Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od cr001 »

Tyhle neovlivnitelné, čistě fyzikální faktory jako zpětný ráz a kmity při vývinu výstřelu jsou limitující pro přesnost. V literatuře, kterou jsem zatím viděl, se to vlastně nějak moc detailně neřeší - ony jsou to vlivy sice skoro konstantní, ale jejich pochopení právě vysvělluje, proč některé věcí při střelbě fungují tak, jak to známe. Díky za odkaz - anglicky moc nevládnu, ale tohle si prostuduju.
Mám z tím držením lovecké zbraně velmi podobné zkušenosti. S crossarms držením je nutné poměrně dokonalé podepření (nemám bipod), hůř se mi dělají ty drobné korekce při míření a je pro mě nějak víc stresující to povýstřelové chování. Takže se snažím o klasické lovecké držení s pevnějším držením rukojeti s mírným tlakem do ramene a velmi mírným držením předpažbí (téměř jen podepření a kontrola náklonu) - takhle se cítím při střelbě komfortněji a víc se zbraní jako celek (nejen fyzikálně :D) a rozptyl je pro moji potřebu v pohodě (teď se mi při nastřelování nového puškohledu podařil rozptyl 0,674 MOA, čímž se budu asi chlubit i vnoučatům :oops: ).
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od sako85 »

Moja technika je velmi podobná tej,čo popisuje -dalas-.Prišiel som na to ešte v samotných začiatkoch,ked som iba položil ZKK v 30-06 na bipod ,oprel do ramena a podme strielať.Rozčarovanie velké,o nejakých rozptyloch nemohlo byť ani reči.Tak som si povedal,že takto to dalej nejde a od vtedy jednoznačne držím loveckú zbraň za predpažbie,aj ked je na bipodu,botku mám opretú do ramena.Ono totiž je úplne iné chovanie zbrane práve tým záklzom,pokial je zbraň pevne upnutá v nejakom nastrelovacom stojane .Už sa mi neraz stalo,že po zmene techniky,ked som kázal majitelovi zbraň botkou opierat do ramena-sa zmenil bod zásahu oproti tomu,ked bola zbran upnutá.Jednoducho pri klasickej loveckej zbrani ju potrebujem mať plne pod kontrolou a snažím sa zabezpečiť rovnaké podmienky,ako pri strelbe v loveckej praxi v lese.A ešte jedna skúsenosť-ked som mal varminta Remington 700 VLS v 243 tak tomu to absolutne nevadilo,ked bol iba položený na bipode,rovnaké výledky ako pri kontrolovanom držaní zbrane.Pripidujem to pomeru váhy zbrane a záklzu,ktorý je u 243 predsa len mierny.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

S .308 ve varmintu jsou výsledky obou technik téměř stejné kolem 0,5 MOA. Váha zbraně je 4,7kg. S .300 Win.Mag. jsem jásal při grupě 5 ran 1,5 MOA a držení "sniper". Váha zbraně je taky 4,7 kg. Těžko pak ladit náboj, když mám blbou techniku. :twisted:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Petr1970 »

no nemám to nějak změřené, ale celkem zajímavé může být (znám lidi co tak pěkně střílej, myslivecky 100 procent, i se účastní soutěží ale jen kratší vzdálenosti)

popíšu to na sobě - střílím na levé straně, levá ruka drží rukojet a mačká spoušt, pravá ruka drží pažbu "zvenku", prsty oopřené zeshora pažby a tlačí do ramene - flinta je opřená o posed, hůl cokoli..

když sem to slyšel poprvý tak sem na to koukal, ale pointa je asi co nejvíc eliminovat chvění a zapřít to natvrdo do těla....
výsledky to má, co jsem viděl..
-bylo mi to vysvětleno že mačkající ruka by neměla moc křečovitě tlačit do ramene, že to je problém při spouštění.. takže ta druhá ruka to tlačí-drží a spouštěcí ruka nemusí tak křečovat..

jinak na podporu toho dělají různé brzdy i do pažby - botky-tlumení, gelově-tekuté výplně pažeb, aby se energie rozložila a puška se pokud možno nehnula než střela opustí ústí..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od cr001 »

Ono držení na střelnici a při lovu je často nebe a dudy, tak je lepší mít natrénováno držení, které bude co nejvíc univerzální.
Petr1970 - myslím, že ty gelové botky a tlumiče v pažbách nijak zbraň při výstřelu nestabilizují - ony začnou fungovat až v okamžiku, kdy je střela venku a jaksi už o nic nejde, zmírní zpětný ráz rozložením do delšího časového úseku a spotřebováním části energie na pružnou deformaci. Jejich klad je to, že se střelec neobává tolik zpětného rázu a nedělá tímhle vynucené chyby při zamíření a výstřelu.
sako85 píše:A ešte jedna skúsenosť-ked som mal varminta Remington 700 VLS v 243 tak tomu to absolutne nevadilo,ked bol iba položený na bipode,rovnaké výledky ako pri kontrolovanom držaní zbrane


S tímhle mám taky podobnou zkušenost - s mojí 8x57 JS si obrazně můžu dělat téměř cokoliv a střílí pořád stejně, ta druhá je na držení háklivá až běda, přitom obě mají volně plovoucí hlavně....pravda je že ta 8 je těžší a na tu druhou přijde časem jiná pažba, tak by se mohla trochu zklidnit.
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od sako85 »

PETER 1970-ak som to správne pochopil,tak celkom zaujímavá technika,ale co mi tam vadí,je ta flinta oprená o posed-cokoliv.Ano,ale pod predpažbím musí byť makká podložka,nie priamo to oprieť o drevo.Inak ja som pravák,som zvyknutý strielať často bez opory,či už v stoji,resp.klaku a je fakt,že stabilizacia pevným opretím do ramene vyrazne pomáha.Avšak z pohladu praváka je síce vhodne držať predpažbie lavou rukou pevne,avšak svalstvo ruky nesmie byť napnuté.Vznikne svalovej tonus a ten je pro presnou strelbu neprijatelný.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Petr1970 »

... tohle bylo stříleno z bipodu - i ten člověk tak střílí furt.. v sedě-kleče na šoulačce

slyšel jsem nějaký vysvětlení který zní logicky - proč tlačit zezhora na hlaven když je plovoucí? proč křečovitě rvát předpažbí?
a když to držíš lehce, to nemusíš držet vůbec.. málokdo to umí akorát aby to lehce a pevně držel a zároveň to nekřečoval

hlavně se střílející ruka může soustředit na spuštění, místo toho aby si střílející rukou tlačil a tím pádem měl problém se spuštěním takže aby střílející ruka měla "volnost" trošku, a držet to za pažbu

když sem to viděl tak mi to přišlo zajímavý a už sem to párkrát zkusil (na střelnici) a má to něco do sebe...

připomíná mi to takový ten posed "sedící sniper" z vietnamu - nevím jak to je.. takový ten divný sed, kdy střelec má flintu opřenou o alici?-bergen a je z kroucený tak že netstřílející ruka drží pažbu, ne hlaven ani předpažbí..
zkusím to pohledat
Naposledy upravil(a) Petr1970 dne pát 12.6.2015, 19:46, celkem upraveno 1 x.
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Petr1970 »

tak pardon, nebylo to o batoh - ale řekněme že ten chlápek věděl co dělá:-) tohle ale nen9 to co sem myslel, každopádně zajímavej styl:-)

Obrázek
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od cr001 »

V tom článku je zajímavé i to držení s rukou přes puškohled. Viděl jsem to na dost videích ze skandinávie i z afriky na silných rážích a asi to taky funguje, když u toho obrázku píše o rozptylu 0,18-0,2 MOA.
To držení a spouštění hodně souvisí s ergonomií pažby nebo spíš rukojeti a spouště. Pažba typu thumbhole je ergonomicky téměř dokonalá a střílí se s tím jedna radost - žádné nepřirozené úhly na zápěstí, žádné zbytečné svalové napětí. Není to sice moc extra myslivecká estetika, ale na individuální lov člověk potřebuje jiné hodnoty ....:D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

To držení s rukou na puškohledu jsem si taky odzkoušel jak na .300 Win.Mag. tak na .308W. Docela mile mě překvapil výsledek, ale zase jsem nedal tolik ran, abych mohl vyloučit náhodu. U tý 308 jsem nastřeloval flintu po změně puškohledu. Po 4 ráně jsem udělal drobnou korekci, ale už neodzkoušel. Druhý den mě to nedalo, tak jsem dal terč na 200m s tím , že vyzkouším zároveň držení přes puškohled. Rána seděla s odchylkou 0,5 cm výškově. Dál jsem nezkoušel, abych si nezkazil radost. :wink:
Samozřejmě vše stříleno za použití řemene. Pro tréning si dám na stůl sklo, na něj papír a na ten opřu bipod. Každý boční tlak se projeví posunem zbraně do boku. Je potřeba vychytat držení tak, aby tam ten boční posun nebyl a hlavně si to zafixovat. No a pro precizionisty je možné na vodorovnou hladkou plochu postavit 4 kuličky a na to zase třeba hladkou desku. Na ni pak postavit bipod. To pak člověk kouká kam se to hne a za jakých podmínek. :roll:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Chassin the Trane
Častý návštěvník
Příspěvky: 52
Registrován: sob 23.5.2015, 20:02

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od Chassin the Trane »

sako85 píše:z pohladu praváka je síce vhodne držať predpažbie lavou rukou pevne,avšak svalstvo ruky nesmie byť napnuté.Vznikne svalovej tonus a ten je pro presnou strelbu neprijatelný.
Pevně s napnutým svalstvem určitě ne. Pušku si na levou ruku defakto položíš a loket si opřeš o prsa, aby se ti ruka neklepala. Nevím jestli jsem to popsal srozumitelně.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od zispo »

Na fotce je takzvaný seďák. Armádní polohy jsou různe jak seďák klečák tak stoják. To stejné jak držení zbraně. Chce to dost trénovat a hlavně si najít to zprávné držení. :D :D
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od lovec »

Petr1970 píše:tak pardon, nebylo to o batoh - ale řekněme že ten chlápek věděl co dělá:-) tohle ale nen9 to co sem myslel, každopádně zajímavej styl:-)

Obrázek
Popis tejto fotky si celkom dobre pamatam.... "....overenie nastrelu pusky Winchester. Cielom bol pes vzdialeny 900m (alebo yardov, nie som si isty). Ciel nebol zasiahnuty"

Niet divu, pravy laket vo vzduchu, navyse od tela... Celkovo to nie je dvakrat stabilna poloha.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

Asi by dosáhl stabilnějšího držení, kdyby použil ten řemen. Tahle pozice se mi jeví jako dost "divoká" a u mě nerealizovatelná. Já bych si tak stlačil pupek, že než bych odmáčkl, tak bych omdlel. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od pultik »

Pokud pravou nohu zvedne jako levou a opře si o ni ten pravý loket tak je to celkem stabilní. Používám to tak při lovu mezi polema.Bez tréningu to ovšem byla hrůza.
No a pupek mám tak akorát abych se nedusil, ale měl ho pěkně mezi. :lol:
Odpovědět