A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od Climber »

No u nás se říká, že kdo při střílení nemá "bublinu u rypáku" tak není myslivec, ale pytlák. Nevím co je na tom pravdy, to ať každý zhodnotí sám. Za sebe musím říci, že jsem docela slušný trémista. Přesně jak říkáš, když si jen tak cvičně namířím na kus srnčího, tak se mi ruka ani nehne, ale jakmile se rozhodnu, že jej slovím okamžitě se mi zrychlí tep a musím se zklidňovat. V mém případě pomáhá se zhluboka vydýchat a uvědomit si, že střílím na rozumnou vzdálenost a není důvod proč bych měl chybit. Vzpomínám si, že první kus zvěře, na který jsem mohl střílet byla liška na cca 100 m na otevřené pastvině. Tenkrát jsem dostal takovou klepetici, že jsem se na ránu vůbec nezmohl. Byl jsem tak vyklepanej, že bych netrefil barák natož lišku. Takže jsem nestřílel. Časem se to zlepšilo a teď už se mi to daří zvládat (i když jsem stále dalek toho, abych mohl říci, že jsem při střelbě klidný).
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od Shiva »

Ja si myslim, ze lovecka horecka neni o tom, jestli strilim na tu ci onu vzdalenost apd. rovnez je nesmysl si myslet ze se odstrani na strelnici strilenim na figurky zvirat. A v zadnem pripade to nepomaha ani u bojovych umeni. Je sakramentsky rozdil bouchat a kopat do pytle a jit do ringu. A zrovna tak velky rozdil je mezi jit do ringu a dat si to na (ne)ferovku venku. To boli podstatne vice a neni tam rozhodci co to zastavi. Takze mira adrealinu je primo zavisla na poctu opakovani situaci.
U strelby = zabijeni, to neni o tom jak casto se zveri vidis, ci nani koukas pres dalekohled nabo puskohled, ale je to o tom ze to zabijes. Az tech "zarezu" budes mit XY tak to resit nebudes.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od Zdenek41 »

To Shiva ač jako obborníka ve střelectví tě uznávám,dovolím si v tomto případě s tebou nesouhlasit.Za ty roky jsem nastřílel hodně zvěře a můžu ti říci,že horečka a zrychlený dech přichází pokaždé.Nejsem z lidí,kteří musí střílet i za každou cenu.Všechny tyto symptomy na mě příjdou i při setkání zvěře,když točím kamerou a nebo doprovázím lovce při lovu a on má střílet.Prostě to v člověku je už jsem si za ty roky zvykl a čekám až se uklidním.Pokud to nejde nestřílím.Vždy si vzpomenu na svého tátu říkával"pamatuj si,kdo nezná a nemá loveckou horečku neni myslivec,ale pytlák"k lovu to prostě patří.Ač jsem byl v mládí výborný střelec z kulových zbraní a i jsem často vyhrával nechal jsem toho jen protože ovládat sebe mě stálo hrozný usilí.Někdo je hold ledovej a někdo se musí ovládat.A sám víš co je,kdyš se necháš při sportovní střelbě rozhodit.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od Shiva »

No ja se s tebou o tom nepru. Taky jsem napsal "ze si myslim" nikoli ze to vim. Ale z 99% mam v tomto pravdu. Protoze je to mentalni proces. Je to stejne jako s vojaky a tam je to podstatne horsi a vetsi blok. To ze to nekteri vojaci opravdu neunesou a zhrouti se, je fakt a drtiva vetsina z nich pri navratu do normalniho zivota nejsou schopni se opet zmenit a zaradit. Vetsina armad si dava zalezet na priprave (vymyvani mozku) do nasazeni, ale mimo izraelcu snad uz nikdo nema program na odprogramovani techto lidi zpet.
Takze mi ver, ze kdyz bude mit za ukol strilet kazdy den treba 10-20ks tak se stanou 2 veci, zhroutis se z toho nebo tu horecku po nekolika dnech ztratis. no a treti moznost je ze kdyz budes mit moznost tak to proste delat nebudes. A nezlob se na mne, ale zatim si stojim.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od dalas »

Já si naopak myslím, že se Shivou se dá souhlasit. Jen nešťastně napsal tu přímou úměru. Mělo to znít ve smyslu, že haldina adrenalinu je nepřímo úměrná počtu situací. Pak s počtem opakování hladina klesá, ale nikdy nebude nulová. Jde jen o to, jestli překročí únosnou míru či ne. I to pozorování zvěře zvyšuje adrenalin, protože má člověk obavy např. aby ji nezradil, nebo pokud mu bude hodně záležet na záběru aby ho nezkazil. V našich končinách to není nic s čím se nedá žít. Horší by to bylo třeba při lovu big five.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od Shiva »

:-) samozrejme ze matematicku vyjadrena UMERA je v tomto pripade neumerna. :-) mysleno, cim vice zabijis, tim mene te to vzrusuje, rozrusuje a znervoznuje.
A nebo se zhroutis, bude se ti o tom zdat a jdes k Chocholouskovi
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od BwanaHunter »

hamstr> OK, možná ta tvá odpověď vyzněla ostřeji než byla míněná a já si zbytečně nechal zvednout adrenalin... Fór je v tom, že s tebou s kritikou masařů souhlasím, sám nemám rád tyhle typy a dost alergický jsem na šetřílky, zejména pak na střelivu. Masař nejsem a do revíru to mám 150 km, takže jen cesty na čekání.... Ale přiznávám, že na lov chodím proto, abych lovil. |To neznamená, že se rád nepotěším chovným kusem nebo "úrodou" mladých, ale pokud přijde něco, co lovím.....no, nechme toho.

zdeněk> No, já bych také souhlasil s Shivou, opakováním klesá vnímavost na podnět a i intenzita reakce a platí to i pro lov. Mě dneska zvedne tlak spíš už něco neobvyklého a někdy se mi po tom i stýská, když střelím další kus a už to ve mě tak "nevaří"....

dalas> tak to bych ti mohl vyprávět a někteří moji zkušenejší kolegové průvodci ještě více - o slonech chybených na 50 kroků a buvolech na 30. Ne postřelených, chybených. Důvod - loveká horečka, tréma, obavy a dost často strach z výstřelu ze zbraně, protože to je flinta v ráži odpovídající zvěři, kterou si ten někdo koupil měsíc před tím, než jel do Afriky, vystřelil z ní jednou pokud vůbec (občas taky až když ho průvodce přiměl, aby vyzkoušel zbraň), protože ty patrony jsou taaaak hrozně drahý třeba, a hlavně ta flinta tak kope.... To jsou story že bys nevěřil kolikrát. A dostává mě, když se někoho, kdo má třeba 458 WinMag (který já osobně vůbec nerad), proč s tou flintou taky něco nenatrénoval, a on ti řekne to o tý ceně patron.... Sakra, když má na to, aby lovil něco, na co potřebuje 458, tak má i na ty patrony.....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od yardaz »

Trému před výstřele mám vždycky, i po více než 20 letech střílení. Na střelnici jsem naprosto v poho ale na živého tvora je to prostě, alespoň u mne, o zodpovědnosti zvěř neporanit ale bezpečně usmrtit. :!:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od Shiva »

Promin, ale tohle je tak trochu hezka fraze.

pokud si davas cigarko nebo cekas xy minut nez dojdes ke zveri aby zhaslo, tak mi to pripada tak trochu slusne receno, ujety.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od lörinc »

Chlapi asi takhle, je to asi o tom kolik a jak často.............. Prvního srnce jsem taky vydýchával :) . Dnes už mi to nepřijde. ale byl jsem nedávno s kámošem na posedu v lese ( Hanák v lese :D :D ) bez flinty - jen na čumendu. a přišly jeleni. Já se klepal jak startka protože sem v životě jelena neviděl. No a kdybych měl střílet............... možná bych ho vydýchal, ale nevím. Každopádně kdybych je viděl, slyšel mohl lovit celoročne tak by to bylo v pohodě. Takže je to i o kontaktu s tou zvěří.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od yardaz »

Shiva píše:Promin, ale tohle je tak trochu hezka fraze.

pokud si davas cigarko nebo cekas xy minut nez dojdes ke zveri aby zhaslo, tak mi to pripada tak trochu slusne receno, ujety.
Asi je to fráze ale pravdivá, ujetej si nepřipadám...
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od ČENDA »

To Shiva
Nevím sice jak si to doslovně myslel o tý ujetosti,ale já po výstřelu na černou nebo vysokou vždycky dávám pauzu jak se říká na cigáro. Stalo se mi totiž je jsem svojí zbrklostí kus zvedl a bylo o dolouhém dosledu.Naštěsí byl úspěšný.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od Shiva »

Nechci samozrejme vyvolavat flame nebo dohady, ale z me zkusenosti za posledni 2 roky, jsem vypozoroval mezi myslivci tento pristup.
V ohni -jinak je to hruza to dohledavat a zvlaste pak kdyz se jedna o parahatyho, blbe strelenyho, prisel jsem o trofej.
Zabit tak abych vyhodil co nejmene poskozeneho masa.
nikdy jsem neslysel pri spatne rane, jeeee, to je v hajzlu, chudak jelen, ten ted bude trpet. ale do prdele, prijed se psem, to bude sichta to dohledat.
a dalsi duvod je ze si z toho budou ostatni delat srandu jak jsem levej, ze neumim strilet.
dalsi bezna praktika, dam si cigarko at to zhasne samo, nebudu plytvat dalsi naboj, nebo riskovat ze mi to kopne.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: A co lovecká horečka před výstřelem pánové??

Příspěvek od Shiva »

Ale jsme tak nejak uplne OT, lovecka horecka je pred strelbou, mi resime situaci "po strelbe"
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět