Rychlá malá vs.velká pomalejší

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

Vhool
samozrejme, proto zakon vymezuje Energii nikoli rychlost. a kazdy normalni clovek proste nebude strilet .223 prase na 300m i kdyz energie prebiteho naboje bude splnovat literu zakona. Bez ohledu jakou rychlosti ten projektil poleti.

BwanaHunter
Jasne, to je dany a myslim si ze jediny aspekt rozhodovani je v dostupnosti vhodneho streliva (v pripade neprebijeni) a dostupnost vhodnych strel (prebijeni).

On nazev vlakna mozna neni zas az tak vhodny, protoze velkou pomalejsi muzes strilet asi uplne vse pokud to neni daleko. Malou rychou asi vse ne. Takze se srovnavaji dva diametralne rozlisne problemy. Bez specifikace co chci zabit, na jakou vzdalenost. nelze srovnavat.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

to shiva: samozrejme ale nazev vlakna jsem zvolil spis kvuli probihajici diskuzi protoze je mi jasne ze problem je daleko slozitejsi nez aby byla jednoznacna odpoved :wink:
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

měl jsem samozřejmě na mysli plastovou nádobu např.od náplně do ostřikovačů s obsah 5l.Omlouvám se za špatné vyjádření.
Abychom se tedy někam dostali,tak použíjme tedy jeden druh střely a jednoho výrobce.Pokud použijemeběžně používanou munici např. od výrobce SaB se střelou SP do 243w a srovnáme ji s 7x57,tak která bude v běžné vzdálenosti 100m účinnější a přesnější?
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

To Tommy
Dost dobre nechapu co by to melo dokazat. Presnost nezjistim strelbou do plechovek, ale do terce. a vzdy zalezi na kvalite zbrane a naboje.
Ucinejsi, nevim jakou ucinost bych mel sledovat strelbou do kanystru s vodou.
Nezlob se ale tohle je mimo misu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

špatně si to pochopil.Přesnější a účinnější na zvěř?
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

Tak to je uplne mimo.
presnost se nemeri na zver ale na terc.
ucinost je opet otazka jakou zver, jakou vzdalenost, kam to strilis, co od toho ocekavas. A jak napsal Vhool, kolecko zacina znova.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od kasari »

Tommy - pořiď si cokoliv z toho, co se tu probíralo a uvidíš, že půlka ti to bude chválit a druhá hanět. Ale chtít ráži na všechno je jako chtít luxusní sporťák vhodnej i do extrémního terénu s minimální spotřebou... :lol:
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

to shiva-
Dobře,není to mimo mísu,ale je to chození okolo horké kaše.
Která z těchto ráží bude mít lepší účinnek na 50kg vážícího lončáka,na vzdálenost do 100 metrů při zásahu na komoru?
Jedná se o 243w proti 7x57.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

kasari píše:Tommy - pořiď si cokoliv z toho, co se tu probíralo a uvidíš, že půlka ti to bude chválit a druhá hanět. Ale chtít ráži na všechno je jako chtít luxusní sporťák vhodnej i do extrémního terénu s minimální spotřebou... :lol:
To kasari:
zde se nejedná o univerzální ráži,ale o to včem je velká pomalá lepší než malá rychlá a naopak.
Pro někoho je 7x57 na všechno,tak jako pro mě je 243w na všechno,ale každý si musí přiznat jednu odpověď,že 7x57 nebude za sebou nechávat v ohni tolik kusů jako 243w a po 243w nebude zvěř barvit jako po 7x57.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od kasari »

Ale tys chtěl vědět, co je přesnější a účinější.Proto jsem to napsal. Na to totiž nejde odpovědět, anebo bys to musel specifikovat ještě blíž... :wink:
Ulkomaalainen...
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od BwanaHunter »

tommy> promiň a neber to osobně, ale přesně tyhle zjednodušující závěry vedou k těm "hospodským" pravdám - a nejlepší je stejně....a tečka.

Přesnost se měří opravdu na terči, jak ti napsal shiva. Krom toho přesnost není vlasnosti ráže (ta má nějakou určitou balistiku), přesnost je kombinací vlastností konkrétní zbraně a konkrétního střeliva.

Účinnost nepoznáš na nádobě s vodou, ať je libovolně velká, živá tkáň je něco jiného. Ani balistická želatina není zcela vypovídající, ta ti poví o deformaci střely v učričté laboraci, ale ne o účinku na tu nebo kterou zvěř. Nebo mi chceš tvrdit, že srnce, jelena, muflona a medvěda (ať sem furt necpu ty exoty) budeš střílet stejně a všechno na ně stejně funguje?
Dobrý příklad byl ten Shivův varmint grenade, ta střela skoro vybuchuje, flaška se rozletí jak nic, na videu velmi efektní a zkus s tím střelit něco většího...

A porovnávat co je účinnější? A jak je definována účinnost? Srovnávat můžeš konkrétnía měřitelné parametry, ale těžko tak široké pojem jako účinnost. Někdo tady psal, že pro něj je ideální lehká rychlá fragmentující střela, která se hodně rozkládá a působí druhotný zranění, že ta je nejúčinnější... No, já bych oponoval, že střelu, která se při nárazu na větší kost rozletí nepokládám za účinnou, jelikož se rozhodně neomezuji jen na "ideální" ránu na komoru na široko, ale chci mít jistotu, že zvíře dokážu spolehlivě střelit z libovolnýho úhlu, pokud budu potřebovat. A tedy potřebuji střelu (a v určitém ohledu i ráži), která mi to umožní a zajistí spolehlivou penetraci. Krom toho jsem tak vychovaný i z velké zvěře, že flinta a střela musí být schopné účinného zásahu, tedy účinné penetrace, bez ohledu na úhel, kosti či překážky typu vegetace apod.

Takže podle mě ani na otázku co bude "účinnější" na lončáka na 100m nelze odpovědět. Střelíš ho obojím, v tom asi spor nebude :))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

Achjo, to je zase diskuze. :-)

z kraje jsem strilel .308 a 175gr Berger. Zabil jsem s tim vsechno a nic neodeslo. od 15m do 200m od srnciho pres prase az po vysokou. vse do 10m. Protoze to je ale takticka flinta s nevhodnym puskohledem (a nevypada myslivecky) tak kdyz jsem konecne dostal dostal od puskare udelanou 8x57IS (razi jsem hooodne zvazoval, a 8 jsem vybral jako nejuniverzalnejsi razi v CR, dle meho soudu). Tak jsem mel dilema se strelou. vyber padl na Vulkan 196gr. Ten mi dost zklamal, nestalo se mi abych zver neprostrelil (od 30 do 220m) opet od srnci pres prase az po vysokou. Vse odbehlo mimo letosniho srnce na 150m, loni prase (prestrelena pater), letos spicak (zadni komora, chycena jatra) jinak to vychazi pul na pul, lan a spicak predpisova komorova rana za plecko, 70 a 90m odbehnute, bez barvy, par kapek na nastrelu. prase prestrelene srdce 80m (barva po 60m).
Ted mi jdou nove puskohledy a nova flinta. takze prehodim puskohled na 308 a vratim se k bergrum. a v .300RUM opet berger 210gr.
a vsechno pres vrchni cast lopatky pod pater. zadna komora za plecko.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od milan »

Tak já se též podělím o zkušenosti.
Za 33 let lovení, zkraje profesionálně a pak již jen jako koníčka jsem odzkoušel poměrně dost ráží a nakonec mi zůstaly 6,5x55SE; 35Remington a 338LapuaMagnum, jo a ještě vránobijka 22LR. Šestapůlka střely Hornady a Remington (přebíjeno) na škodnou a srnčí do 200-250m (ikdyž by to šlo i dál, ale už by to nemělo přebytek energie, což vždy preferuji). 35Rem střely STX do 100m prakticky na všechno a 338LM střely MIRY pro lov na delší vzdálenost. Dobrá optika je podmínkou.
S kraje jsem preferoval zásah srdce, ale dost zvěře odcházelo, něco až ke 200 metrům. Když jsem byl zdráv, nevadilo mi to, protože jsem si sám dohledal. Teď mi to již moc neběhá, tak se snažím, aby zvěř zhasla v ohni nebo nikam neodešla. Takže preferuji na blízko krk a dál pak přední vyšší lopatku (velký kloub).
TO shiva
tam kam ty těď nejraději cílíš (vsechno pres vrchni cast lopatky pod pater) má jedno riziko, dutou ránu, není to myslivecká latina. Stalo se mi to u 3006SPR a 9.3x64Bren.
Laň, těsně pod páteř mezi žebra (střela Nosler Partition 3006SPR-cca90 kroků) - žádná střiž ani barva na nástřelu. Jelikož se před dohledávkou spustil liják, tak jsme po dešti se psem neuspěli. Střelený kus jsem našel shaslý po čuchu třetí den asi kilometr daleko. U 9.3x64Bren se mi něco podobného stalo u špičáka, toho jsme dohledali zhruba po více jak dvou kilometrech.
Pokud lovec nemá zároveň zálibu ve zbraních a nemůže investovat do hledání poměrně dost peněz, je opravdu pro běžné lovy ideální 8x57JS, je možno mít i dvě laborace (lehká a těžší dobrá střela) a dva kukry na weavru nebo na kukru přecvakávat.
Když jsem začínal s myslivostí tak starší kolegové od nich jsem se snažil cosi okoukat používali převážně osmičky a občas 9,3ky, pak přišla vlna malých rychlých a teď se bohudík vracíme k větším průměrům.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

6.5x55 SE , 338LM jsou dobre raze (35rem neznam). 338LM mi ale na lov u nas pripada hooodne predimenzovana, pokud teda nestrilis od 500m dal.
Takže preferuji na blízko krk a dál pak přední vyšší lopatku (velký kloub)
Ted tomu nerozumim. myslim ze vyssi lopatka je presne to co jsem ja napsal.
Ale zaciname byt OT. Pravda je ze puvodni tema je dost vycerpane.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od tibi1 »

duta rana sa mi podarila raz v zivote ale dohladal som ten kus....priestrel bol medzi lopadkou a chrbticou...hlavnu pricinu som neprikladal prave tomuto "magickemu" miestu ale hladkemu priestrelu so Scenarom bez straty stability alebo deformacie. Ak by som pouzil mozno SST k jednemu z tychto javov by urcite doslo a situacia by sa vyvinula urcite inak, takze je logicke preco HPBT nie su na lov moc OK (hlavne pre 308W od 3OOm, maju skratka hrubsi plast po celom obvode ako bezne lov. strely a mala dopadovka nad 300m nezarucuje isty rozklad resp. zmenu stability, takze sa chovaju jak FMJ )....avsak pomer "podarenych" dutych ran (tak maleho miesta) je tak maly ze je potrebne sa obavat skor skutocne odsranych zasahov napr. na makko viac dalej sa tym zaoberat je strata casu.
Milan je logicke ze ak uberes na skodovke vzduch k pomeru zmesy motor kape...to iste sa da aplikovat na zivom organizme..zver pobezi kym moze okyslicovat mozog vlastne svalstvo hoc je poskodena pumpa na framforce (srdce) neni to ziadna veda....naopak je to horsie (poskodene pluca)....Z uvedenych dovodov aby som sa vvyhol obom polemikam snazim sa aplikovat zasahy len na lopatku....nic ine len narusenie taziska a stability tela zvery aj ked neostava okamzite na fleku viem ze je smrtelne ranena a nebude daleko pricom mam velku istotu ze som chytil tazke kosti śtrela sa min. z 50% nejak deformovala ci roztrhla a z tohto dovodu s istotou najdem farbu alebo ulomky kostí a tak s uspechom uz asi rok do 300m pouzivam Scenary 168grain v 308W.
Odpovědět