Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Red arrows
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 23.8.2012, 19:07

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Red arrows »

Když už jsme u tématu-ne že bych to potřeboval-ale kde se vlastně dá v čechách natrénovat na střelnici na těch zmiňovaných 1300metrů? Já znám jenom krátký střelnice okolo 300...a v mym okolí už vůbec prdlajs
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Petr1970 »

nevím kde 1300, kromě vojáků a jejich prostorů, ale tam se civil obvykle nedostane.. pak ZVI..
http://www.zvi.cz/cz/vyrobni-program/strelnice.html

jinak se jezdí na slovensko, "senica"...

na druhou stranu, buďme realisté.. s žádnou běžnou loveckou zbraní a hlavně ráží-municí to dosažitelné není, na foru strelectvi je tomu věnováno docela pár diskusí a většinou jsou to extra laborace (některé už těžce za hranou ..)plus samozřejmě vhodné ráže ...
samozřejmě se můžete inspirovat v afgánu a pořídit si .50BMG kanon, tam je to i ke 2km v pohodě (zase nutnost laborací atd...)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Jiří K. »

Chlapci nedělejte si iluze, těch nezodpovědných je i mezi těmi co chtěji či loví LR dost. I když připouštím, že ne tolik u ochránců tradic.
Velký podíl na tom má i náš výše zminěný guru střelby na LR. X lidí po jeho příspěvcích propadne dojmu, že to nic není a jde to ihned zkusit do lesa. A jak již zde někteří komentovali a na videích to je vidět, když se guru rozhodne lovit tak moc nepřemýšlí co je kolem. Na jednom s posledních videí mu nechybělo moc a ulovil další kus za srnčetem.
Jinak mám zkušenost s doprovodem člověka o němž vím, že loví na hodně velké vzdálenosti. Bohužel ulovit srnčí na 100 m jen s pomoci lovecké hole či s volné ruky je pro něj obrovský problém a stres. Prostě nemá dostatečnou oporu. Budiž mu ke cti, že o svých slabinách ví a ránu si umi odpustit.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Georg.H »

To myslíš na těch 588m?
no kdyby střílel granátem tak ma obě :-)
figiho se nezastávám ale ten chlap prostě umí, a jestli je takový nebo makový je snad jedno..
každý je nějaký...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od dalas »

Prosím o zdrženlivost ohledně kritiky figiho. Nemá možnost se zde obhajovat a diskutovat. Je to vůči němu nefér. Možnost je na jeho stránkách.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Jiří K. »

Neměla to být figiho kritika, spíše těch co to po něm zkoušejí bez potřebných znalosti, treninku či vybavení. Černé ovce jsou v každém stádu.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od kasari »

Tak s tím se nedá nesouhlasit. proto jsem psal...někoho kdo to umí a má na to vybavení.
Idiotů se stylem - dám to asi 30 nad hřbet, to snad vyjde - jsem už taky viděl dost. Pohříchu i mezi " profesionály ".
Ulkomaalainen...
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Posmiros »

Hlavně si moc nedokážu představit jaká na to musí být technika, když pominu zkušenosti, odhad atd :) ČZ se u nový kulovnice 557 chlubí po nevím kolika výstřelech přesností střelby 8,5 cm na 300 metrů, tak si dokážu představit kam to asi tak lítá v 1300 metrech :mrgreen:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od kasari »

To, že si to neumíš představit, neznamená, že neexistuje. A neboj, lovecká kulovnice z Brodu, ani ta nová, to určitě nebude... :wink:
Ulkomaalainen...
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Petr1970 »

Posmiros: jak jsem psal, doporučuju forum "strelectvi.cz" (omlouvam se za reklamu na jiny web), tam se to řeší i s popisem zbraní atd...
víceméně i 308 to dokáže velmi pěkně.. ale je to hodně o laboraci, hlavni - stoupání
hodím sem něco - bílý má 10cm, 960m,
Zbran Savage 10 .308 , stříleno 155gr. Lapua Scenar molyco

ale jak říkám, tohle jsou top střelci a hlavně top přebíječi - neskutečný časy co tomu věnoujou:-)
jinak samozřejmě střílí tam vším možným, od .223, .308, .338, ale i benchrest speciály a takový ty "divný ráže" - 6,5x.... 7x.....

Obrázek
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Red arrows
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 23.8.2012, 19:07

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Red arrows »

Ono taky na těch 1300m letí střela krutě přes sekundu, takže je třeba si počkat až bude ta zvěř telefonovat nebo studovat aktuální nabídku v místním hypermarketu nebo tak něco, aby za tu dobu nepopošla :D
Naposledy upravil(a) Red arrows dne pát 30.11.2012, 0:16, celkem upraveno 1 x.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Posmiros »

kasari> Však to vůbec neodsuzuji :) respekt k těm co něco takovýho dokážou :)

Red> Ty krávo to je řacha :mrgreen:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Jiskra »

Nějak jsem nepochopil co má to konkrétní video společného s tímto vláknem? Jinak kdo k tomu po odborné stránce měl co říct,tak už tak udělal a teď už to zase spěje k diskuzi o h....Shiva by vám napsal,že kdo tomu nerozumíte a nemáte s tím zkušenosti,ať radši nic nepíšete. A měl by pravdu.
Red arrows
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 152
Registrován: čtv 23.8.2012, 19:07

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od Red arrows »

Video jsem zgumil-myslel jsem to jako odlehčení, ale jak jsem pochopil téma je tak vážné, odborné a pouhému smrtelníku neuchopitelné že to asi nebylo vhodné.Nicméně připomínka o době letu je objektivní :shock: protože matičku fyziku neošálí ani
flinta trefilka...
Co by k tomu napsal Michal Krouhalík ani psát nemužu.....a měl by pravdu
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Lov na 1300 praktická nutnost nebo ... ?

Příspěvek od tonny »

Sleduji debaty kolem LR, protože mne to baví a bavím se tím. Když sem vložil Petr ten terč, vzpomněl jsem si na jednu opomíjenou podmínku úspěšného zásahu. Jak přesně změříte vzdálenost cíle?! Myslíte si, že vezmete kvalitní dálkoměr a změříte srnčí na 1000m? Ten paprsek totiž už může mít přes 1m a odrazí se i od trávy daleko před srnčím. Navíc některý paprsek není ochoten se od srsti vůbec odrazit a změří opět něco jiného nebo nic neukáže. Mám leica 1200, docela kvalitní ale na 1km to změří tak budovu, velký strom nebo kraj lesa. Podíval jsem se do tabulek, co střílím s 308W ten kilák a mám tam rozdíl mezi 900m a 1000m 32 kliků, tedy x 1/4 MOA (asi 7cm/1km) = 224cm. Takže jestli se spletete ve vzdálenosti i o 30m, minete cíl a můžete sebelépe mířit s nejlepší optikou na nejlepší zbrani.
Jaký je vítr na zemi a ve 14-ti metrech, to také nezměříte, na tý vzdálenosti je i několik různých proudů a mohou se rychle měnit, což žádným měřákem nezjistíte. Dále teplo střelu "nadnáší", myšleno tím jestli střílíte přes zelenou louku nebo posečený obilí. Vítr proti střelu sráží, vítr od vás nadnáší a je to znát.
Na střelnici jsou max ideální podmínky, přesto mám-li udělanou od minelé střelby tabulku, za dva měsíce díky počasí už nesedí, třeba i o tři kliky na 1km (21cm). Takže pak zkuste střelit jednu jedinou ránu aby zasáhla přesně živej cíl. Navíc musí mít dostatečnou energii aby střela správně zafungovala a usmrtila. Střela z 308W mi dopadá na terč ryclostí něco málo nad rychlostí zvuku aby byla ještě stabilní.
Např. s 338LM můžete zvěř usmrtit i na těch 1300m ale ...
S tím časem bych si hlavu moc nedělal. Stačí vysledovat cyklus jak se pase, tělem nehýbe a na hlavu střílet určitě nebudu a ty dvě sekudny ...
Jinak k tématu. Někdy se nám může hodit rána na větší vzdálenost ale každý musí znát své možnosti a mít tu svou zodpovědnost. Nejsme ve válce, abychom to musely zkoušet na extrémní vzdálenosti.
Odpovědět