D Jdu tam sice až po pečlivém vyšetření nástřelu, kdy vím, o jaký zásah se jedná a jsem si skoro jistej, že zvěř je již zhaslá, což taky dosud vždy byla. Jen mě malinko znepokojuje, že je vždy otočená ryjem zpět, proti případnému utočníkovi, tedy proti mně! :? Jinak pokud si jist nejsem, "obětuji" na dosled jezevčíka, stejně to není dál jak 15 metrů od nástřelu. Závěrem tedy řeknu, že se neztotožňuji s ránou přes plecka, tak jak je naznačena na úvodní stránce tohoto fóra fotografií srnce v optice, ale to neznamená, že proti takto umístěnému zásahu mám nějaké námitky. Naopak, na trofejovou zvěř, kde nejde o maso, je zcela v pořádku ( v takovém případě, jak jsem byl kdysi poučen od doprovodu, je v pořádku celkem každá rána, která zasáhne smrtelně a nepoškodí trofej) a potvrzuje to i hlá?ka jednoho mého bývalého mysliveckého kolegy, který divočáky lovil zásadně přes "přední náhon"! Ono jim po zadních už tolik neutíká. Také na lovu losů jsem poznal, že vše se snaží střílet skrz přední běh, čemu? je podřízeno střelivo.
..no já bych pod ty smrčky teda nelez ani náhodou. To že je otočené ryjem proti tobě fakt není náhodou. Na poslední naháňce se můj kolega celkem slušně projel na 80kg sekáči (zbraně jak rohlíky) a moc happy z toho teda nebyl. Měl kliku jako bič, že sekáč už měl dost a jen ho kousnul. :shock:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
vhool

Příspěvek od vhool »

vsak on tam cool taky nepoleze az ho nejakej povozi,a nemusi mit ani 80kg.ono staci 40kg kdyz ma jeste trochu paru :wink:
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

...hurá pod smrčky

Příspěvek od Steyer »

to vhool:
pravdu dí?, :D , prasko jsem takhle dohledával jenom párkrát a zatím jsem měl štěstí, že mě ten entuziasmus vždy po pár metrech přešel. Pokud nele?í na fleku na nástřelu nebo na něj není vidět, tak si radši vždy pár hodin počkám. Sichr je sichr. Tam kde lovím jsou nálety břízek a ol?í, takže baterku v hubě, po čtyřech, voči furt skoro zavřený kvůli větvičkám, je to kongo, nevíš co je metr od tebe :?
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
vhool

Příspěvek od vhool »

...AU...to vis,jsou lidi co si mysli ze jim se to stat nemuze.osobne uz tak pet let nemusim dohledavat ale obcas zavolaj kolegove tak ze cviku nevyjdu.nastesti mam super hafika na tuto praci takze je to ok ale takova dohledavka v rakosu to je fakt o hubu.takze radsi dobre strilet nez blbe utikat.lovu :D
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Edelweiss píše: Lovu zdar (a kulky na svém místě)
:lol:
PS: Aneb - Na ochranu svych "kulek" noste 6 .357 kulek :twisted:
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

Bouchačka ti při dosledu taky většinou není moc platná. Nebo máte někdo jinou zkušenost? :?: :?: :?:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

No já mám asi takovýto názor:
Myslivecká rána na zvěř, je hlavně zodpovědná rána. Před namáčknutím spou?tě si musím uvědomit jaký jsem střelec, jak je zvěř daleko, jestli střílím na "blat" nebo na ostro a také jakou már ráži. Pokusy typu na světlo, za slecho a někdy na krk si mohou dovolit je bravůrní střelci kteří mají toto odskoušené. Je moc hezké si masírovat seběvedomí a potom si líbat ručičky za "ranku" ale když takovýto experiment začínajícího mislivce který si pro "jelenici" může kukrem rozbít obočí skončí špatnou ranou (nebo později utr?enými "rážemi") tak zvěř trpí, cítí také bolest....to by si každý měl rozmyslet před tím než to zmáčkne. Nejde o trofej ani o maso jde o to že jako myslivci bychom měli cítit zodpovědnost a ctít etiku k čemu? jsme se při pasování zavázali...co nejrychleji a nejhumálněji usmrtit....


Lovu zdar
Naposledy upravil(a) jakub203 dne pon 13.8.2007, 9:20, celkem upraveno 1 x.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
vhool

Příspěvek od vhool »

To ed..:no nejsem zrovna priznivcem takovejch debat ale musim ti tu dat tak trochu za pravdu.pred nejakym casem me rodinka ukecala omylem na houby.tak ze jo.na opasek glocka s plnym zasobnikem (glock 17=19vcelicek) a hura do hor.toho glocka jsem vzal zamerne protoze kousek tam odtud jezdim obcas lovit tak vim co tam beha (krome naivnich houbaru) no a protoze jsme lesni rodinka tak jsme byli u sebe a potichu sbirali houbicky.kde se vzal tu se vzal v nizke smrcine knour dobrejch 150kg a zbrane jak savle.ja za prdeli ctyrletou holku a maminu.zadna panika ale nebylo mi nejlip.prase stalo tak na deset metru a ne a ne zmizet,naopak bylo nejaky nervozni.no moc jsem necekal a nasypal do nej zasobnik.prase zmizelo.chvili jsem ho hledal ale pak jsem to vzdal kvuli rodine a nemel jsem sebou psa.hned jsem to nahlasil hospodari i revirnikovi (s obema se velice dobre znam) za dva dny ho nasli asi 200m dal a vyndali z neho 10 devitkovejch fazoli.zaroven se vyjasnilo proc se chtelo prat.melo prostrelenej trn od kulovnice a to tak den starou ranu.takze asi horecka nebo tak.po delsi dobe se priznal jeden mistni strejda ze tehda strilel na "mali prase" z 223.tehda se to jeste smelo.a ze padlo ale pak uteklo.to jen ze houbareni muze bejt taky rizikova zabava :?
Odpovědět