flinty a trezor

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Zvědavec »

dalas píše:. Mne jen vyděsila ta představa, že jen tak, na základě nepravdivého výmyslu, ať už sděleného verbálně či pisemně, přijde policie do bytu a udělá domovní prohlídku. Tak ale na mne Zvědavcův příspěvek zapůsobil a já se namontoval do této diskuze.

Psal jsem, že se jedná o uplatnění "regionálního práva". Jsou okresy, kde se toho opravdu můžeš reálně obávat a jinde je to nemyslitelné. Jsem přesvědčen o tom, že tento postup je možný i když ne příliš pravděpodobný. Aby to "klaplo", tak by muselo být splněno X předpokladů a já pevně doufám, že v praxi se s tím nikdo nepotká. Ale je to jak se selhaným nábojem. Nikdo s tím nepočítá, ale připouštíme, že se to může stát. Tam se to dá ovlivnit výběrem muničky, tady tím, že máš zamčeno :-)
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: flinty a trezor

Příspěvek od zoubeek »

Vrátím se k tématu trezor a flinty.
1. Dneska mi tvrdil kamarád, že stačí mít zbraně zavřené i třeba v trezoru, který nemá certifikát. Prý pokud se něco stane, (krádež), tak policie čr pověří nějakého technika, aby zhodnotil, zda trezor odpovídí požadavkům zákona. Jde mi o to, existují trezory, které se vyřazují z budov Českých drah, pošty atd. Mají např. 6 q a vejde se do nich i 15 flint. Zvažuji, že bych se po takovém trezoru poohlídnul. Myslíte, že je to pravda?

2. Jaký trezor byste mi doporučili na cca 5 flint? Do těch, co jsou běžně k dostání se sice 5 zbraní vejde, ale musí se člověk snažit, natáčet, dávat na přeskáčku atd. Dá se sehnat slušnej trezor v cenové relaci +- 8 tis?
Dík.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Rogam »

To zoubeek

Dle § 58 zák. č. 119/2002 Sb. o zbraních, pro těch Tvých pět zbraní platí:

(2) Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") v počtu do 10 kusů nebo střelivo v počtu do 10 000 nábojů se zabezpečují uložením do uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na přechovávané zbraně kategorie B nebo C v počtu do 2 kusů nebo střelivo v počtu do 500 nábojů, které je však držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.

Konkrétní technické požadavky pro zabezpečení přechovávaných zbraní nebo střeliva řeší nařízení vlády č. 338/2002 Sb.

§ 2
Za technicky způsobilé se pro účely zabezpečení uschovaných, uložených nebo uskladněných zbraní považují
a) uzamykatelná ocelová schránka nebo uzamykatelná ocelová skříň, které splňují požadavky odolnosti proti vloupání 15 odporových jednotek podle České technické normy1) ČSN EN 1143-1 a jsou vybaveny zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle České technické normy ČSN EN 1300,
b) zvláštní uzamčené zařízení, které je neoddělitelně ukotveno do stěny, stropu nebo podlahy zhotovených z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu a vybaveno zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle České technické normy ČSN EN 1300,


Takže to je v té normě popsané ČSN EN 1143-1, od cca srpna 2009 platí nová norma ČSN EN 1143-1+A1, kde to je přesně popsané. Takže ten vyřazovaný trezor musí splňovat požadovanou odolnost proti tomu vloupání.... a je to pak OK.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: flinty a trezor

Příspěvek od zoubeek »

Díky, ale to jsem už všechno četl :-) Jenže ten trezor je třeba 50 let starý a věřím, že má větší odolnost protio vloupání, než trezory běžně dnes vyráběné. Bohužel asi nebude mít ten certifikát podle nařízení vlády.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Rogam »

Nejde o certifikát, jako papír, ale o to, aby to skutečně ten trezor splňoval. Certifikát Ti jen prokazuje, že tomu tak je.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: flinty a trezor

Příspěvek od zoubeek »

No mi jde právě o ten papír. Je trezor a trezor. Pokud mi někdo ukradne flinty, tak PČR asi budou chtít vidět papír, ne?
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: flinty a trezor

Příspěvek od fesoj »

Neuvažuji o situaci, když nechám trezor odemčený nebo někde nechám povalovat klíče. V tom případě je sebelepší certifikát na prd. Když je někdo ukradne tak, že se vlámá do toho trezoru, tak policie určitě sežene nějakého odborníka, který se v trezorech vyzná a papír nebude potřebovat. Pánové, kdopak schovává doklady ke všemu, co kdy koupil do domácnosti ? A pokud je ukradne i s trezorem, nebude co zkoumat a řešit. Jen doufám, že tyto úvahy se ponesou i dál pouze v teoretické rovině a nikdo z nás podobný problém nebude muset řešit v praxi.
Kritériem pravdy je praxe.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Rogam »

Nařízení vlády stanoví, že to musí splňovat ty požadavky odolnosti proti vloupání 15 odporových jednotek. Pokud je to má, tak to splňuješ (+ ten zámek), "papír" je věcí druhotnou. Jenže abys to věděl, tak byl musel být znalý v daném oboru, pokud nejsi a nechceš riskovat, tak budeš potřebovat, aby to někdo kvalifikovaný ověřil (státem akreditovaná zkušebna) a ten Ti pak třeba o tom vystaví ten certifikát :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: flinty a trezor

Příspěvek od dalas »

Samo jistý, že budou chtít vidět papír. Máš dvě možnosti. Necháš si trezor posoudit před koupí odpovědnou osobou (asi nějakým znalcem v oboru), která Ti certifikát vystaví, nebo to riskneš a necháš si to posoudit až po průšvihu. Certifikátem, který Ti poskytne firma (trezor má výrobní číslo, na který je certifikát vystaven) přechází zodpovědnost na tuto firmu.
PS. než jsem to sesmolil, tak mě kluci předběhli.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Lotr »

4 zoubeek: http://www.civiskovo.cz/?p=productsMore ... 3&sName=M5

5 zbraní, necelých 8.000,- Kč
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: flinty a trezor

Příspěvek od zoubeek »

Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: flinty a trezor

Příspěvek od zoubeek »

Jinak k tomu posouzení odpovědnou osobou. Předpokládám, že ten papír nebo to posouzení bude stát jak novej trezor :o Doufám, že nebudu muset nikdy nic řešit s policií ohledně zabezpečení zbraní. Ikdyž bych je měl zabezpečené sebevíc, vždycky by se jim něco nelíbilo....
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Rogam »

Tak se zeptej, za kolik by to bylo, třeba tady: http://www.trezortest.cz/ nebo použij Google :wink:
Ještě doplním, že z pohledu platných právních předpisů není podstatný certifikát, ale vlastnosti daného trezoru jako takové. Bez toho certifikátu, to ale zase těžko doložíš, když nerozumíš technickému posouzení odolnosti trezoru, tj. nejsi příslušná akreditovaná osoba....

Jinak se nesmí opomenout, že právní předpisy vyžadují nejen tu odolnost proti vloupání, ale i vybavení tím příslušným zámkem s vysokou bezpečností. Problém starých vyběhaných trezorů bude pak spíš ve splnění právě této podmínky...
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: flinty a trezor

Příspěvek od kounek »

Pokud se jedná o posouzení zabezpečovacího systému, mohu doporučit pana Jakubíka

http://www.trezor-servis.com/the-projec ... ke-posudky

Je to znalec z Jihlavy, dříve také vyučoval a řekl bych, že je s ním dobrá domluva...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: flinty a trezor

Příspěvek od zoubeek »

Zatím jsem žádnej nesehnal. Až bych na nějakej "kápnul", tak se zusím pozeptat. Z vlastní zkušenosti ale vím, že jakákoliv certifikace je jen o penězích a dobrém obědu :-)
Stejnak to asi dopadne, že objednám nějaký přes net a zajedu si pro něj. Je lehčí a 2 chlapi s tím pohnou... Jeden ten 6q trezor už jsem stěhoval a to bylo pořádné rodeo.... :lol:
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Odpovědět