Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Petr1970 »

u nás se to "nařídilo" s tím že večer je prase a kdo není na střelnici, nemá pivo zadarmo:-)
účast byla 3 sdružení 95 procent ) chce to správně motivovat:-)
(spolky zaplatily z kasy střelnici a náklady na večer..) lidi si platili střelivo ...
vzalo se to politicky "neco sme vydělali", za co to utratíme..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak na uzitecnosti cvicnych a kontrolnich streleb se shodneme. Souhlasim samozrejme i s tim, ze zver neni papir, a pri lovu hraji roli dalsi faktory, ktere na strelnici clovek nenajde - psychika, stres, vzruseni, unava, zima, casovy tlak, zdaleka ne idealni połoha strelecka i postaveni zvere atd. atd. Trenink na strelnici je zaklad a teprve praxe dela mistry, to ano. Taky vim, a uz jsem i psal, ze to neni ve veku, znam mladiky, co netrefi tu povestnou stodolu, a opravdu vynikajici strelce v pokrocilych letech. Ale ze by se z nekoho, kdo ma problem trefit ten papir za slunneho klidneho dne na strelnici, v sede a bez casoveho limitu, stal v lese nejakym zazrakem "zabijak", tak tomu nejak moc neverim. A nevim jestli mate o tolik vetsi stesti na svoje okoli, ale ja znam skutecne vicero tech, kteri bud pocitaji kazdy patron, a je jim lito kazdeho vystreleneho na trening nebo overeni zbrane, strilet neumi ale nikdy si to nepriznaji a ani se nechteji zlepsovat, a hlavne dost tech, kteri maji zasadni nedostatky v alespon elementarnich znalostech, jak to vlastne funguje, jako napriklad ze pri zmene streliva je treba zkusit nastrel, a dost pravdepodobne provest korekci. Apod. Vazne nikoho takoveho neznate?
Dalasi, nedostatek vhodnych strelnic je jiste tema, s kterym souhlasim, a souhlasim i s tim, ze pokud nekdo neumi (treba zatim) spolehlive strilet na 150, 100m, muze lovit, a dobre, na vzdalenost, na kterou si veri a ma na ni. To ale predpoklada uz jen to, ze zna svoje moznosti, zkusil si je, a ma dostatecnou sebekazen. Takoveho cloveka budu naprosto respektovat. Ale znam takove, a bohuzel ne jednoho, co vystreli i bez poradneho zamireni, co to proste "zkusi, jestli se to neujme". A to nekecam, historek z dosledu, kdy na otazku "a kam jsi ho strilel" dostane clovek odpoved "no, hmmm, proste jsem to zkusil" bych mel vic, nez se mi libi.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Reno »

BwanaHunter píše:...ze by se z nekoho, kdo ma problem trefit ten papir za slunneho klidneho dne na strelnici, v sede a bez casoveho limitu, stal v lese nejakym zazrakem "zabijak", tak tomu nejak moc neverim...
Osobně něčemu takovému rovněž nevěřím. On totiž ten, kdo v lese stabilně a spolehlivě střílí s dostatečnou přesností, minimálně to samé do papíru na střelnici zvládne také. Výjimku tvoří pouze "stresmeni", kteří např. v situaci, kdy mají na střelnici za zády nějaké veselé škodolibé publikum, to kvůli tomu dokážou pohnojit... :D Na druhou stranu výkon jinak výborného střelce do papíru, který ovšem dosud nemá praktické zkušenosti se střelbou na zvěř (její zabíjením), může být při prvních lovech silně ovlivněn nějakou formou lovecké horečky. Jinak co se týče střeleckého umu mladí versus staří, na obou stranách znám střelce výborné, průměrné i vyloženě mizerné. To, jak kdo často tréninkově střílí, ovlivňuje více faktorů, jako např. dostupnost vhodné střelnice, ochota na ní dojíždět, cena střeliva atd... Každopádně "myslivec", kterému spadne kulovnice s optikou a on navzdory tomu není ochoten "obětovat" ani jeden jediný náboj na kontrolu nástřelu, je takzvaně na facku. Osobně bych jednoznačně byl za povinné přezkoušení z praktické střelby kulovnicí 1x ročně, jako to mají některé severské země. Nesplníš limit nebo se nezúčastníš? Nelovíš... Myslím, že by to bylo jedině prospěšné, nepolepšitelní matláci by se tím "vyautovali" a lemplové by byli nuceni chovat se o něco zodpovědněji.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Durell »

Chlapi ono je dosť podstatné ako tie kontrolné strelby prebiehajú, naše posledné boli v stoje a kto chcel mohol sa nejakou formou stabilizovať o stlpik prístrešku. Strielalo sa na 100 m srnec za mňa 4 rany 35 bodov . Tá 4. rana urthla kríž a piata išla ďaleko dozadu mimo bodovaneho pola. A to keď som dal pani čo písala do streleckých tak jej vyšlo z úst wau , že ako dobre. Starší kolega vedľa mňa o ktorom viem že z posedu pri stabilnom zapretí triafa na zver s dobrým výsledkom, mal z 5 rán nejakých 15 ( presne už nepametám ). A teraz čo s ním, kôli streleckej pozícii mu už nedovolíme strielať ?
Nie " jednoducho absolvoval opravu " a bolo to dobré. Otec prezieravo vzal 22 WMS a na 50 m z pohodlneho sedu nastrielal ( ak dobre spomýnam 87 z 10 rán ) má 73 rokov a strelba do papiera okrem skúšky nejakej novoty,alebo overenia nástrelu je podľa neho plytvanie a zbytočné dranie hlavne :roll: :lol: .

Krytika organizátorov strelieb - celé to bolo hlavne naháňanie peňazí a o praktický prínos pre poľovníkov nikomu vôbec nešlo a to je na tom to najhoršie, že to nedáva zmysel takéto kontrolné strelby. Preto by som chcel len prezentovať vlastnú skúsenosť a priblížiť uhol pohľadu na " do papiera nič moc a na zver dobré " .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
jezevcik
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: stř 26.9.2007, 8:47
Bydliště: praha

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od jezevcik »

No a vidíš ,zrovna ty jsi jsem dal příklad ,který ukázal jak jsou kontrolní střelby dobré. Jestli jsem to dobře pochopil , tak tobě se tam urval kříž a pak jsi netrefil nic. Jde o to zkontrolovat a ověřit si svoje zbraně případně nastřelit a o tom to celé je.
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od miso243 »

Pred asi 10 rokmi som nahovoril clapov v združení, aby sme si spravili také neoficiálne kontrolné strelby. Strielalo sa na necelých 70 m. Výsledok - u väčšiny úplný des. Bez ohľadu na vek to bola prvá príležitosť po rokoch čo si overovali nástrel. Reakcie boli rôzne, od "to som nečakal" a opravil si nástrel, po 30 cm mimo zámerného bodu a " to je dobre".
Oficiálne kontrolné strelby boli tuším minulý rok. Prebiehali na klubovej strelnici kde som členom. Vedúci strelnice zaujal podľa mňa správny postoj. Zhodnotil, že požadovaná poloha - v stoji s oporou s predpísaným držaním zbrane - je totálna chu...ina. Každý mohol použiť polohu aká mu vyhovuje a zbraň si predtým nastreliť. Ľudia čo majú v hlave poriadok si podľa výsledkov uvedomia svoje limity. Tento stav by bol asi vyhovujúci pre individuálny lov.
Pre účasť na spoločných poľovačkách by som bol skôr za ten severský model. Tu však bude problém s dostatkom strelníc s bežiacim terčom. A vedomie , že ak nenastrielam na strelnici tak nebudem ani na hone, podľa mňa bude dostatočne suplovať stres.
Argumenti typu "na strelnici manták v revíry eso" pokladám za dosť scestné. Pokiaľ niekto nenastriela na kontrastný terč za ideánych a takmer konštantných podmienok , ako môže excelovať vonku kde sa pridáva x sťažujúcich faktorov.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Durell »

jezevcik píše:No a vidíš ,zrovna ty jsi jsem dal příklad ,který ukázal jak jsou kontrolní střelby dobré. Jestli jsem to dobře pochopil , tak tobě se tam urval kříž a pak jsi netrefil nic. Jde o to zkontrolovat a ověřit si svoje zbraně případně nastřelit a o tom to celé je.


Asi tak, len kôli nestabilnej pozicii som ten posledný zásah pokladal za moju chybu ( "asi ma zakývalo" ) a odniesi si to dvaja diviaci, ktorý neboli strelený podľa mojich predstav o dobrom zásahu. V prípade strelby s oporou by som automaticky spozornel a hladal chybu a šiel ešte strielať na overenie.

No ak niekto nevie strielať do papiera vôbec - isto v lese nebude Viliam Tell. :D To čo bolo mnou napísané je konkretne prípad tohto kolegu.( len vtedy som ho videl strielať do papiera) .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od fesoj »

Naprosto souhlasím s tím, že pořádá-li MS kontrolní střelby, ať již každoročně nebo jednou za 3 roky, je naprostý nesmysl střílet na 100 m vstoje z volné ruky. Při lovu spárkaté, vyjma naháněk, se nejčastěji loví vsedě s oporou, z posedu či z kazatelny a platí to zejména pro ty věkově starší, kterých je mezi námi většina. Kdo si troufne na víc, je to jeho +, ale podle těch nejlepších nelze nastavovat laťku - vždyť nejde o žádné závody. Proto u nás střílíme kontrolní střelby vsedě s měkkou oporou na terč srnce - a doprostřed desítky kvůli přesnému zamíření ještě umísťujeme bílou zálepku. Střílíme 3 rány. Já jsem při posledních střelbách trefil 2x10, jednou 9, chlapi mě chválili, ale já jsem spokojen nebyl, protože vše bylo dole na 6 hod., tak jsem upravil nastřelení a teprve pak bylo vše podle mých představ. A vůbec pitomost je po těch třech ranách hodnotit výsledky dle počtu nastřílených bodů. O střeleckých schopnostech vypovídá jedině obrazec rozptylu !
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od sw_fox »

Dřív bývalo u nás zvykem, že lidi chodili na různé myslivecké brigády pěšky vycházkou honitbou s flintou (a za pasem se sekerkou a v kapse s rukavicema), dnes spíš přijedou autem, takže bez flint. Mnohdy se pak během špekáčkové přestávky chlapi hecovali a na "improvizované střelnici" se dělaly psí kusy. Typicky střelba slugem na 50m na vypitou pleskačku od slivovice (pravda jedna pleskačka na 20 chlapů nic moc), případně z malorážky na nějaký jiný vhodný terč. Bývalo veselo a chlapi si zkusili (a navzájem ukázali) co umí. Dneska už to tak nějak není zvykem a ostatně se už ani skoro nepije, neb všichni přijedou autem.

Jeden starší příběh, dnes již "promlčený" (prekludovaný) přestupek :-)

Jednou jsem šel právě na takovouto brigádu zhruba v tomto předjarním čase s Winchesterem 1894 (.30-30 WCF) a jelikož někteří vtipkovali co to mám za krám (nevzdělanci netušící že se jedná o první čistě loveckou zbraň na bezdýmý prach), tak jsem se nechal vyprovokovat, zanesl jsem na bezpečné místo na vzdálenost 50m pořádné poleno a toto jsem postavil (zásah by jej spolehlivě shodil), flinta má tvrdší spoušť ale na 50m nebyl problém trefovat cca do 3-5cm přes mechanická mířidla. Nechal jsem všechny přítomné vystřelit (7 ran v pušce a cca dalších 15ks po kapsách) a jaké bylo překvapení všech ostrostřelců, co dle vlastních tvrzení střílí na 150m srnčí v běhu na krk, že na 50m netrefovali cca 30cm tlusté a 50cm vysoké poleno..... Proto každý rok před odstřelem srnčí zvěře nabízím všem členům možnost jít si zastřílet na krytou 150m střelnici a ověřit si jak jim to z jejich flint jde, z 23 členů (16 aktivních) jedou tak 3-4, a to ještě ti co střílí, loví, umí.......
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od kounek »

Tak dnes jsem zkoušel volat do Světnova a stále u nich není možné střílet kulovnicí, ani prozatím nemají výhled, kdy bude střelba opět obnovena... :?
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
brajen7
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: sob 28.6.2014, 7:44

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od brajen7 »

Dobry den, mel bych na vas prosbu, nevíte někdo o nějaké dlouhé střelnici v okolí Berouna?? 100m a vejs.... ted otevřeli jednu u Příbrami na placych, ale tam chtěj astronomické částky a poplatek i za pozdrav... jedna se mi o střelbu kulovnice.. diky
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Marpie »

Nějaký tip v okolí Ostravy na 100m střelnici by nebyl? Stará Bělá má stále omezení a není možno si tam zastřílet z kulovnice více ran. Jen pár na nastřelení. Kromě toho ověření nástřelu bych si chtěl prostě více zastřílet a to nejen na 50m o kterých vím že jsou k dispozici.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Jiří K. »

100 m je v Petřvaldu v bývalém areálu OKD.Nevím zda ještě funguje byl jsem tam naposledy před 3 roky. Dokonce chtěli rozšiřovat na 150 m. Bohužel nemám kontakt. Předváděčku dlouhých zbraní tam dělali s Corrada, tak se zkus zeptat tam.
Doufám, že výhledově se provoz v Bělé obnoví.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od xHonza »

To Brajen7:Dam komentar k Placum.Tedy pardon, ale jestli ti přijde 150 korun za hodinu na 350+ strelnici moc, tak se na myslivost a strelectvi vykasli a dej se na kulicky. Lukes je na ceske pomery velice fajn chlap a rekni mi na ktery strelnici mas hriste s prolejzackama abys zabavil deti a zenu... :lol:

P.s.tuhle strelnici doporucuji k navsteve Figimu, fouka tam a navic ma potencial na 700+

P.p.s. Do konce roku tam budou mit pohyblivy terc, pokud uz neni hotovej...



quote="brajen7"]Dobry den, mel bych na vas prosbu, nevíte někdo o nějaké dlouhé střelnici v okolí Berouna?? 100m a vejs.... ted otevřeli jednu u Příbrami na placych, ale tam chtěj astronomické částky a poplatek i za pozdrav... jedna se mi o střelbu kulovnice.. diky[/quote]
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Jan Slavětínský »

V neděli jsem byl s kolegy na střelnici v Pošné u Pacova. Střelnice je MS a místní chlapi jsou normální fajn myslivci. Platili jsme poplatek na hlavu za kuli a za celé odpoledne 50,- (Střelnice 100m + americký trap a LK.)
Odpovědět