Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od sw_fox »

Ve Finsku je karticka srnec/los/medved kde ti zaskrtnou na co muzes strilet z "velke zvere". Na zbrani nezalezi, neni uvedena konkretni zbran. Mam ty karticky uz dve a zbran (.243w, .222Rem a 9,3x62) jsem menil nekolikrat denne podle situace co muze prijit (jelenec, tetrivci/tetrevi, los). Co je teda dost divne je povinnost vozit flintu v obalu a v kufru auta, ne v kabine. Duvod je jasny, ale je to otravne furt se otravovat i pri kratkych prejezdech.
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od dalas »

Chlapi, kdyby tohle vedlo k tomu, že budou slušné střelnice nejdále do 30 km od každého bydliště, jsem pro provádět kontrolní střelby každý měsíc. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Zdenek41 »

No já znám spoustu lidí,kterým je přes 70 let a strčí některé mladíky někam...Co se týče 60 let je už pro dnešní mladíky stařec?
Ono chce přemýšlet nad tím,že oni ulovili tolik zvěře,kterou někteří ani ještě neviděli a už asi neuvidí.To pro hrobarp ono mlátit něco do terče je uplně něco jinýho.Za mě si to i na papír rozdám i s 20 letým klukem.A chtěl bych mít to seběvědomí co dnešní mládež :wink:
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Durell »

jedna vec je pravda - trening je vhodný, ale . Zažil som aj ja prípady keď chlap na strelnici nič moc ( zo športoveho hladiska ) , ale v lese na zver skoro "100% " uspešnosť - teda ak nie na mieste tak dohladaných 28 z 30 ks.

A naopak excelentný etrelec zo strelnice , sa pri pohlade na diviaka na lúke v posede tak rozklepal vzrušením, že by sa dalo povedať " Vidíš tu stodolu - to je jeleň a tie vráta sú oko - Bááách - kurňa tesne pod oko ."

Takže za mňa - strelnica ano - kontrolne strelby ano - no skôr na preverenie nastrelenia zbrane a jej technického stavu. Spraviť z toho strašiaka by bolo kontraproduktívne.

U nás zatial je aj bolo polovníctvo dosť ludové a večšina ludí má skôr problem s technickou strankou zbraní a optiky montáži ako so samotnou strelbou -
Lebo v lese má volbu strielať na vzdialenosť, na ktorú si je istý zásahom, alebo nestrielať.
A väčšina si radšej počká kým ta zver príde bližšie.

No a matematika vraví ak niekto na 100 m robí rozptil 18 cm a skráti streleckú vzdialenosť na 30 m je to už len 6 cm . čo stačí aj na lišku

No a sme pri zdroji pôvodu " tej bežnej loveckej vzdialenosti " :D :D :D
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Leon »

Zdeňku bez urážky když to vezmu z vlastní zkušenosti tak s ním musím částečně souhlasit podle mě nejde o to kolik toho ulovily taky by se mělo koukat na to kolik toho pomlátily a když vidím jak se někteří klepou co ten náboj stojí a že stačí jedna rána a ví kam to má posunout na zvířeti že stačí stejná gramáž a lítá všechno na flek že stačí aby trefil asfaltový terč na 50m a podobný keci tak se mi otvírá kudla v kapse a nejhorší je že tímhle blbnou i ty mladší protože ti jim věří že mají zkušenosti.Ještě že nejsou všichni stejný a občas se najde výjimka
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Zdenek41 »

Leone znáš mě...Mě jde jen o tu sebejistost toho mládí.Samozřejmě mladé oko je mladé,ale praxe je něco uplně jiného.Jim stačilo to,když je zvíře proti díře.Na všechno byl čas a zvěře mnogo... :wink: Já mám sice vystřílených pár tříd,ale jsem nervák.Tak jak já umím ledaskoho rozhodit při soutěžích tak pokud mě někdo dobře zná lehce to použije taky a stačí málo.Bejkování je pěkná věc...
Naposledy upravil(a) Zdenek41 dne čtv 06.3.2014, 20:44, celkem upraveno 1 x.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od precechtel »

poslední tři příspěvky mimo nitku a češtin /Leon / mi rve játra..., sorry nemohu to zkousnout.F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Leon »

nejdřív je Františku musíš udělat na cibulce pak půjdou rozkousat :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od BwanaHunter »

Zdeňku, tak se hned nečil, pokud mladej umí, tak to sebevědomí z něčeho pramení a pokoře ho naučí třeba čas (a někdo halt zůstane arogantní trouba), a pokud neumí, tak dostane lekci. Mému tátovi je přes 70 a dal by si plno mladíků ke svačince, prasata umí stále rovna v běhu jak zajíce, ale nikdy by se nerozčiloval, kdyby po něm někdo chtěl, aby střílel do terče. Už jen proto, že sám pravidelně během roku provětrává flinty jak se hýbe sezona, už jen aby si mohl být jistý, že pořád střílí jak mají, změna střeliva atd.

Durell> situace že dobrý střelec na střelnici může propadat při lovu a naopak může platit leda tak u brokové střelby. Když je někdo vystřílený na kole nebo na baterce, tak už prostě ví automaticky, jak které štonty střílet, kdežto v praxi takové standardní situace nastávají málokdy. Ale u kule nevěřím ani náhodou tomu, že z někoho, kdo má problém trefit na 100m aspoň terč, se v reálu stane super lovec.
Dle mé zkušenosti neumí střílet pořádně podstatné procento myslivců bez ohledu na věkovou kategorii. Povinné střelby by určitě prospěly věci.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od sw_fox »

Taky si myslím že sportovní střelci selhávají spíš u lovu s brokovnicí (typicky kačeny) a naopak, starý pantáta co svojí šestnáctkou s dlouhýma laufama sundává kačeny po ráně tak si na loveckém kole nemusí škrtnout.....

Sám střílím sportovně z kulovnice a nemůžu říct že by mi to nějak škodilo, spíš naopak bych místy řekly, že to že je člověk vystřílený mu tak trochu bere "radost z lovu" protože prostě když vím, že to padne tam kam zmáčknu, tak samotný odstřel zvěře je pak místy "rutina" a mnohem zajímavější člověku přijde plížení ke zvěři a její obeznávání (a kolikrát si radši tu ránu i ušetřím a zvěř nechám jít)......
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od dalas »

Nemyslím si, že je bezpodmínečně nutné pustit k lovu pouze "snipery", ale je nutné aby si každý ověřil na papíře, kde je jeho individuální myslivecká vzdálenost. Proč nepustit k lovu člověka, který je si jistý na 50m ale umí se dostat ke zvěři mnohem blíže. Naopak ten kdo trefuje komoru na 100% na 100m a bude v euforii zkoušet bez ověření nějaké LR tak může být taky nevyhovující. Myslím, že existuje významná část myslivců, ktrým ani tak nejde o 20 patron, ale toto je pro ně v podstatě celodenní záležitost, díky hustotě vhodných střelnic.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Bord »

Souhlas s dalasem jen bych dodal zvěř není papír je prakticky stále v pohybu a jelenice-třesavka bere aj ty vystřílené.Sám střílím do papíru dost často i když jsem počítanej mezi strejce.
8x57JRS,bordík
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od zvire »

Bez urážky proti sportovním střelcům, ale jak s brokama tak i s kulí je rozdíl střílet na střelnici a v revíru! Je skoro stejné srovnání sportovního střelce při LK a baterce, když ví jak mu lítaj asfaltáci a sportovního střelce z kulovnice na klidný terč a nebo stejnou rychlostí pohybující se terč divočáka na průseku! Málo který sportovní kulový střelec se srovná na naháňce v lese mezi stromy a vývraty s černou nebo vysokou zvěří!!! Velkou roli na střelnici samozřejmě hraje materiál, v lese zas praxe a kumšt!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od Zdenek41 »

Jsem rád,že nejsem osamocený v názorech.
Aby jsme si rozuměli,já kontrolní střelby propaguji.Jde mi hlavně o to abych věděl jak to komu střílí.Nejde ani o chlapy,ale hlavně technický stav optiky,montáží atd.
Těm starým chlapům se nechce na tu střelnici hlavně skrze to další vysmívání a zesměšnování.Jsme v Čechách a neznám žádného starého myslivce,který neni na sebe hrdý. :wink: A jednou budeme taky starý....Jenže v poslední době se lidi k sobě chovají tak jak se chovají.Chápu to i když nerad...Doba je zlá.
Jinak ta 41 neni ročník.. :lol:
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: Střelnice pro dlouhé kulové zbraně

Příspěvek od zvire »

Jsem taky zastánce jakýchsi kontrolních střeleb, a můžou se klidně konat s nějakým humorným podtextem (závod o kolečko hnoje atp!) Jen jde o to, dostat chlapy na střelnici!!!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Odpovědět