Rychlá malá vs.velká pomalejší

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
vhool

Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

diskuze vyznavačů malých a středních ráží o tom co je lepší ....
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od tibi1 »

Vzivote by ma nenapadlo ze vyslovim neco ako univerzal raz ale podla toho co tu cca 2 dni citam mi jednoducho povedane jasne vychadza neco ako 6,5-284, 264WM a ine 6.5mm wilcaty a resp. spektrum zhuba od 25-06 po raze 270. bez ohladu na konstr. a typ strely. s V0 min. 900m/s a od 140grain.+ Teoreticky mi tiez vychadza vzhladom na prierezove zatazenie, dopadovku a schopnost zachovania rychlosti do 1km (neberem do uvahy povet. podmienky) ze tieto raze by mali spolahlivo zabijat vsetku nasu zver do 800m. Podstatou moze uz len byt kto ma rad v kuchyni padlinu na fleku alebo vykrvene maso.

K tym strelam a ich presnosti.....nekde som sa vcera prekvapivo docital ze min. 50% streleckej obce by sa dost divilo novej teorii ktora tvrdi ze BTstrely optroti FT strelam nie su samozrejmou zarukou max presnosti za kazdych podmienok a okolnosti. Tak ako vzhladom na ich vyrobny proces "zadku" ktory je pri BTstrelach komplikovanejsi a narocnejsi z dovodu rozmerových tolerancií a ich max. identickosti oproti jednoduchsim FT ako aj indexu vztlaku ktory je vaj pri strelbe do 300m jednoducho bezredmetny. Na zaklade uvedeneho BR strelci do 3OOm dosahuju rovnake ak nie lepsie vysledky s FT ako BTstrelami. Zaroven vsak pripustaju ze jednym z markantov v prospech BT moze byt aj menej rusivý odtok spalin plynov okolo strely pri opustani ustia hlavne.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

Tohle je stara pravda.
Do 300m se pouzivaji pouze strely FB a samozrejme ze je jednodussi strelu FB vyrobit presnou, nez BT strelu. Vzhledem k tomu ze to strilim tak vim co se pouziva a co ne. V soucasnosti se za nejpresnejsi razi povazuje 6PPC se strelami FB o vaze od 62 do 68gr. sice se stale vymysli jine a jine, ale vsechny jsou na stejnem principu. kratka, tlusta nabojnice s velmi malo kosenymi rameny.
od 400 do 600m se v podstate pouziva 6BR (nekolik rekordu) a dal je etalonem presnosti 6.5-284 Norma. strely v podstate od 139 (scenar) pres 140gr Berger VLD a 142 (Sierra) do 147gr ClinchRiver. 6.5-284 neni zas nijak novy naboj, drive byl pouzivanu lovci vysoke zvere.
BT strela ma balistickou vyhodu az na vetsi vzdalenosti diky svemu tvaru (BT) a tato vyhoda se projevuje prave az na vetsi vzdalenosti. Nekteri strelci si strely pro BR do 300m delaji sami. na delsi vzdalenost uz nikdo.
6.5-284 se 140gr Berger VLD ma na 1000m ca 1.200J a pres 500m/s, 800m/s na 300m takze hydrashock do 300m
.338LM 250gr Sierra na 1000m 550m/s a skoro 3.000J. na 300m ma 790m/s
.300RUM 210gr Berger na 1000m pres 1.700J a 500m/s na 300 790m/s
a porovname to s Figiho .243
strela 115gr Berger, 1000m, 490m/s 890J, na 300m 790m/s
105gr 1000m, 480m/s 765J, na 300m 800m/s
95gr 1000m, 470m/s 670J, 790m/s na 350m
80gr 1000m, 320m/s 265J, 800m/s na 250m
69gr 1000m, 320m/s 230J, 790m/s na 300m

rychost potrebna pro hydroshock vychazi vpodstate vsude stejna (kolem 300m).
Pak uz je treba se ridit energii. Alespon ja bych to tak videl.
v porovnani s 308 , ta ma na 500m temer 2000J a 590m/s (175gr Berger Hunting-VLD) si myslim, ze bohate staci na vsechnu zver co u nas chodi.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od BwanaHunter »

Já bych to s tím hydrashockem nepřeceňoval. To, čím střela zabíjí, není rychlost. Střela zabíjí tím, že vnikne do těla a poškodí fatálně důležité orgány. Které to jsou asi není třeba zmiňovat. Tím jak moc a jak vhodně je poškodí, se zabývá terminální balistika a všechny ty věci okolo. Tohle zřejmě všichni víme. Ve svém výroku, že rychlost hraje největší roli při ranivém účinku se pan Weatherby při vší úctě velmi mýlil. Ukázalo se, že jeho teorie funguje jen za velmi optimálních podmínek, které se ale při lovu vyskytují dost málo kdy. Řada jeho výtvorů se rychle ukázala být náchylné na příliš rychlou expanzi až destrukci střely, působící velká povrchová zranění bez potřebné penetrace, odchylky ze směru zásahu atd. Stačí překážka v podobě kosti nebo i vnější překážka - větev, někdy i tráva. Dodnes v Africe, když se objevíte s nějakým tímhle kvérem, každý PH protočí panenky. (PH je professional hunter, průvodce, jeden certifikát mám taky v šuplíku :) ) Jen na okraj, ten článek, na který dával odkaz Pufr ( http://www.africanconservation.org/dcfo ... 5/343.html ) v původním vláknu rovněž Weatherbyho teorii vyvrací, přečíst do konce prosím :). Myslel jsem si, že je všeobecně známo, že historky o tom, jak zvěř či clověk umírá po zásahu do prdele např. 223Rem. jsou jen legendy, lteré byly původně vypuštěny americkou propagandou za války ve Vietnamu, kde byla prvně nasazená ráže 223, aby se nepřítel bál a šířila se panika. Mimochodem, ta ráže se tam neosvědčila, právě kvůli náchylnosti na překážky, při střelbě ve vegetaci. To je přesně to, co mě na 223 nejvíc vadí, ta její háklivost. Povídky o tom, jak stačí, že škrtne o zápěstí a ruka uletí u ramene pocházejí ze stejného zdroje - propaganda, ale je pravda, že je podélně nestabilní a v tkáni rotuje a dělá paseku, cílem bylo dosáhnout masivních zranění nepřítele i při použití celoplášťů. Právě tahel nestabilita je druhá věc, co mi na ní vadí, nevěřím na spolehlivou penetraci po zásahu kosti apod. Takže fanoušek 223 zrovna nejsem, ale uznávám, že jsem viděl malý antilopy typu duiker a steinbok střílet 222 i 223 a padaly.

Tedy, to, čím střela zabíjí, je kombinace energie, průřezového zatížení, průřezu tedy expanze (zjednodušeně), penetrace a dalších faktorů.

Z fyziky si všichni pamatujeme, že energie je součinem hmotnosti a čtverce rychlosti. Ovšem že se nechová rychlá a lehká střela stejně jako pomalá a těžká, i když obě mají třeba stejnou energii, to víme taky všichni a to tu řešíme.

Myslím si, že nelze jednoznačně rozhodnout, jestli je lepší rychlá lehká nebo pomalá těžká. Ráže je podle mě nutné posuzovat vzhledem k podmínkám použití, lovené zvěři atd. Osobně preferuji pomalejší a těžké ráže (ačkoliv střílím i 6,5x65, ale netvrdím, že je to jediné správné řešení. Nicméně figiho tvrzení, jak po sedmičkách a osmičkách zvěř odchází atd. mi připadá zjednodušené, já takovou zkušenost nemám a podle mě je to jen o střelivu, které musí být vhodné pro danou zvěř a podmínky. I předávání energie je hodně otázkou střeliva.Nedávno jsem ve vedlejším vlákně řešil neprostřeleného jelena z 300 WinMag s Hornady Interlock, na 70m, střela zůstala uvnitř, takže energii předala všechnu a udělala co měla. Když se všechny faktory vhodně nakombinují, funguje to a funguje ledacos, mám např. střeleno řadu kusů srnčí 375 HHmag. a všechny bez problémů v ohni a bez devastace zvěřiny, ta těžká koule funguje jako kladivo.
Někdo psal o "zatracované 7x57", já si myslím, že je zatracovaná zcela neoprávněně, možná proto, že za minulého režimu to byla skoro nejčastěji komorovaná ráže ve zbraních v ČR, ale podle mě je to jedna z velmi vhodných ráží pro lov zvěře v ČR při obvyklých vzdálenostech a způsobech. Při vhodném střelivu po ní padá všechno a dobře. Jednu mám ve skříni (nejsem první majitel) a opravdu bych chtěl mít na zdi i v mrazáku všechno, co ta postřílela...
Pokud jde o další diskutované ráže, tak k 243W si netroufám se vyjadřovat, protože s ní zkušenosti nemám a jsem zvědavý na figiho statistiku, s 270W nemám zkušenosti osobní, ale viděl jsem jí v akci opakovaně, a v rukách slušného střelce fungovala zcela spolehlivě, k 308 už jsem svoje naplácal. No a asi se všichni shodneme, že hodně záleží i na střelivu a nejvíc na tom dát zvíře správně proti díře, tedy trefit...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od nimrod nimrod »

Podle mě je universálnost ráže docela relativní. Záleží totiž k čemu ji budeme vztahovat: buď biografické podmínky nebo hmotnostní kategorie zvěře (pěkně to má zpracované na svých webovkách FEDERAL). Pokud bychom chtěli universál pro všechno a všechny podmínky (jedna flinta), má volba by byla asi 404jeff nebo 416 Rigby v obvyklé laboraci, lze s nimi lovit bezpečně všechno co běhá po světě, přičemž se nestane abych srnce zbytečně rozbil a např.slona jen povrchově zranil, to vše s rozumným Pmax a slušnou balistikou do 200m (což je obvyklá vzdálenost).
Čili z tohoto pohledu je relativně pomalá těžší asi universálnější.
Nicméně pokud bych měl hodnotit ráž specielně pro naše podmínky (ČR/SR) a index vzdálenosti odběhu po dobrém zásahu, mám zkušenost od 7x57R po 9,3x62. Zatím nejlepší se mi objektivně jeví 8x64S (12,7g SPCE), ale zatím jsem s ní neulovil těžší kus než 50kg, hmotnostní průměr je kolem 25ti až 30ti kg a průměrná dálka střelby kolem 80-100m, takže nechci předjímat). Přiklonil bych se v ranivostní teorii k "Bílému lovci" tzn. že ranivost (index zlomení zvěře) je v přímé úměře s průměrem/objemem střelného kanálu v komoře v celé dráze) tzn. průřez. zatížení, rychlost průniku střely (po zdeformování), průměr ráže, penetrace apod. Energie v J je pak jen pro hrubou orientaci.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

objektivne nedokazu posoudit co je lepsi zda mala rychla nebo velka pomala ale osobne preferuji raze od kalibru .30 nahoru s rychlostmi V0=740-840m/s a strely s rizenym rozkladem.myslim ze je na kazdem z nas cemu dava prednost.jak zminil bwanahunter tak kdyz je zvire proti dire neni co resit.lovit s malou kulickou tezsi zver povazuji za vetsi "uchylku" nez lovit srnci treba s 416 Rigby. :wink: :wink: :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od dalas »

Docela dobrý článek o ranivé balistice je tady: http://shop.vmcustom.cz/data/raniva_bal.pdf Jinak je to docela zajímavá diskuse ve které se asi nedobereme jednoznačných závěrů. Je tu více hledisek, ze kterých je vhodnost ráže posuzována (přesnost střeliva, terminální balistika, místo zásahu, druh zvěře, vzdálenost střelby atd), a mnohdy jsou požadavky protichůdné a i naše preference. Já mám zkušenost pouze s ráží 308. Rozmanitost chování zvěře po zásahu a různost poškození si vysvětluji tím, že při energiích a rychlostech, které 308 má, má předpoklady jak k traumatickým poškozením, tak i k hydrošokům. Co bude převládat záleží na více faktorech, které tu již byly diskutovány. Utvrzují mne v tom i zkušenosti jiných, kdy někteří na stejný náboj přísahají a jiní jej zatracují při stejném druhu lovené zvěře. Zdánlivě stejné podmínky nemusí být stejné. Třeba "zásah na komoru" je strašně široký pojem. O jakýsi vědečtější přístup se pokusí figi s tabulkou (jsem na ni hodně zvědavý). To je ale asi maximum co lze s našimi podmínkami udělat pro objektivizaci. Nedovedu si představit, že připojím srnce na EEG a budu zkoumat odezvu CNS po zásahu. Jednak nemám EEG a ani dostatek stejných srnců. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Stopař »

Tak já se taky přidám. Lovím 15 let. Lovená zvěř je srnčí a černá (vysoká velmi ojediněle). Přehlednou statistiku si bohužel vedu jen poslední dva roky. Ale k tématu - tedy spíše k dosavadním poznatkům. 13 let jsem lovil výhradně s .243 Win. a to převážně S&B 6,5g SP (i když "vyzkoušeno" bylo lecos). V březnu 2008 jsem si k .243 pořídil 9,3x62. S 9,3x62 mám jenom zkušenost s Blaser CDP 18,5g a jednou jedinou Lapua Mega 18,5g na kterou jsem "přešel" před dvěma týdny a zatím ulovil lišku a lončáka. Z tohoto důvodu nebudu mluvit o rozdílu mezi CDP a LM. Z mých zkušeností (které sám hodnotím jako malé) to vidím následovně:

.243 Win - na srnčí naprosto výborná. Nestalo se mi, že by po komorové ráně něco odešlo, vše v ohni. Při zásahu na játra rovněž vše v ohni. Za celou dobu jeden zásah na měkko - kus se zlomil, po ca. 10s vstal a odešel do nejbližšího krytu ca. 10m, po 15min. dostřelen na krk. U černé mám trochu jiné zkušenosti. Pokud komora, tak většinou skutečně zůstane v ohni a to i kus okolo 90kg. Několikrát se mi stalo, že při komorové ráně a zásahu srdce čuník přeci jen popošel - nejdále ca. 80m. Horší už jsou zásahy játra, slezina, trávník, apod. A tady nastává neštěstí - pokud je zásah umístněn takto špatně, tak prase odchází a pokud není sníh a nebo nemáte vytrvalého dobrého psa, tak se může stát, že ho ani nenajdete, protože barvení je mizerné, nebo vůbec žádné a to mám zkušenosti s kusy okolo 40-50kg. Dosledovaný lončák, ca. 45kg odešel po ráně na játra (naprostá devastace jater) 600m a cestou překonal velmi prudký svah nahoru i dolů. Za celou dobu jen jedna větší (ca. 8cm) elipsa barvy, jinak nic. Nebýt sněhu, tak bych ho nenašel, otázkou je, zda by ho našel pes - asi ano. Prase ca. 60kg - z vnitřních orgánů devastace sleziny a roztržený trávník a z části zasažená játra. Prase dosledováno díky sněhové pokrývce. Loveno okolo půlnoci, dosledováno na druhý den okolo oběda, dostřeleno, stopní dráha ca. 1,5km. Barva - co 30-50m miniaturní kapka. To jen dva takové dobré příklady. Bohužel několik prasat zůstalo nedohledáno a je jen otázkou, zda to přežila či ne. Dalším nemilým efektem u .243 jsou významné podlitiny. Ty se ale daly "moderovat" používáním jiného střeliva než SB SP, velmi dobrou střelou v tomto ohledu byl 6,5g Nosler Partition.

9,3x62 - srovnávat nemůžu tolik, protože ji mám jen krátce, ale za tu dobu jsem už něco ulovil (14ks srnčího a 11ks černé).
Srnčí - při komorovém zásahu zůstane kus v ohni, nebo se po 2-5s zvedne a pokud se mu to podaří, udělá 1-5 kroků a zhasne. Zásah na měkko zatím žádný. U černé zatím vše komora, někdy přes plec. Váhově čuníci od 18 do 68kg. Až na dva kusy vše v ohni. Popíšu ty dva. Sele ca. 20kg, loveno v lese, na vzdálenost 15-20m, prasata velmi neklidná, měl jsem špatný vítr, než stačila zjistit, co se jim nelíbí padl výstřel. Zásah na nižší komoru, zasaženo srdce, sele uběhlo 20-30m, než jsem k němu došel, bylo zhaslé. Barvení výborné. Druhý kus byl lončák 68kg střílen z kazatelny na strništi v rychlé chůzi na měřených 120m. Na vstřelu zasažen střed těla, z orgánů játra, plíce a srdce. Na výstřelu střed plece. Od nástřelu odešel ca. 40m. Barvení výborné. První prase ulovené LM 18,5g.

Nejde o nějaké závěry, jen mou osobní zkušenost. Obě flinty mám moc rád a nechci je měnit. V poslední době stále více uvažuji o koupi varmintu (Sako 85 VLS apod.) na lov škodné a srnčí do vzdálenosti 250-300m. V ráži mám jasno .243Win. Naopak na čuníky už nosím jen 9,3x62 - i když pokud jdu na srnčí s .243 a vyjdou prasátka, tak nemám žádnou obavu s ní lovit. Jen u devítky se mi zatím potvrdila jedna jistota buď minu a nebo je tam barva a pak i do 50m kus. Doufám, že to takto zůstane. Od devítky jsem čekal dobré barvení po zásahu a to se zatím plní. Tak toť ode mne vše - při dotazech jsem k dispozici :D
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

K tomu hydrashocku.
Nemyslim si ze to je nejak dulezite, protoze jak je vidno z par udaju v razich jez dosahuji parametru pro hydrashock nejsou u nas bezne pouzivany a tyto raze se desitky let se pouzivaji uspesne. Takze zduvodnovani si strelbu nevykonou rychlou razi nebo strelbu magnumovou razi hydrashockem je tak trochu mimo. Asi nejvice roszsirena magnumova raze u nas je 300WM a ta dosahuje potrebne rychlosti do 200m.
Takze lovci/strelci kteri umi strilet, si mohou dovolit strilet s "nevykonou" razi na vetsi vzdalenost. Ti co to tak dobre neumi a chteji mit jistotu budou volit magnum protoze v nasich koncinach dal nez 300m strilet nebudou a budou z toho mit lepsi pocit. Ale v podstate to bude jedno, pokud teda hydrashock opravdu funguje jak se pise. :-)
Pro normalniho "myslivce"/lovce si myslim, ze je v podstate uplne jedno, kterou klasickou razi si vybere, protoze vzdy zalezi na typu strely a hlavne umisteni zasahu.
Africke raze, ano, funguji jako kladivo, ale pro jejich bal. vlastnosti jsou vhodne opravdu jen na "kratkou" vzdalenost. Tim ze se pouzivaji prave na podstatne vetsi a tuzsi zver, jasne dokazuje, ze zas az tak o te rychlosti to neni
Pro vyzkum a porovnavani strel, ze pouziva balisticka zelatina (samozrejme ze to neni vypovidajici), ale pouzitelne pro porovnani jednotlivych strel v ruznych rychlostech. Pak staci porovnat ucinek (samozrejme, ze to chce velky vzorek aby se statisticky vyloucila nespravna data) jedne strely na zver s bal zelatinou a pak ucinek v zelatine jine strely, z porovnani lze odhadnout ucinek druhe strely na zverine.
Stopar
Ja si myslim ze to je dost vymluvne. Jen je skoda ze neni uvedena vzdalenost na kterou jsi strilel. Co se tyce srnciho, tak muj osobni nazor je, ze srnci spolehlive i .223.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Stopař »

u té 9,3 jsem to napsal jednou 15m a podruhé 120m - tedy jen v těchto dvou případech
u té .243 to bylo v obou případech +- 100m - tedy zase v těch dvou popsaných případech
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

OK, u 9,3 jsem to videl, ale protoze jak jsi sam napsal, malo kusu, tak jsem to nebral jako vypovidajici.
spise jsem to myslel na tu 243. predpokladam ze strileno tovarnou.
dik
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od pufr »

Nové vlákno, zkusím tedy taky hodit několik poznámek o mém osobním pohledu na věc :D :D

Vlivů, které určují, jak se projeví poranění střelou na vitálních funkcích zvířete je spousta a mimo rychlosti a konstrukce střely, polohy zásahu atd atd. je významný i stav organismu (vhoolem zmíněný adrenalin atd.)

U toho šoku po zásahu bych přímo nehovořil jen o "hydrodynamickém" šoku - i když velikost dočasné dutiny vytvořené střelou určitě s velikostí šoku souvisí. Že se takový šok výrazněji projevuje při zásahu rychlou střelou (Vd > 800 - 900 m/s) je myslím prokázané (lidská představivost na tyhle děje s dobou trvání několik milisekund už moc nestačí, ale potvrzuje to mnoho celkem spolehlivých pramenů).

Rozměry trvalého střelného kanálu a jeho poloha určují poškození těla zvířete - životně důležitých orgánů, "rychlost" krvácení atd.. Tahle část "ničivé" práce střely je asi více než energií ovlivněna rozměry - průměrem, hmotností, deformací a mírou zachování těchto vlastností při průchodu střely cílem. Pokud použiji dostatečně těžkou střelu, která se bude určitým způsobem deformovat, vím, že vytvoří rozměrný trvalý kanál a při dobrém zásahu zničím některé životně důležité orgány.

Naproti tomu šok po zásahu nastane, ale jestli bude vždycky tak velký, aby způsobil kolaps - "vypnul" definitivně životní funkce organismu :?: :?: Šok prostě nastane, ale není hovorově řečeno 100% "nárokový" :) a může odeznít.

Další výrazný požadavek obvyklý při lovu je, aby poraněné zvíře barvilo, dalo se po pobarvené stopě následovat a najít. To předpokládá rozměrný výstřelový otvor.

Protože moje zkušenost s poloplášťovými střelami .270 (s plastovými špičkami i bez nich) 130 až 140 greinů (cca 9g) V0=910 až 930 m/s byla, že u větších kusů černé zvěře zasažených do plic se střela dokonale rozložila, způsobila masivní poranění, na výstřelové straně vytvořila drobný výstřelový otvor a zvíře odešlo několik desítek metrů přičemž prakticky nebarvilo, začal jsem pro noční lov (za podmínek, kdy není možno tak přesně zamířit) používat buď pevnější a těžší střelu (Nosler Partition 160 greinů) nebo větší ráži (9 mm +).
Pufr
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

to pufr: :wink: bezvadne a srozumitelne popsano....
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od BwanaHunter »

nimrod> souhlasím, že je třeba posuzovat vždy k daným podmínkám. Pokud bychom se bavili o "univerzální" ráži z pohledu "kosmopolitního", budu přísahat na 375 HH. Střílím s tím opravdu všechno, a bez problémů u malé jako u velké zvěře, v ohni, nebo pár kroků od nástřelu, pečlivost s umístěním zásahu je třeba řešit až u opravdu velké zvěře, kde se tahle ráže stává marginání, ale řešit ho budeš i s 416 Rigby nebo 404 Jeffrey, které jsou obě taky moc dobré ráže.

shiva> souhlasím, jen bych dodal, že podle mě a mého empirického pozorování, sledování orgánůs střelené zvěře atd. to s tím hydrashockem nefunguje právě tak a tak jednoduše, jak se píše. Řešil jsem to opakovaně i s veterináři, a vidí to taky tak.

pufr> no, šok z pohledu biologie může teoreticky nastat, i když se řízneš do prstu nebo i po psychickém otřesu, prakticky vždy nastane po masivním krvácení. Může tě i zvíře zabít, ale taky nemusí. Ale opravdu si myslím, že tak jednodušše, že když střela má tu a tu rychlost a ty a ty parametry, že nastane šok a zvíře na místě zabije, jak tvrdil třeba i Weatherby, že tak to nefunguje. Viz o kousek výš...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Stopař »

Shiva píše:OK, u 9,3 jsem to videl, ale protoze jak jsi sam napsal, malo kusu, tak jsem to nebral jako vypovidajici.
spise jsem to myslel na tu 243. predpokladam ze strileno tovarnou.
dik
Ano vše továrna, do .243 jsem začal laborovat 95gr Nosler Balistic Tip, ale zatím jen hledám navážku - i když si myslím, že jsem ji už našel. Na 9,3 se chystám teď v průběhu podzimu. Střely mám dvě Lapua Mega 18,5g a Nosler Accubond 250gr. Uvidíme, jak to bude fungovat. Každopádně jsem tak trochu podcenil svou časovou vytíženost a tak se k tomu ne a ne dokopat - navíc nutno dodat, že najít to "správné" není tak jednoduché a rychlé jak jsem si myslel :D Na druhou stranu je to zajímavé a moc mě to baví. Navíc člověk, když do toho "zabředne" tak jen kouká, jak velké jsou různé odchylky u továren... docela jsem zíral. Už jen třeba továrnama udávaná V0, měřená přes chrony vůbec neodpovídala, navíc rozdíly v jednotlivých kusech z jedné krabičky byly taky dost velké. A to mluvím jen o rychlosti. Vlastnoručně to jde fakt udělat lépe. No to už jsem ale hodně OT...
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Odpovědět