Mrknutí při výstřelu

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Drahoš
Častý návštěvník
Příspěvky: 61
Registrován: úte 05.2.2008, 9:22

Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od Drahoš »

Jak se vážení pánové - zkušení ostrostřelci dá se tomuto nešvaru odnaučit a hlavně jak.Mám zatím vystřeleno asi 70ran s kulobroku W308/12 myslím tím z kulové hlavně. Spoušť j bez napínáčku s tvrdším chodem takže se mě daří i rány občas strhnout,Naštěstí vždy jen na střelnici kdy asi moc přemýšlím nad tím co dělám.
Díky
vhool

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od vhool »

v podstate pouze treninkem,nejlepsi je hodne trenovat treba s malorazkou a vzduchovkou.dale pak samozrejme i s kulovnici (kulobrokem).duvodem mrknuti ci strhnuti byva vetsinou ocekavany stres z vystrelu (zpetneho razu) a na to je zase dobry trenink strelba z brokovnice na asfaltaky.evidentne je na tebe tva zbran moc "divoka" a leknes se vystrelu.je potreba trenovat klid pri vystrelu a drzeni zbrane aby jsi prestal vnimat zpetny raz jako neco negativniho a vystrel bral jako neco samozrejmeho.70 vystrelu je malo na natrenovani strelby a to nemluvim o intervalu ve kterem jsi to zrejme nastrilel.zkus dat tech 70 ran za odpoledne a efekt bude vetsi nez 200 ran za rok.je to proste jen o trenovani (a treba i o zmene zbrane).toto je ovsem resitelne pouze na strelnici a ne pres forum protoze touto cestou nelze urcit presne pricinu toho co ti zpusobuje onen stres :wink:
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od gonias »

Tréningem by jsi časem určitě výstřel bez mrknutí zvládnul, ale nepovažuji to za nijak rozhodující. Tvoje mrknutí je přirozená obranná reakce oka, které reaguje na nepřirozený vnější vliv. Dle mého názoru to bude strach (chápej jako nezvyk nebo leknutí) a to s největší pravděpodobností ze zvukového efektu. Ale mrknutí rozhodně tvoje umístění v cíli neovlivní.
Zkus střelbu se sluchátky, případně si vem i střelecké brýle a šup na to. Pokud by jsi mrknutí přece jen chtěl ze svého střílení úplně vymazat, bylo by asi vhodné začít tréning s něčím malorážovým, kde jak zvuk po výstřelu, tak i zpětný ráz je zanedbatelný.
Hodně štěstí a pevnou ruku :wink:
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od Jiří »

Používám 30-06spr. a stačí když pro vytíženost nějaký čas nevystřelím a následně mi to na střelnici dělá problém.
Jde jen o první rány, ale i tak je to znát. Pomáhá mi trénink malorážkou i brokovnicí na asfalťáky.
Prostě když držím zbraň a střílím v pohodě, tak mrkám až nad úlovkem :D
Brok je brok, ale první kule bere.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od Tommy »

Já vystřílím za rok asi 5000 ran z malorážky,ne proto abych se nebál,ale abych měl maximálně pod kontrolou své vybrace před střelbou.Hodně trénuji střelbu z volné ruky,protože velmi rád šoulám a většinou se nemám kde zapřít.
S mrknutím oka před výstřelem nemáš problém jen ty.V mém případě se na to hodně soustředím,aby se to nestalo a zpětný ráz nijak nepociťuji.Lovím s 30-06,243w,7x57 a zdá se mi zpětný ráz u všeho stejný.

Když si na to dáš hodně pozor,tak se ti stávat nebude,jen na to nesmíš zapomenout.Hodně by ti pomohl právě ten napínáček,protože ta tvrdá spoušť bere 50% soustředěnosti.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od dalas »

Vše výše uvedené je pravda, jen bych to doplnil, že v lekání, případně mrkání hraje roli i přílišné soustředění na zbraň a samotný výstřel. Proto je také rozdíl ve vnímání zpětného rázu při lovu a na střelnici. U zvěře jsi podvědomě více soustředěn na cíl, jeho chování, umístění záměrného bodu než na samotnou zbraň. Na střelnici Ti terč neuteče, když ho netrefíš, tak maximálně nebudeš stát při soutěži na bedně. :( Zkus si vsugerovat, že chceš vidět, jak střela do terče udělá dírku (odhled), zapomeň z čeho střílíš. Asi máš 94 a tam ta spoušť bohužel dost odvádí pozornost na zbraň a vlasní spouštění. To mám z vlasní zkušenosti. :evil: Ono to mrknutí totiž nepřijde jako reakce na ranu, ale těsně před výstřelem, kdy už cítíš, že to půjde. Při tréningu se slabší ráží je i to odvedení pozornosti a snížení soustředění na výstřel snažší. Brokovnice je výborná, tam není moc času na přemýšlení o zbrani a myslím, že jsem ani neslyšel, že by u broku ani u magnum nábojů někdo mrkal.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od vhool »

...jak uz jsem psal,je to pouze o treninku.kdyz budes provadet podvedome ukony se zbrani tak te ani nenapadne mrkat.pouze treninkem ziskas navyky.spoust,rana,zpetny raz,vzruseni atd.treninkem se toto vse stane zcela beznou rutinou a zustane pouze soustredeni na cil kdy te nerozhodi ani tvrda spoust ani rana a ani mrknuti :wink:
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od martinh »

Mě se stalo něco podobného, jde pouze jen o strach. střílel jsem vždy z kulovnice a vše byxlo v pořádku. Pak sem si pořídil kulobrok a dvakrát za sebou se mi stalo že mi vyšli obě hlavně najednou(nebudem špekulovat proč to tak bylo, závada je již odstarněna a hlavně by to bylo jiné téma) a rozbilo mi to dvakrat za sebou čelo.Pak sem si všimnul že i u kulovnice mám při výstřelu tendenci uhybat hlavou(podvědomě) v okamžiku mačkání spouště a tím pádem jsem rány strhával.Takže chce to trénovat , trénovat a zas jenom trénovat...
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od ČENDA »

Podobný problém jsem měl taky ale pouze na střelnici.Prostě když jsem se musel soustředit na zvěř tak mi to připadlo normální,asi jsem neměl čas si takové věci jako odpor spouště a podobně uvědomovat,ale do terče jsem mrkal.Je to pouze otázka psychiky. Fakt pomůže ta malorážka a za nějakou dobu je po problému.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Drahoš
Častý návštěvník
Příspěvky: 61
Registrován: úte 05.2.2008, 9:22

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od Drahoš »

Zdar chlapi.Je vidět že zkušeností máte dosti.U mě to nebude strach ze zpětného rázu to určitě je v pohodě v tom nevidím mé obavy.Ale spíš to bude nějaká podvědomá reakce na ten zvukový efekt jak uvedl gonias a taky tam bude spojení s tou tvrdou nebo tvrdší spouští jak správně rozpoznal dalas, že se jedná o IŽ94, tu spoušť při lovu neřeším ale na střelnici to je jiná.Mám ověřené že na trefu mrknutí vliv nemá ale pěkně mě to štve že nevidím ten krásný záblesk z hlavně při nočním lovu :)Ze vzduchovkou jsem vyrůstal ruku v ruce od 9let to byly asi metráky diabolek.A to je ta věc psychiky, když vystřelím ze vzduchovky taky rusanda očko se ani nehne ale když dám do komory W308 vybíjecí náboj a vystřelím naprázdno oko už má tendenci zareagovat i na ten nepatrný zvuk - očekává jinou ránu.Psychika to je věc.Když jsem zkoušel na terč brokovou jednušku r.12 s minimagnum tak jsem po prní ráně myslel že to bude problém.Ale sotva jsem byl prvně na kačenách káčer spadl a já o flintě ani nevěděl.Takže pokud to bude jen možné začnu na střelnici na rozjezd s malorážkou a potom z IŽ a střílet a střílet.Já jsem si myslel v porovnání s kolegy se sdružení co toho nemám za rok nastříleno ale asi spousta Vás napráší za jednu návštěvu střelnice více ran než já za rok.Naštěstí psychika při lovu pracuje jinak než na střelnici a žádnou zvěř jsem nepostřelil.Zatím to byli dva srnci na 80-90m, čtyři lišky z toho jedna taky kolem těch 70m a jedno sele 60m.Vše zatím zůstalo na nástřelu po komorových ranách nebo v těsné blízkosti do 20m.Ale tam se samozřejmě nepozná jestli je zásah o 3cm jinde než jsem mířil.Z každého příspěvku si vezmu něco do sebe a výsledek by měl přijít.
Klidně reagute dál pokud budete chtít, rad a předaných zkušeností není nikdy dost.
Díky Vám Drahoš
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od Tommy »

Já bych teda na zbrani tvrdou spoušť nesnesl.Mám ji na kulobroku jako druhej kohoutek,který spouští brok a nemůžu si na to zvyknout,tak s ním lovím minimálně a taky si nedokážu představit,že bych s tou spouští to na stovce udržel do 3cm.Je to asi o zvyku.Zkus se na to oko co nejvíce soustředit a střílej třeba do "nebe",ať se nemusíš soustředit víc na cíl,dokud si na to nezvykneš a uvidíš,že to nakonec půjde.Brokovnice ti v tom moc asi nepomůže,když na ní není puškohled.

PS: kdybys náhodou do toho nebe střílel,tak bacha na panáčky s padákem . :D :D :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od dalas »

Drahoši, je v tom taky jistý klad. Dost kolegů si stěžuje, že při nočním lovu díky záblesku chvíli nic nevidí. Mám s tím taky trochu problém. Ty si jednoduš mrkneš a očko kouká dál. :D Ale vážně, je to fakt jen psychyka. Určitě si tréningem zvykneš. Jde jen o to, jestli budeš v hylznách po kotníky nebo po pás. Zkus se v první fázi soustředit třeba jen na ten záblesk bez nějakého míření a jemného spouštění, nebo prostě jen dát ránu jak na Silvestra. Pomalu přecházej k mířené střelbě. Uvidíš, v který moment začneš mrkat. Osobně si ale myslím, že už nemrkneš. Ještě dotaz. Mrkneš, když dáš mířenou, ale záměrně brokovou s 94? S tou tendencí k mrknutí i u vybíjecí patrony je vidět, že asi nereaguješ až na hluk nebo zpětný ráz, ale že tyto jevy očekáváš. Jinak troch OT. Já u Ižky vypouštím úderníky, že u plně zlomené mačkám obě spouště za současného tlaku na pojistku dopředu. Při tomto flintu zavřu a je vypuštěno. U 94 bez problémů a u 27 to není tak hladký, ale jde to taky. Tak dej pak vědět, jak jsi pokročil.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
johnysvoboda
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: úte 29.1.2008, 17:11
Bydliště: Hlinsko

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od johnysvoboda »

Souhlasí s tím co tu bylo řečeno...ale myslim že to pomyslené mrknuti okem rikam pouze mrknutí okem nemuže nijak ovlinit směr výstřelu.Myslím že to je normální podmíněný reflex ktery se dá odnaučit .Kdyz zamiřím a zmáčknu spoušt tak se ozve rana a ja mrknu..ale ani to oko nedovřu..a kdyz dojdu potom ke kusu tak je vystřel přesně tam kam sem mířil.takže to neřeším.Jen řikám vlastní zkušenost.střílím z kulovnice CZ 550 8x57JS L.E. a
ZKK 600 7x57 a kulobroku UB 581 7x65R.
Lov lesu..
vhool

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od vhool »

no reknu to jeste jinak,mrknuti behem vystrelu je proste nesvar,zlozvyk,chyba ... proste je to nezadouci navyk pri strelbe a je potreba ho odnaucit.neresim ted jestli to ma vliv nebo nema ale je to spatne stejne jako treba mirit krizem druhym okem nebo spatne drzeni zbrane.odstrani nebo odnaucit se to da pouze treninkem ale v prvni rade je potreba vypozorovat pricinu.tu tezko vypozoruje sam strelec protoze vetsinou maji lide sklony hledat pricinu jinde nez ve skutecnosti je.nechci tu chytracit ale v popisu vyse je mnoho protireceni o pricine (napr.akustika vs.vybijeci patrona nebo uvadeni spouste jako priciny a pozdeji uvadeni praxe se vzduchovkou).proto tvrdim ze je potreba to resit osobne a na strelnici.proto tvrdim a budu tvrdit "trenovat,trenovat a trenovat" a pokud mozno alespon obcas s nekym kdo tomu rozumi aby dotycny neziskal treba jine spatne navyky.spatny navyk se daleko hure odnaucuje nez ziskava .... :wink:
vhool

Re: Mrknutí při výstřelu

Příspěvek od vhool »

osobne bych privital kdyby se k tomuto fundovane vyjadril shiva protoze on ma bohate zkusenosti s odnaucovanim techto nesvaru u svych klientu ....
Odpovědět