Trénink lovecké kulové střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Aldo díky.

Vhool - nic neopisuji, a kde jsem co četl se mi hledat nechce. Prostě sednu a píšu. ( To, co dnes učí děti ve školách je velmi špatné, protože je to založeno na poshánění informací na internetu, a to je vše. Práce s těmi informacemi už je podstatně slabší, a jejich vlastní myšlenky jako by se po nich ani nechtěly )

S tím puškohledem jsi to asi pochopil špatně. Napsal jsem, že střelec vnímá pohyb záměrné osnovy jako příliš velký,a to není nic o tom, jak se pohybuje zbraň.

S tím zvětšením je to velmi individuální, na závodech L4K je vidět u špičkových střelců velké rozdíly v použitém zvětšení hlavně při střelbě vstoje bez opory, někteří používají plné zvětšení ( např. 16x ), jiní zase "jen" 6x.

Vzděláním se neoháním, to je nesmysl, nevím, proč ten pocit máš.

Dobrá vzdálenost spouště je velmi důležitá, mnozí s tím problém mají a pokud se to upraví, ke zlepšení soustřelu dojde vždy. A já jen popsal některé cesty k nápravě. Kdo s tím problém nemá, tak nepotřebuje nic upravovat.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od pufr »

Dnes je informační doba, internet je fantastické médium a dává možnosti za chvilku udělat práci, která ještě donedávna znamenala týdny roboty v knihovně a jinde. Pokud se ty probírané děti na základce naučí udělat si pořádnou rešerši, zjistí kam kdo v dané oblasti dospěl a co vymyslel, zhodnotí to a pak teprve začnou tvořit vlastní teorie, budou dál, tomu věřte (uvedným narážím spíš na nějaké vedlejší vlákno :D :D ). Snaha o podporu vlastních argumentů obecným konstatováním "v knihách o balistice se píše" bude pro tyto děti úsměvná, protože budou vědět, že není problém z téměř jakékoli teorie vybrat pár tvrzení a postavit z nich obranu úplně opačného názoru. Citace autora je důležitá, dává možnost zjistit jak je v původním pramenu celá věc "uchopená", co je převzaté, co je jak spolehlivě zjištěné a nebo třeba proč se vůbec ta která práce dělala, posoudit metodiku atd. - to jsou někdy taky významné informace.

A když už jsme u té "základky", v Saturninovi od Zdeňka Jirotky řekl strýc František někdy ve třetí třídě "DOST", vzal papír, tužku a kružítko a šel všechno vymyslet sám - kdo zná tu knihu, ví jak to vypadalo.

Tím vůbec neříkám, že tu nejsou i užitečné informace, ale tu rovinu "zobecnění" - jestli to bylo ověřené tak, že to bude možná platit i pro mě, tu by měl mít možnost posoudit každý sám :? A to je bohužel, alespoň jak já to čtu, společný jmenovatel, motivace, Vhoolových, Shivových i části Dalasových příspěvků z poslední doby, kritických k Figiho tvrzením.

Fórum není prostor pro dlouhé vysvětlování, mnohem raději bych se občas podíval na Figiho střelecké stránky - tam by to bylo přehledné, mělo nějaký systém. Na fóru si zase rád přečtu věcné informace z osobních zkušeností účastníků nebo i odkazy na jiné užitečné originální zdroje. Uf Uf.

OMLUVA za OT ve vláknu.
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od dalas »

Ikdyž je to tady trochu OT a konec konců i v jiných vláknech, vyjádřím se tady. Možná by to mělo být v pravidlech, ale považuji to za doménu admina a moderátorů.
Je obecný uzus, že při jakékoliv publikační činnosti je dobré uvést prameny u tvrzení, poznatků, které nejsou všeobecně známé. Jinak jsou tyto informace považovány za tvrzení autora se všemi důsledky. U sdělení, které jsou všeobecně známá, či běžně používaná není třeba prameny uvádět.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od vhool »

OT to sice je ale neprijde mi fer zakladat dalsi vlakno "osobni spory" nebo podobna.figiho informace jsou uzitecne (me osobne jde pouze o formu),vyjadrit se k nim muze kazdy a pravdou je,ze tyto OT nebo jak to nazvat jsou castecne i mym pomnikem vcetne toho ze vetsina jich neni z pozice moderatora ale spis nesouhlasiciho clena nasi komunity.kdyz muze napriklad pufr uvadet zdroje svych informaci,proc by nemohli i ostatni.souhlasim s dalasem,ze u obecne znamych veci je to nesmysl ale jestlize se odvolavam na jakoukoliv literaturu ci www tak by bylo fajn uvest konkretne aby se stoural jako ja mohl privzdelat ci overit si zda to neni vytrhnuto z kontextu.
k tomu spousteni ,ano to co popsal figi jsou veci ktre uvadi kazda prirucka o strileni a neni na skodu si to cas od casu zopaknout v ramci teoreticke pripravy ale praxe byva vetsinou odlisna.kdyz budu mluvit o sobe tak pro mne je nejdulezitejsi aby spoust byla citelna a jestli je dlouha nebo "bleskova" (nemam tenhle termin v oblibe) je mi fuk,napr.na svem BO98 mam puvodni pouze s prelestenymi ploskami a velice mi vyhovuje temer centimetr volneho chodu nez "narazi" pak okamzite spousti i pres to,ze v tom miste ma velice silny odpor oproti jinym zbranim ale je krasne citelna a nezadrhava.na svych zbranich nemam jednu spoust stejnou a neresim to protoze jsem na ne zvykly a pri strelbe to nevnimam (jak pise figi,mam to asi zautomatizovany).za sebe si netroufnu radit ohledne spousteni lidem ktere jsem nevidel strilet protoze nevim co a jak delaji a jak jim co "sedi",kdyz mam nekomu v tomto smeru poradit tak si ho natocim na kameru a pak v klidu si to poustim doma zpomalene abych poznal kde je chyba.ono i u strileni plati "co clovek ,to original" (znam cloveka u sousedu,ktery spousti prostrednickem a dosahuje fantastickych vysledku) to same pri radach jak upravit zbran pro kohokoliv.ted nemam na mysli beding ci podobne upravy ale treba jak se kdesi figi zminil o jakemsi napusteni pistolove rukojeti olejem ci jak to presne nazval,pro neho to muze byt prinos ale pro mne celkem problem a takovych "drobnosti" vnimam hodne a tak pokud se toto vlakno jmenuje trenink lovecke kulove strelby tak se pojdme bavit o LOVECKE strelbe a ne o presnosti dosahovane na strelnici BR zpusobem.pokud chce nekdo rici nejakou zkusenost tak at to poda jako SVUJ postup a ne "tam a tam se pise a tak se to MUSI delat".za sebe zodpovedne napisu,ze z trojnozky ve stoje vystrelim na lisku max.do 150m ale na vic uz je to pro mne sazka do loterie ale z nozicek v leze si troufnu bez obav i na 400m ale urcite nebudu rikat ze strilet lisky na 200m+ tou nebo tou razi z te ci one polohy je "brnkacka" i kdyz si spocitam a namerim kde co tak pri velkem zvetseni proste vidim,ze to neustalim tak jak potrebuju a tudiz nevystrelim.abych opet neodbihal tak k tomu spousteni plati asi vic nez u dychani ci mireni,trenovat a trenovat a najit si zpusob,ktery me bude vyhovovat a ten si "zadrit pod kuzi" (porad pisu o lovecke strelbe).pro sportovni strileni je to zase trosicku jine protoze tam jsou celkem stabilni podminky (stul,bagy ci stojanky a hlavne klid,v neposledni rade uplne jine psychycke rozpolozeni)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Vhool, velmi dobrý příspěvek z jiného úhlu pohledu.
K tomu napouštění olejem ( pažbovým ), aby to bylo jasné, a nevznikal dojem, že si pažbu mažu olejem, napsal jsem toto : "Vynikající je také hodně zdrsněná pistolová rukojeť, bohužel lakované pažby jsou z pohledu pevného a jistého úchopu to nejhorší řešení.
Ze všech svých pažeb jsem lak odstranil, zdrsnil pistolové rukojeti po celém obvodu a napustil olejem. Je to dokonalé z pohledu dobrého uchopení, nikdy a za žádných okolností mi pažba neklouže..."

Mám pocit, že se Edelweiss jednou zmínil o lopatovitém držení zbraně v souvislosti s CZ 550, to mi vždy velmi vadilo, takže jsem to řešil vlastní úpravou.
A vypadá to takto, pažba malorážky s odříznutou částí původní nevhodné pistolové rukojrti, dolepeným blokem ( ořech ), opracovaným do mně vyhovujícího tvaru, zdrsněno a napuštěno pažbovým olejem
Obrázek

S tou kamerou je při natáčení spouštění trochu problém, zkoušeli jsme, ale oproti poloze, chování při ráně, stabilitě atd. toho u spouštění není moc vidět ( stejné je to u míření :D ), protože třeba tlak na spoušť, jeho směr, plynulost spouštění ( u suché - krátké spouště ) prostě natočit nelze. Tyto chyby lze vyčíst z terče.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od vhool »

s tou kamerou je to mysleno tak,ze mam pozdeji v klidu moznost rozebrat vse lepe nez primo na strelnici a dotycnemu pripadne chyby ukazat.ono to neni o tom,ze natocim dotycneho rekneme minutu a pak chytracim.jde o to natocit vice zaberu z vice uhlu a vice vystrelu stejne tak jako detaily na urcita mista jako je treba spoust pri vystrelu pro ilustraci cinnosti pri spousteni nebo detail polohy a pohybu hlavy pri vystrelu a potom treba jen detail usti hlavne pri vystrelu,divil by ses kolik toho zpomaleny zaber ukaze i z normalni videokamery.neni to prace na par minut ale radove v hodinach ze kterych ziskas deset max.dvacet minut zaznamu.toto potom kdyz srovnas s terci tak mas celkem slusny material pro analyzu k tomu co zlepsit nebo kde hledat.usetri se tim dost casu na strelnici i kdyz to sezere o to vic casu pri sestrihavani videa.k te pazbe snad jen tolik,ze tohle je ukazkovy pripad individualni upravy zbrane ktera sedi tobe ale dostat takto udelanou zbran do ruky ja tak netrefim nehlede na to,ze me osobne treba rybiny na pazbach vadi (pocitove).u drevenych pazeb take uprednostnuji polituru nebo pouze lneny olej.prijde mi prijemnejsi kontakt s materialem.
vhool

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od vhool »

jeste pridam vlastni zkusenost.po tezkem urazu v roce 2003 mam snizenou citlivost ukazovacku a prostrednicku prave ruky (prave tou spoustim) i pres me obavy ze to bude mit vliv na presnost se toto nepotvrdilo.konkretne ukazovacek kterym spoustim je temer bez citu na vnitrni strane tudiz lehky kontakt se spousti ani necitim,tlak jiz vnimam i kdyz zkreslene.muj nazor je ten,ze diky tomu,ze jiz v te dobe pro mne bylo spousteni naprosto prirozene tak s tim problem nemam a kdyz jsem zkousel ostatni prsty tak po trose treninku by asi nebyl velky problem se prizpusobit treba i na prstenicek naopak jsem zjistil,ze je zajimavy pocit mit ukazovacek a prostrednicek natazeny podel pazby (pisu zajimavy protoze jsem nezkousel jak velky vliv to ma na presnost a kdyby to bylo vhodne tak uz to nekdo jiste propagoval :D ) ...opet pisu o lovecke strelbe na beznou vzdalenost kde je dulezitejsi si to spis nestrhavat nez resit par milimetru odchylku ve 200m.u tercoveho strileni se samozrejme pocita kazdy milimetr a proto nehonim na terci desetiny moa a kdyz nastrilim do pul moa tak jsem ze sebou spokojen :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

vhool, s tou kamerou jsem to pochopil, a také dříve hodně zkoušel. Proto vím, že u spouštění, i když ho natočím ze všech stran, tak neuvidím všechno. I když uznávám, že u toho, kdo se učí, je toho vidět až až. A kdo umí a jemně vylepšuje, na tom většinou musí pracovat sám, bez kamery, citem.

A teď se mi i vyjasnilo, proč mi tvoje spoušť připadala tvrdá.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od vhool »

u mych flint jak uz jsem psal,resim pouze to aby byl chod citelny a bez zadrhelu (skoku) ...jinak nejsi sam kdo nechce s mymi flintami strilet :lol: ... shiva me ve vztahu k mym spoustim jednou nazval slovem ktere je zde nepublikovatelne :lol: :lol: :lol:
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od zispo »

losthorizon píše:Zispo napsal:
Před poslední ránou hlaven vytřu a nechám shladnout a pak vistřelím.Tím jsem si jist že zbran je dokonale připravená.
Já tedy o hlaveň (celkově o zbraň) pečuji až po ukončení střelby.

Samozřejmě že o zbran se postarám i po návratu domů.Ale je myšleno to tak že budu střílet 1 ránu y čisté hlavně.Proto před koncem na střelnici Dám poslední ránu z čisté a chladné hlavně. Přeji lovu zdar
angi
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 28.1.2010, 17:12

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od angi »

Dorý den mám kulovnici "Z" ráže 8x57JS po dědovi z roku 1924 a takhle to střílí na 100 m s municí SB Sierra Game King 14,26g .
Je to dostačující na lov do 100m? Začínám proto ta hloupá otázka. Přikládám foto.
http://votan.rajce.net/strelnice_LB
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Shiva »

jaky je rastr terce???
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Shiva »

zispo píše:Proto před koncem na střelnici Dám poslední ránu z čisté a chladné hlavně. Přeji lovu zdar
v tomto pripade je celkem jedno jestli das jednu nebo pet. Samozrejme ze ja na to koukam z hlediska hlavne jez stoji radove 20.000kc. coz muze byt cena za kterou si koupis loveckou pusku. takze tam je hlaven v hodnote 5000kc
Navic po dukladnem vycisteni a vytrenim do sucha nekolika cistymi hadriky, mne moje zbrane chodi pro loveckou potrebu furt stejne. a vim ze jsem nenechal karbon v prechodovym kuzelu a dalsi ranou, po nekolika dnech, si tuto nejvice namahanou a nejvice opotrebovavanou cast hlavne nebrusuji jak smirkovym papirem.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
angi
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 28.1.2010, 17:12

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od angi »

rastr teče je 15mm
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Shiva »

angi píše: Je to dostačující na lov do 100m?
To je soustrel neco malo pres 3cm, takze v pohode do 200m (pokud neudelas ty zadnou vetsi chybu tj. budes strilet stejne jako na tech 100m, tak na 200m to bude kolem 7cm).
Doporucuji jit znova na strelnici, s vycistenou flintou. vystrelit do terce ranu a pak druhou. vycistit nechat vychladnout a to same. a pak jeste jednout. Uvidis realny soustrel a zaroven posun stredniho bodu zasahu od zamerne. bud si na to puskohled vynulujes (doporucene) nebo s tim budes muset pocitat a prenaset. Dle terce (nevim ktera rana byla prvni a studena) je zrejme ze jsou 2 rany vic jak 3cm od stredu vlevo. na 200m to bude 6cm. coz neni nic drastickeho ale neni duvod nemit puskohled nastrelen na centr.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět