Mrknutí při výstřelu

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od pufr »

Jeden kamarád subtilnější konstrukce si tuhle chybu přivezl domů z několika letého pobytu v USA a Kanadě, kde považoval za nutné lovit zbraněmi magnum ráží a to co nejlehčími (rád chodil třeba týden v kuse po horách a kdo by se tahal s těžkou flintou :D ). Takže i když v pěti letech střílel vzduchovkou vrabčáky v letu, ve čtyřiceti začal najednou mrkat.

Našli jsme v podstatě dva hlavní způsoby
1) "Asistované nabíjení" používají ho zejména trenéři v USA, asistent stojí za ležícím nebo sedícím střelcem a nabíjí mu zbraň. Finta je v tom, že mu jí někdy nabije a někdy nenabije - a snaží se aby střelec nepoznal kdy :) . Nutno střílet samozřejmě do terče na 100 nebo alespoň 50 m - výsledky vyhodnocovat, Tak nutím střelce k pečlivému vypracování každé "rány". Při tomto pečlivém vypracování a následném neočekávaném cvaknutí naprázdno nebo na "dumy" náboj doprovázeném mrknutím nebo i cuknutím rukou si střelec lépe své jednání uvědomí a získává sebekontrolu nad zlozvykem (někdy teda jen velmi pomalu). Možno provozovat i malorážkou ale lepší je samozřejmě kulovnice.

2) "Energické otevření obou očí" má původ asi v Německu a bylo snad už v příručkách pro Hitlerjugend ("beide Augen muss energisch geöffnet sein" nebo tak nějak :) ) Při energickém, soustředěném otevření - až "vykulení" obou očí (až se vám mírně i napne kůže kolem očí dozadu) jednoduše mrknout nestihnete a uvidíte na pohybu zbraně, záměrné osnovy a na cíli, co možná někteří nikdy neviděli - odhled polohy miřidel v okamžiku výstřelu a někdy i zásah na cíli. Postupně "strach" z rány přejde a už není třeba oči "poulit" tolik.

Obě "metody" je vhodné kombinovat.
Odhlédnutí zásahu na zvěři je velmi užitečná a i snad celkem "krásná" věc a vyplatí se pro něj nějaký čas a náboje obětovat.
Pufr
Drahoš
Častý návštěvník
Příspěvky: 61
Registrován: úte 05.2.2008, 9:22

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od Drahoš »

Tak jsem kolegové poprvé viděl záblesk z mé 308 při včerejším ulovení čtvrtého selete v této zimě.Naštěstí ale přesně trefuji i při tom promrknutí.Na jaře se budu snažit tuto záležitost dostat na střelnici plně pod kontrolu.
Drahoš
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od Shiva »

smazano uzivatelem SHIVA
Naposledy upravil(a) Shiva dne pát 04.6.2010, 8:29, celkem upraveno 1 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od Shiva »

smazano uzivatelem SHIVA
Naposledy upravil(a) Shiva dne pát 04.6.2010, 8:29, celkem upraveno 1 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Drahoš
Častý návštěvník
Příspěvky: 61
Registrován: úte 05.2.2008, 9:22

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od Drahoš »

Naštěstí Shivo rány ani zpětného rázu (ten ani nevnímám)se nebojím jsem s flintou v pohodě.Když se zvěř nehne tak je zásah tam kde ho chci mít, takže k odstranění této reakce oka mě spíš vede vnitřní pocit s tím něco udělat, pokud to půjde.Na podzim se mě na střelnici s 308 střídavě dařilo soustředěním na oko tuto reakci oka odstranit ale zase to odnesla přesnost zásahu.Takže tudy cesta asi nevede.Aspoň při lovu bych soustředění na oko nepodstoupil, soustředím se jenom na přesný zásah.Že jsem minule očkem nemrkl byla náhoda ke který ani nevím jak došlo.Podvědomí pracovalo za mne.Ale ty reakce oka jsi popsal dobře.Nedávno jsme jeli traktorem o jehož kabinu občas pleskla větev a já před nimi uhýbal. Musel jsem se této reakci zachechtat.Tělo uhnulu aniž bych mu vědomě dal befel.
Dík Drahoš
Odpovědět