Trénink lovecké kulové střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Zdenek41 »

Ne myslím lícnici,když ho to trefuje do čumáčku :D .
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od duch Pampuch »

Zahada castecne vyresena, jsem trouba a dal jsem puskohled moc dozadu. Mam puskohled na tri prsty od oka, pokud jsem tence oblecen. Jo a nos mam pres dva prsty. Zkusim dodelat bodku. Jinac souhlasim, ze 270 W neni zadne delo. Ale chyba bude i v drzeni.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od zispo »

zdravím prvně bych upravil tu vzdálenost optiky a pažby. Pak řešil úchop zbraně.
plok
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: sob 10.10.2009, 18:23

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od plok »

Ahoj,

Když si půjdu na střelnici trénovat střelbu z kulovnice, kolik je tak vhodné za, třeba, hodinu vypálit ran? Myslím tim, kdy začne například přesnost ovlivňovat zahřátí hlavně atd. A jak dlouhé dělat, dejme tomu, pauzy na vychladnutí (mě i hlavně)? Podotýkám, že budu střílet na zvěř na běžné vzdálenosti. Já jen, že rady ohledně nějakého sniperovaní, s hodnotama někde v nano jednotkách, jsou pro mě zbytečné.

Díky
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Je to naprosto individuální, jak u zbraně, tak u střelce.
Trénovaný střelec může střílet desítky, i přes sto ran za sebou velmi přesně. Netrénovaný 3- 5 ran, zbytek je vyhozená munice.
Zbraň - poznáš sám ( a musíš poznat ), jestli a po kolika ranách se zhorší rozptyl. U loveckých zbraní s tenkou hlavní hodně záleží i na ráži, a některé zbraně začnou vlivem ohřevu hlavně zasahovat dále od středu jedním směrem, obvykle už od třetí či čtvrté rány. V tomto případě není vývrt souosý s povrchem hlavně, ale u loveckých zbraní to nic neznamená, většinou se střílí jen jedna rána.
Samozřejmě neberu v úvahu chyby střelce, kdy vliv špatné polohy nebo nepravidelného strhávání vypadá podobně.
Přestávky 5-10 min, podle teploty hlavně, když se ti bude zdát stále horká, klidně delší. Ale teď už je chladno, tak bude chladnout rychle.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od zispo »

Pro vlnění v optice vlivem vlnění teplého vzduchu eliminuji takzvanou kšandou. Vyrobenou z gumy a háčků zakoupených v galanterii. Na varmintu to řeším připevnění na úsťovou brzdu a wivr. Na lovecké flintě pomocí gumiček a to za mušku a optiku.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

zispo, ta teplota hlavně, to nebylo myšleno kvůli ohřevu vzduchu kolem hlavně, ale kvůli možnému zvětšení rozptylu zejména u loveckých hlavní vlivem nadměrného ohřevu hlavně.

Jinak - ne kšanda, ale lenta :D
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od zispo »

To figi no to s tou kšandou no to je jinej kraj jinej název. to je jak šufan a naběračka. Ale pochopil jsem to správně pokud vystřelíš víc jak cca 10 nábojů rychlo za sebou a máš větší zvětšení. Tak se zásah posouvá na pravo nebo na levo. Tomuto zabrání lenta to pro figi.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od dalas »

pokud je hlaveň slušně zahřátá (to skutečně záleží na ráži, hlavni a počtu ran za sebou), tak při zvětšení cca 12 a více už prakticky nejde zamířit díky různým lomům na rozhraní teplý-studený vzduch. Kam to půjde si netroufnu tvrdit. je to spíše loterie. To je z terče fata morgana. Jinak jsem pro kšandu, spisovně šle mi zní divně. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Je to stejné, jak kdybys úlomku říkal haluz, a tvrdil - jiný kraj, jiný mrav, nebo že ti to víc sedí. Vše se prostě nějak jmenuje.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Leon »

z jakého je to materiálu lenta je podle slovníku cizích slov stuha stužka
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Je to jako guma do trenýrek. Ve švadlence si ji koupíš. černou, mají tuším 5 cm šířku .

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od zispo »

jak píší figi guma z galantérie a prodávají tam i ty koncovky. Je to asi něco k podprdě komplet to vyjde do 10kč.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Přesně tak :D
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od fesoj »

Protože opakování je matkou moudrosti, přečetl jsem si dnes znova celé tohle vlákno/všechny stránky/ a mám dva dotazy :
1/ Spouštění. Jak je to se spouštěním při suchém tréninku, nemůže dojít k poškození úderníku, když je nábojová komora prázdná ? A pokud ano - je nutné používat speciální cvičný náboj, nebo postačí vystřelená nábojnice ? Dlouhá léta jsem střílel ze ZKK 600 a tam jsem ten problém řešit nemusel, střílel jsem totiž vždy s napínáčkem a tudíž nebyl problém si cvičně odmáčknout bez rizika při zajištěné zbrani. Vypeklo mě to jen jednou.... Při zimní noční čekané na lišku jsem viděl kmotru, která se ke mně sice přibližovala, ale byla daleko mimo dostřel. Odjistil jsem a čekal. Jenže zbytečně, k ráně jsem se nedostal, tak jsem flintu znovu opřel do rohu kazatelny, ale zajistit jsem zapomněl... Po nějaké době se na opravdu velkou dálku objevili 2 zajíci. Jako obvykle jsem si na jednoho cvičně namířil, posunul napínáček dopředu - a po jeho pohlazení se místo očekávaného cvaknutí ozvalo BÁC
a bylo vymalováno. Kdybych ho opravdu chtěl střelit, tak by se mi tak krásný zásah na komoru určitě nepovedl. Klika byla jen v tom, že jsem použil finský celoplášť Lapua a byla to dírka tam a dírka ven - a jak říkával můj učitel myslivosti Ing. Mimra "von takovej zajíc i v únoru je dobrej"... Ale zpátky k původnímu dotazu - mám teď Marlina XS7 a ten je bez napínáčku, takže zvrchu popsané experimentování není možné. Zatím jsem z něj vystřelil na terč i na zvěř celkem 36 ran, což je na sžití se se zbraní trochu málo, tak se ptám na to spouštění naprázdno.
2/ Speciálně pro Figiho. Mohl bys zde prezentovat fotky té své "hráběcí" trojnožky, určitě nejsem sám, kdo by se chtěl inspirovat ?
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět