Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od BwanaHunter »

S podtutilem Opravník obecně oblíbených omylů :)) Jako je ten s tím semiauto. To se traduje pořád dokola. Jednak proto, že díky fungování závěru má taková zbraň obvykle menší zpětný ráz, než nesamonabíjecí ve stejné ráži, tak má řada lidí asi subjektivní pocit, že když to tolik nekopne, tak to musí mít logicky menší výkon :) To je asi tak na úrovni toho, že jeden náboj letí do terče dýl, než jiný... :lol: A pak k tomu asi přispívá i to, že obvykle, podotýkám obvykle, mají kulové semiauto kratší hlavně, což má samozřejmě na rychlost a tím i energii při stejné laboraci jistý, i když většinou nepodstatný (z pohledu průměrného myslivce) vliv.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Toma »

Vložím sem moji teorii o umístění puškohledu v montáži.Osnova má být ideálně v rovině,ale když bude puškohled jenom se záměrným bodem bez ramen,čeho se potom chytit.Myslím si že když bude puškohled pootočený a zbraň takto nastřelena,mohl by být i puškohled s osnovou s ramenama vzhůru nohama,a zbraň po nastřelení nebude dělat problémy.
Lovec zabíjí jednou ranou.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od pufr »

No, pokud nepoužíváš žádné vertikální a horizontální opravy pro vzdálenost střelby, polohový úhel, vítr atd., a udržíš zbraň "svisle" i se šikmým křížem (předpokládám, že tu vši vědí, že když nakloní vzduchovku s hledím a muškou na bok, bude střílet někam jinam - obdobně je to s optikou) a rád vystřelíš při každém nastřelení zbraně několik nábojů navíc, tak pak Ti to opravdu nevadí :?

Kde není kříž, chytáme při montáži zaměřovače horizont libelkou podle vnějších ploch na zbrani a zaměřovači.
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od petjan »

Zdravím, zajímalo by mě, jestli může mít vliv na přesnost střelby hloubka respektive délka úderníku. Byl jsem si pro kontrolu vystřelit na střelnici a teď jsem na kazatelně zjistil, že v těch vstřelených hilznách, je jenom tak z lehka obtisknutý důlek. Přitom ty předchozí, jsou úplně proseknuty. Tak jsem závěr rozebral a všimnul jsem si kousků smetí na úderníku, který jej nepustil úplně ven. Oproti minulé návštěvě střelnice jsem musel provést korekci nasřelení.i Teď ve mě hlodá červík, jestli ten posun oproti minulé kontrole nástřelu nemohl způsobit ten úderník. Že jaký to trochu hůř zapálí a tím i bude jiný vyvin rány.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od zispo »

Nemá to žádný vliv na vývin rány. Něco máš špatně nenapsal jsi co používáš za náboje. Případně nafoť napíchnutou zápalku.
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od navip »

Že by nejistá iniciace zápalky neměla vliv na výstřel - dovolím si pochybovat.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od petjan »

Přilkádám foto, je to hezky vidět. Nicméně to asi nebude tím. Používám NSR od S&B. Dnes jsem si pořídil SPCE a je to to samé jako když rozsypu mák. Asi utržený kříž. :cry: S předchozím puškohledem to chodilo na 100m do kruhu o průměru 3cm a teď to honím na 50m ve čtverci 8x8cm a sem tam mi i nějaká ulítne mimo.
Přílohy
zápalky2.jpeg
zápalky2.jpeg (39.98 KiB) Zobrazeno 8520 x
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od zispo »

Zas tak moc tu zápalku to propichovat nemá. Nemáš dlouhej zápalník. Jinak bude asi někde něco špatně. Zkus prvně vše podotahovat zda není něco volného. Pokud ano tak je to optika. Pak napiš co je špatně a pokud optika tak jaká značka.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od petjan »

Tak jsem se konečně na podruhé dostal na střelnici, na poprvé jsem tam byl, všechno si přpravil vyndal flintu a .... závěr byl v trezoru :evil: :lol: . Ten den jsem to už nerozdejchal, takže až dnes. Lítá si to kam chce. Vyzkoušel jsem dva druhy nábojů a co výstřel to jiná část terče, na klikání mi to v podstatě nereaguje. Naklikám do prava a díra je vlevo, dám druhou bez klikání a díra je zase v pravo. Puškohled mám Kahles Helia 2,2-9x42. Asi utržený kříž. Už jsem stejně přemýšlel o 56ce kvůli nočnímu lovu, který u mě převažuje. On i ten antireflex nebyl nic moc. Přemýšlím o Docteru Basic. Je za dobrou cenu a kvalita je myslím velmi slušná. Ale to už je na jiné vlákno.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od pufr »

Diagnostikovat obdobnou závadu v systému zbraň-střelivo-montáž-zaměřovač je málokdy "snadné". Výhodu pak má ten, kdo si může spolehlivý zaměřovač i s montáží půjčit z jiné zbraně nebo od kamaráda, to se ale u těchhle starších typů s atypickou montáží "nepoštěstí" :?
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od petjan »

No s výměnou puškohledu za větší sebou nese u mé flinty i nutnost výroby nové montáže. Vzhledem k problematičnosti montáže u MSCh GK to budu muset svěřit opavdu dobrému puškaři. Taky s tím jedu na druhou stranu republiky. I když kdyby někdo věděl o opravdu dobrém puškaři kolem Mělníka budu rád, Případné info do SZ. Děkuji.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Zvědavec »

Mám lankasterkovou obojetnici, která mi "prorážela" zápalky, jako tobě. V ráži 30-30 win byla u střeliva SB zápalka vždy "proseklá". Vyřešil jsem to změnou střeliva. Hornady se chovají normálně a v zápalce jsou normální důlky, jak mají být. Kohout udeří z jiného úhlu a s větší razancí, než přímoběžný úderník a tu měkkou zápalku SB prostě devastoval.
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od sided »

zápalky SB jsou všechno možné ale rozhodně ne měkké
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od petjan »

Takto proseknuté zápalky mám ve všech patronách, ten úderník je opravdu hodně dlouhý. Myslím si ale, že to ničemu nevadí, horší by bylo, kdyby byl kratší, nebo tloukl nepravidelně. Tu nečistotu jsem si tam zanesl, když jsem vybrušoval takovou nerovnost, kvůli které mi drhnula pojistka.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Reno »

sided píše:zápalky SB jsou všechno možné ale rozhodně ne měkké
Zápalky nábojů S&B jsou jediné, které náš Mosin prosekával. U nábojů jiných značek se nám to dosud nikdy nestalo. Tak čím to podle tvého názoru může být?
Odpovědět