Teoretické debaty kolem střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

to figi: no necekal jsem ze to popises podle csn ale hledal jsi to dost dlouho :wink: :lol: jinak je dobre ze jsi dal i to rozliseni BC a koeficientu strely.pro uplnost tady je vzorecek pro vypocet BC (vyrobci uvadeji totiz pouze ednu hodnotu T ktere je v realu jine pro ruzne rychlosti a tudiz realne BC je promenne :!: ,snad jen sierra udava pro jednu strelu az pet T podle rychlosti )
BC = m / (d · d · T)
m…..hmotnost střely v librách
d……ráže v palcích
T….…koeficient tvaru
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

to figi: jsem rád že to začínáme rozplétat. Ono totiž výrobci střel označují BC s největší pravděpodobností koeficient tvaru. Většinou tyto čísla fungují v kalkulátorech, které tito výrobci používají. Do těch kalkulátorů se musí ještě dosazovat průměr střely a hmotnost. Já raději, než tyto čísla používám koeficienty, který počítám z rychlostí střel v definovaných vzdálenostech. I z těchto rychlostí je vidět že se toto číslo mění. Proto používám bázi 0-300m protože s tímto číslem udělám menší chybu na 100m jako s číslem z báze 0-100m ve 300m. (ikdyž je to kulový proti chbě, kterou udělám pacičkama a očičkem :roll: ) Jsem si vědom, že jsem odkázaný na pravdomluvnost výrobců střeliva.
U těch čísel jsem byl taky auf, protože s větším číslem lepší balistika, kdežto v literatuře stojí čím větší BC tím horší balistika. Ve vzorci je to i=c x d2/m kde právě to d2/m je průžezové zatížení jen bez pí a 4 a c je koeficient tvaru.
Myslím, že by to chtělo toto více rozebrat, protože sypeme do kalkulátorů čísla, ale ony nemusí být úplně správný.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

ááha, takže začíná svítat "i" je úměrno 1/BC
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

to figi: a v jakem programu pocitas balistiku?.....
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

vhool - nehledal, jen jsem hledal, kam se ztratily poslední příspěvky, jak jsi to sem převáděl.

Dalas - ta kniha ( odkaz v mém předchozím příspěvku ) je opravdu super, já ji objednal ještě než vyšla a doma byla za pár dní. Autor je velmi vstřícný, poslal mi i informace ke střelám, které v knize nejsou a já je potřeboval.

Jaký program používáš ? ( já http://www.balistika.cz/, super výpočty včetně derivace a spousty dalších parametrů )
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

figi, já používám prográmek free verze jednoho nadšence pod DOSem. Je ke stažení tady na fóru myslím že topic je balistické programy nebo tak nějak. Takový komfort, jako derivace tam není, ale pro začátečníka to jde. Když jej to chytne, může jít do sofistikovanějšího prográmku. Jo tady je: http://dalasx.sweb.cz/pcballistics_18.zip
Naposledy upravil(a) dalas dne stř 20.1.2010, 11:49, celkem upraveno 2 x.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

ten program znam,resil se tu jiz s tvurcem a majitelem kdyz ho uvadel do zivota.ten program je fajn a je to opravdu jeden z mala ktery umoznuje zmenu funkci G1-G8 ... jen by me zajimalo jak overujes v praxi udaje pro strelbu a strely na 300+ QL to umi take ale priznam se ze krome zmeny G jsem nikdy neresil derivaci a podobne protoze podminky na overeni dat v paxi proste nemam.je ale fakt ze je to super hracka a cloveku to balistiku hodne priblizi ...
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

to dalas: myslim,ze pro tebe jakozto prebijece by byl QL vic nez uzitecny ... :!:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od dalas »

Už jsem o něm vážně přemýšlel, měl jsem stažený i demo. Jenže nemůžu chtít vše naráz. Ale tuším, že na něj dojde.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

vhool - myslím, že QL dává nějak podvyživené údaje, podle QL naklikám a jsem se zásahem už na 300m o 1/4 MOA výše .
Ještě jsem používal prográmek odsud

http://www.strelecke.stranky.sk/download.php

ale ten je také jen pro G1 a byl jsem na 300m zhruba o 1klik ( 1,5 cm ) výše se zásahem s 243W i s 308W.
Až BC G7 sedí.

Dalas - nejde mi to otevřít.
A ten program je za 390,- neskutečný. Jdi do něj.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

Jinak u QL jsem seděl v pátek u kamaráda 4 hodiny a nemohl se odtrhnout. To je hračka...
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

to figi: no jestli mel kolega nastaveny zakladni udaje a nemenil G tak je tam taky nastaveny automaticky G1 a pak to lze ... je tam v nastaveni,stejne jako u baůlistiky, ze si hlidas typ strel a tim padem manualne zadava G podle udaju v databazi
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

figi píše:Jinak u QL jsem seděl v pátek u kamaráda 4 hodiny a nemohl se odtrhnout. To je hračka...
jinak nevim co ma karad za verzi ale u te posledni je jeste zdokonaleny soft nejen pro prebijeni (quick load) ale jeste k puvodnimu quick targetu pridan tezce vytapanej quick target unlimited a tam se vyradis ve velkym stylu

vypada to takhle:
Obrázek
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od figi »

Já si hrál hlavně s variantami prachů pro 243W - chci se dostat se střelami 95 gr. někam k 1000m/s.
Prach už jsem objednal, takže jsem zvědav, jak to bude lítat, zatím nej. přesnost byla a je při cca 925 m/s ( pod 0,3 MOA ), uvidím, jestli tam nahoře to bude také dobré. Už jsem z toho jednou vyždímal 987 m/s s 95 grs. Ballistic tipem bez příznaků tlaku, ale přesnost cca MOA, takže nic pro mne. OAL mám o 4mm delší, než je standard, ale v pohodě pořád do zásobníku.

Jinak Bryan Litz v té své knížce má kapitoly jako třeba střely a ráže pro Long range hunting, pravděpodobnost zásahu při Long range hunting, ověřené koeficienty G7 pro spoustu střel, super věci o stabilitě střel ve vazbě na twist a rychlost, o konstrukci střel a samozřejmě o balistice, testování optiky atd. Jako nejpřesnější a nejstabilnější střelu právě z hlediska rozptylu naměřených hodnot odporu uvedl 162 grs. A-max, naprosto shodné výsledky po několika letech. Je velký příznivec sedmiček, kvůli střelám, které podle jeho zkušeností jsou balisticky nejlepší pro střelbu na velké vzdálenosti. Používá ráži 284 Winchester pro závody do 1 000 yardů. Je to taky balistik firmy Berger - loni po jeho nástupu změnili spoustu BC u svých střel právě podle jeho měření a začali uvádět BC G7.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: teoreticke debaty o vsem kolem strelby...

Příspěvek od vhool »

k tomu litzovi snad jen tolik,ze to je jen dalsi z rady kapacit co si napsali svou knihu.nerikam ze to neni prinosem a kazdy z takovychto lidi od fochu obohati svym prinosem obor ale uz jsi ho tu jednou do nebes vynasel tak dvakrat staci :wink: :twisted: o tom co je na LR nej se muzou vest stejne nekonecne debaty jako tady treba o velkamala nebo podobne,kazdy ma neco pro co mu rika aby strilel tim a jinej ma zase neco jinyho.balistika je obor jako kazdy jiny a porad se vyvyji nehlede na to ze co odbornik to teorie :twisted: :twisted: :twisted:

jeste k tomu QL jako celku,to ze si hrajes s prachem je jedna vec (taky se hlavne vnitrni balistiky) ale dokonalost tohohle programu ocenis prave pri zachazeni s QT a QTU a to pak nestaci ani 24 hodin abys prokoumal jeho moznosti ....no a mit k tomu jeste quick design tak ti z toho totalne jebne a manzelka ti pc rozslape :twisted:
Odpovědět