Rychlá malá vs.velká pomalejší

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od figi »

Tak konečně ta statistika pro 243W

Moc hezky jsem si u toho zavzpomínal. S 243W lovím čtyři roky, ty první dva v kombinaci s 223, loni jsem nějaké srnce a veškerou holou srnčí a dančí lovil s 308W, abych ji vyzkoušel, letos lovím jen s 243W. Vše je uloveno na šoulačce, nebo šouláním v kombinaci s čekanou, samozřejmě ze země, a samozřejmě s trojnožkou. O tom, jak přelstít zvěř, jak má lov vypadat, mám svoji představu. K čekání na posedu nebo kazatelně bych se nikdy nesnížil. A samozřejmě čekat u hromady žrádla v zimě je pro mne naprosto nepřijatelné. Pokud se to ale někomu líbí a má z toho zážitek, ať tak loví. Až nebudu moci chodit, tak asi taky budu muset na kazatelnu, ale jak se znám, stejně budu čekat v dobrém větru na zemi.

Takže 243W střela Ballistic silvertip, V0 920m/s, nebo Ballistic tip, V0 905m/s

Vzdálenost v ohni do 30 m 30-60 m 60-100 celkem
Srnci a srny

Do 100m 22 6 2 x 30

Do 200m 25 5 x x 30

Do 300m 7 3 x 1 11

Srnčata

Do 100m 12 x x x 12

Do 200m 17 x x x 17

Sele

do 100m 4 x x x 4

do 200m 2 x x x 2

lončák

do 100m x x 3 x 3
do 200m 1 x x x 1

daněk

do 100m 2 x x x 2

do 200m 1 x x 1 2

daněla

do 100 m 2 1 x x 3

do 200m 1 x x x 1

danče

do 100m 6 x x x 6

do 200m 4 x x x 4

celkem 106 15 5 2 128


Takže ze 128 kusů zůstalo v ohni 106, dalších 15 bylo do třiceti metrů, 5 do šedesáti metrů a dva do 100m. Ještě doplním 3 kusy Siky, střelba do 100m, 1x v ohni a dva kusy do 60m.

Posledních deset kusů srnčího a tři kusy dančího uloveny SB PTS v rámci testování, vše v ohni. Stop efekt je u této střely vynikající, přesnost subMOA, ale střela je podle mého názoru velmi měkká a výstřel je obvykle 3-6x větší, než u Ballistic tipu, podlitiny také.

Zároveň jsem s 243W ulovil 54 lišek ( a ve stejném období dalších 23 s ostatními rážemi, převážně 223 ).
Pro zajímavost uvedu lišky ulovené nad 200m – 219, 224, 226, 232, 247. 272, 276, 288, 288, 291, 293, 326, 327, 356, 384.
Všechny lišky byly ulovené na šoulačce, a až na jednu výjimku ( 291 m s bipodem – musel jsem to zkusit ) samozřejmě s trojnožkou.

Závěry dělat nebudu, to ať si každý udělá sám.
Ale přestal jsem lovit s 7x64, 7x57, 8x57, i když s nimi mám mnohem víc úlovků, než s 243W, ale já už našel to, co jsem chtěl.
308W budu vyjímečně používat, protože je super přesná.

Jen pro zajímavost – loni s 308W uloveno 21 ks srnčího, pouze 2 v ohni, ostatní 60-100m od nástřelu.
Dančí bez vyjímky v ohni, černá 1ks v ohni, 2 ks do 100m. Vše střeleno na střed žeber za lopatku ( tak střílím se všemi rážemi ). Střílel jsem se střelou Ballistic tip 165 grs., V0 785 m/s, přesnost do 1/2 MOA.

Tak a nevím, co s tím, takovou pěknou tabulku jsem udělal a fórum ji přetvořilo na pěknej paskvil,
Naposledy upravil(a) figi dne pon 23.11.2009, 8:58, celkem upraveno 3 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od pufr »

Dobrý, gratuluji! Krásné výsledky.
Myslím, že kdybych měl skladbu lovené zvěře podobnou tobě, taky bych k 270W nehledal alternativu s těžší střelou. U mě ale převládají ti divočáci a lov za špatné viditelnosti (kdy člověk nějakou tu větévku snadno přehlédne - taky toho z kazatelny mnoho nestřelím).
Pufr
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od figi »

Pufr - černou střílím tak 3 kusy ročně, u nás je každý kus lovce, co bych s tím dělal. Dřív, když jsem to jen vyvrhl a odvez na rozdělení, to se to střílelo. A tahat kusy kilák i dva k autu, toho jsem si užil dost s černou i s vysokou.

Jinak vysokou už jsem přestal lovit, protože závist je hrozná.
Kupodivu lišky se závidí taky, ale tomu se směju, hoši nejsou schopni potkat za rok jedinou - ať se snaží ...

Jo a jedna negativní vlastnost 243W - naprosto jsem odvykl ohledání nástřelu, a připoměl jsem si to loni až s 308. Takže letos, i když kus odběhne jen pár metrů a já ho vidím zhaslý, stejně jdu a dělám podrobnou prohlídku nástřelu a pak normálně dosleduji, protože jinak bych to úplně zapoměl. A až by to bylo třeba, byl bych v ....
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od US OPTICS »

figi : moc pěkné.
Jsem rád, že jsem dal na Tvoje zkušenosti a koupil tu 243 Win. Zatím jsem také naprosto spokojenej. Ještě získat Tvoje střelecké schopnosti na těch +250 a střelbu na takovou vzdálenost z trojnožky a bude to super.
Já myslím, že se snad v ČR nenajde jediné MS, kde by někdo něco někomu nezáviděl. Hold povaha česká. :oops:
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

Tak zkusenost ze vcerejsi nahanky.

Lan na ostro na 80m, cekal jsem na souseda vlevo, protoze jsem byl presvedcen za na to male stadecko 4ks musi videt a maje pekne na siroko. Lan stala proti mne, vitr od ni a ja se nehybal. Zvetseni na 5x, z trojnozky. ca 3 jsem cekal, zadna rana. namiril jsem na stred praveho plecka (z me strany nalevo) a odmackl.
Po leci jsem se sel podivat jak to bylo. Lan z mirneho svahu zhasla asi 40m od nastrelu. Po vyvrzeni a rozbourani. Prestreleny pravy beh v krcku kosti. Ustrelena aorta a chyceny vrsek srdce. strela se pravdepodobne rozdelila, cast pokracovala dale po vnejsi strane zeber, kanal naprosto zretelny. 95gr olova jsme nasli na leve strane kde prosla zadnimi zebry a tam zustala. druha cast, tu jsme pri bourani nenasli. raze 8x57IS strela Vulkan 196gr. Devastace zverina zadna. Teda mimo vyrezani te casti kde byly ulomky kosti. takze par deka. Vnitrnosti, k memu udivu byly nedotceny.
Nedovedu si predstavit jak by po takovem zasahu 243 lan vypadala.
v druhe leci
Natlacena liska, strelena ve vysokem tempu na ca 40m. ta sama raze. po zasahu kotrmelec, po ca 10 vterinach se zvedla a odbehla. Po druhe jsem strilet nemohl, protoze tam jiz byli v tom smeru jini lovci.
Po leci jsem se sel podivat. Liska ztratila streva, cakance barvy. tak jsem ji sli dohledat, a zvedli jsme ji ca 50m ve smrkach. Odbehla a ani pes ji nedohledal.
zde verim ze kdyz ne brokovnici, tak 243 ci jinou rychlou razi s varmintovou strelou, by liska zustala na fleku.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od figi »

Shivo LOVU ZDAR !

Laň po 243W ?
Myslím, že by šla laň srovnat třeba s velkým daňkem. Jednoho jsem střílel na 172 m, naširoko, průstřel, v ohni. Výstřel o průměru cca 4 cm, přestřeleny byly obě silné kosti pod lopatkami, totální devastace, obě plecka na vyhození. Proto s 243W na plec nestřílím, dopadne to obvykle takhle. Takže ta laň by byla s vysokou jistotou v ohni, a pravděpodobně prostřelená. U 243W s Ballistic tipem se mi ještě nikdy kule neroztrhla, a nebýt toho, že jsem střelil danělu po délce, ani bych kuli neměl.

Víš Shivo, to je právě to, o čem se tady bavíme celou dobu. Když jsem začal střílet s 243W, vůbec jsem nechápal, jak je možné, že to tak padá, prostřeluje, když jsem předtím s 7x64 či 8x57 JS takové zkušenosti neměl. A těch neprostřelených kusů vysoké a černé s těmito dvěma rážemi nebylo málo, a i když jsem neprostřelil a střela tedy předala enrgii ( proti 243W obrovskou ), stejně to nezůstalo vždy v ohni. Vůbec mi nešlo do hlavy, proč po té 243W je všechno jinak.
Protože když jsem měl 7x57 a přešel k 7x64, lépe to nepadalo, pak 8x57 JS, bylo to lepší, ale ne o moc. A tak jsem po více než dvaceti letech lovů dospěl až k 243W, a u té už zůstanu.

Možná namítneš, že to byla naháňka, adrenalin atd. S 243W jsem na naháňkách lovil také, a kromě dvou laní siky vše v ohni.

Proto tvrdím, že to je rychlost, která dává ráži 243W a podobným jejich skvělé vlastnosti.

S 243W a s žádnou jinou malou ráží nepotřebuješ na lišku varmintové střelivo, a padne vždy. Já je roky střílel s 223 celopláštěm.
A pamatuji dosledy lišek, kdy např. po 7x64 na nástřelu zůstaly játra, a liška byla 90m daleko.

Shivo, zkus si tu 243W ( nebo jinou malou rychlou ráži ) pořídit, a uvidíš, jak budeš koukat. Zatím máš velmi málo loveckých zkušeností, a tohle opravdu nejde načíst, to se musí prožít. A pak dělat závěry.
Protože tady logika a ani přímá uměra neplatí. A celý život člověk kouká, po jak dobré ráně zvěř dokáže odejít, a zase po neuvěřitelně špatné ráně zhasnout v ohni ( což platí spíše u těch malých a rychlých ).

Tím se tě nechci v žádném případě nijak dotknout, protože vím, že to myslíš dobře.

Mimochodem, ta laň šla jako první z toho rudlu ?
A jak byla stará ?
Naposledy upravil(a) figi dne stř 10.2.2010, 11:16, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od rimar77 »

figy řekl bych že bylo myšleno že vnitřek by byl plný poměrně dost nevábné hmoty z potrhaných orgánů jak se to u rychlé střely stává :wink:
musím ale souhlasit že rychlé střely mají něco do sebe, když jsem začal s myslivostí používal jsem 222rem tak mi lišky i srnčí zůstavalo vše v ohni i u špatně umístěném zásahu po přechodu na 7ku srnčí většinou pořád v ohni ale lišky mi i při dobré ráně odcházejí, nejdále došla 300m a zalezla do nory kde zhasla. Teď jsem přešel na 9,3x62 tak jsem zvědavej jak to bude vypadat ale přemýšlím že bych pořídil nějakou lehčí kuly na škodnou a při střelbě na větší dálku kam už ta 9,3ka není nejvhodnější, zatím nevím jestli 22-250 ale pomalinku se začínám klonit spíš k té tvojí 243 jak jí tu pořád chválíš :wink: :lol:
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

to figi: nic ve zlem ale zacinam mit plne zuby tveho blahoreceni 243W,navic nelze srovnavat vystresovanou lan,ktera se motala pred strelci cca pet minut a navic ji nahaneli dva krepelaci (mimochodem byla to mlada lan (2 roky) 65kg vyvrzena (maly vyvrh) bez hlavy a behu,s danelou ktera je relativne v klidu alei tak vysoka je neco krapet jineho nez danek.dalsi vec je ze osobne jsem zazil par lovu kolegu co s 243W lovili a byl to duvod proc mi tato raze neprirostla k srdci.za druhe takto strelena lan s 243W by odskocila minimalne stejne ne-li dal (pokud by ovsem rychla a mala strela neztratila stabilizaci a nezmenila smer ven z tela jeste pred tim nez by pronikla do utrob kusu,coz je konkretne u 243 dost caste pri strelbe na ostro primo zpredu) a bez barveni (tim jsem si jistej) takze v terenu kde se strilelo by dosled byl praci pro psa.243 ka nicim nevynika oproti jinym vykonove srovnatelnym razim,je to jen o umu strelce a zvolene strele (a samozrejme podminkach lovu atd.).tudiz te zadam jako clovek kterej te zna osobne aby jsi byl trosku objektivni a neplacal tu hovadiny (to ze tobe to asi funguje je vec spis ze umis a mas zkusenosti) protoze to zde ctou i mladi nezkuseni myslivci a muzou propadnout falesne idee,ze 243W je kralovna vsech razi coz rozhodne neni (ani me nenapada ktera by to mohla byt krome 50 BMG).kdyby totiz tomu tak bylo tak by te s ni pustili lovit i v obore flaje ale bohuzel te tam s ni nepusti protoze na vysokou je nevhodna :wink: .toto vsak neni jen na flajich ale celkem bezne i ve svete kde jsou zkusenosti s lovem toho nebo onoho.nekde je min.raze urcena prumerem strely a nekde energii (to ale snad jen u nas) takze apeluji na tvuj zdravy rozum a objektivitu.
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

podle figiho meritek je s vhodnou strelou 22-250 jeste daleko ucinejsi nez 243W :!: :wink: :twisted:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od rimar77 »

vhool píše:podle figiho meritek je s vhodnou strelou 22-250 jeste daleko ucinejsi nez 243W :!: :wink: :twisted:
však ta u mne zatím vede líbí se mi balistika ale bojím se rozbíjení u srnčího zatím tu o ní moc pozitivních ohlasů nebylo nebo spíš zatím tu o tédle ráži moc ohlasů nepadlo
já jsem jinak na těžší zvěř taky zastáncem silnější ráže protože ikdyž není v ohni stejně je kousek od nástřelu a díky barvě ji spolehlivě najdeš proto jsem dal vale 7čce po kterém mi černá nebarvila ikdyž ležela zhaslá 50-70m a šel do té 9,3ky
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

devitka je dobra volba ale je nutne u ni peclive volit strelivo a nesetrit na nem,pak je suprova ale s levnym strelivem hodne rozbiji ...co se tyka 22-250 tak je to bezva raze,sam jsem s ni par let lovil ale je pravdou ze diky sve rychlosti strasne devastuje,ovsem na skodnou neznam lepsi :wink: ... osobne kdyby na svete existovala pouze 243W a 22-250 rem tak jdu do 22-250 :wink:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od rimar77 »

vhool píše:devitka je dobra volba ale je nutne u ni peclive volit strelivo a nesetrit na nem,pak je suprova ale s levnym strelivem hodne rozbiji ...co se tyka 22-250 tak je to bezva raze,sam jsem s ni par let lovil ale je pravdou ze diky sve rychlosti strasne devastuje,ovsem na skodnou neznam lepsi :wink: ... osobne kdyby na svete existovala pouze 243W a 22-250 rem tak jdu do 22-250 :wink:
neboj se nic na munici nikdy nešetřím :lol: mám nakoupeny Blaser CDP a teď jsem si objednal na zkoušku Normu Oryx stou těžkou střelou má 21,5g což mne zaujalo ale jak bude fungovat to zatím netuším až bude nějaká zkušenost tak poreferuju
jenže když jsem sondoval střelivo tak to té 22-250 není moc velikej výběr skoro nikdo to nedělá :(
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

no ja prebijim takze me zrovna komercni vyroba patron nebere :lol: ...jinak do te devitky dobra volba,hlavne to CDP :wink:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od rimar77 »

vhool píše:no ja prebijim takze me zrovna komercni vyroba patron nebere :lol: ...jinak do te devitky dobra volba,hlavne to CDP :wink:
tojo to CDP tu chválili tak jsem do něj šel, do 7ky používám RWS ID a ten bych už nechtěl je sice nadupanej ale nějak mne nepřesvědčil u černé co se předání týče vše odchází a nebarví ikdyž je prostřelená
no to víš mi co nepřebíjíme se musíme poohlížet i po tom co pak svému miláčkovi dokážeš sehnat a vtomhle má ta 243 výhodu proti 22-250 ten širší výběr munice je znát
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od figi »

Toto téma začalo jako dotaz na značku kulovnice a ráži s vysokým stop efektem.

243W nechci přechválit, ani netvrdím, žeš je to královna všech ráží. Jen tvrdím, že má vynikající stop efekt. A ze svých zkušeností usuzuji na největší vliv rychlosti spojený s tímto jevem.

vhool - opakovaně několikrát jsem tu na fóru psal, že 243W začátečníkům a málo zkušeným lovcům NEDOPORUČUJI , protože lov s těmito rychlými rážemi má svá specifika.

A to, že střela z 243W je nestabilní, dokonce že mění směr ve zvěřině, je mýtus, který jsi Honzíku nejspíš někde slyšel. Já takové zkušenosti nemám, naopak.

Daňka jsem dal pro srovnání, vím že dančí a vysoká je něco jiného, ale tenhle měl o 20 kg víc než ta laňka, navíc podstatně starší s vyzrálými kostmi a na 170m. Takže to asi srovnat lze.

Také jsem váhal, jestli 22-250, nebo 243W, 243 zvítězila, protože se stejně těžkou střelou je 243 podstatně rychlejší, a má navíc možnost velkého výběru těžších a těžkých střel. Takže jednoznačně.

Spousta lidí se hrabe v tabulkách, a podle nich hodnotí učinnost ráží, střel, energii a spoustu dalších hovadin.
Praxe je ale o něčem jiném. V tromhle neexistují přesné šablony, ani pravidla.

Jasně, jeden kamarád měl také 243, kdybych hodnotil podle něj, nikdy bych do ní nešel, pořád se dohledávalo, většinou nenašlo, když se našlo, tak tvrdil- jasná komorová rána, ale vždy byl přestřelen některý z běhů. A tady nepomůže ani sebevětší magnum.

vhool, shiva a další
Sakra, kritizujte si mne, jak chcete, ale já tady popsal svou teorii dopadových rychlostí, sklidil kritiku, až skoro výsměch. Jako blb vám tady omílám zkušenosti s několika rážemi, dělám statistiku, ze které je jasně vidět, jak to je, a nikdo z vás mi ještě nevysvětlil, proč tedy to po 22-250, 223, 243W tak dobře padá. A bez rozdílu velikosti od lišky po vysokou. A jak s varmintovou střelou, tak loveckou i celopláštěm.
Naposledy upravil(a) figi dne ned 15.11.2009, 16:20, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět