flinty a trezor

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: flinty a trezor

Příspěvek od mikycz »

Zdravím všechny co říkate na tohle: http://www.lltrezor.sk/ .Dušují se, že to odpovídá všem normám EU. V certifikátech mají něco z asociace dokonce psané v češtině, ale...
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: flinty a trezor

Příspěvek od mikycz »

Co jsem zatím našel na netu, na stránce:
http://www.jinova.cz/bezpecnostni-tridy

Bezpečnostní třídy trezorů a sejfů

Bezpečnostní třída je hlavní parametr trezorů. Bezpečnostní třída nám říká jak je trezor bezpečný a teoreticky také za jak dlouho by se do něj případně zloděj dostal. Vyšší třída je lépe chráněná, odolná. Třídy určuje státem akreditovaná zkušebna a výrobce potom na každý trezor dává výrobní štítek s vyznačenou bezpečnostní třídou a přikládá o tom certifikát, pokud je pro trezor vystaven nebo vystavuje garanci.

Trezory bezpečné proti vloupání, sejfy a trezorové dveře jsou testovány podle Evropské normy 1143.1 a to kompetentním testovacím institutem v různých evropských zemích. Při testování trezorů bezpečných proti vloupání provádějí testovací instituce, které mají odpovídající znalosti a dovednosti, zkoušky na násilné otevření produktu. Získané výsledky se pak převedou do hodnoty odporu, přičemž je zohledněn čas a použité nástroje. Odpor trezoru bezpečného proti pokusu o vloupání je pak vyjádřený jednotkou odporu RU. O co je vyšší počet RU, o to vyšší je odpor a tím i ochrana, odolnost, kterou trezor bezpečný proti vloupání nabízí. Na základě změřeného počtu RU se trezor bezpečný proti vloupání zařadí do třídy odporu. Základem pro klasifikaci je nejnižší změřený odpor. Pro změření, je nutno provést tzv. průlom do skříně nebo trezoru, pro dobití obsahu trezoru, tj. musí se v praxi provést ruční otevření (částečný průlom) nebo bude otevřený úplně tím, že se například dveře vylomí (plný průlom). Tento rozdíl se rovněž provede u testů a při stanovení výsledků testů je přeměněn do hodnoty RU.

Nezjištěná konstrukce - NK
Do této třídy spadají všechny trezory, které nemají bezpečnostní třídu, může sem patřit i bezpečný a těžký trezor, který ale nemá vystaven certifikát, není k němu vystavena ani garance, není k němu vydáván žádný dokument.

Bezpečnostní třídy S1 a S2
Bezpečnostní třídy S podle normy EN 14450 vlastně ani nejsou bezpečnostní třídy trezorů, ale plechových skříní. Někteří výrobci trezorů mají svoje produkty certifikované do této třídy.

Bezpečnostní třídy Z1, Z2, Z3
Bezpečnostní třída Z je základní bezpečnost trezorů. Tuto třídu určuje česká norma ČSN 906012, která se řadí před evropskou normu EN 1143-1. Bezpečnostní třída Z1 je nejnižší možná třída trezorů. Odporové jednotky jsou RU (10/10). Třída Z1, Z2, Z3 je vhodná například pro uložení zbraně (Z2 má 15 odporových jednotek), pro uložení věcí, které nechcete nechat na stole nenechavcům apod. Pojišťovny v daném případě pojistí hodnoty kolem 30 tisíc Kč.

Bezpečnostní třída - Z1
Bezpečnostní třída Z, je základní třídou bezpečnosti, která je stanovená českou normou ČSN 906012, která je řazena před evropskou normu EN 1143-1. Bezpečnostní třída Z1 je nejnižší třída trezorů. Jedna z podmínek pro takové trezory je minimálně jeden trezorový zámek třídy A. Trezory v této třídě bezpečnosti jsou vhodné pro ukládání zbraní a to v počtu maximálně do 10 kusů dle Nařízení vlády. Jsou vhodné pro uložení finanční hotovosti do několika tisíc.

Bezpečnostní třída - Z2
Tato třída je vhodná pro uložení zbraní, hotovosti do 30.000,- Kč, léků, jedů a dokumentů. Jedna z podmínek pro takové trezory je minimálně jeden trezorový zámek třídy A. Trezory v této třídě bezpečnosti jsou vhodné na ukládání zbraní a to v počtu do 10 kusů podle Nařízení vlády.

Bezpečnostní třída - Z3
Tato třída je vhodná například pro uložení zbraní, hotovosti do 50.000,- Kč, léků, jedů a dokumentů. Jedna z podmínek pro takové trezory je minimálně jeden trezorový zámek třídy A. Trezory v této třídě bezpečnosti jsou vhodné na ukládání zbraní a to v počtu do 10 kusů podle Nařízení vlády.

Bezpečnostní třída - 0
Nula není moc šťastné označení. Nulou určitě tyto trezory nejsou. Mají své využití, protože jde o docela vysokou třídu zabezpečení. Bezpečnostní třída pro uložení menších finančních částek řádově 30 - 50 tisíc korun a podle podmínek místa uložení trezoru lze tento limit navyšovat. Lze do nich uložit denní tržbu, zbraně, důvěrné dokumenty. Trezory v této třídě se používají pro uložení př. denní tržby, zbraní nebo tajných a důvěrných dokumentů podle NBÚ (SS1 = 2 body). Odporové jednotky: RU (30/30). Jedna z podmínek pro trezory v této třídě je minimálně jeden trezorový zámek třídy A.

Bezpečnostní třída - I
Je nejprodávanější bezpečnostní třídou pro domácnosti a menší podniky. Řádově lze do nich ukládat hotovost od 100 do 300 tisíc, kde podle podmínek uložení trezoru lze tento limit navyšovat. Trezory v této třídě se používají pro uložení tržeb, zbraní, utajovaných dokumentů (SS1 = 3body). Odporové jednotky jsou RU (30/50). Jedna z podmínek pro takové trezory je minimálně jeden trezorový zámek třídy A.

JEN TA Z1 SE MI NEZDÁ PODLE ZÁKONA BY MĚLO BÝT 15 RU ????
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: flinty a trezor

Příspěvek od pufr »

Ano 15 RU - tuzemské zákonné minimum - na skříň na zbraně je správně.
Mám dojem, že je to včetně příslušných norem již v počátku tohoto vlákna obsaženo.

Pokud je posouzení odolnosti skříně nebo trezoru provedeno podle jiné (maďarské, slovenské, německé ...) národní normy, musel bys najít materiál, kde je tato "cizí" norma vyjádřena jako ekvivalent u nás platného předpisu. Dohoda maďarských pojišťoven - jako je na tom výše citovaném webu - by na naší moudrou správní službu PČR nemusela udělat patřičný dojem :)
Pufr
Uživatelský avatar
Jinova
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 21.5.2013, 7:07
Kontaktovat uživatele:

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Jinova »

15 RU je častý dotaz, protože vysvětlení je malinko nelogické.
15 RU není mnoho http://www.jinova.cz/odporove-jednotky vydrží to kdejaká plechová skříň. Proto si lidi myslí, že všechny trezory mají určitě 15 RU.

Problém je v tom, že 15 RU musíte dokázat a tady je ten problém, jak to dokázat? Jedině certifikátem. Pro výrobce trezorů to znamená si trezor nechat certifikovat akreditovanou laboratoří, že odpovídá na uložení zbraní. Nu a to je nákladné. (Na jeden jediný trezor se to nevyplatí.)

Takže jsou paradoxní situace, že máte z banky super tunový trezor, ale neodpovídá na uložení zbraní, protože nemáte papír, že odpovídá 15 RU.
Uživatelský avatar
Jinova
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 21.5.2013, 7:07
Kontaktovat uživatele:

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Jinova »

mikycz píše: Třídy určuje státem akreditovaná zkušebna a výrobce potom na každý trezor dává výrobní štítek s vyznačenou bezpečnostní třídou a přikládá o tom certifikát, pokud je pro trezor vystaven nebo vystavuje garanci.
Mikycz, opsal jste náš článek z webu http://www.jinova.cz a pozměnil v něm, že výrobce vystavuje GARANCI.

Mne by jako výrobce trezorů zajímalo co je to "garance"?

Chtěl bych říct, že u trezoru určeném na zbraně mohou nastat jen situace:
- nemá žádný certifikát
- má certifikát shody (nemá třídu), že odpovídá na uložení zbraní a splňuje 15 RU, A zámek...
- má certifikát na bezpečnostní třídu Z1, Z2, Z3 nebo 0 a odpovídá tak na uložení 10 ks zbraní (ČSN 906012)
- má certifikát na bezpečnostní třídu I, II, III... a odpovídá tak na uložení 20 kusů zbraní (EN 1143)

To je celkem jasné! Kdo nemá certifikát státem akreditované zkušebny potřebuje různé berličky jako je garance, posouzení znalcem, certifikát dovozce, certifikát Ping-ponga, že je to fakt super trezor.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: flinty a trezor

Příspěvek od mikycz »

Pokud jsem článek vložil i s odkazem od Vás tak jsem v něm určitě nic neměnil :-)

zkopíroval jsem omylem text odjinud:

http://www.ok-produkt.cz/bezpecnostni-t ... jfu/t-170/

A tak koukám, že je to najdi 10 rozdílů. Za špatně vložený text se omlouvám.

I tak co se týče grance pokud Vám to garantuje výrobce a uvede na kupní smlouvě, že to odpovídá normě tak je to jeho problém pokud ne je to můj problém. Právně to tak je.Certifikát je papír pro něj či pro mne, abych se já jistil proti němu a on proti PČR či případnému znalci, protože i v tomhle státě znalecký posudek...

Ostatně je to přesně tak i necertifkovaný trezor může mýt několika násobně leší parametry i když ten glejd nemá. Normální smrtelník má prostě smůlu, furt platí za něco, co vlastně nepotřebuje (certifikát).

I tak si ale pořídím certifikovaný trezor, abyh měl pokoj, zatím na to mám...
Naposledy upravil(a) mikycz dne úte 21.5.2013, 13:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jinova
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 21.5.2013, 7:07
Kontaktovat uživatele:

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Jinova »

Každý si může vydávat papíry jaké chce, abychom byli jištěni jeden před druhým. Myslím ale, že to je potom anarchie, když se nebudeme řídit zákony a zákon 119 hovoří jasně o uložení zbraní. Jakou dohru by to mělo u případného soudu netuším.

Trvá rozdělení do kategorií:
- bez certifikátu
- uzamykatelná ocelová schránka/skříň do 10 kusů (15 RU, A zámek...) = certifikát shody od státem akreditované zkušebny.
- uzamykatelná ocelová schránka/skříň do 10 kusů = certifikát na bezpečnostní třídu Z1, Z2, Z3 nebo 0.
- zvláštní uzamčené zařízení do 20 kusů (trezor minimálně v I. třídě podle EN 1143)
- uzamčená místnost nebo samostatný objekt na neomezeně zbraní = trezorové dveře minimálně ve třídě I.
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: flinty a trezor

Příspěvek od mikycz »

Zákon Vám ale neříká že musí být certifikovaný, on Vám říká že musí splňovat normu. Jak to pak prokážete nebo oni Vám je už druhá věc.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Petr1970 »

oni nic prokazovat nemusí, vyzvou Vás k doložení dokladů, které si ověří...(typ-model ve zkušebně, že prošel zkouškou..) k tomu nabývací doklady třeba..

doložíte něco co vypadá důvěryhodně - faktura od firmy, k tomu prohlášení a certifikát kde je napsáno "česká zkušebna uděluje certifikát xxxx".. tak si to ověří a klid..

v opačném případě máte spíš smolíka a správní řízení na kratší straně provázku
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: flinty a trezor

Příspěvek od mikycz »

Dokud se nic nestane (krádež,loupež...) tak nikdo nic zkoumat nebude. Pokud k tomu dojde tak jak bylo o pár stránek dál psáno stejně to bude posuzovat soudní znalec nebo někdo k tomu kompententí. To že nemáte v ruce papír, který můžou ukrást mimochodem třeba i s celým trezorem neznamená, že Vás za to můžou hned odsoudit. Zatím jste dle našho práva vždy nevinný (aspoň doufám :-). Budou to muset dokázat.

Spíš by mě zajímalo co je vlastně tohle:

b) zvláštní uzamčené zařízení, které je neoddělitelně ukotveno do stěny, stropu nebo podlahy zhotovených z cihel, betonových panelů nebo obdobného stavebního materiálu a vybaveno zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle České technické normy ČSN EN 1300.

Máte někdo od wica WSA 9 kombi nebo jste ho viděl na živo ?

Díky.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Zvědavec »

To jsou např. háky, resp. oka, pevně ukotvená do zdi, do kterých zbraň zamkneš.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: flinty a trezor

Příspěvek od ČENDA »

To:mikycz
Trezory od WICa znám. Má to i certifikát a je to pěkně provedené. Dokonce mají i dobrou cenu. Můžu jen dodporučit.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Uživatelský avatar
Jinova
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 21.5.2013, 7:07
Kontaktovat uživatele:

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Jinova »

Zvědavec píše:To jsou např. háky, resp. oka, pevně ukotvená do zdi, do kterých zbraň zamkneš.
Přiznám se, že tuhle problematiku neznám a nevím co je na trhu. Jen jsem chtěl říct, že zákon vyžaduje trezorové zámky třídy A. Ty jsou dost neforemné :|
martin-bezm
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14.1.2013, 7:53

Re: flinty a trezor

Příspěvek od martin-bezm »

Ja jsem přd pár rokama koupil trezor od Justratrezory typ WD 10 s protipožarní izolací a nechal sem tam ve fabrice na přaní dát poličky. A jsem sním nadmíru spokojený sice cena 25k ale naprosto super přístup ze strany firmy. Vaha prazdného trezoru je 225kg a v soucasnosti to mám udělano na uložení 6 dlouhých zbraní nicmeně už mám změřený a nakreslený držák pro uložení až 9 dlouhých a je to vyloženě o tom kde ktero zbran uloži aby nezavazela druhé. Nicméně byl sem skláman při do dávce trezoru co mi kněmu poslali za kotvící materiál prostě ubohé plastové hmoždinky. Takže byla další investyce do kotvící technyky. Protože sem se někde dočetl že pčr kromně cetifikátu od trezoru zajíma i zda byl odborně ukotven a prý dokonce odbornou firmou. A já věřím tomu že kdyby mi ten trezor odnesli tak se policajti budou pídit po každé prkotině aby potrestali mně než dopadli pachatel jak to v této republice chodí. Nedávno se u mně zastavil známí co vyšetřovatele u pčr a říkal mi že by byl štastný kdyby mněl každý zabezpečený zbraně aspo tak jak já, protože už viděl spostu připadu kdy přisli k někomu domů a otevřeli šantí skřín a tam to bylo všechno naházený včetně střeliva. Prý bych tomu ani nevěřil jak to někteří starší pánové skladují. Vmém případě jak se dostat nasilně do skříně je bud ji rozřezat na mistě nebo ji vyrvat bagrem a rozřezat jinde což by byla pro dotyčné velká odvaha protože náboje kupuju po krabicích a standatně mám v trezoru mezi 6 - 10k nábojů všeho druhů + nějaký ten prach.
Bonanza
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: pát 23.11.2007, 21:07
Bydliště: Praha 5

Re: flinty a trezor

Příspěvek od Bonanza »

Určitě není dobré psát, kolik máš kde nábojů.
Odpovědět