Střelba přes překážku

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od figi »

navip - špatně jsem to pochopil

dalas - odraz je spíše nepředvídatelný - a nebo je lépe předvídat jej vždy a kamkoli :lol: :lol: :lol:

Střelba přes překážky na zvěř je špatná s jakoukoli ráží. Každý, kdo nevěří, ať obětuje několik ran na testy, a už nikdy nebude na zvěř střílet přes obilí či větvičky, i kdyby měl 9,3x62 či jiný podobný knedlovrh.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od dalas »

Teď si mě figi vyděsil. Odraz vždy a kamkoliv, to se budu bát vystřelit. :lol: Ale vážně, to, že se střela může zcela nepředvídaně odrazit je dáno hlavně tím, že mnohdy nevíme na co a v jakým úhlu narazí. Prostě není to kulečník. Jedním odrazem ale neklepne střelce do zátylku. Pokud se z ní ale nárazem stane něco jako bumerang s nějakou obecnou a ještě proměnnou rotací, pak se můžou dít skutečné divy. Jinak dělostřelci běžně používali protipěchotní granáty se spožďovačem, který se stříleli v ostrém úhlu "na odraz" Granát pak krásně explodoval nad zalehlou pěchotou. To pro zpestření. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od figi »

Nechci nikoho děsit, jen osobní zkušenosti s odrazem střel v situacích, kdy jsem možnost odrazu naprosto vyloučil - třeba střelba na zvěř do protisvahu, velmi časté odrazy po průstřelu zvěře i s měkkou střelou a další. Takže odraz při střelbě předpokládám téměř vždy :D
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Letos začátkem prosince mi těsně před setměním došel lončák do takového žlebu, který je po stranách posázen černým bezem. Lončák se zastavil přímo na potůčku a větřil. To už jsem ho měl ale dávno v kříži. Nicméně jsem neměl zrovna nejlepší větr.Těsně před výstřelem nasál a dal se do poklusu. Potáhl jsem s ním asi 2 m a vystřelil. To už byl ale přední půlkou v bezovém porostu. Bylo to max 30 m. Už jsem jenom slyšel praskání v lesíku. S jistotou, že tam na mě bude čekat zhaslý jsem ještě půl hodinky počkal. To už byla naprostá tma. K mému neštěstsí jsem posléze zjistil, že mi zrovna přestala svítit baterka. Jelikož kousek od dané lokality jsou husté porosty maliní, kde jsem taky předpokládal, že by prase mohlo ležet, nechtěl jsem to tam riskovat sám. Zburcoval jsem tedy kamaráda, ať mi přijede pomoci dohledat prase a popřípadě taky naložit a odvézt. Dále jsem volal přítelkyni ať mi doveze pořádnou halogenku. Prostě sláva veliká :D . Když jsme potom ale všichni na předpokládaném nástřelu nezjistili žádnou barvu a ani po 300 metrech co jsme šli se psem po stopě nic, bylo po slávě. Ranou jsem si byl naprosto jist. Jediným vysvětlením pro mne potom bylo pouze to, že střela musela chytit nějakou větvičku a rozprsknout se nebo změnit směr. Střílel jsem 7x64 SPCE. Takže tak moje zkušenost se střelbou přes překážku.
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od harrycallahan »

pšenice v mléčné zralosti, lončák jemuž z ní vyčuhoval celý hřbet - nějakých 110 mm není přece pro moji 30-06 žádný problém, byla by to jistá rána, nebýt toho, že jsem naivně věřil, že tu trošku zeleného obilí musím prostřelit, když ránu posadím níže než je z čuníka vidět, tedy na komoru :shock: .... typický hvízdot odražené kule, jako kdyby od skály! Stačily k tomu ale nabíhající klasy nezralé pšenice! Naprosto chybené prase mohutnými skoky při odbíhání předvedlo svoji sílu a také neporušenost své tělesné schránky :)
... mě do smíchu moc nebylo, střílel jsem sice do údolí, ale za kopcem něco přes kilometr je vesnice a ten zlověstný hvízdot kule s porušenou rotací mohl znamenat cokoliv nepředvídatelného ...
pole a lesy Vysočiny
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od Zbrojovák »

No příjde na to, čím a jakou laborací jsi z té 30-06 střílel. Ideální pro takové lovy v kulturách je samo co nejtěžší kule (tím se ti logicky při dodržení tlaků sníží i rychlost, což je přínos), kterou ale tvoje stoupání ustojí (délka střely a poloha těžiště) a tvar střely s tupou, plochou nebo kulatou špicí - RN - round nose/rundkopf. - na toto by byl dobrý třeba hammerhead, mega nebo voodleigh - vše minimálně v 13g(200grs)
Dobré výsledky jsem měl loni při střelbě do obilí s 458win. - voodleigh 350grs (22,3g)/ v5 695m/s - stříleno 2x
1x lončák cca 100m mířeno na obrys komory, zásah plic, kus v ohni, jasně slyšitelný úhoz kule
1x srnec 70m též tak, komora, 15m-20m od nástřelu
Takový malý "brenek".
Letos chci vyzkoušet laboraci s 405grs (26g) FlatPoint remingtony, v5 645m/s.
Voodleighty mi bohužel došly a nejsou k mání. Ty remingtony jsou taky přesné, levné a ve světě dost oblíbené, tak jsem zvědav.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od harrycallahan »

...bylo to asi před třemi lety a jestli se nepletu, tak 180 grs Norma Vulcan (do terče na 100m soustřel do 3 cm, ze stejného posedu jsem týden nato udělal sele na 200 kroků). Se svou jinak oblíbenou 223 bych si netroufl střílet přes jakoukoliv překážku ani náhodou, ale 30-06 jsem věřil - budiž to varování pro mě na příště i pro ostatní.

(ale přiznám se, že mě láká pořízení třetí kulovnice velké ráže, snad 45-70, nebo podobné 8) Ani ne, že bych to potřeboval, ale znáte to ... :) Kdysi jsem měl Marlin 1894 s 20" hlavní ve 44 Rem.Mag. a dnes lituji, že jsem to prodal - ve 100m měla energii s běžným střelivem jen kolem 1350 J, těsně přes 1500 J měly jen těžké Federaly, s výpočtem mi tenkrát pomáhal přes SR Václav Malimánek, tabulky mám ještě někde schované....)
pole a lesy Vysočiny
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od Zbrojovák »

Ono jde ještě o to, aby si střela podržela dost dopadové energie i po průchodu přes překážku. Čili stabilní být může tak že se výrazně neodchýlí, ale měla by mít za překážkou ještě pořád takovou dopadovou rychlost a energii, aby zafungovala tak jak má. Nehledě na to, že průbojnost bude snížena již deformovanou zvětšenou čelní plochou střely vlivem průchodu překážkou. Případně i hybnost a nergie bude níž o složku snížené hmotnosti střely, pokud se očeše. Na to je třeba pamatovat hlavně u nebondovaných "měkkých" střel, nebo i střel ID/TIG nebo UNI/TUG, kdy se stane, že za překážkou už pokračuje pravděpodobně jen tužší jádro apod. Toto je dobře vidět u ID např. po průchodu lopatky těžší zvěře, někdy i tvrdé škáry těžšího kusu černé atd.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od fesoj »

Holt kurcundgut, správně česky řečeno, chce to, aby bylo "zvíře proti díře" a nic mezi, jinak se můžeme dočkat nepříjemného překvapení s jakýmkoliv kalibrem. Já jsem loni v létě střílel s 243W na micinku. Flintu jsem měl perfektně nastřelenou a tu ránu jsem si vychutnal - a kočka v hajzlu. Cestou na nástřel jsem zjistil, že v dráze střely bylo pár stébel trávy, kterou jsem vůbec neviděl.
Kritériem pravdy je praxe.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od Climber »

No je to asi 3 tadny mi prisel danek na nejakych 30 metru, namiril jsem a videl jsem ze strela by sla pres borovou vetev, tak jsem se na to vysr......
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od BwanaHunter »

Climber> co to bylo prosím za borovou větev, že na 30m zakryla celého daňka tak, že se nedalo vystřelit? :shock:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od harrycallahan »

loni jsem v noci z žebříku střílel na lončáka, také asi na 30 m, zašel mě šikmo za záda, tak jsem se musel na posedu otočit a střílel přes větev osiky, které nebyla po tmě vidět, zásah v ohni, divoké odkazování, pak se prase zvedlo a odbíhalo zpět do kukuřice - naštěstí jsem stihl druhou ránu a dobrý zásah šikmo na komoru. Ta první, mířená také na komoru, totiž šla šikmo do čelisti, změnila po průstřelu oné větve směr a zásah byl vlastně náhodný. Pro úplnost 30-06 11,7g, přes větve nestřílet :wink:
pole a lesy Vysočiny
egon
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pát 31.7.2009, 20:28

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od egon »

Mam 3006 a zkousel jse strilet pres plotnu o sile20mm plotnu to prostrelilo a kulka sla dal a 2m za plotnou udelala diru v betonu tak 2cm a tam zustala z drahy streli nevychylila naboj poloplast SB 11.7g
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od Toma »

Jak daleko?
Lovec zabíjí jednou ranou.
egon
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pát 31.7.2009, 20:28

Re: Střelba přes překážku

Příspěvek od egon »

Strilel jsem na 140m sam jsem tomu neveril ze to ma takovou ucinost
Odpovědět