Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
doktor
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 03.1.2010, 21:57

vliv teploty na umístění zásahu

Příspěvek od doktor »

V pemzu myslivosti jsem se dočet , že pokud je zbraň nastřelena v +18 st a budete následně střílet při teplotě - 15 st uvádí pokles zásahu 7 cm ve 100 m. Samozřejmě bude asi záležet na konktrétní zbrani a střelivu, což se mi zdá opravdu dost. Zde na foru je spousta zkušených střelců ,jakou máte s tímto zkušenost , upravujete nějak mířidla vzhledem k teplotě , co eventuelně další výstřel po zahřátí hlavně ,díky za názory.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: vliv teploty na umístění zásahu

Příspěvek od Andy »

Teplota ma samozrejme vliv na to kam flinta strili. Pokud pominu hustotu vzduchu pri long range, coz asi neresis, tak je to hlavne prubeh horeni prachu v naboji + mozna rozdilny rozkmit hlavne. Proste a jednoduse, na zimu a na leto to vzdy vem na strelnici a nastrel si to. :)
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Dixie
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pát 03.2.2012, 12:15

Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od Dixie »

Dobrý den,
chtěl bych se dozvědět, jaký může být rozdíl v přesnosti u zbraně nastřelené v teplém období a použité v současnosti, kdy se teploty pohybují -10C -15C. Např po dvouhodinách čekané.
A v jakých teplotách je nejlepší zbraň nastřelovat.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od motolada »

teplota 15
tlak 1013,3milibar
nadmořská výška 0
měrná hmotnost vzduchu 1,2255kg.m -3
bezvětří
Jde o ideální podmínky,které samozřejmě v reálu těžko dosáhneš,u toho větru nevadí když fouká k tobě nebo od tebe.
Autor J.Bílý

Na teplotě bude asi záviset rychlost a pokles střely kvůli prachu.
Ale je tu mnohem fundovanějších lidí kteří určitě poeadí
vhool

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od vhool »

ja bych to zas az tolik nekomplikoval a zbytecne tu nematl bezne uzivatele ...soustrel se ti moc lisit nebude (u kvalitni munice) at je -20 nebo plus 30 ... co se ti ale bude menit hodne je umisteni zasahu ... je dobre nekolikrat rocne podle obdobi si nastrel zkontrolovat a popripade doklikat optiku na aktualni nastrel.to plati i pro nadmorskou vysku pri rozdilu cca +/- 300m n/m a vice.ja pro beznou loveckou strelbu takto "prestreluji " zbran nekolikrat do roka kdyz se prumerne teploty zmeni cca o 15°C
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od Reno »

Ono také záleží na vzdálenosti střelby, já obvykle střílím na cca 30 až 70 metrů, takže to moc neřeším, ale když jsem v armádě střílel na 300 metrů a více, tak už to např. za silnějších mrazů bylo hodně znát... Profesionální odstřelovači si kvůli vlivu klimatických podmínek na střelbu (teplota, vítr, déšť, poloha slunce...) obvykle vedou deníček, aby to měli podchycené. Pro lovecké účely bych to ale moc nehrotil, zkus si do papíru, kam ti to za nízkých teplot nese a buď s tím alespoň počítej, nebo lépe si to doklikej. A nezapomeň na opětovnou korekci, až se na jaře oteplí. :D
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: vliv teploty na umístění zásahu

Příspěvek od michalos »

Já tedy žádnou změnu nezaznamenal...během 14 dní 4 lišky všechny okolo 100m teplota -15až -18 stupňů..zásah tam kam jsem posadil bod.... :)
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od navip »

Tazatel určitě neměl na mysli soustřel ale posun- pokles zásahu a to bude na běžnou loveckou vzdálenost kolem 100m v řádu max.1-3 cm což se dá zjistit na každém lepším balisťáku a nejlépe praktickým ověřením :)
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od Choochoo007 »

Nekde jsem mel tabulku(posunu zasahu teplotou a vetrem) ze streleckeho revue rocnik nekdy okolo 91,takze ted jen z hlavy. Posun teploty cca 15°C dolu delalo cca 2cm dolu a teplota prachu o 15°C pak 0,5-1cm dolu. Jestli si dobre vzpominam mel by to byt posun na 200m, snad to brzy najdu. Nejak se mi nedarilo za polsedni mesic vyrazit do lesa, takze jsem ani tabulku neoprasil v hlave. Najdu a zkusim nahodit naskenovane. S tim balistakem ma Navip samozrejme pravdu a asi je nej to fakt overit nastrelem :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
TURBIAK
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: pon 04.1.2010, 21:00

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od TURBIAK »

Myslim si ze na beznu lovecku strelbu do 200 metrov nema vobec vyznam riesit nejake rozdiely vplyvom teploty, ja nemam ziadny badatelny rozdiel v poklese ci je leto alebo zima, a stielam ovela vacsie vzdialenosti, sice je pravda ze nemam tovarenske naboje :wink:
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od Jiskra »

Tak to jsi asi jediný na světě,kterému to chodí stejně v létě i v zimě. :roll:
TURBIAK
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: pon 04.1.2010, 21:00

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od TURBIAK »

No co spravis, to bude tym prachom - Hodgdon, na sutazi v Senici kde sa striela 600-1000m povedzme na jar pri + 15 C mam na 800 metrov rovnaky pokles ako doma pri -5 C ( strielane pred tyzdnom ) a na 350 km vzdialenejsom mieste, ale je pravda ze tovarenske naboje budu robit vacsie rozdiely, napr. ja sa cudujem aj v tej Senici strelcom ked povedia ze na 1000m im to ide vysokovo 2,5 MOA inac ako na minulej sutazi a podobne :roll: mne to proste take rozdiely nerobi...
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od tonny »

Hodgdon Varget je hodně stabilní prach nejen vůči změně teploty. Naopak náš ze Semptína dost citlivej, takže u Vlašimských nábojů to může jít vlivem teploty jinak, ale pro běžnou loveckou střelbu zanedbatelné. Každopádně je to nejlépe si zkusit (je tam více faktorů), je to jistota, střelec si pak může více věřit.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od Jiskra »

Pánové i Varget reaguje na teplotu(sice míň,ale reaguje).V Senici jsem měl na posledním závodě na 1000m rozdíl 2moa oproti závodu v Květnu.Přitom rozdíl teplot mezi jednotlivými závody byl jeden st.C(tudíž to nebylo teplotou).Ale foukalo a ve vzduchu bylo strašně moc písečného prachu (vypadalo to jak mlhavý opar),který brzdí střelu a na takovou vzdálenost to už je sakra poznat.Tondo ty si určitě pamatuješ,jak nám Péťa na kurzu v Bzenci říkal co se děje při střelbě na poušti.Střílel jsem Vargetem necelou sezonu tzn.+30 až -15 st.C a věřte že je to u 308 až 1,5moa na 300m.Jinak proč taky chtějí všechny balisťáky zadávat teplotu a dělají i korekce na teplotu.
Turbiak pokud ti to střílí pořád stejně,tak jsi jasný vítěz všech kol na 600-kilo a v tom případě popřemýšlím,jestli má cenu abych tam jezdil.

Na lov střelbu do 100 nebo 200m je to relativně zanedbatelné(ale je dobré to vědět),ale ty jsi psal na mnohem větší vzdálenosti.A tam to teda je jinak.To že ti to střílelo stejně může byt mnoha jinými vlivy a pokud to nedokážeš 10x za sebou v průběhu roku,tak ti to nic neřekne.Mohl zapracovat tlak atd.

Za sebe říkám,že výrazný teplotní rozdíl MÁ vliv na výškovou polohu zásahu na dlouhé tratě.Jinak už to nebudu dále rozvádět,protože je to o lovecké střelbě a 99,5% lidí nestřílí daleko,takže pro ně je to informace oničem.
TURBIAK
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: pon 04.1.2010, 21:00

Re: Střelba z kulovnice za nízkých teplot

Příspěvek od TURBIAK »

Jiskra, jasne ze niesom vzdy prvy,tam je to hlavne o vetre a nie o poklese, ked chodis do senice tak sme sa mozno aj videli, moja puska : http://www.shootingshop.estranky.sk/fot ... 84-norma-/
ked hovoris ze na 300 m ti to robi rozdiel aj 1,5 MOA tj. 13 cm, tak nieco mas totalne zle
Odpovědět