Nastřelení kulovnice

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
mozek222
Častý návštěvník
Příspěvky: 56
Registrován: ned 13.9.2009, 22:27
Bydliště: Severní čechy

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od mozek222 »

navip píše:První krok je právě vycentrování směru paprsku pomocí těch šroubků vůči trnu na který se následně navlékají redukce pro jednotlivé ráže. Při otáčení v hlavni musí paprsek ukazovat bod nebo nanejvýš malý kroužek který se místní na střed terče.
Máš zkušenost s tím štelováním, jestli na jedné straně povolit a na druhé o to samé dotáhnout a na jakou vzdálenost, asi to bude dost jemný štelování když to na takovou vdálenost háže jen pár cenťáků.
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od navip »

Pár centimetrů - jednak neuvádíš na jakou vzdálenost a za druhé uvádíš 10 cm. Bez vycentrování to není pomůcka, ale překážka.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od kounek »

Záleží ale, za jakým účelem si toto laserové ukazovátko majitel koupil.

V prvním příspěvku píše, že si jej koupil na kontrolu nastřelení. To potom nebude štelovat umístění bodu tak, aby při otáčení v laufu dělal pořád tečku, nebo malé kolečko, protože to by postrádalo smysl kontroly nastřelení u jeho zbraně. V tomto případě potřebuje naopak stále stejnou pozici v laufu a laser naštelovat na střed kříže optiky v určité vzdálenosti, která bude vždy stejná. V případě, že by si laser nastavil na dělání bodu v každém natočení v laufu, potom by se jednalo o znázornění "výstřelné osy", kdy by musel pro svoji zbraň mít udělaný na určitou vzdálenost terč, kde by měl označen na jednom místě bod, kam míří střed kříže optiky (Záměrná osa) a na jiném, nejspíš dost vzdáleném místě (záleží podle souososti rybiny, montáže apod) by byl označen bod, kde má být laser (Výstřelná osa).
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od pufr »

kounek píše: kdy by musel pro svoji zbraň mít udělaný na určitou vzdálenost terč, kde by měl označen na jednom místě bod, kam míří střed kříže optiky (Záměrná osa) a na jiném, nejspíš dost vzdáleném místě (záleží podle souososti rybiny, montáže apod) by byl označen bod, kde má být laser (Výstřelná osa).
S terčem máš pravdu, ale z principu věci nebudou u "dobře nastřelené" kulovnice záměrná a výstřelná od sebe příliš vzdálené - ty uváděné nepravidelnosti montážních prvků musí eliminovat rektifikační mechanizmus zaměřovače, jinak by se nepodařilo zbraň "nastřelit" :?

+ v tomto případě bude správné mluvit nikoli o výstřelné ale o náměrné - neb ten složitý děj při vývinu rány dobře nastřelené kulovnice (zdvih, vibrace hlavně a další pohyby v době než střela opustí ústí hlavně) nás v tomto případě až tak nezajímají - to bylo eliminováno právě tím předchozím "skutečným nastřelením", my s výše uváděnou pomůckou kontrolujeme vzájemnou polohu náměrné a záměrné

Osobně jsem těmhle pomůckám nikdy nepřišel na chuť, ale pokud by se měly použít (hlavňový laser nebo u větších ráži hlavňový dalekohled) bez základni rektifikace k ose vývrtu hlavně (jak píše Navip), pak bys tu pomůcku nejspíš musel dovybavit nějakými "dorazy", libelou nebo jiným přípravkem, co by velmi spolehlivě a opakovatelně určil její polohu.
Ty tenhle laser používáš a jsi s ním spokojen??
Pufr
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od kounek »

Já osobně jsem ke své první flintě co jsem měl, pod tlakem reklamních sloganů, pořídil laser v nábojnici. Teď už bych takovou blbost neudělal.

2 mnou vystřelené nábojnice jsem poslal do firmy, kde do jedné z nich nainstalovali laser. Výrobek mi poslali zpět s návodem, co mám dělat. Ten laser tam byl zastrčen v jakémsi "držáčku", ale šlo s ním zezadu hýbat. Nábojnice se dala do komory, zezadu se mlelo s laserem tak dlouho, až byl přesně na středu kříže, potom se nábojnice vyndala a do připravených děr po obvodu nábojnice se nalilo sekundové lepidlo. Po zatvrdnutí lepidla bylo vše hotovo. Nábojnici si musel člověk podle výhozového okénka označit, jak přesně je v komoře a potom to po vyndání a nandání zpět to na 100 metrech ukazovalo zhruba do 3 cm od kříže. Tedy "relativně" bylo dodrženo to, co slíbili. Problém byl samozřejmě po změně střeliva.

Flintu jsem prodal, laser v nábojnici jsem si ale nechal. Využití měl od té doby asi třikrát. Příkladem je, že jsem z jedné flinty udělal naháňkovou, koupil jsem si tubusový kolimátor a potřeboval jsem jej vyměnit za puškohled, který byl na flintě nastřelený. Dal jsem tento laser do komory (sice jiná ráže, ale 308win nábojnice s laser tam jde provizorně nějak dostat vždy, vyzkoušeno na 30-06, 8x57, 9,3x62, 9,3x74R, 375HH) s původním puškohledem, podíval jsem se přes puškohled kam jde na zdi kříž a kde je laser, nábojnici jsem nevyndal, přehodil kolimátor za puškohled a naklikal do stejné polohy. Potom už jen pár ověřovacích ran a bylo hotovo.

Jinak jsou tyto "bazmeky" s laserem podle mě úplně na kulový a už bych si je nekoupil, ať už do laufu, nebo v nábojnici. Před prvním nastřelením zbraně se můžu kouknout skrz lauf, jak to dělá jeden starý praktik u nás "na kříž kapličky" a doklikat tam puškohled, na to není potřeba laser. Jak říká jeden jiný starý praktik, oko vidí, oko není pi.. :D
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Petr1970 »

takhle to dělá snad každý puškař počítám třeba při umistování puškholedu..

aby to bylo "tak nějak uprostřed" když má puškohled vynulovaný(uprostřed)... a pak má všechno doleva, i všechno doprava možnost dotočit..

resp. viděl jsem to dělat svého puškaře, přijde mi to logické a neumím si představit jiný postup (teda umím, že to někdo jen tak utáhne podle oka a pak to honí klikáním a diví se že třeba "doleva" už nemůže protože není s optikou v ose:-)

jen nevím jak moc je to přesné (a já mám třeba problém když se dívám hlavní, vůbec něco vidět - počítám že by to mělo být tak do 50? metrů max, když chce někdo nějakou přesnost typu 3cm....?

protože když to vezmu třeba na 100 metrů a dívám se 6,5mm dírou tak bud vidím špičku sloupu, ale už nepoznám co na tom elektrickým sloupu vidím
(já osobně)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od vlady »

Pohled pres hlaven na spicku sloupu (nebo jakykoliv jiny pevny bod je v pohode. Jen tam potom doklikas puskohled, a tech par cm doladis par vystrelama na strelnici.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od palkopal »

Laser do nábojové komory, seriová produkce, cca 1500 Kč. Používám pro kontrolu při přehazovnání optiky. Vyzkoušeno na 40 m vzdálenou zeď - kříž líže horní okraj bodu.
Pořídil jsem poté, co jsem na 90 m minul lončáka a následovalo vzpomínání, kde a kdy jsem s čím praštil, střelnice, puškař a nová lišta (pořádné železo) a znova střelnice. Teď po každém přehození optiky zamířím na protější barák a jsem v klidu.
S tím laserem jsem měl asi kliku. Původně se do komory nevešel (mám dělanou hlaveň), tak jsem ho musel trochu upravit jemným šmirglem a lapovací pastou (i ve vrtačce to chvilku trvalo), ale nemusím hlídat jeho polohu v komoře, na těch 40 m se bod téměř nepohne.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od vesrad »

Petr 1970, ten pohled na špičku sloupu máš na mysli pro kontrolu nastřelení, nebo při montáži a prvotním nastřelení optiky?

Osvědčený postup pro srovnání pohledem přes hlaveň při nastřelování je:
1.Puška ve stolici (nastřelovací/čistící) nebo na dvojnožce.
2. Najdu si svislou hranu (tak do 50m) a pohledem srovnám hlaveň, aby svislá hrana půlila díru vývrtu.
3. S puškou nehýbu a doklikám svislou čáru osnovy na svislou hranu.
4. Najdu vodorovnou hranu a opět pohledem srovnám hlaveň, aby vodorovná hrana půlila díru vývrtu.
5. S puškou nehýbu a doklikám vodorovnou čáru osnovy na vodorovnou hranu.
6. Vystřelím a zpravidla jsem do 15 cm od středu. Doklikám korekci dle potřeby.

Několikrát jsem tak montoval optiku, na střelnici je erární stolice, svislou a vodorovnou hranu beru terč na 50m. Pokud puškohled kliká jak má, na 3 rány je hotovo.
Myslím, že takto je to přesnější než zkoušet vystředit a doklikat konkrétní bod. Přece jen člověk má k porovnání dvě půlky vývrtu, kde jedna je "světlo" a druhé "tma".
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od Petr1970 »

celkově, myslím při montáži (pro kontrolu nástřelu bych soukromě spíš věřil tomu laseru, přeci jen by to měl být bod..) - vynechám strasti co tu popisujete

viděl jsem pár namontovaných puškohledů kdy borec šel, nafest utáhl montáž-kroužky, vzal to, usadil na weaver(např.) a dotáhl..
PAK šel na střelnici a klikal a klikal.. jednou jsem i viděl pána co na 100 meterů měl meoptu natočenou úplně doprava -víc mu to nešlo a stejně ještě říkal "2cm by to chtělo, ale klikání mě nepustí)... i pohledem "po hlavni mi přišlo že puškohled je trošku "mimo osu hlavně":-)))

já to viděl takto:
svěrák(speciální, měkčí čelisti, zbraň se pevní, hlavní se to našteluje(podložky, točení) celý ten upínací bazmek tak, aby hlaveň koukala na 1 bod (sto metrů - kovová koule nasazená na sloupku plotu, koule průměr 5cm)
na puškohledu se obě točítka nastaví "doprostřed"
takhle jak je puškohled se usadí a řeší se umístění kamenů, weaveru , kam usadit montáž do weaveru vzhledm k oku....atd....

když to optickou kontrolou ukazuje stejně, tak se to utáhne a jde se doladit nástřel:-) a furt je kam klikat:-)

bavíme se o běžné montáži, ne weaveru se sklonem a nějakých požadovanýc speciálech atd atd..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
RADEK
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 235
Registrován: pát 26.12.2008, 22:10
Bydliště: Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od RADEK »

Takz o tom přemýšlím ale chtěl bzch to použít při přendavání puškohledu a photona azch nemusel nastřelovat.Je to realné?
Něco takového-http://www.ebay.com/itm/Tactical-30-06- ... SwIgNXqKMi
CZ 550 standart 30-06springfield,IZ 27 16/16,
Brakýř jezevčíkovitý
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od poli »

Odkaz se mi nezobrazí, ale podle názvu tipuji, že to je čínská mosazná nábojnice, která se vkládá do komory. To jsem si koupil, dal do toho baterky, strčil a zavřel do komory, z komory vyndal a hodil s tím rekord. Ani to nesvítilo ven, jak byl ten laser v hilzně křivě nalepený, žádná možnost seřízení.
mozek222
Častý návštěvník
Příspěvky: 56
Registrován: ned 13.9.2009, 22:27
Bydliště: Severní čechy

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od mozek222 »

RADEK píše:Takz o tom přemýšlím ale chtěl bzch to použít při přendavání puškohledu a photona azch nemusel nastřelovat.Je to realné?
Něco takového-http://www.ebay.com/itm/Tactical-30-06- ... SwIgNXqKMi
Za stovku i s poštou to zkusit můžeš ale asi bych taky neočekával žádný zázraky, už jen že to nejde štelovat a vystřelená nábojnice má trošku jiný průměr než nevystřelená, navíc když jsem zkoušel vkládat vystřelenou nábojnici tak se špatně uzavírá do komory protože chybí kulka ktrerá ju do hlavně nasměruje, když nic máš leserový ukazovatko za dobrej peníz.
Nemluvě o tom že když budeš mít kliku a bude s tím vidět v kříži tak ju musíš vkládat pořád stejně aby to ukazovalo stejně, což může být problém. Za mě pro hovoří jedině cena. Ale šance i když mizivá že to bude super vystředěný tam je vždycky.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od palkopal »

Uživatelský avatar
RADEK
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 235
Registrován: pát 26.12.2008, 22:10
Bydliště: Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastřelení kulovnice

Příspěvek od RADEK »

štelovací nabízejí taky asi okolo 500kč to by teda asi bylo lepší.
CZ 550 standart 30-06springfield,IZ 27 16/16,
Brakýř jezevčíkovitý
Odpovědět