Úschova/půjčení zbraní.

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
strejdamyslivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 16.11.2010, 11:45
Bydliště: jižní okraj Vysočiny

Úschova/půjčení zbraní.

Příspěvek od strejdamyslivec »

Jeden kolega-myslivec, má rodinné problémy a po dobobu než se mu situace doma vyřeší mě požádal, jestli by si svoje zbraně nemohl u mě uložit. Poradí mám někdo jak to máme udělat, abychom nepřišli do křížku se zákony ČR? Stačí nám sepsat papír s našimi nacionálami nebo musíme na registr zbraní na policii? Předem díky.
kulovnice: rem222+ZEIS 6X42 a 7x64+BUSHNELL 3-9X50
brokovnice: ZH 16/16 hamerleska 12/12
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Úschova/půjčení zbraní.

Příspěvek od gonias »

Dle mého, pokud bude mít zbraně u tebe uloženy dle zákona(nad 2 kusy v certifikované schránce) odpovídá to zákonu o zbraních a nemůže mít problém. Ještě bych si na jeho místě opatřil souhlas vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí(to zákon řeší).
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Úschova/půjčení zbraní.

Příspěvek od Petr1970 »

jestli splňuješ podmínky zákona (můžeš mít ty zbraně, máš na to trezor) tak bych jen asi sepsal nějakou smlouvu o zápůjčce (on, myslivec, rč..... půjčuje tobě, rč....... tyto zbraně (čísla, popis..) na nějakou dobu atd atd atd.... kdyby došlo v budoucnu k nějakým problémům - na obou stranách... nebo ty zbraně někdo našel a řešil to (třeba pčr, hasiči v případě problémů.....
2x papír A4 a bude klid myslím...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Úschova/půjčení zbraní.

Příspěvek od vesrad »

A pokud jsou některé zbraně kategorie B (samonabíjecí kule), tak bys na její držení měl mít povolení od PČR (stejný jako nákupka, jen nbudeš žádat nabytí, ale jen držení a nošení)
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Úschova/půjčení zbraní.

Příspěvek od kojot »

Úplně nejlepší a nejjistější bude zavolat na okresní ředitelství PČR - inspektorá pro zbraně a střelivo a tento dotaz jim tam sdělit. Úředník si k tomu řekne svoje, jak by to mělo vypadat a případný uschovatel si tím pak může ušetřit řadu problémů. Když odjíždím na delší dobu, odnesu flinty k tátovi do trezoru a nic moc neřeším.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Pažbař
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: ned 18.11.2012, 13:08

Re: Úschova/půjčení zbraní.

Příspěvek od Pažbař »

Přátelé, toto řešil jeden můj kamarád. Doma jisté problémy zásadního charakteru s partnerkou. Chtěl předejít tomu, aby to proti němu použila - jako že já se ho bojím, on má doma zbraně. Nejsem sice perfektním znalcem zákona, ale vyřešil to (podle mě) geniálně. Dohodl se s puškařskou prodejnou a obě zbraně (krátkou i dlouhou) tam odnesl do opravy a na seřízení. V ruce měl doklad který byl z pohledu zákona nenapaditelný. Dlužno říci, že jeho obavy se nenaplnily a ten doklad nepotřeboval.

Jinak si myslím, že stejně tak, se zbraně dají v takovémto případě deponovat na Policii. Ti úředníci jsou taky jenom lidé a když se jim řekne, mám takový a takový problém, rád bych u vás deponoval flinty, tak jsem přesvědčen, že tomu Policie vyhoví. A ještě se tím postavíte do pozitivního světla.

A co třeba, když vím, že pojedu, například pracovně, na tři roky někam daleko do zahraničí? Zde asi jedině dát zbraně do depozitu na Policii. Už jen proto, že Policie ČR má dle zákona možnost, kdykoliv vyzvat držitele zbraně/zbraní k jejich kontrole. A než se to vysvětlí, je tu rázem problém.

Kdosi tady radil, myslím, že kojot, zeptat s na Policii. Ano, to bych viděl jako to nejlepší, co se pro to dá udělat. Protože je sice hezké pomoct kamarádovi když má problém, ale zbraň, to už není legrace. Co když vám, nedej bože, vykradou byt a zmizí i ty zbraně. To je pak na oběšení.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Úschova/půjčení zbraní.

Příspěvek od Petr1970 »

? nechápu.. nechávat zbraně na policii kde si z nich občas někdo může i vystřelit?... (to sem zažil...)

sepíšu smlouvu o zápůjčce, úschově..

jestli bude mít ten co pomáhá v pořádku zákon - odpovídající trezor atd... tak mu nic nehrozí, když nic nezanedbá...
a co se týče poškození - upadnout to může i policistovi když bude rovnat trezor...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Úschova/půjčení zbraní.

Příspěvek od Rogam »

k tomu půjčování zbraní je na MV ČR stanovisko: http://www.mvcr.cz/soubor/zbrane-pujcovani-pdf.aspx
Odpovědět