Trénink lovecké kulové střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Ještě jednou děkuji Andymu a vhoolovi za vytvoření této sekce loveckého střelectví.

Tady bych si rád předal s ostatními zkušenosti a názory, týkající se tréninku lovecké kulové střelby.

Já osobně začínal jako kluk se vzduchovkou ( asi jako většina ), dostal jsem v deseti letech za vysvědčení Slavii 631. Střílel jsem prakticky denně, denně cca 200 až 500 ran. Vytvořil jsem si spoustu špatných návyků, ale zároveň se naučil trefovat desetník na 15 m každou ranou z volné ruky, krabičku od diabolek jsem si sám vyhodil do vzduchu a trefil. Pokaždé. Dnes už ...
Myslivecké začátky byly hlavně o brokovnici, na kuli se tenkrát dost dlouho čekalo ( já asi 6 let ), po prvních velmi neúspěšných honech jsem se dostal až na ekvilibristickou úroveň, v nejlepších letech jsem po honě měl počet kusů drobné a počet vystřelených nábojů stejný a většinou špinavý jen jeden lauf ( ale často byly i parádní tuply, hlavně u kachen ). Poslední roky už na hony nechodím a brokovnice občas vyčistím.

Až pak přišla kule, kulobrok ZH, velmi přesná zbraň, nejhorší ergonomie pažby. Přesto jsem každý rok při našem silvestrovské honu na lišky ne závěr nechal na 50 m postavit vystřelenou brokovou nábojnici, a vestoje s oporou volné tyče ji první ranou ráže 7x57 R prostřelil.

To vše nepíšu z důvodů nějakého chlubení, vůbec ne. Myslel jsem si, že jsem dobrý střelec.
Až mne kamarád přesvědčil ke střelbě z malorážky na závodě, kde jsem se náhodou vyskytl a on mi půjčil svoji malorážku. Střílelo se s oporou volné tyče, a já skončil čtvrtý. A byl jsem chycen. Okamžitě jsem začal shánět malorážku, pak nastaly úpravy ZKM 456 na něco, co by vyhovělo střeleckému řádu, a pak začal trénink. A já najednou zjistil, že se musím ještě strašně moc a moc učit. Poradit mi neměl vlastně kdo. A já dřel víc a víc, do zblbnutí to, co mi nešlo, 500 ran týdně, vleže, vstoje, s tyčí i bez. A začal jezdit na závody. Podařilo se mi sehnat i nějakou literaturu, super, protože zatím jsem si mohl jen sám o všem přemýšlet. Pak jsem přidal závody i s kulovnicí. Super lidi, neuvěřitelní střelci. A seriál kulových závodů je ve Světnově.

Dnes už po šesti letech kulové střelby snad konečně alespoň trochu vím, co je pro úspěšnou střelbu důležité.
Vím, že malorážka na trénink bohatě stačí ( Shiva nebude souhlasit, ale já se naučil alespoň trochu střílet vlastně až s malorážkou ), a je to levná a dostupná ( hlavně kvůli střelnicím ) cesta k velmi dobrým výsledkům.
Takže tady na fóru je spousta lidí, kteří velmi rádi předají své, mnohdy draze zaplacené zkušenosti, což také není vždy obvyklé. A je třeba toho využít.

Zatím předám odkazy na literaturu, která je k dispozici ke stažení, a pak už se do toho dáme.

Takže tady je dost super knih ke stažení

http://www.shooting.sk/?id_menu=1577
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od vhool »

no figi,myslim,ze nelze nesouhlasit s tim,ze na trenink strelby je malorazka idealni cesta .... :wink: ... sam jsem s ni zacinal ve dvanacti letech v tehdejsim svazarmu (ja se chytil prave tam :lol: )
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

vhool - tak to jsem o tobě dosud nevěděl ! To mi mnohé vysvětluje.

Já začal trénovat, když mi bylo 40, a zjistil hrozné věci. Jako zkušený myslivec a lovec jsem okamžitě přišel na to, že vlastně vůbec neumím spouštět. Střílel jsem kulí jen s napínáčkem, a správné spouštění jsem vlastně vůbec neznal !
Další kámen úrazu byla výdrž. První tréninkové dávky jsem měl 40-50 ran ve všech polohách čtyřboje - na každou polohu deset, s volnou tyčí dvacet . Neskutečná dřina !
A spousta dalších poznatků. Ale k tomu se ještě dostaneme.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od dalas »

Kluci, tohle vlákno hodnotím jako výborný počin. To mi tu decela chybělo.
Já začal s prakem, se kterým jsem dosáhl docela bojového mistrovství. Byl jsem schopen opakovaně trefit na 5-6 metrů poletujícího motýla. Protože jsem pořád vyráběl něco na střílení a když se nad tím zamyslím, dost nebezpečný věci, naznali rodiče, že bude menší zlo vzduchovka. Tak jsem dostal v 10 letech Slavii 620. Střílel jsem do všeho a po všem a ač samorost, trefoval jsem docela dobře. Ono taky očko mělo úplně jinou hloubku ostrosti. (vyrábět jsem ale nepřestal, geny po dědovi)
Další etapou byly krátký zbraně, zpočátku černý prach a pak v Kometě sportka, VR a perkusák. Plácal jsem se na koncích startovních polí, ale bavilo mě to. Ono taky uspět mezi zasloužilými mistry nebyla sranda. Pak nastaly problémy se střelnicí a jak není tréning, jde to z kopce. Sušením se sice dá natrénovat dost, ale ne vše. Dnes už z krátké skoro nestřílím. Mezi tím myslivost, kam se v současnosti přesunulo těžiště. Pokud se sám zhodnotím, tak nejsem žádný střelec, ale jsem nadšenec. Jen ten čas a dostupnost střelnic je trochu problém.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od vhool »

Rad bych take prispel malem do mlyna,polemiku ci navody ohledne strelnic rad prenecham figimu ci shivovi protoze toto tema asi zvladnou popsat lepe nez ja.rad bych jen doporucil tem kteri maji zajem zacit strilet presneji a treba i dal par praktickych rad pro strelbu v terenu.zamerne pominu teorii a praxi ohledne strelby jako takove a spis uvedu to co by melo predchazet nez zvednu zbran a zacilim.v prvni rade clovek ktery chce strilet v prirode by mel poznat prirodu jako takovou,nejen zver jako potencionalni cil ale hlavne vegetaci a povetrnostni podminky stejne jako veci ktere se kolem odehravaji.je potreba znat charakter rostlin od trav az po stromy a jine dreviny (tuhost a jeji reakce na vitr napr.) ,naucit se videt nejen zver ale i ruzne detaily jako treba si zapamatovat (fotograficka pamet) nekolik orientacnich bodu v miste kam strilim (lepe se hleda nastrel) a umet odhadovat velikost techto bodu uz treba jen pro presnejsi urceni velikosti cile a zaroven to pomaha pri identifikaci nastrelu protoze misto vypada jinak z dalky nez kdyz tam dorazite ale ty urcite body se nemeni.dale je potreba se naucit "cist vitr" jak uz bylo nekolikrat zde na foru zmineno.jde o to ze na useku napr.300m je nepreberne mnozstvi ruznych kombinaci jak se muze vitr tocit stejne tak jako muze byt par metru od vas bezvetri,o narazovem vetru nemluve.dalsi vec k vetru je ta ze v kazdem rocnim obdobi se charakteristika vetru meni takze je to vec opravdu slozita a i zajimava pri ziskavani techto zkusenosti.staci se jen divat a vnimat ...a ucit se.dalsim nesvarem mezi myslivci je caste stridani pouzivaneho streliva.jestlize si dotycny bere na kazdou vychazku jine strelivo tak zakonite musi behem par vychazek mit ohledne balistiky ukrutny chaos v makovici nebo pouzivat nejake pomocne vychytavky v podobe karet ci elektronickych pocitatek coz jiste vetsina myslivcu ani nezna natoz pouziva ...samozrejme ,ze se tyto veci tykaji prevazne strelby na vetsi vzdalenost,rekneme tak od 200m+ ale neni to od veci se to naucit protoze nikdo si nemuze byt jisty ze na tuto vzdalenost nevystreli (a kdo rika ze ne tak lze) pokud pred kazdou ranou nemeri laserem.bohuzel se az casto stretavam s nazory ktere bych shrnul do fraze "no co na 50 kroku trefim pivni tacek a to mi staci" .nevim ale prijde mi ze dnes vetsina lidi hodne zlehcuje tzv. strelckou pripravu jak se tato cinost nazyvala drive (a snad i dnes) a pak se divi ze je mnoho poranene zvere u nas nebo nazyvaji ty kteri ovladaji strelecke umeni snajpry,odstrelovaci,hazardery a podobne,pritom oni sami jsou obrovskym zlem a nebezpecim pro ostatni vuhledem k tomu ze neresi co se deje se strelou kdyz opusti hlaven....
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od roedear »

Sám jsem také začínal se vzduchovkou - Slávie 619, vystřílených diabolek v lapači bylo tolik, že jsem si z nich začal odlévat cihličky :)

Na trénink kulové střelby ale nebyly nikdy pořádné podmínky (o hluboké kapse nemluvě). O to důležitější je pak sebekázeň každého lovce - nestrhnout se k ráně na větší vzdálenost nebo z volné ruky, pokud to nemám nacvičeno a nejsem si jist.

Dovolím si nesouhlasit s tvrzením, že nácvik pouze s malorážkou stačí. Každá kulovnice je jiná, velký rozdíl pro mě byl přechod z kulobroku na kulovnici - jiná váha, jiné těžiště, jiný úchop, jinak vysoko posazená optika, jiná ráže.. Z cvičných důvodů jsem kromě vystřílení několika krabiček z téměř ideální pozice zkoušel různé úhly a odkrokované vzdálenosti. Pořádně se s kulovnicí sžít mi trvalo 3 roky.
Co mi ale opravdu chybí, je možnost tréninkově střílet z volné ruky v různých úhlech (hlavně nahoru i dolů v prudším svahu..) a nebo na pohybující se terč. Trénink na šoulačky a naháňky.
V okolí není boužel žádná schválená kulová střelnice, kam by se dalo zajít a vyzkoušet i větší vzdálenosti, takže radši na tyhle vzdálenosti nestřílím a raději volím taktiku došoulat, nebo jít druhý den na výhodnější místo. A souhlasím s Whoolem ohledně střídání munice nejen bez tabulek, ale i bez praktického vyzkoušení na terč - jeden člen od nás si pozval hosta a půjčil mu kulovnici, do které naládoval střelivo od jiného výrobce, vyrazili na srnce a strašně se divili, že ho minul :evil:

Já sice měním taky, ale pouze 2 typy střel od jednoho výrobce, udělal jsem si menší tabulkové srovnání a odzkoušel na papír.
Rád si nechám poradit ohledně tréninku praktické střelby v terénu z volné ruky či s oporou (hůl apod).
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od dalas »

Myslím, že tohle může zajímat více lidí. Jde o přenášení tepu srdce na zbraň při zapření botky do ramene. Je to hodně znát při zvětšeních puškohledu 12 a více. Já to ignoruji a spouštím, z krátké jsem na to zvyklý "honění 10ky" ale je nějaký fígl, jak toto omezit?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Zdenek41 »

Taky něco přidám.K myslivosti tedy i střelbě jsem se dostával od dob,kdy jsem začal uspěšně chodit.Mojí první zbraní byla Slávie 620 později 631.Bavilo mě to potom jsem začal hodně dlouho střílet pod školou s malorážky ze svazarmovské 451 skvělá zbran i já trefoval pětikačku na 50m každou ranou,později 456 nějaký závod a podobně.No samozřejmě arnáda sa58 opuštáky jsem rozdával jelikož v té době jsem byl už myslivec,ale o kulovou zbran jsem mohl žádat až po 5letech tak jsem si počkal ještě dva roky než jsem si koupil kukobrok ZH324 a to byla na pořadník.Nikdy jsem si na tu to zbran nestěžoval lovil jsem s ni vše co u nás běhá a lovil dost.V té době jsem začal,ale přemýšlet o lovu uplně jinak.Byl jsem mladej a divokej.V pozdějším čase se mé znalosti ve střelbě balistice atd prohlubovaly,ale i myslivost pro mě začala být o něčem jiném.Ledacos jsem z praktické stránky znal nebyl problém předpokládat,kde je zvěř,kde lovit.Bylo pro mě ctí,když jsem dokázal doprovázet s uspěchem 100%.Nikdy jsem neměl potřebu lovit nad hranici 200m a pokud tak někdo lovit chce a nebo tvrdí,že musí tak mu to neberu.Pokud se někdo domnívá,že o balistice či střelectví nic nevím tak je opravdu na velkém omylu jen to tak často nepoužívám jelikož to pro mě neni nutné.Ale okrajově vím očem se hovoří.Věřím,ale že při zkouškách v dnešní době by mi asi to málo stačilo,když čtu jaké jsou ve zbývajcích 6předmětech díry.
vhool

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od vhool »

to zdenek 41: zdendo,netusim kdo ti tvrdil,ze o teto problematice nic necis nebo kdo pochybuje o tvych streleckych dovednostech ani bych nerekl,ze se zde jedna o vlakno o lovu na vice nez 200m nebo o lovu jako takovem.toto je vlakno o treninku lovecke kulove strelby tak prosim k tematu :wink:

to dalas: ja tep pri lovu take neresim,pouze strilim-li na vice jak cca 300m+ nebo se zvetsenim vice jak 16x.je to jen o treninku a kazdy kdo to zacne resit ma svuj system.ja osobne to resim tak (na lov na takovou vzdalenost mas dost casu pozorovat cil puskohledem a v klidu) ze "vodim" cil v puskohledu a vypozoruju si tep a na nem zavisly pohyb.v duchu si "tukam" se srdickem az dokud nechytim stejny rytmus (po natrenovani je to otazka max.minuty ) .v tu chvili uz vim i jak mi "tuka" osnova na cili a spoustim ve stejnou chvili s uderem srdce.(strilim tak pouze s oporou-bipodu a pro lepsi kontrolu tepu si pokladam levou ruku pod pazbu tak abych palcem nahmatal tepnu na krku,ne vzdy se to povede tak vychazim z vykyvu osnovy).dulezity je ale hlavne klid pred vystrelem ktery se da taky jednoduse nacvicit.ovsem jestlize ma nekdo loveckou horecku tak toto nenacvici nikdy .... :wink:
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Alda »

Po vsech tech letech, co aktivne delam myslivost, se mi stalo neco, co znam jen z vypraveni...

Behem podzimu se mi podarilo nekolikrat chybit zver resp. rana nebyla nejlepsi (a jednou neprijemne postrelit), casteji nez normalne (neni to vymluva, ale casto to bylo pri strelbe pri soulani, kterou uprimne tolik neovladam). Postupne jsem ale cim dal vice o tom premyslel,jak to dopadne - trefim, netrefim... flintu jsem vyzkousel nekolikrat a tou to nebylo. Vse vyvrcholilo tuto NE, kdy jsem po delsi dobe mohl opet lovit cernou - nasoulal jsem ji a chtel strilet z trojnozky. A najednou jsem se tak rozklepal, jako by to mela byt moje prvni rana na zver! Musel jsem polozit flintu a snazil jsem se to rozdychat. Kdyz jsem se trochu uklidnil, zamiril jsem a streil - a opet chybil... V ten moment jsem byl psychicky v pr... A dalsi 2 dny nemyslel na nic jinyho. Vcera jsem konecne mel stesti a ulovil sele (nasoulano), ale presto si stale nejsem sam sebou pri strelbe jistej :-( mate nekdo podobny zazitek? Jak jste to resili vy?
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od dalas »

to vhool: to je fakt, že při lovu se nedá až do takových detailů jít, tam je těch faktorů, který je nutno kontrolovat tolik, že řeším jen zrychlený dech a to se mi nestává pravidelně. Spíš jsem měl na mysli tréningovou střelbu, kdy se člověk snaží o jednu díru. Když dojdu od terče, tak musím být aspoň 5 min v klidu, jinak ten tep se dost projeví. Ta Tvá finta s počítáním a levou rukou je dobrá. Spouštíš tedy (nevím charakter spouště) tak že přesně víš okamžik kdy to půjde? Něco podobnýho dělal jeden klubovej kolega. Na placce byl tak druhej, třetí. Na figuře všechny pobil. Když jsem se ho ptal jak to dělá, řekl mi, že jak zvedá zbraň, tak současně spouští. Výstřel mu šel v drtivé většině když přetahoval přes desítku. Takže díky za radu a začnu tu kontrolu tepu trénovat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od vhool »

to dalas: je to tak jak ti rikal kolega.musis nacvicit tento moment kdy tepne srdce a v podstate se natlakujes :lol: tim se ti zveda flinta nahoru.jde jen o to,to na sobe poznat a natrenovat spravny moment.neni v tom nic nez jen trenink ....a hlavne se to da trenovat doma i kdyz moje jezibaba si dlouho tukala na celo kdyz jsem lezel v obyvaku a miril do predsine kde jsme v puskohledu videl jen mlhu s rozmazanym tmavym flekem (ani ta samolepka na dverich se ji moc nelibila 8) ).z okna jsem to uz radsi neriskoval.osobni navsteva PCR mi jednou stacila :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od dalas »

to Alda: Trohu jsem to zmínil v předešlém příspěvku a v některém vlákně, myslím, že to bylo o lovecké horečce, je toho taky dost. Stává se mi, že se mi zrychlí dech, že nejsem schpen spolehlivě zamířit. Když nad tím přemýšlím tak je to v případech, kdy nad tím lovem příliš bádám. Nevím jestli je to přesně vyjádřeno, ale je to obava, že něco můžu zmrvit. Pomůže mě na okamžik myšlenkama ulítnou jinam, odpoutat se od situace a jít na to jakoby s trochu vypnutým mozkem. (samozřejmě ne zcela).
Možná bych zkusil "kontrolní ránu" Dej si někde terč a zkus ho našoulat a střelit. To by jsi neměl být pod žádným psychickým tlakem. Předpokládám, že trefíš a získáš zpět jistotu. U zvěře si pak vybav tento terč. Zkus si vsugerovat, že jde jen o třeba plechovku. Nevím, zda to bude fungovat, ale je to něco podobnýho, co pomáhá mě. Předpokládá, že nádobíčko je OK.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od vhool »

to alda: take si myslim,ze jsi stresoval po prvni chybene sam sebe a pri dalsi uz jsi podvedome pocital s tim,ze opet mines.s tim nasoulanym tercem by to mohlo fungovat a pravdou je i to,ze tohle se vetsinou stane pri strelbe z ruky kdyz miris dlouho.pri takto pohotove a nepohodlne strelbe to opravdu chce zacilit co nejrychleji a odmacknout.dalsi moznost je ze kdyz strilis bez opory nebo se spatnou oporou tak zadrzujes dech.pri strelbe z kazatelny to neni tak markantni ale zadrzovat dech pri mireni nebo pri strelbe je hodne rozsireny nesvar a duvod mnoha chybenych ran.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Zdenek41 »

Aldo vše je o psychyce stráta v důvěru v sama sebe a ve zbran je to nejhorší.Prošel jsem si i touto etapou byl to rok 2000.S horečkou mám problém do dneška asi to k tomu patří nestydím se za to jen mě to někdy déle trvá než vystřelím.Vím,že při šoulačce neni čas,ale tam a hlavně u černé člověk jedná pudově.Když se prasátka motají kolem tebe nic až tak příjemnýho.Raději pět minut funím a pak střílím.Pokud jsem se netrefil a v tom roce 2000 to bylo až k nevíře,rozebíral jsem situace proč?Začínal jsem u sebe v jaké jsem byl psychcké situaci,jak moc jsem byl unavenej z práce.Dále jsem si prošel celý terén,nemohl jsem něco chytit v dráze střely a věř kolikrát jsem našel pro sebe uspokojivé závěry.Kdyby mi je někdo povídal tak jim nevěřím.Třeba jeden příklad asi okolo 4 ráno jsem našoulal prasata vzdálenost asi něco přes 100m 3bachyně 2selata.Pušku jsem podložil dlaní o sloupek od ropovodu a vystřelil to,že netrefím s tím jsem nepočítal.Honitbu znám dobře jenže mi uniklo,že v mokré oračce si Johan udělal skoro půl metrovou kolej a já si atomaticky vybral to nejmenší sele které pochodovalo v ní o větvičkách bříz,které jsou zatěžkané sněhem ani nemluvím a Tigu či ID to opravdu stačí.Náprava byla těžká,překonal jsem to s malorážkou a vystřílených X balení hlavně z volné ruky a hole.V podvědomí jsem se tak nějak uklidnil.Pak už to šlo.
Odpovědět