Střelba na srnce - emoce

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Lukajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 102
Registrován: sob 16.10.2010, 10:02

Střelba na srnce - emoce

Příspěvek od Lukajs »

Chci se zeptat jesli někomu z vás dělá problém ,, máčknou " na srnce nebo i vysokou ? Popřípadě i černou. Tím myslim z emocionálních důvodů =) Přece jen když se nad tim zamyslíte ?
Naposledy upravil(a) Lukajs dne stř 20.10.2010, 21:05, celkem upraveno 2 x.
CZ 557 Lux 243w + Meopta Meostar R1r 3-12x56 RGD
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od o.r.k.o. »

Já abych se přiznal,tak se občas rozklepu i když vyleze kočka nebo liška...Nevím jak si s tim poradit,opravdu mě to vadí a stěžuje lov samotný...Kdyby někdo znal fungující fígl,zaplatim zlatem :)
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Žanek »

ne

emoce by mnou cloumaly, kdybych zjistil, že jsem kus špatně obeznal,ale pokud už zvednu flintu ...... tak nevnímám nic jiného než přesné zamíření, promítnu si pravděpodobnou dráhu střely v těle dle postavení kusu, adekvátně opravím aby dráha zhruba na úrovni páteře míjela cca střed komory a zmáčknu.
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od figi »

orko, a co by jsi chtěl ? Po třiceti letech lovů a stovkách ulovených kusů se občas rozklepu jak ratlík. Je jedno, co je to za zvěř, jestli vrána, nebo daněk.
A moc si toho vážím, protože ty zážitky mám stále velmi silné.
Naštěstí se dnes už umím uklidnit.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od o.r.k.o. »

Já se věnuji lovu a myslivosti teprve 5 let,taže si tuto součást lovu užívám plnými doušky.Je pravda,že někdy to semnou nedělá nic a někdy se divim že semnou nespadl posed.Myslel jsem nějaké dýchání nebo nějaké myšlenkové pochody,které by dokázali zmírnit tenhle stav.
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od xchipsy »

To má asi každý :) Já jak kdy, někdy se musím zadívat jinam a "vydýchat" se, jindy jsem v klidu, nevím čím to je. Vzpomínám na dva zážitky, jakoby to bylo včera - moje první prase, sanitární odstřel, přišlo s dalšími kusy a všichni zalezli do odchyťáku na muflony :) Pak se zas chystali k odchodu, tak asi pod tlakem že mám jen vteřiny jsem zamířila a vystřelila úplně v klidu. Problém nastal při dosledu - prasátko leželo na hrudi takže dilema - je vůbec zhaslé nebo se chystá zaútočit? Chtěli jsme to ověřit hozením sněhovou koulí a nikdy bych nevěřila, jak těžké!!! je trefit na pět metrů koulí tak velké prase (no velké, byl to lončák)! Trefovala jsem se před něj, za něj, prostě lovecká horečka se zpožděním :lol:
Druhý zážitek - 15 čekaných na jednoho srnce (obeznán týden před zač. odlovu, pak se odstěhoval na od kazatelny 300-400m vzdálenou mez a na louku nechodil, poslední 4 čekané jsem seděla v pšenici cca 80m od meze, když se objevil a chtěla jsem ho pořádně přečíst, klepala jsem se jak ratlík, ani jsem neudržela v klidu dalekohled, srdce až v krku - a takhle jsem měla střílet? Ještě navíc z vidličky.. Srnec byl chvíli na mezi a nebyl vidět, pak seskočil z meze a zas nebyl vidět přes obilí... Myslela jsem že se rozsypu jak to se mnou cloumalo. A zase přišel ten "tlak" - srnec na chvíli stoupl do meze a já věděla že je to zas "teď nebo nikdy" a zamíření i výstřel v úplném klidu. A po ráně zas to samé - zvedla jsem se a šla na nástřel jak opilá, levá-pravá,nohy se mi třásly... :lol:
Takže nějaký fígl jak být v klidu pořád bych taky uvítala :)
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Alda »

zaplat pan buh (nebo hubert), ze i po tech letech to se mnou pravidelne clouma... a jsem za to moc rad! protoze az tato euforie prejde, stane se ze mne prachobycejny reznik, a to opravdu nechci.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od dalas »

Už jsme to tu někde řešili, ale pořád nat tím bádám, proč jednou jsem zcela klidný a někdy se mi rozbuší srdce a zrychlí tep. Asi by to nejlépe věděl nějakej psycholog. Já hodně dlouho vybírám kus k odstřelu a pak když ho najdu, jdu po něm a to je někdy dost nervák. Vzhledem k tomu, že mám na to čas prakticky jen o víkendech je to někdy dost složitý. Pak se dostanu do situace kdy je rána možná a to je ten okamžik, kdy mi asi mylně podvědomí říká teď a nebo nikdy. Pak to musím začít zvládat nějak rozumově a uvědomit si, že to tak není, že když nestřelím, tak se vlastně nic nestane. To mě zpravidla zklidní. Pokud ten kus je "uvázanej" není problém. Asi v podvědomí mám, nestřelíš dnes, není problém zítra. Zrovna teď lovím starou srnu, chodí samotná se srncem, nic vhodnějšího jsem nenašel, ale bohužel podmínky zatím neumožnily střelbu. Jsem přesvědčen, že v momentě, kdy bude na ránu, budu opět funět jak parní lokomotiva.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od lörinc »

Záleží jak se to vezme. Já když někomu řeknu že střílím, tak mi řekne a není ti líto toho např. srnce, lišky apod. Na to já vždycky říkám "jíš maso", tak si představ jak to prase než dojede na jatka v jakém je stresu. Ten srnec je do posledního okamžiku volný a potom ani nic necítí a leží. Po tomto to každý pochopí a řekne "to je fakt". Takže s lítostí problém nemám. Ale začínám pozorovat že mi moc času škodí :). Letos např. liška. Už jsem byl na odchodu otočím se a na cestě liška. Sundám flintu opřu o trojnožku zamiškuji, liška se zastaví bác leží. Druhá skoro potmě to samo. Potom mi liška vyleze z kukuřice sedí, já mířím a už při odmáčknutí vím že míjím. Kříž mi lítal jak lampion ve větru. Je pravda že to bylo přes 200 m, ale ta první byla 160 a v poho. Asi si chce říct NEMUSIM střílet a pak se tolik neklepu. Ale je těžké to ovládnout.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od martinh »

mě třeba nedělá problém ,když náhle vyjde rudl prasat, vezmu rychle flintu zamířím a bác. Ale když je vidím na 300 m a oni se pomalu pulhodniny přibližují tak to se mnou lomcuje pěkne. zrovna tak to lomcuje když chodím na nějakou dlouho obeznanou trofej.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Alda »

je pravdou, ze pokud "se jde rychle na vec", tak jsem sice klidny, ale vse se dostavi nasledne... loni jsem lovil jelena - rychlovka na 50m z volne ruky - a kdyz jsem k nemu nasledne dosel, osika by byla proti me v klidu. a letos... stojime za valem, za kterym pobiha rijici jelen jak smyslu zbaveny. v ten moment jsem nemohl popadnout dech a odmitl jsem se jen tak postavit a na tech 50 m jej z volne ruky rychle ulovit...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od xchipsy »

Lorinc a Martinh - asi tak nějak, když je to prostě "narychlo", asi se člověk nestihne tak rozklepat, jako když delší dobu čeká až kus přijde blíž..líp si stoupne.. atd. Čím déle mířím, tím víc mi to začne lítat zleva doprava a nahoru dolů :wink:
Zajímavé je, že když vím, že střílet nebudu, jsem v absolutním klidu, prohlížím dalekohledem, pohoda, nebo si zkusmo zamířím a kříž se ani nehne, nefuním, srdíčko v pohodě... Ale jakmile se rozhodnu střílet, nervičky začnou pracovat :lol:
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Tony30 »

Také mám takové pocity(loveckou horečku),když to je nakvap dostaví se aš po,ale když vydím přibližovat se zvěř kterou mohu slovit tak to je hrůza :) ,musím se uklidnit,změřím onu zvěř a začnu zhluboka dýchat abych jaksi skoordynoval dech,pak většinou ustoupí i zrychlený tlukot srdce,naposledy se nadýchnu a s výdechem zatajím dech pak mačkám.Většinou to funguje :) Pokud ne radši nemačkám a když je čas ustoupí to samo. :wink:
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Lukajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 102
Registrován: sob 16.10.2010, 10:02

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Lukajs »

No já kdybych měl střílet srnce jen kvůli trofeji tak bych ho asi nestřelil ... jen protože má na hlavě parohy , který by někdo chtěl mít na zdi by pro mě nebyl v žadnem případě důvod k lovu ... to samé jako poplatkové odstřely ...
CZ 557 Lux 243w + Meopta Meostar R1r 3-12x56 RGD
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od trapa »

...
Naposledy upravil(a) trapa dne sob 05.2.2011, 19:22, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět