Jednoduchá až primitivní pomůcka

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od navip »

vhool píše:
navip píše:Jestli jsem správně pochopil tvou argumentaci tak ta podložená ruka je lepší než ta pískem naplněná hadice? Jen doplňuji že to není načtené ,střelbě se věnuji 40 let,střelbě z pušky s optikou se věnuji dost úspěšně,moje puška střílí 0,25 MOA a co napíšu je moje vlastní zkušenost.Také se mi zamlouvá tvůj způsob diskuse, vložit tomu druhému do úst slova která neřekl a pak mu je omlátit o hlavu.Tvé starší příspěvky o střelbě Sanderem se mi líbily víc.
Omlouvám se za poněkud OT.
??? vysvetli prosim
1) co komu vkladam do ust co nerekl
2) kde argumentuji o tom ze podlozeni ruky je lepsi nez hadice s piskem
1. ...no pak uz chapu tve tvrzeni ze na strelbu na srnci na 300m mi staci zvetseni 4x a obyc vykloktana kulovnice po dedovi ...i kdyz teda ne v kazde razi
To je příklad toho co jsem tím myslel.
2. Takový shrnutý pocit z tvého následného popisu že podkládáš pušku rukou a že je to tak dobře.Jinak i pro Dalase tu textilní hadici s pískem jsem viděl na jedné kazatelne a samozřejmě není ovinutá ale na horní hraně položená a v přiměřených roztečích přibitá.Byl jsem na procházce s foťákem a dlouhým sklem a liboval jsem si jak jsem to s foťákem na monopodu pěkně stabilně o tu hranu opřel.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od lörinc »

Ad 1. netrvdil Vhool :wink:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
vhool

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od vhool »

kolega jiste tezko travi tu VYKLOKTANOU kulovnici po dedovi ... no jak jinak nazvat 90% ceskych kulovnic z povelcnych let jak se zminuje figi,uz si presne nepamatuju jak to presne formuloval ale nejsem naivni a neco uz jsem v rukach postarsich myslivcu videl takze mam celkem slusny obrazek o stavu techto zbrani :wink:
k bodu 2. :kdyz uz pises ze tu nekdo nekomu neco vklada do ust tak si precti co jsi vyplodil :!: .. pisu ze to tak delam ja a ze mi to postacuje na stelbu do urcite vzdalenosti ...nikomu necpu at to tak dela a co se tyka kazatelen tak se na me nezlob,ze sta kazatelen bude jedna jedina na ktere muzu rici "ano odtut se mi strili dobre a jsem si jisty pokud si to opru bez ruky :!: ...osobne jsem takovou jeste nepotkal,vzdy se clovek bud hrbi,nebo natahuje krk nebo se krouti jak paragraf a o strelecke pozici ala ideal si tu muze povidat pouze fanda sci-fi .... tim ze si podkladam rukou (dlani ci hrbetem jak to pise kasari) tak pouze kompenzuju ruzne "nahoru/dolu" ...pro mne je dulezite ustalit stred krize na cili a pokud drzim zbran tak jak mam tak je mi putna o co si ruku opiram,jestli o hadici s piskem nebo dubovy futra....a trefuju protoze pak nekoukam jak vyvorana mys kdyz chybim a rikal bych si "kua jak to?,na 80m flinta se ani nehla,vzdyt byla oprena?" .... no jo ale ta podlozka uz mi nerekne jestli flinta hodila nebo ne ....ruka ano ... opakuji,bavime se takto o strelbe cca max.kolem 150m ... a jsou kazatelny ze kterych jsem strilel dal ...ale z bipodu :wink:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od rimar77 »

whool ono v podstatě by si měl tu kazatelnu člověk postavit sobě na míru ale pak zákonitě nebude vyhovovat většině dalších lidí. Akorát když poak vyměníš židli která bude jiná než původní na kterou jsi to stavěl může ti to pak nesednout, průšvih je když někdo postraví kazatelnu která nakonec nevyhovuje nikomu :-))
Ten bipod máš vysokej opřenej o podlahu a nebo nízkej o hranu okna nebo nějakou poličku pod oknem??
vhool

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od vhool »

pokud bipod na posed tak podle posedu,tri druhy bipodu a kdyz vim kam jdu tak si vezmu ten spravny ale pokud lovim z kazatelny tak vetsinou nakratko protoze tam kde jsem ted je maximum z kazatelen cca do 200m (tyka se poze dvou kazatelen) ale vetsinou do 150m na coz hrave staci lehka BO98
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Většinou posed při stavbě sprasí ti, kteří o střílení moc nepřemýšlí. Obvykle je okno moc vysoko. Jinak pokud máš např. 180cm a máš okno ve správné výšce, tak zpravdila vyhovuje +-10cm chlapovi. Alespoň pro mě je jednodušší náměr zvedat, než ho z vysokého okna tlačit dolů. Než střílet na 200m plus, tak to si raději lehnu a třelím o 50-100 dál.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od fesoj »

U nás máme taky ve sdružení pár dlouhánů, kteří staví posedy a kazatelny sobě na míru a pro člověka středního vzrůstu /mám 176 cm/ pak vznikají problémy. Když je střílna trochu níž, poposednu si dozadu nebo se nahrbím. Ale když je výš, než bych potřeboval, tak abych si s sebou nosil nějaký podprdelník, protože natahovat se při střelbě jak guma vede jenom k nervozitě a chybám. A vůbec největší problém jsou žebříky. Někteří lidé, snad aby ušetřili materiál, dávají šprušle strašně daleko od sebe a pak se diví, když jim tam přidám další mezi... Nejde jenom o mě, ale vždyť tam krucifix beru i děti ! Nemluvě o tom, že na vzdálenost šprušlat od sebe existuje nějaká norma, která by se snad měla dodržovat i u mysliveckých staveb.
Kritériem pravdy je praxe.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od kopov.c »

Tohle mě dokáže vždycky dostat-vždy se najde někdo kdo lamentuje nad prací druhého... Není jednodušší se domluvit a jít stavět posed na míru více lidem,ale vím jak to chodí,to nikdy nikdo nemá čas,ten má zrovna to a druhej zas ono... Pak si dlouhán postaví posed pro sebe a ti co zrovna nemohli jít pomoct budou krytizovat... Loni jsem stavěl žebřík a taky nikdo neměl čas.Tak jsem se s tím drbal sám a při zvedání jsem to neudržel a žebřík se převrátil na mě-ležel jsem pod žebříkem rozpláclej,odřenej s boulí na čele. Jen hlava mi lezla mezi šprušlama a já nemoh ven-dost dobrý.Žebřík jsem druhej den dodělal a samozdřejmě,že je mě namíru.... At se ted skusí najít někdo kdo řekne,že se mu tam tam blbě sedí-nemá tam co lozit a nebo mě měl tehdá pomoct :!: :!: :!: :!: :!:
V revíru jsem postavil 90% zařízení sám,ten zbytek mě tam udělalo polesí a já su za to rád a nikdy by mě nenapadlo si stěžovat,že se mi tam blbě sedí...
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od savazka »

Znám, znám. S hrbením při střelbě mám jenom ty nejhorší zkušenosti- v 90% jsem z toho splodil strženou ránu, takže vždycky flinta nahoru za mnou, ne já dolů za flintou. To platí jak pro posed, tak pro trojnožku.
S posedy, žebříky, kazatelnami je to všude stejné. Dva-tři nadšenci ve sdružení staví a opravují jako magoři, páč posedy už jsou pět let na spadnutí nebo nejsou vůbec a na schůzi se pak jen dozvíte, co jste na nich udělali blbě. Zkusmo jsem jeden posed nechal stát jak byl a schůzi co schůzi připomínal, že je třeba spravit. Trvalo to dva roky než ho spravil...já, no kdo jiný že:)
A když už se jde něco dělat je to ve složení já+kolega, já+druhý kolega. Strašně rád bych jednoho dne přišel kamkoli do revíru a zjistil, že tam na příhodném místě vyrostlo mysl. zařízení. Bohužel, "ono" se to nevyroste...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od fesoj »

Já se přiznám k tomu, že jsem šikovný asi jako Pat a Mat dohromady - ale když je potřeba postavit nebo opravit posed či kazatelnu, milerád nakácím, odvětvím a dopravím na místo patřičný materiál a při vlastní stavbě zastávám funkci podeje či podrže. Ale zrovna nedávno jsem se stavil u našeho hospodáře. Nebyl doma, že prý staví kazatelnu někde na Lví hlavě. Asi v půlce vzdálenosti mezi mým a jeho bydlištěm. Podle zvuku motorovky jsem ho rychle našel a hned to šlo ve dvou lidech líp. Jen jsem mu vytkl, že přeci ví dobře, kde bydlím a že mám zpravidla dost času, takže nevidím důvod, proč by tam musel bulhařit sám. Že prý by to zvládl a že nechtěl nikoho otravovat...
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Zbrojovák »

K té střelbě z posedu s oporou:
Zhruba do 100m lovím tak, že mezi řemenem (neopren/kůže) a předpažbím mám ruku a to celé opírám o hrazení posedu nebo hranu okna atd, řemen pod rukou má výhodu že při delším míření hřbet ruky nelačí. Předpažbí nesvírám křečovitě, ale stabilně pevně. Tato pozice držení předpažbí zbraně přímo rukou má velkou výhodu v pohotovosti při případném opakování. U výkoných zbraní (řekněme nad 4500J E0) běžné hmotnosti, je to i nutnost při podržení zpětného rázu.
Od 100m dál (max je pro mě s 458Win 150m) střílím obdobně, ale už hledám stabilní oporu loktu pravé ruky.
Tento systém střelby z posedu jsem si oblíbil a zatím jsem neměl důvod měnit.
Jinak lovím běžně do 100m na šoulačce z lovecké hole (jednoduché), a to tak že mezi tyčí zboku a předpažbím mám zase řemen a to celé chytím(- prsty drží tyč, palec přitlačuje zbraň k tyči. Zase pevně a s jistotou nikoliv křečovitě. Pokud bych střílel z čehokoliv jiného než z lovecké hole (strom) vždy mezi předpažbí a oporu dám řemen.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
xxxl
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 04.3.2009, 20:40
Bydliště: Bydžovsko

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od xxxl »

Zdravím, mě se osvědčilo navléknutí oné izolační trubky na vodu na předpažbí, tyto trubky prodávají v různych sílách a průměrech, není problém si koupit tu vhodnou a dají se pohodlně řezat nožem. je dobré ji z vnější strany polepit nějakou látkou. Ke zbrani ji mám přitaženou teplákovou gumou se suchým zipem, dal by se použít i háček nebo poutko a knoflík. Je to velice pohotové, skladné, hmotnost je pár gramu, nemusím nic rychtovat do okýnka a přemýšlet jestli to spadne. Lepší ,ale malinko náročnější na výrobu je tento obal předpažbí vyrobit ze silnějšího filcu. V kazatelnách mám laťku (stešní lať), kterou položím na protilehlé poličky pod okýnky , když tam nejsou tak ji položím z okýnka do okýnka,takto položená slouží k opření lokte pravé ruky, což zajišťuje naprosto stabilní polohu. Laťku je dobré polepit kobercem nebo slabým filcem - neklape.
Každý může nevystřelit .
Odpovědět