zjištění vzdálenosti střelby

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Zamčeno
doktor
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 03.1.2010, 21:57

zjištění vzdálenosti střelby

Příspěvek od doktor »

1.Exaktně : dálkoměr
2.přibližně : známé místo
trénink odhadu
dle velikosti zvěře v zaměřovacím dlakohledu

To je mi vcelku jasné , ale jde korekcí paralaxy odhadnout vzdálenost na jakou střílím , pokud ano z jakou přesností.
Dotaz pro ty , co samozřejmě mají dalekohled s korekcí paralaxy.
dík za odpověď
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: zjištění vzdálenosti střelby

Příspěvek od vesrad »

Tak něco málo k paralaxe. Dám svoji zkušenost, závěr si udělej sám. Mám puškohled Hawkee Eclipse 4-16x50 (je to asi šunt ale na malorážku stačí). Střílím převážne na 150 m tunelové střelnici s umělým osvětlením. První poznatek byl ten, že číslování paralaxy nesedí s reálem. Při střelbě na 150 m se mi zdá nejlepší obraz s nastavením kolem 110m, střelba na 100m nastavení 70m, střelba na 50m nastavení 35-40m. Zejména na větší vzdálenost je to docela rozdíl. Dobrý na tom je, že při přenastavování mi vychází pořád stejný hodnoty, takže pokud bych si přečísloval stupnici tak by bylo vše ok. ALE takhle mi to chodí jen v tunelu. Když jsem koukal z okna, tak jsem nepoznal rozdíl v ostrosti u vzdálenějších předmětů (cca od 50m) ač jsem měl nastaveno 50m nebo nekonečno..., na blízko to bylo něco jiného.
edit: jo a taky asi na přesnost odhadu bude mít vliv fakt, že při nastavování paralaxy z 10m na 50m otočím točítko asi o 55 mm (s mezihodnotami 12,15,20 a 30m), ale při nastavovnání z 100m na 200m jen o 7mm, a při nastavení z 200m na 300m jen o 3mm (takže chyba odečtení 1mm udělá cca 30m,což je z hlediska balistiky v té vzdálenosti asi dost).
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
vhool-member

Re: zjištění vzdálenosti střelby

Příspěvek od vhool-member »

panove myslim ze tu motate hrusky s jabkama.myslim,ze funkce paralaxy tu byla jiz nekolikrat vysvetlena a mam za to ze ani jedno co jste zde zminili nema s paralaxou az toliko spolecnyho :wink:
jak uz tu bylo mnohokrat receno,paralaxa je opticky jev a proto nelze paralaxou suplovat zadne mereni vzdalenosti
co je paralaxa ?
Obrázek
presnejsi vysvetleni paralaxy u puskohledu je zde :
viewtopic.php?f=19&t=894&hilit=paralaxa
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: zjištění vzdálenosti střelby

Příspěvek od Shiva »

Oba pisetele asi hodne ctou prispevky nekterych strelcu na gunshopu, kde se toto tvrzeni podava jako fakt. Bohuzel tito strelci neznaji zadnou jinou strelbu nez vzduchovku kde to asi opravdu funguje do vzdalenosti rekneme 20m.
Jak napsano zhora, paralaxa je opticky jev, ktery je primo zavisly na optickychy vlastnostech prostredi. tyto vlastnosti se meni svetlem, teplem, hustotou vzduchu, teplotou svetla. Vetsina taktickych puskohledu cejchovani vubec nema, ma tam jen zvetsujici se tecky.
Pri strelbe na strelnici se opakovane potvrdi, ze to je o optickych vlastnostech. protoze kdyz budes strilet na stejnou vzdalenost a bude se ti menit svetelne podminky, tak si paralaxu budes muset upravovat nekolikrat za den a stale budes strilet na tu samou vzdalenost.
kup si dalkomer.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: zjištění vzdálenosti střelby

Příspěvek od dalas »

Myslím, že to chlapi až tak nemotají. Už jsem tu o tom polemizoval se Shivou. Kdo jste fotil, tak to znáte. Zaostříte objektiv a kouknete na stupnici. Je tam nějaký číslo, který může a nemusí souhlasit se vzdáleností, na kterou je zaostřeno. Čím je vzdálenost menší, tím i zaostření je přesnější. Proto tato metoda je silně nepřesná pro větší vzdálenosti, kde jak na potvoru to potřebujeme určit přesně, protože střela již dost padá. U dalekohledů s malou světelností (zato velkou hloubkou ostrosti) je odečet ze stupnice nepřesný. Naopak u velmi světelných dalekohledů, které mají malou hloubku ostrosti je zaostření nutno provést citlivěji a už i malé pootočení objektivem obraz rozostřuje. Já mám na malorážce Bausch a Lomb 6-24x40 a kupodivu do cca 150 se dá stupnice použít. Ostření je na objektivu. Je to metoda, když už není nic jiného po ruce.
To co popisuje vhool je důsledek paralaxy. Okulár je zaostřen na rovinu, ve které je záměrná osnova. Pokud obraz cíle promítaný objektivem neleží ve stejné rovině, pak při změně úhlu pozorování je možno sledovat zdánlivý pohyb cíle vůči osnově. Tohoto jevu právě využívám při zaostřování. Zakroutím hlavou, a jestli se terč nepohybuje vůči osnově, tak mám právě zaostřeno na něj. Pokud je vše v pořádku, je osnova a cíl ostrý a při změně uhlu pohledu do okuláru se vůči sobě nepohybují.
To co píše Shiva je pravda, protože s měnícím se spektrem se mění i index lomu, hloubka ostrosti oka atd. Nečekejte, že se takto dá určit třeba 165m. Na to je fakt dálkoměr.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool-member

Re: zjištění vzdálenosti střelby

Příspěvek od vhool-member »

to dalas: ja to opravdu zde chtel jen aby se pridal shiva,protoze pojem paralaxy ve vztahu k puskohledu je jiny nez ve vztahu k foceni a on je jeden z mala kdo to umi vysvetlit.jak pises o mereni vzdalenosti k paralaxe tak v oblasti strelectvi (mysleno s okem u puskohledu pri mireni) bude asi vzdy presnejsi i obycejny odhad pri trose praxe a navic nikdy neurcis vzdalenost v metrech.mooooozna v desitkach metru a jen na malou vzdalenost ale to odhadem take (jde totiz o odhad v obou pripadech).kazdopadne pri beznem loveckem pouziti si myslim ze paralxu resi malokdo :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: zjištění vzdálenosti střelby

Příspěvek od Shiva »

ve zhora uvedenem odkazu jsem to vysvetlil a pokud nekdo nestrili FT tak uvadet paralaxu jako nahradu dalkomeru ci jinych beznych zpusobu mereni vzdalenosti je strelecky "zlocin" :-) a daval bych za to dozivotni BAN.
Korekce paralaxy slouzi primarne ke srovnani cile a zamerneho krize v puskohledu do jedne fokalni roviny. K tomu je urcena a k tomu by se mela pouzivat.
Timto bych to uzavrel a vlakno zamknu. Paralaxa je zde jiz probirana a dublovani vlaken je v rozporu s pravidly fora. Berte to jako neoficialni napomenuti.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Zamčeno