Rychlá malá vs.velká pomalejší

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od figi »

Shiva - 338 se ti zdá na lov u nás předimenzovaná, takže 300RUM je OK ?

Toto téma začalo jako dotaz na značku kulovnice a ráži s vysokým stop efektem.

Stala se z toho přetahovaná, co je vlastně důležité pro okamžité usmrcení zvěře, která pokračuje v tomto vláknu. Zítra už konečně dodělám statistiku úlovků s 243W ( těžký týden v práci ).
Pak se do toho dáme znovu.
Zatím tady přispělo dost lidí se značmými loveckými zkušenostmi a se zkušnostmi s různými rážemi, ale i tací, kteří zatím ulovili ( zabili, jak někteří píšou, se mi příčí ) pár kousků zvěře, ale dělají velké závěry. Tak jsem velmi zvědav, jak tenhle mišmaš bude pokračovat.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

to jak to bude pokracovat ti reknu naprosto presne 8) ... tebe nepresvedcime,ty nepresvedcis nas a chudak tazatel z toho bude mit v makovici takovej hokej ze si pro jistotu poridi od horneta az po 50 BMG 8)
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

figi
rekl jsem ze pokud nestrilis od 500m dal.
a je jasne, ze kdyz strilis a tvojim favoritem je 243 a mas nastrileno xy kusu, tak je jasne ze vysledek statistiky ti vyjde ve prospech .243. kdyz jsem o tom napsal (statistika) tak jsem mel na mysli to, ze neni vhodne psat nejake tvrzeni jen proto, ze to rikam ja, ale ze bych k tomu mel mit nejaky podklad. Ale opravdu tahle diskuze nema cenu.
v tom jsem zajedno s Vhoolem.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od milan »

TO tibi1
používíš scenary na lov :?: :?: :?: :shock:
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od tibi1 »

ano HPBT i ked uz lovim nejaky ten rok a par veci mi je jasnych davno v tom ze nektore strely sa skratka na lov "vraj" nehodia ......i tak som si to musel overit sam v praxi...mudry clovek sa uci na chybach inych ja som ten blbec co sa uci na svojich aby nektore veci pochopil - preco je to tak....kedze nemam moznost lovit dalej ako 300m po nejakych prepoctoch dopadoviek a skumani porozpilovanych striel mi vychadzal Scenar optimalnejsi na cca 25Om..... ako "bondovany" Oryx. Logicky o upustení lovu so scenarom budem uvazovat po prvom nedohladanom kuse ale....to sa mi moze s pravidelnostou stat u hocakej inej loveckej strely tak ako pravidelne mojmu svokrovi (tchanovi) na prasatach u 7X64 so striznou hranou ale on ne a ne pochopit....je to stary pes no a toho novym zvykom nenaucis.....poznam cloveka co lovi 30rokov v lesoch do 15Om len s FMJ a ak by som mu tam nabil tazky soft nevypalil by ani ranu.....ludia su rozni a ak nekto necomu veri a vie preco pricom ma pravidelne uspech tazko ho presvedsis o opaku.....
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

to tibi1: ...a jsme opet u toho,nebudem si nalhavat nic o vhodnosti scenaru k lovu,na svete je jen malo strel min vhodnych k lovu jak scenar ale je to zase o tom jak umis.bezny myslivec s nim asi lovit nebude protoze kdyz k tomu prictu loveckou horecku,strelecke chopnosti a v nemale mire pocit "strilim za kazdou cenu" (mysleno vseobecne) tak scenar je krome toho ze to je listek na dohledavku take dost nebezpecny v ohledu odrazu a nasledneho nebezpeci nepredvidatelneho chovani po odrazu coz ve vetsine nasich honiteb muze byt velky problem.takze asi tak,lovit se da se vsim ale opet je to jen o strelci a jeho schopnostech. :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Andy »

Je to klasika mnohokrat zminena. Nicmene ono se to proste nekdy vyzkouset musi Vhoole :-) vlastni zkusenost je vlastni zkusenost. :oops: :)
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

hi hi hi povidej mi o tom :D :D :D :D
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od nimrod nimrod »

OT: Budu reagovat na tu "dutou ránu" protože mi to nedá. Co to jako má být za magické místo? Každý člověk který absolvoval základy anatomie zvěře ví, že plíce doléhají naprosto a těsně k hrudnímu koši (téměř vakuum). Jak může střela (jakékoliv běžné lovecké ráže) projít pod páteří (v komoře) a nezpůsobit fatální zranění plic a lidově řečeno "odražení" páteře??? Kus pak musí být v ohni nebo do 150m, max 200m ať nežeru! Dokud neuvidím, neuvěřím :wink:

K tématu už jsem odpověděl, jen dodám že, co do okamažitých účinků, bude nejlepší ta nejtěžší, o největším průměru a nejrychlejší ať s jakoukoliv loveckou střelou :) Jako vhodný adept se mi jeví z loveckých ráží 460 Weatherby mag, nebo z universálních lépe 416Barret, 408 Chey.tac., 460Steyr ale ani ta stará dobrá Browningova .50 by nemusela být špatná.

Obecně, podvědomě věřím že např. 222rem, 243win apod. funguje pravidelně dobře na zvěř do 50ti kg při komorovém zásahu na plocho, protože ta rychlost tam je, a kaverna bude objemná. To se mi ale nejeví jako obecně universálnější (já osobně lovím i těžší zvěř za méně příznivých podmínek, v terénu, lese, křoví apod.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od milan »

TO nimrod nimrod
pokud se mi to poprvé nestalo, bral jsem to jako mysliveckou latinu.
Pokud střela projde mezi žebry těsně pod páteří (pod panenkou) a vyjde též mezi žebry, devastace tkáně je minimální a poškození plic je poměrně malé. Zvěř se postupně utopí ve vlastní krvi a trvá to dost dlouho.
Není to častý jev, spíše výjimečný, ale stává se.
První případ se mi stal se střelou Nosler Partition 3006SPR-cca90 kroků tj. cca 70m - dost energie
a druhý s 9.3x64 Breneke přebytek energie jako hrom.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od BwanaHunter »

nimrod> tak tomu věř. Pokud střela projde, jak už bylo psáno, pod páteří, zejména pak při zadnější komoře, nemusí způsobit nijak devastující zranění. Máš pravdu s "vakuem", tedy podtlakem, a teoreticky by měl nastat pneumotorax (kolaps plic následkem změny tlaku v hrudním koši), ale pokud se vstřel a výstřel zatáhne, funguje prakticky jako neprodyšný obvaz a zvěř vydrží dlouho a dost daleko, párkrát jsem to viděl a hledal, nejextrémnější případ byl kolouch evropáka, takhle střelenej polopáštěm ze 7x64. Honili jsme ho asi 2 km se psy, šel do prudkýho kopce (když tam za ním šel pes, skoro jsem mu nevěřil, dokud ho nepřihnal - ano nepřihnal, kolouch šel cvalem, jak kdyby mu nic nebylo. Jen po boku mu tekla barva...). Kdyby ho psi nakonec nedohnaly, kdo ví, jak bychom ho hledali. Dutá rána, vstřel a výstřel se zatáhl bělí (bylo to v zimě) a bylo. Chápu, kdo neviděl, neuvěří... :)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od kikin »

Nimrod-taky jsem to zažil.Na 60m,300WM,SB se střižnou hranou na muflonku.Jen se zavlnila,srovnala krok a běžela na kamaráda.Ten na ní míří a sklonil flintu,že celá výstřelová strana komory je zabarvená.8om za ním zalehla,3minuty si odpočinula,zvedla se a nenašli jsme ji ani s hafanama.To byla jediná zvěř,co jsem po 300wm nenašel a SB jsem zahodil.

Jinak miliony žen Vám potvrdí,že větší a rychlejší je lepší.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od BwanaHunter »

kikin> jak už jsem tady někde psal, dokud zvěř běží, tak střílím, taky už mě leccos vyškolilo :) . Jen jsi mi připoměl jednu věc - za dob, kdy jediné dostupné střelivo byl v podstatě SB jsem s poloplášti se střižnou hranou měl tu nejhorší zkušenost. V sedmičce měly 11,2g a zvěř po nich hrozně často a daleko odcházela, vysoká zejména a i prasata. Daleko lépe fungoval klasický poloplášť 9g....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Josef Kuřitka »

TO Bwana.

9 gramů v SaB platilo u 7x64 . Prostě lehká a relativně rychlá střela, která se dobře rozkládala a tím pádem předávala energii proti 11,2 gramů SaB se střižnou hranou. proto se používala na černou a to zejména na bližší vzdálenosti. Nad 100 m už to fungovalo v rámci možnosti SaB celkem dobře. Střižná zase patila ze Zedháčka v 7x57 R při střelbě na krátko. Hodně chlapů bylo zklamaných po přechodu z 7x57 na 7x64 při použití Vlašimi.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od nimrod nimrod »

OT: dutá rána:
Do popisovaných míst už jsem se za svou praxi trefil mnohokrát (nejvíce srnčí 7x57R 11,2g spce nebo 11,5 ID), vždy silně podbarvená páteř zevnitř nebo potrhané vazy atp. oba plícní laloky dost potrhané a podbarvené. Stříleno ale vždy max na dlaň za plec. Kusy bývaly vždy v ohni.

Pochopitelně budu radši, když se mi takto blbá rána nepodaří.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Odpovědět