Střelba na srnce - emoce

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od figi »

Je to velmi těžké. Navíc, co je vlastně stará / přestárlá srna ?
Teoreticky to zná spousta lidí, prakticky skoro nikdo. Samotnou srnu podle postavy a chůze ? Půjdu k tobě do učení.
Samotné srny, právě proto, že o srnče přišly, bývají obvykle ve velmi dobré kondici, a pokud je neodhalíme při přebarvování, není až na vyložené ( prakticky umírající ) případy šance pravděpodobný věk ( +/- rok ) poznat. Samotné srny lovím po přebarvení i před ním pouze po srovnání velikosti s ostatními kusy. Jinak srny krom ročních ( opět velikost ) lovím právě podle srnčat - to je naprosto spolehlivý ukazatel chovnosti.
Omlouvám se za OT :oops:
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Tony30 »

Máš pravdu figi,tou postavou a chůzí jsem to myslel obrazně :) ,párkrát se mi povedlo odlovit opravdu staré srny,které pomalu neměli chrup(možná náhoda)nic víc,nic ve zlém :wink:
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Mr. Fox »

Nevim jestli to tu už někdo řek nebo ne ale tedle stav má asi každej a kdo řiká že ne tak kecá. Někdo to má před výstřelem někdo těsně povystřelu a každej to prožívá v různý intenzitě... v monoha knížkách to popisujou jako loveckou horečku... a dokavaĎ to člověk prožívá tak je podle mě myslivec...
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od savazka »

To Mr. Fox: Podle mě máš v podstatě pravdu. Lovit jen pro samotnou dobrou ránu se mi taky nezamlouvá. Ale výjimky se taky najdou. Třebas teď chodím jako většina z nás taky dost aktivně na holou, ale radost z lovu/z úlovku/loveckou horečku, z toho nemám skoro žádnou...jsou to takové rány z milosti, skoro jako dostřelovat sraženého srnce nebo tak...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od figi »

No to si děláš srandu ?
Lov holé je nejdůležitější část péče o zvěř, podstatně důležitější, než lov trofejové zvěře.
Osobně to prožívám naprosto stejně, a z každého kusu dobře ulovené holé mám velmi dobrý pocit.
Špatný pocit mám z dostřelení sražené zvěře, to ano.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od lörinc »

Lov holé je problém asi všude. Jenomže potom se nedivme že to se zvěří spárkatou vypadá takto. U nás není poměr pohlaví 1:1 ani omylem a když řeknu že jdu na srnčí, tak by mě chlapi pomalu sežrali. Naštěstí si z toho nic nedělám a snažím se lovit. Potom v zimě vidíme čtyřicetihlavé tlupy srnčího kde je třeba jenom 10 srnců. Jenom takový dotaz pánové. Srna má dvě srnčata stejně vyspělé. Odlovit jedno nebo nechat obě? Jak tady posekli kukuřici, tak se objevuje hodně srn se dvěma srnčaty. Vždy obě v dobré kondici. Zatím se na žádné nezmáčkl, ale váhám jestli nechat obě nebo jedno srně vždy odlovit. Díky
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od savazka »

To Figi:
Lov holé ve špatné kodnici (jiná se vlastně ani neloví že) se pro mě rovná prakticky sanitárnímu odstřelu. Třebas teď budu chodit na cca 5kg špatně přebarvené srnče. Je to chudák, co by zřejmě nedožil vánoc. Radost/zážitek, říkejte si tomu jak chcete, můžu mít tak maximalně z toho, že mu zkrátím trápení...Nebo čím jsem vás pobouřil? Nemůžu přece mít radost už ani z toho, že nějaký nemocný kus vůbec obeznám. O samotné důležitosti lovu holé nepadlo slovo, pouze o mém osobním postoji k odlovení nemocného/slabého kusu.
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Žanek »

to je chov zvěře - a pokud je dobře proveden, pak je třeba se přenést přes nepříjemné okolnosti (smutné oči mláděte) a mít radost z jeho správného provedení - to je to správné suplování fce predátora. Bohužel to opravdu není moc jednoduché, snad se to zlepší s věkem......
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od dalas »

v sobotu jsem střílel srnečku se zlomeným pravým zadním během, 6,5 kg po vyvržení, plicnivka. V neděli jsem velmi dlouho váhal nad srnou, nepřebarvené partie v oblasti zrcadla a kýt, zadní běhy. Nemoh jsem se dlouho rozhodnout, protože to byl mladý kus. Nakonec jsem se rozhodl pro ránu. Při vývrhu (rozříznutí hrudi) se objevil maglajz jak křenová máčka. bylo to divný, ale příliš jsem tomu nevěnoval pozornost, protože světla rapidně ubylo. U kolegy na světle zjištěn nádor na hrudníku a laloky plic - počínající plicnivka. Odlovil jsem dobře, ale jsem nasranej jak čert, protože srnčího se mi zdá letos méně, v téhle lokalitě přišly srny o srnčata při sečení jeteliny a bylo by za potřebí odlov mírně zredukovat. Radost bych měl, kdyby ty kusy byly zdravé a v kondici na zimu. Tu plicnivku budem muset plošně přeléčit. Takže plně chápu, co má na mysli savažka.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od figi »

savažka - já to pochopil asi špatně, bral jsem to tak, že lov holé je jako dostřelení sraženého kusu.
Žanek - s věkem se to nezlepší, naopak, nad každým kusem přemýšlým ( a dříve to tak nebylo ), kolik nástrah překonal, jak tuhé zimy přežil ...

dalas - to naštve většinu lidí. Ale je nutné to mít jako motivaci právě pro lov takových kusů, kvůli kondici ostatních. Neboj, že tomu stavu nějak zásadně ublížíš odstřelem, to co se odhaduje, bývá 30-40 % skutečnosti.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Zdenek41 »

S roky se i mě lovit holá nechce.Spíš je mi jí líto,ale pokud lovím srnce musím i holou.Já jí ulovím,to už si říkám od 1.9.tak jako před chvílí, ted jsem přišel z venku.Mám lovit srnu potkávám jich hodně,ale vždy se srnčetem a nebo dvěma.Pokud by alespon ty srnčata byli slabé a špatně přebarvené..Bohužel ještě jsem letos takové nepotkal.V loni to šlo ráz na ráz 4,5kg srnče a bylo po odlovu i naturáliích za celý rok.Byl jsem více spokojen jak za 20kg srnu,kterou si i někteří neodpustí.Dnes moc selektivní odlov neni,rychle střelit splnit.To neplatí na každou honitbu,ale bohužel je jich dost.Jsou to ti co nevědí ani co je posr.. zrcátko.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Vojta »

Lov holé je jak píšeš Zdeňku povinností každého, kdo v daném roce ulovil srnce. Já chodím v podstatě denně do revíru a taky pořád váhám nad jednotlivými kusy. Včera večer jsem ale konečně nějaký vybral. Ulovil jsem částečně nepřebarvené srnče o váze 7 kg, z čehoš jsem pochopitelně mněl dobrý pocit. Ovšem těch vycházek....... Taky jak píšeš, v letošním roce většina srn vodí jedno nebo i dvě srnčata a těžko pak hledat průběrnou srnu (nebo průběrnou srnu se slabým srnčetem, kde by se dali odlovit oba kusy), kterou potřebuji ulovit. Toto srnče bylo také z dvojčat, ovšem srneček byl v podstatně lepší kondici.
Odpovědět