Střelba na srnce - emoce

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Tony30 »

To:Lukajs,já ti rozumím,také radši lovím 1věkovku,mám větší radost z bulkaře než z nějákého pěkného srnce,s otcem se snažíme o zkvalitnění srnčí populace u nás.Ona ta 1věkovka opčas dá zabrat,jsou odbíjeni a většinou samotáři.Když vydím nádherného sylného šesteráka mám radost,pak mě osobně dělá potíž lov holé(nerad),ale nusí to být.Slabá srnčata a staré srny(nevodící).Opčas se mě někdo zeptá jak mohu zabít tak nádherné zvíře? Odpovím že pokud chovám zvěř musí to být.Chovatel(zemědělec)si v chovu také nenechá slabé kusi atd.Pak porozumí :wink:
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Lukajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 102
Registrován: sob 16.10.2010, 10:02

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Lukajs »

trapa píše:Lukajsi, nechces nam treba napsat o svych dosavadnich uspesich. Chlapi ti tady hodne radi i v tematu o vyberu kulovnice a ty si vlastne o sobe jeste nic nerekl. Urcite by nam pro pristi stylizaci prispevku vedet o tobe neco vic.
Uspesich ? Kdyz jsi cetl tema tak by ti mohlo dojit ze jsem potreboval pomoct s vyberem své 1. kulovnice ... takze opravdu nevím jaký uspechy mas namysli ... Jinak jse zajímam o myslivost od mala .. nevím co jiného by te melo zajímat a vubec duvod .. :P :D
CZ 557 Lux 243w + Meopta Meostar R1r 3-12x56 RGD
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od xchipsy »

Tony30: jsem na tom podobně, radši naháním nekonečné dny až týdny postarší špičáky a podobné "atraktivní" trofeje (kvůli kterým by většina členů ani nevykoukla z okna, natož vysedávat na posedu..) a s holou mám problém, ne proto, že z ní není nic na zeď samozřejmě, ale právě tady se dostaví určitá lítost :( Včera jsem střelila starou nevodící srnu (konstitučně jak čiplenka) a ikdyž vím, že to bylo "správné", ten divný pocit prostě mám vždy. Loni jsem potkala dvě samotná srnčata bez mámy, zmatená, nevěděla jsetli mají utíkat nebo co dělat... Jedno později strhl pes (ne můj) a druhé mi pár dní na to přišlo na louku.. Odlov byl více méně "povinnost" ale musím se přiznat, obrečela jsem to. No jo, slabá ženská :)
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Tony30 »

Jo s tou lítostí je to přesné.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od figi »

Prohlížíte těm starým nevodícím srnám chrup ?
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od xchipsy »

figi - nejsem z těch, co střelí samotnou srnu a řeknou "stará, protože neměla srnče"... :wink:
Ale pro upřesnění - ano, samozřejmě, dívala jsem se hned po odlovení a klidně můžu později dodat foto, hlavu jsem nevyhodila, protože mě zajímá přesnější určení věku, takže budu preparovat minimálně dolní čelist. Předběžně zatím můžu s jistotou říct jen to, že zuby jsou velmi zbroušené ("nízké") a to nahoře i dole.
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od dalas »

Já ano, ale až když leží. :? Jinak máme povinnost ulovený vyvržený kus předvedest určenému členu výboru, předložit spodní čelist, a pak jde čelist ještě na chovatelskou přehlídku.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od hanmilan »

Myslím, že Lukajs to myslel úplně jinak, než většina z vás přidala příspěvek. Popisujete "loveckou horečku", ale řekl bych, že Lukajs měl na mysli to, že je mu líto zmáčknout na kus zvěře. Trochu to víc Lukajs rozepiš, ať nepíšeme o voze a ty o koze :-))
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Tomfi »

Po pěti letech myslivosti lovu a po deseti letech chození do lesa :-)
Pokud je situace u odlovu rychlejší je to vlastně tak, že ani nevnímám loveckou horečku. Ale čím je zvěř déle na očích přibližuje se a neni do 50-80m, tím je to horší, kříž pěkně tancuje, zvlášt když zvěř buďto máme obeznanou, nebo dlouho jste se s ní nepotkali.
Takový ten zvláštní pocit znám, není lítost v pravém slova smyslu, je takovej ten pocit, kdy mu jakoby v duchu říkám, ty pitomečku pitomej to jsi byl tak blbej, že jsi mi přišel, je to většinou v ten moment, kdy ke zvěři docházíte po ulovení.
Co se týče lovu srnců, šesteráky pokud nejsou vyloženě zpáteční nelovím, a mnohem větší radost mi udělá starej srnec, nepravidelnost,špičák. Na knoflíky já štěstí vůbec nemám, vlastně je skoro za rok nepotkám. :-)
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od dalas »

Co se týká lítosti, to v pravým slova smyslu nemám, to bych se pak na lov vyflákl. Dívám se na věc z hlediska chovu a tím to vlastně ospravedlňuji. Jen si nad uloveným kusem říkám, jaká to je nespravedlnost, že zrovna tenhle dotyčný neměl parametry, tak to mým přičiněním zaplatil životem. Ale tak to v přírodě chodí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od savazka »

Nejhorší lovecká horečka mě potkala, když jsem prvně střílel na jezevce. A přitom to bylo pěkně v rychlosti, když přetahoval přes polňačku, takže jsem se ani leknout nestihl (doba lovu O.K., to jen tak pro jistotu, aby to zas někoho nechytlo). Řeknu vám, po ráně ( naprosto a absolutně mimo : ) mi srdce mínilo vyskočit z hrudi, ani po sprintu na 100m jsem takový tlukot nezažil!
Jinak je to pravidelně silnější, když dlouho nic nepotkám- třebas 3týdny čekané na sněhu a nic a najednou se vyloupne v naší honitbě vzácný, řekl bych přímo exotický tvor jménem liška. To je pak "hotovo", míření lítá plus mínus 20cm a buď dojde na brok nebo mi dá čas na sklidněnou nebo jde bez rány a já si pak nadávám, že jak blbec vysedávám v mraze po nocích a pak ju pustím...:)
Holé srnčí mi bylo líto přesně do chvíle, než jsem ulovil první nepřebarvenou srnu. Záda plná střečků, ufrkaná, neskutečné zamoření parazity, deka se jimi doslova vlnila...Další nepřebarvené na tom byly nachlup stejně. Prostě chudáci. Beru to jako sanitární odstřel- když to nezmáčknu, ještě holka hodně zkusí, než ju najdu v lednu padlou poblíž krmelce...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Žanek »

hanmilan píše:Myslím, že Lukajs to myslel úplně jinak, než většina z vás přidala příspěvek. Popisujete "loveckou horečku", ale řekl bych, že Lukajs měl na mysli to, že je mu líto zmáčknout na kus zvěře. Trochu to víc Lukajs rozepiš, ať nepíšeme o voze a ty o koze :-))
i já to pochopil tak jako Ty - viz můj první príspěvek k tomuto tématu.
Jen pro srovnání s ostatními - mně se rozbuší srdce když zvěř objevím nebo ji slyším přicházet, jakmile ji přečtu jsem zase v klidu.
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od xchipsy »

Lukajs - ještě k těm poplatkovým lovům - já bych to tak "nedémonizovala". Samozřejmě nemluvím o situacích, kdy nějaký papaláš už neví co roupama tak si koupí odstřel slona v Africe, medvěda na Kamčatce a jelena na Novém Zélandu... :o
Ale pokud máte honitbu s půlmilionovým nájmem, 300 tis. dáte za krmení, 100 i víc za škody... tak pokud nejste Onasis, tak se prostě poplatkovým lovům nevyhnete, protože dnes všechno kromě času stojí hlavně peníze a ty vám zadarmo nikdo nedá. Když už najdete "sponzora", bude si to chtít nějak "vybrat", ať už ve zvěřině, nebo v trofejích. A ti co se poplatkových lovů účastní - zas je to většinou tím, že tu onu zvěř ve svém revíru nemají - pokud máte polní honitbu a v ní pár zajíců a srnčího a kolegové z druhého koutu republiky loví zas vysokou nebo černou, dřív nebo později budete chtít zažít, jaké to je lovit něco jiného než čtyřicet let paličkáče a zajíce... Pro ty lidi je to svým způsobem odměna, mnozí na jednoho jelena šetří celý život, často jim odlov jako dárek zaplatí rodina, přátelé... Poplatkový lov je pak jedinou možností, jak si myslivost "zpestřit" - zadarmo vám to nikdo nedá (alespoň já jsem se s inzerátem typu "daruji odstřel jelena" ještě nesetkala :lol: )
Co se týče lítosti nad lovem jako takovým, to je život. Nejsou tu přirození predátoři, takže "někdo to dělat musí". Je to hospodaření jako každé jiné, pokud k tomu přistupuje myslivec s citem a rozvahou, pečuje o zvěř a pořírodu, měl by pro něj být lov jakousi odměnou za tuto péči.
Taky nejsem "trofejář", kolega ze sdružení má zlatého srnce a já mu ho upřímně přeju, ale kdyby mi přišel na louku a vedle něj stál pětiletý špičák, odlovím špičáka. Jednak proto, že je to "chovatelsky správné", druhak proto, že z takové trofeje bych měla mnohem větší radost. Letos mám tři srnce, jeden je čtyřletý špičák s jednou ulomenou lodyhou, druhý tříletý nerovný vidlák a třetí šestiletý nerovný šesterák (na jedné lodyze dvě mini výsadičky, na druhé jen jeden "háček"). Nachodila jsem se na ně dost, jen na toho prvního to bylo 15 čekaných. Mám z nich mnohem větší radost, že kdyby to byli "výstavní" šesteráci.
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od trapa »

...
Naposledy upravil(a) trapa dne sob 05.2.2011, 19:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: .. Máčknutí na Srnce "

Příspěvek od Tony30 »

TO:figi samozřejmě že se po ulovení podívám na(chrup),a neznamená že když vydím sanotnou srnu že hned lovím,(mohla o srnče přijít)Je to těžké odhadnout věk,ale dost napoví postava,chůze atd.že?
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Odpovědět