Trénink lovecké kulové střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Flash »

Určitě to kolega myslel tak, že si chce potvrdit poslední ránu za stejných podmínek, za jakých se střílí na zvěř.
Tedy, zbraň vyčištěná, vytažená z trezoru a dopravená do lesa.
Když nastřeluji na nové střelivo, tak čistím po každé ráně a každá rána jde z vyčištěné a studené hlavně.
Petr 3
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: stř 04.11.2009, 20:31
Bydliště: Brno

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Petr 3 »

Ahoj,může někdo poradit,nějakou zvěř mám střelenou,většinou na krk nebo komoru,prasata neodchází,s tím jsem spokojenej.Minulej týden jsem střílel prase v taku,byl to fofr,v běhu jsem střílel poprvé,rána byla na krk,prase se jen převrátilo.Ale jak přijdu na střelnici,připadám si jak trouba,prostě a krátce neumím střílet.Celkem mě to štve,pač bych si jel někam zastřílet,ale s tímhle uměním je to akorát na ostudu.Může mě někdo poradit,co s tím.Dík
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

On málokdo, když jen tak přijede na střelnici, umí střílet. To většinou umí ti, kteří jezdí pravidelně.
Tady jsou dvě možnosti, buď je to psychikou, ale to nepředpokládám, a druhá možnost je neznalost toho, jak to dělat.
Zkus popsat, co je vlastně podle tebe neumět střílet, jak vypadá tvůj terč se zásahy. A také jak se na té střelnici cítíš.
A co jsi už ulovil, na jak daleko a kam jsi mířil a kde byl zásah a jak dlouho lovíš.

Ta rána v běhu se nepočítá, protože ani nevíš, jak se ti to vlastně povedlo.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Petr 3
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: stř 04.11.2009, 20:31
Bydliště: Brno

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Petr 3 »

Figi,lovím 9 let,první kus byl srnčí asi na 80 m,komora,byl jsem spokojenej.prasata,pěkný rany,krk komara,všechno se to točí z posedu,někdy s podpěrou,ale z posedu i z volný ruky a vše s napínáčkem.většina ran je 50-80 m.Na střelnici,mě to lítá do terče,třeba v levo dolů a na tácek od piva,to je na 5O m.Někdy je to na prd,líta to jak chce asi čekám na ránu,tím že mě to nejde se dobře necítím.V lese na zvěř se cítím líp.Myslel jsem že bych začal malorážkou?
Petr 3
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: stř 04.11.2009, 20:31
Bydliště: Brno

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Petr 3 »

figi,při tý ráně v běhu jsem měl kolimátor a táhl jsem to na hlavu,takže dobře že se to povedlo.Jo a z toho posedu nemířím nějak dlouho,rozdejchám to,zastavím dech a máčknu,snad ti ten popis bude stačit,dík
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Na černou střílet na krk, to už snad není ani hazard.

Zkus malorážku, bez napínáčku. Začni střílet vsedě s oporou na 50m. Desítku si zvol 5 cm průměr. Každá rána musí zasáhnout. Až se ti to bude dařit stoprocentně, a při každé další návštěvě střelnice, můžeš trénovat na menší cíl a jiné polohy. Pokud se ti soustřel přestěhuje mimo desítku a není to rozházené, pak s největší pravděpodobností držíš zbraň pokaždé jinak, nebo strháváš, nebo máš špatnou polohu.
Něco si o tom střílení přečti, zapamatuj a soustřeď se na tyto základní ( držení zbraně, poloha, spouštění, dýchání a míření ) věci při tréninku. Nejlépe postupně. A stále, dokud to nebudeš mít "v krvi". Soustřeď se na techniku střelby, na to, co děláš, a jak se to projevuje na terči. Poznáš sám, co je důležité.
Na střelnici se lidi chodí učit střílet, takže je normální, že ze začátku to prostě nejde tak, jak bychom chtěli ( a často ani po dlouhé době tréninku ).
Naposledy upravil(a) figi dne sob 16.1.2010, 14:04, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Petr 3
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: stř 04.11.2009, 20:31
Bydliště: Brno

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Petr 3 »

díky moc,v týdnu tam jedu poprvé,tak dám vědět
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od US OPTICS »

konečně se dostalo taky toho času a musím přiznat, že tato diskuze byla alespoň pro mne velice užitečná. Nevím proč, ale z ničeho nic jsem začal "netrefovat". Bál jsem se, že je to zbraní. Přišla teda řádná kontrola montáže a dalších součástek a ve zbrani to naštěstí nebylo. No naštěstí, bohužel to bylo rukama a asi i hodně psychikou po několika "minelách". S povděkem jsem vzal za tuto diskuzi a začal jsem zkoušet rady figiho, vhoola - založení zbraně do ramene, držení zbraně a spouštění, dýchání. Sám za sebe musím říct, že např. figiho poznatek ohledně držení zbraně rukou kterou spouštím byl pro mně přínosem. Stejně tak byl pro mně přínosem i poznatek vhoola ohledně dýchání. Zatím teda ještě stále hledám nejlepší způsob a to zda spouštět při výdechu a nebo nádechu, nezjistil jsem zatím žádný rozdíl. Takže tedy po suchém nácviku jsem přistoupil k samotnému tréninku a ono už to zase chodí velmi slušně. Psychika šla hodně nahoru, když víte, že jste na 100 metrů schopni to "naflákat" do 2,5cm.
Takže všem díky a pište i nadále. My méně zkušení si necháme poradit jak na to (mluvím za sebe) :lol:
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Tak to jsou skvělé zprávy.
Já dnes osadil moji ZKM 452 Varmint novou optikou, pro K4M je nyní podle střeleckého řádu optika bez omezení, takže jsem pořídil Nikon s max zvětšením 14x. Zběžně jsem zbraň nastřelil ( vestoje, to doladění udělám zítra, šlo mi o to zjistit, že vše sedí, jak má a rozsah puškohledu umožňuje nastřelení na záměrný bod ), a pak si dal deset ran z trojnožky na 50 m ( závody se blíží, a já ještě vůbec nezačal trénink ). Tři mi utekly, jednu ( v pořadí druhá, ta nahoře ) jsem odmáčkl příliš brzy, další dvě ( čtvrtá a pátá ) mi "ujely" při příliš dlouhém míření, ten zbývající soustřel sedmi ran je asi maximum, co lze s malorážkou a trojnožkou vestoje nastřílet.

Obrázek


Tak snad zítra zase zkusím něco napsat k tréninku.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od US OPTICS »

Jo ještě jsem zapoměl poděkovat Vhoolovi, který mi "obstaral" náboje a tato přesnost je určitě i jeho zásluhou. Díky Vhoole :D
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Se zpožděním něco o spouštění

Pokusím se psát jen podle mého ty podle mne důležité věci a některé vlastní zkušenosti

Spouštění je velmi dobře popsáno v literatuře a doporučuji si to přečíst. Opět platí, že celý proces spouštění by měl probíhat vždy naprosto stejně.
Podstatné je,že spouštějící prst se nemá kdekoli dotýkat pažby a velmi výhodné je pokládat ho na spoušť v tom nejcitlivějším místě, což je zhruba střed prvního článku prstu.
Tady je velmi častý problém ergonomie loveckých pažeb, zejména u kombinovaných zbraní, pažeb ZKK s napínáčkem a CZ 550 se starým typem pažby. Je velmi časté, podle vlastní zkušenosti a jak to slýchám od uživatelů těchto ( a dalších ) zbraní, že lze s obtížemi správně spouštět středem prvního článku prstu, protože při uchopení pistolové rukojeti je spoušť daleko vpředu, a po napnutí napínáčku se tato vzdálenost ještě zvětší.
To samozřejmě může vnášet podstatné chyby jak do opakovatelnosti držení zbraně, tak ve vazbě na to chyby při spouštění. Každý si sice najde svůj způsob, jak zbraň držet, ale ta jistota úchopu je více či méně špatná. A úhel posazení prstu na spoušť hraje podstatnou roli, protože směr tlaku na spoušť musí být veden přesně v podélné ose zbraně, jinak dochází k různým stranovým odchylkám.
Řešením je výměna zbraně za jiný model, nová pažba, úprava stávající pažby ( dolepení materiálu a jeho opracování ) a nebo i úprava či výměna spouště ( u CZ 550 lze docílit zlepšení ohnutím spouště starého tvaru za tepla o 5-8 mm – puškař ! ).
Faktem je, že tato zdánlivě nepodstatná drobnost se po odstranění nedostatků rychle projeví výrazným zlepšením výsledků střelby.
Nastavení spouště je dáno individuálním pocitem každého z nás. Důležité je i toto velmi dobře vnímat, protože pokud někdo začne častěji trénovat, jeho cit na spoušť se postupně zlepší ( zdokonalí ) a pokud je to třeba, udělat úpravu nastavení spouště. ( délka chodu, odpor, propad )
Spouště na loveckých zbraních jsou obvykle jednoodporové s možností nastavení ( blesková spoušť ), nebo v tom samém provedení s napínáčkem. Pokud je někdo zvyklý střílet výhradně s napínáčkem, je dobré mít správně seřízenou spoušť i v režimu bez napínáčku ( je to sice jasné, ale setkávám se s tím, že často je spoušť bez napínáčku naprosto nevyhovující a majitel tvrdí, že bez napínáčku nestřílí, obvykle ale při dalším dotazu zjistím, že to není pravda, ale spoušť si neumí seřídit atd. ).

Střelba výhradně s napínáčkem může v některých případech ( u mne osobně ) vést k nesprávnému spouštění, chybám typu „ TEĎ“ a sama o sobě ke strhávání.

Vlastní spouštění je zdánlivě velmi jednoduché, ale v kombinaci s držením zbraně a zejména s mířením už to taková legrace není.
Samotné spouštění je velmi dobré zpočátku trénovat se zavřenýma očima ( nebo v tmavé místnosti ), ve střelecké poloze, a soustředit se plně jen na spoušť a spouštění. Naučíme se spoušť ovládat a velmi dobře ji poznáme. Ale to nejdůležitější je tuto činnost naprosto zautomatizovat, zrovna tak jako polohu, dýchání a držení zbraně protože při střelbě samotné je ( měla by být ) veškerá naše pozornost koncentrována na míření.
Velmi často slýchám, že rána nás musí překvapit. Nevím, kde a jak to vzniklo, ale podle mého je to naprostý nesmysl. Naopak je nutná velmi dobrá znalost spouště, abych přesně věděl, kdy spustím ( čitelná spoušť ). Protože spouštím ve chvíli, kdy chci, to znamená ve vazbě na zamíření, kolísání záměrné osnovy kolem záměrného bodu, a podvědomě ( a naprosto automaticky, nemohu se přestat koncentrovat na míření ) a plynule spustím přesně v okamžiku, kdy v optimálním čase mám co nejlépe ustálenou osnovu na záměrném bodu.

Plynulé a přiměřeně rychlé odmáčknutí/spouštění je velmi důležité.
Chybou je jakýkoli stranový tlak na spoušť.
Velká a poměrně častá chyba je snaha při rozkolísané záměrné osnově velmi rychlé a proto i příliš důrazné spuštění ( chyba TEĎ ). Výsledkem bývá strhávání, veliké odchylky všemi směry.
Přitom hlavní příčinou není špatné spouštění, ale těch základních příčin, které špatné spuštění vyvolají, může být několik
- špatná poloha, kvůli které nám zbraň „ujíždí“ od záměrného bodu, při opravách je snaha rychle vystřelit
- neschopnost udržet zbraň, daná nedostatkem tréninku, či nezkušeností, velký pohyb záměrné osnovy, snaha co nejrychleji vystřelit ve chvíli, kdy záměrná osnova je blízko záměrnému bodu
- velké zvětšení puškohledu, které neodpovídá schopnostem střelce, ten vnímá pohyb záměrné osnovy jako příliš velký a má snahu rychle vystřelit ve chvíli, kdy je nejblíže záměrnému bodu
- příliš dlouhé míření a snaha ustálit zbraň, vlivem zadržení dechu se po cca deseti sekundách ( to je samozřejmě individuální ) objeví jemný třas, který rychle zesiluje, chvění záměrné osnovy se zvětší, a opět snaha rychle vystřelit …
Z toho plne i to, že při střelbě nebývá obvykle v případě chybných ran jediná pří´čina, ale i několik, a často jedna vyvolá druhou. Proto je velmi důležité při práci na odstranění chyb přemýšlet v souvislostech ( osobní zkušenost - odstranění jediné opakované chyby - mi v jednom případě trvalo téměř dva roky, než jsem odhalil pravo příčinu )
Podle mých zkušeností je zdrojem chyb také velký propad spouště, který způsobí také stržené rány.
Příliš tvrdá spoušť zvětšuje rozptyl a zároveň se objevují i stržené rány vlivem zapojení více svalů.
Spouštějící prst musí spouštět naprosto izolovaně od ostatních prstů ruky. To je velmi důležité, pokud jsou zapojeny jiné svaly, než ty, které ovládají právě jen pohyb nutný ke spuštění, je jimi ovlivněna stabilita spouštějící ruky a to vede ke strženým ranám.

Doufám a těším se, že alespoň někteří členové fóra doplní i svoje zkušenosti
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od vhool »

to figi: nechci a nebudu uz dal ti odporovat protoze je evidentni,ze tvuj zpusob predavani informaci je znacne zkostnately.nerikam,ze to co pises je blabol,to neni a je tam dost uzitecnych rad....ale apeluju na tvuj zdravy rozum a doufam,ze toto nebudes brat jako prudeni ale jako prosbu.zacni uz konecne poskytovat informace objektivne a tak aby bylo jasne na prvni pohled co je tva myslenka ci zkusenost a co je tebou doporucena literatura.vzdyt dnes i na zakladni skole se deti uci,ze kdyz pisou nejakou praci tak maji jasne a srozumitelne oddelit sve myslenky od myslenek prevzatych a uvadet zdroj protoze pak jde o zcizeni myslenky (mozna blbe receno ale dost podobne jako kdyz oslehnes diplomku a vydavas ji za svou).nechci tu pitvat dopodrobna co je nebo neni z meho pohledu nesmysl nebo naopak ale treba s ohybanim sposte to muze it vliv na tebe ale u mne ne tak to prosim nepodavej jako tutovou cestu ke zlepseni stejne tak jako nejake ladeni sposte a podobne co funguje tobe.myslim,ze to nejmensi by bylo dodat par pismenek a napsat ze to pomohlo tobe nebo ze to doporucuje ten nebo tamten.dalsi z nesmyslu vidim v tebou zminenem zvetseni puskohledu ....zbran se klepe porad stejne ale je to jen vic videt takze pri malem zvetseni tu chybu "jen nevidis" a dalsi a dalsi veci ktere ti vycitam od sameho pocatku naseho sporu .nedavno jsi se ohanel vysokoskolskym vzdelanim,predpokladam,ze tva diplomka taky nebyla pouze zmeti opsanych informaci doplnenych o tve myslenky ci praxi zpusobem jakym se zde snazis vysvetlit ciste a jen tvoji praxi ktera tobe funguje ale jinemu pridela spise starosti ...tim nemyslim,ze vse co pises je spatne,to ne....
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Alda »

to figi: figi, moc diky za tvoje prispevky, cas a hlavne nervy, ktere te to musi stat. jen vytrvej a nenech si otravit zivot! nekdy se ti az divim :wink:
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od Flash »

Já bych se vrátil k tomu zvětšení puškohledu. Vhool má naprostou pravdu, že při zmenšení zvětšení se pouze střelec opticky klame. Nicméně an střelnici jsem se mnohokrát setkal, že hlavně začínajícím střelcům toto velmi pomohlo.
Přišli a řekli, hele mně se to na tom terči hrozně klepe. Příjdu tam a vidím zvětšení kolem 14x. Po stáhnutí na hodnotu 4 - 8 (to podle kvalit střelce) se jim soustřel zlepšil i více než o 50%. Střelec tím nezíská nic víc než jakousi psychickou jistotu a pokud si věří, je jedna z podmínek pro úspěšnou střelbu splněna.
Já mám vyzkoušeno, že na 150m udržím zvětšení 24x tam, kde potřebuji, ale nejčastěji střílím se zvětšením 10x. Je to asi také proto, že osnova funguje právě na tomto zvětšení a při odečítání vzdálenosti jsem si na něj přivykl. Poslední rok, ale občas přečtu, spočítám vzdálenost kliknu a zvětšení zvýším.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Trénink lovecké kulové střelby

Příspěvek od figi »

Aldo díky.

Vhool - nic neopisuji, a kde jsem co četl se mi hledat nechce. Prostě sednu a píšu. ( To, co dnes učí děti ve školách je velmi špatné, protože je to založeno na poshánění informací na internetu, a to je vše. Práce s těmi informacemi už je podstatně slabší, a jejich vlastní myšlenky jako by se po nich ani nechtěly )

S tím puškohledem jsi to asi pochopil špatně. Napsal jsem, že střelec vnímá pohyb záměrné osnovy jako příliš velký,a to není nic o tom, jak se pohybuje zbraň.

S tím zvětšením je to velmi individuální, na závodech L4K je vidět u špičkových střelců velké rozdíly v použitém zvětšení hlavně při střelbě vstoje bez opory, někteří používají plné zvětšení ( např. 16x ), jiní zase "jen" 6x.

Vzděláním se neoháním, to je nesmysl, nevím, proč ten pocit máš.

Dobrá vzdálenost spouště je velmi důležitá, mnozí s tím problém mají a pokud se to upraví, ke zlepšení soustřelu dojde vždy. A já jen popsal některé cesty k nápravě. Kdo s tím problém nemá, tak nepotřebuje nic upravovat.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět