Zpětný ráz

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Hoki »

Zpětný ráz je nepříjemný, mnoho střelců se ho apriory bojí a proto často chybují. Lze nad ním vyzrát i bez teorie. Prakticky stačí zakoupit kompenzátor cca. 2500-, bodku LimbSaver cca. 1000-, používám kulovnici Remington 30-06 , EVO, žádný nadměrný zvukový projev, "kopnutí " je minimální , prakticky ho nijak nevnímám, přesnost skvělá, tak proč to nepoužít.
Hoki
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od yardaz »

Hodˇsem prosím nějaký odkaz na prodejce kompenzátorů.

Dík
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Choochoo007 »

V případě kompíku je třeba uvést, že někteří výrobci pro loveckou střelbu dělají a uvádějí u svých kompíků, že mají nižší hlukový efekt. Ve výsledku to po mé zkušenosti neznamená nic jiného než to, že kompík má nižší zvukový efekt vlivem nižší účinosti. Řečeno jednoduše, dobrý kompík dělá pěkný randál. Po vlastní výrobě kompíku, konstrukčně opálený, upravený, myslím i doladěný můžu říci bez špuntů ani ránu. Toto je třeba si při lovecké střelbě uvědomit. Neboť kompík s malou účinonstí nemá smysl a někomu zase nemusí vyhovovat lov se špunty, nebo se sluchátky. Pokud je střelec ochoten investovat do eletronických sluchátek není co řešit.
Nejmenší zásah do zbraně jsou kompíky, které se přitáhnout jako svorka na konec hlavně. Dělá je třeba Roedale precision, ale většinou na silnostěnou hlaveň, závit je klasika. Kompík se pak může vyměnit za krytku a není nic vidět.
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Re: Zpetny raz

Příspěvek od ridgeback »

Když jsem začínal se střelbou z loveckých zbraní, zpětný ráz jsem také hodně řešil. Kopanec a další faktory měli za následek značnou nepřesnost. Od té doby jsem pár krabiček vystřílel a vše se podstatně zlepšilo. Hlavně cvik v jistém a přesném uchycení zbraně. Pak vím, že i kulovnice silnéjší ráže necouvne natolik, aby se mi optika opřela o obočí.
Ruger M77 LH 30-06 Meostar R2 2-12x50, dvojka 16/70, hnědý Labrador, Forester
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od yardaz »

Je to tak, když jsem letos v lednu začal funguvat s 9,3X62, měl jsem k ní dost velký respekt. Chce opravdu vzít na střelnici a trochu si na flintu zvyknout. Už mi to nepřijde a rána je tím o dost přesnější.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od rimar77 »

no já teď vyzkoušel u mojí 9,3x62 novou botku, koupil jsem tu vychvalovanou limbsvare a musím smeknout opravdu funguje skvěle ramenou už nebolí ani po 15 rankách. A je pravda že od té doby co s 9,3kou střílím tak mi zpětnej ráz u ostatních zbraní přijde jako hodně slabý :lol: , nastřeloval jsem včera jednomu člověku 30-06 a vůbec jsem necítil nějaké kopání prostě normální příjemná ranka. Tak si říkám že bude třeba dát pár ran z nějaké pořádně kopavé ráže a i ta 9,3 mi přijde pak slabá :lol:
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od yardaz »

Jo,jo, kamarád mi nechal vystřelit ze svého nového Browning Bar v ráži 7x64 a byl to opravdu takový lví pšouk. Bude to chtít fakt něco ostřejšího. Napiš nějaké další podrobnosti k té bodce. :lol: :D :lol: Zajímá mě to, jezdím často na střelnici s 9,3 a docela by se šikla. :wink:
Dík
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Climber »

Kdo zvládne takovýhle zpětný ráz zvládne všechno:

http://www.youtube.com/watch?v=1VVOH7Ep_8w
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Zpetny raz

Příspěvek od nimrod nimrod »

To určitě, ale stačí se podívat jak to všichni amatérsky drží. Všechno je o cviku a hmotnosti soustavy zbraň/střelec. Střelba vstoje není problém, u mě (Zetko 8x64S) problém nastává když střílím z různých nepřirozených poloh, okno nízko nebo tzv.přes ruku, v terénu, v pololeže, polosedě apod. Pak mě to sem tam nakopne, naopak pohodlně vstoje, nebo vkleče nevím že jsem vystřelil. :wink:
Toto by si měli uvědomit všichni kdo si pořizují výkonnější ráž, je třeba počítat (pokud skutečně loví a nejen posedují apod.) že vždycky nebude ideální pozice asem tam to může trochu bolet. Bát se ale rány je blbost, nikdy jsem to nechápal :wink: Pokud mám optiku na flintě umístěnou tak jak má být a zbraň alespoň trochu držím (vše s výkonem do 338Win), nic přece nehrozí. :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
vhool

Re: Zpetny raz

Příspěvek od vhool »

uz to tu i nekde je ale pro oziveni .... zpetny raz neni az tolik o razi jako o drzeni zbrane a o tom v jakem stavu je samotna zbran.kdyz budu mit vyslehanou 243w ,ktera ma zemedelsky vule a budu to drzet jak smetak,tak me sfackuje vic nez 9,3x64 ktera bude v naprostem poradku.osobne nemam ani na jedne osicce zadnou botku (jen fabrickej plast) a nemam problem s tim vystrelit treba 200 ran za odpoledne na strelnici....
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od Climber »

nimrod nimrod píše:To určitě, ale stačí se podívat jak to všichni amatérsky drží. Všechno je o cviku a hmotnosti soustavy zbraň/střelec. Střelba vstoje není problém, u mě (Zetko 8x64S) problém nastává když střílím z různých nepřirozených poloh, okno nízko nebo tzv.přes ruku, v terénu, v pololeže, polosedě apod. Pak mě to sem tam nakopne, naopak pohodlně vstoje, nebo vkleče nevím že jsem vystřelil. :wink:
Toto by si měli uvědomit všichni kdo si pořizují výkonnější ráž, je třeba počítat (pokud skutečně loví a nejen posedují apod.) že vždycky nebude ideální pozice asem tam to může trochu bolet. Bát se ale rány je blbost, nikdy jsem to nechápal :wink: Pokud mám optiku na flintě umístěnou tak jak má být a zbraň alespoň trochu držím (vše s výkonem do 338Win), nic přece nehrozí. :wink:
To, že to tam všichni drží jak prase kost s tím samozřejmě souhlasím. Nejroztomilejší jsou ti v těch bílých nočních košilích. Nicméně hiba to bude asi slušná a v našich zeměpisných šířkách nevyužitelná.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpetny raz

Příspěvek od yardaz »

Climber píše:Kdo zvládne takovýhle zpětný ráz zvládne všechno:

http://www.youtube.com/watch?v=1VVOH7Ep_8w

No konečně pořádná pecka... :roll: :lol:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Zpetny raz

Příspěvek od figi »

Já raději tohle :

http://www.youtube.com/user/figi94

a pozorně sledujte nejen zpětný ráz, ale i zdvih ústí hlavně. 243W CZ 550 Varmint v době, kdy měl ještě cca 5 kg ( dnes už 7,25 ).
Video je točené před pěti lety, dosažený soustřel 6mm.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Zpetny raz

Příspěvek od zispo »

Zdravím všechy příznivce myslivosti. Nebudu zde psát otom co je zde již psáno.Ale již delší dobu střílím disciplínu vojenská puška a to se zbraní Mosin (7,62x54R). Samozřejmě je základ postoj a pozice střelce,pok správné přilícení, ale co je základem a tudíž velkým zpětným rázem je špatná délka pažby.Jen ze života v letošním roce jsem si nechal seskládat zbran na níru ato 300WM. Při předáni mě zbrojíř upozornil na značný zpětný raz.Není tomu tak pokud je zbran se správnou delkou pažby je zpětný ráz jako z brokovnice ráže 12. Přeji lovu zdar
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zpetny raz

Příspěvek od rimar77 »

figi píše:Já raději tohle :

http://www.youtube.com/user/figi94

a pozorně sledujte nejen zpětný ráz, ale i zdvih ústí hlavně. 243W CZ 550 Varmint v době, kdy měl ještě cca 5 kg ( dnes už 7,25 ).
Video je točené před pěti lety, dosažený soustřel 6mm.
figi tadle tvoje vzduchovka nemůže kopak ani když bude mít jenom dvě kila :wink: :lol: ale zpět k tématu zpětný ráz jsem začal poci´tovat jako nepříjemný až u 9,3x62 předchozí ráže mi přišly v pohodě a ozkoušel jsem jich dost, ale už jsem ho zkrotil i tam
zispo ohledně délky pažby máš naprostou pravdu krátká pažba u silnější ráže je jednoznačně problém nejen v přesnosti ale i ve zpětném rázu
Odpovědět