Jednoduchá až primitivní pomůcka

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
smokry
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 12.10.2007, 9:02
Bydliště: Vysočina

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od smokry »

Protože si chci taky vyrobit trojnožku, sháním inspiraci - foto-detail!! Díky. :wink:
Zatím jsem našel jen
http://www.myslivost-lovectvi.cz/fotogr ... :12/59556/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od dalas »

Přiklonil bych se k vhoolově výkladu. V dlani žádná výrazná tepna není. Daleko větší vliv má srdce samotné, jehož pohyby se přenáší až do ramene. Je to krásně vidět někde od zvětšení 15 (alespoň u mne). Zkoušel jsem to v obou variantách. 1- levá ruka předpažbí, pažba na pevné podložce. 2- předpažbí na pevné podložce (Harrisky) pravá ruka táhne pažbu do ramene. Zkus to a před tím si dej pár dřepů na simulaci horečky. Je to zajímavý. Samozřejmě ta levá ruka musí na něčem ležet. Není to dle mne tolik v tepnách, ale v srdci samotném a problém s tím mám.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od kasari »

to dalas a vhool - přesně tak. Poslední dobou se mi zdá, že se začínaj projevovat 2 extrémy - jedni by nejradši na optiku montovali vodováhu aby stříleli přesně na 150 m a druhý si něco načtou a bez problémů to zkoušej nad 300. Každej extrém je k ničemu...

Co se týče podkládání rukou - léta osvědčená praxe byla položit hřbet ruky na okraj kazatelny a na to dát předpažbí. Pokud předbažbí nesvíráš a nemačkáš, není s tím problém. Myslím, že zakladem je dělat to pořád STEJNĚ.
Ulkomaalainen...
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Jiskra »

Dělám to jako Vhool.Teda na kazatelně,nebo posedu.Nejvíc se projeví srdeční tep v rameni.To je problém.Stává se to i pří střelbě v leže s bipodem.
vhool

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od vhool »

tep jako takovy problem je a bude dokud se flinta bude zapirat do ramene,pod klicni kosti totiz vede jedna z nejvetsich tepen :wink: jedine co na to funguje je mit nacvicino a udrzet chladnou hlavu a klid ...s tim jde ruku v ruce to ze pri lovecke strelbe (pri sportovni dle discipliny ) na 300+ kdy je cas "vodit" kus v puskohledu nekdy i desitky minut (pri nekterych mych long jsem vodil kus i 45 minut v puskohledu nez jsem zmackl a vetsinou ani k vystrelu nedoslo),zkuseny strelec takzvane chytne rytmus a prispusobi se vychylkam ktere puls pusobi.neni to tezke a pri trose cviku lze naucit.bavime se tu ale o lovu na extremni long range a do 300m a zvetseni do cca 12x to nema vubec cenu zminovat.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od figi »

vhool- myslím, že zmínit vliv tepu je nutné, a to na jakoukoli vzdálenost střelby.
Důvodem je především vliv na psychiku střelce, a ten, pokud se s tím neumí jakýmkoli způsobem vypořádat ( ze střelecké zkušenosti ), má velmi závažný problém, který může být příčinou fatálních chyb.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od navip »

Jestli jsem správně pochopil tvou argumentaci tak ta podložená ruka je lepší než ta pískem naplněná hadice? Jen doplňuji že to není načtené ,střelbě se věnuji 40 let,střelbě z pušky s optikou se věnuji dost úspěšně,moje puška střílí 0,25 MOA a co napíšu je moje vlastní zkušenost.Také se mi zamlouvá tvůj způsob diskuse, vložit tomu druhému do úst slova která neřekl a pak mu je omlátit o hlavu.Tvé starší příspěvky o střelbě Sanderem se mi líbily víc.
Omlouvám se za poněkud OT.
vhool

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od vhool »

navip píše:Jestli jsem správně pochopil tvou argumentaci tak ta podložená ruka je lepší než ta pískem naplněná hadice? Jen doplňuji že to není načtené ,střelbě se věnuji 40 let,střelbě z pušky s optikou se věnuji dost úspěšně,moje puška střílí 0,25 MOA a co napíšu je moje vlastní zkušenost.Také se mi zamlouvá tvůj způsob diskuse, vložit tomu druhému do úst slova která neřekl a pak mu je omlátit o hlavu.Tvé starší příspěvky o střelbě Sanderem se mi líbily víc.
Omlouvám se za poněkud OT.
??? vysvetli prosim
1) co komu vkladam do ust co nerekl
2) kde argumentuji o tom ze podlozeni ruky je lepsi nez hadice s piskem
vhool

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od vhool »

figi píše:vhool- myslím, že zmínit vliv tepu je nutné, a to na jakoukoli vzdálenost střelby.
Důvodem je především vliv na psychiku střelce, a ten, pokud se s tím neumí jakýmkoli způsobem vypořádat ( ze střelecké zkušenosti ), má velmi závažný problém, který může být příčinou fatálních chyb.

figi
ja predsi nerikam ze se o tepu nemame zminovat .... o psychice pisu v podstate to same ...ja jen napsal ze resit tep v ruce je kravina stejne jako jsem uvedl jak si flintu rukou opiram ja ... ze o dlan a ne o "tepnu" .... a v neposledni rade "pricinou fatalnich" chyb nebyva tep ...ale psychika ano ale spise v tom ze clovek podcenuje rizika a bezpecnost nez lovecka horecka jako takova ...
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od xtaup »

Od podpory zbraně dlaní jsem po zkušenostech upustil, mě podložení ruko přijde, jako poněkud nestabilní a to ne z pohledu tepu, ale vlastní konzistence ruky, stačí jí o něco více zatnout a hned máte kříž o kousek výš apod., ale je to asi i tím, že jsem při střelbě dost velkej nervák, ať už lovím cokoliv, nějakou tu zvěř už jsem ulovil, ale řekl bych, že klid při střelbě už asi nikdy nenatrénuju, u kazatelen jsem to vyřešil tak, že jsem na okna nasadil rozřízlou izolační pěnu na vodovodní trubky, ale jinak využiju co je po ruce v nejhorším dám pod flintu řemen s neoprénovou podšívkou, a taky to stačí, mám pak s takovou oporou větší pocit jistoty. Levou rukou držím při střelbě na puškohledu, abych eliminoval zdvih a riskoval tak úder puškohledu o horní hranu okna kazatelny.Takže můj názor je, dlaň pod zbraň už ne.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od dalas »

to navip: nic proti hadici s pískem, jen si představuji, jak jsou u vás všechny kazatelny a posedy omotaný hadicema. :D

Ten problém je, že při lovu z posedu či kazatelny je pokaždé střelecká pozice jiná jak výškově, tak stranově i při vší snaze ji nějak standardizovat. Myslím, že to je jeden z hlavních důvodů, proč se figi vláčí s trojnožkou. Má pořád stejnou střeleckou pozici, kterou může kdekoliv trénovat. Je dostatečně vysoko nad terémem a nemusí hledat místo, kde mu nevadí tráva a pod. Píše, že levou rukou drží trjnožku, takže tím lépe stabilizuje celý systém opora-střelec-zbraň a podstatně lépe je schopen korigovat stabilitu postoje. Takže zdánlivě vachrlatá pozice je výhodnější než perfektní opora předpažbí se shrbeným a svaly napínajícím střelcem. Tím ale neříkám, že tomu tak musí s tím hrbením být vždy.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od figi »

Hlavní důvod, proč používám trojnožku, je to, že z posedů a kazatelen nelovím.
Při lovu ze zemně do 200 m stačí trénovanému střelci - lovci bohatě lísková hůl pro velmi přesné zásahy i lišek, skvělá je i na naháňkách.
Trojnožka je samozřejmě lepší, ten, kdo pochopí podstatu/zásady/ přesné střelby s trojnožkou a má natrénováno, bude spolehlivě zasahovat cíl velikosti vrány na 200m a velikosti kočky na 300 :D

Jsem přesvědčen o tom, že ten, kdo zná rizika střeleckých poloh se dokáže vyrovnat s mnohými i extrémně nepohodlnými pozicemi. Jenomže je to opět mnoho ran a času, takže ...

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od dalas »

to figi: tvá zásada je tu známa, ale já měl na mysli něco jinýho. Dřepíš na posedu (teda Ty ne) a kus se ti motá na 4 -5 hodině. Prostě "ideální pozice". To je člověk nahrbenej jak když kocour kadí do plev, pokud se rovnou na ránu navykašle. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Leon »

tak si tam musím dát pořádnou sedačku kterou si nastavím jak potřebuji protože u nás na lov ze země moc míst nemám :?
CZ 550 american 308win.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Jiskra »

Pánové přiznám se,že střelbou z trojnožky jsem zatím neposkvrněn.O to víc mně to zajímá.Můžeš to prosím figi trošku (nebo radši víc :D ) přiblížit? Hlavně konstrukce dobré trojnožky,materiál a pak samozřejmě způsob střelby.Asi jsem otravnej,ale rád se něco dovím a třeba si něco zbastlím a začnu na střelnici trénovat.Nevím jestli to už někde nebylo komplexně popsáno.Pokud jo tak sorry.Klidně do SZ,ale myslím,že je lepší když se má možnost něco dozvědět víc lidí.Pokud ta konstrukce není vlastní Know-how a je utajena. :)
Odpovědět