Cvičná střelba v honitbě

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím Lotra :)
Co myslíš, nepomohlo by při projednávání případu, že myslivec přezkoušel svou zbraň v honitbě kontrolním výstřelem v DOBRÉ VÍŘE ve správnost výkladu právníka ČMMJ, který by takové jednání jistě neuvedl jako správné, pokud by nemělo oporu v zákoně..
Nakonec to tak i většinou je... Mnohdy bývá "dobrá víra" omluvenkou, či alespoň polehčující okolností.... :wink:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Lotr »

Zkusit se to může :D ale znáš to, Honzíku, narazíš na blbce a je na malér zaděláno :twisted:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Petr1970 »

na dobrou víru bych to taky nikdy nehrál a nespoléhal na to.. o nějakém čmmj řádu bych se taky nezmiňoval (není to zákon...)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Lesomil »

No, to máte chlapi pravdu, ale může to situaci zhoršit? Nemůže. V případě, že je již věc projednávána např. jako přestupek, je každá obhajoba dobrá, a hájit se každý může, jak uzná za vhodné.... Osobně pak já nevidím nic jiného, čím se v dané situaci obhajovat. Tak proč to nezkusit?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od dalas »

Co se týká nošení zbraně v honitbě, odkazuje se zákon 119 na zvláštní předpis, což je zákon 449. Takže jednání držitele ZP sk. C s loveckou zbraní a všemi náležitostmi, opravňujícími ho k jejímu nošení bude posuzováno podle zákona o myslivosti a vyhlášek s ním souvisejících. Je faktem, že tu není střelba v honitbě explicitně řešena, ale ověření si nástřelu před lovem (pokud mám o něm odůvodněné pochybnosti) je dle mého názoru v souladu s duchem zákona. Je lepší ověřit nástřel na terč, než jej ověřovat na živém tvoru. Taky při každém klepnutí frčet na střelnici třeba 100km, dát 1 ránu, dobrý, a frčet zpět lovit, je zločin proti lidskosti. Tak jak psal BwanaHunter. Je to schizofrenie. Na zvěř můžete střílet s daleko větším rizikem, než v klidu na vhodném místě dát ránu na papír. Na druhé straně, pokud by bylo tímto zákonem povoleno třeba nastřelení v honitbě, tak by někteří nastřelovali celý den.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Lesomil »

Problém je právě ve výkladu. Tak jako se vším ostatním. Je řečeno, že se ověří nástřelení zbraně, ale už není uvedeno, zda přímo v honitbě, či na stanovené střelnici. Takže vše nakonec záleží na "Právním výkladu" pracovníka PČR na odd. zbraní,střeliva atd....
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od fesoj »

Čechura ovšem výslovně mluví o jednom výstřelu v honitbě k ověření - a pokud jsou pochybnosti, je nutné vlastní nastřelení provést na střelnici.
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Lesomil »

Fesoj :) ,máš pravdu. Čechura o výstřelu v honitbě mluví, ale zákon ne.... Kontrolní střelby (i jedna rána) jaksi nezapadá do pojmu lov a v Zákoně o myslivosti jistě není výslová opora pro kontrolní střelbu v honitbě.... a to nikde. A jsme zase u toho výkladu..... Jinak já jsem pro, aby si myslivec (lovec) mohl v honitbě na bezpečném místě "bouchnout" do terče a při střelbě na kus měl již jistotu a klid ...... :wink:
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od sided »

v principu máš pravdu ale obávám se že legalizace kontrolní střelby by v praxi znamenala víc škody než užitku :|
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Petr1970 »

add hájit se... vezmu to k analogii ke správním přestupkům v dopravě..
čím méně řeknete a čím méně budete na místě říkat "střílel jsem na terč" - tím lépe...

celý postup přestupku je víceméně v tom, přiznáte-li(podepíšte-li) papír na místě kde bude napsáno "trénoval jsem optiku".. je to problém a pak se budete muset spoléhat na ducha, dobrou vůli atd..

správný postup - nic neříkat, nesouhlasit (střílel jsem na lišku...).. nechat orgán sepsat papír, napsat svoje vyjádření, proškrtat případně okolo aby tam Pčr nic nedopsali (taky už sem to viděl v rámci zlepšování procent..)

samozřejmě nic neřešit na místě a trvat na řešení přes obec (správní orgán..)
zde nastává to že úředník dostane papíry od policie a začne to řešit - případně si vás předvolá, bude chtít vaše vysvětlení atd.. podle toho dojde k "rozsudku".. ale to už je prokazatelné, napadnutelné a odvolatelné .. přiznání na místě ne...

no a u úředníka doporučuji čekat jaké důkazy zajistí policie - důkazní materiál terč, svědectví x-lidí co vás udali.. a začít to rozporovat - co svědci viděli a co mohli vidět, na terči zda jsou moje otisky atd... opět, čím méně toho řeknete a přiznáte, tím lépe...

můj soukromý názor (analogie z dopravních přestupků..) popírat, co nejméně říkat a čekat na jasné důkazy, ty nejasné rozporovat - co člověk bez dalekohledu a s diptrieama může vidět na 150 metrů do čeho-po čem střílím....

jestli se to někomu zdá podlé, neetické, nečestné.. záleží na něm, tohle je legální postup jak postupovat v libovolném přestupkovém řízení - nechat orgán činit aby on dokázal - jasně a nezvratně, že jste to dělal a s tím úmyslem...


jinak co se týče střelby v honitbě - nevím jak kdo, ale nikdy by mě nenapadlo střílet v honitbě jako na střelnici - terč, plechovka... - prostě liška-kuna utekla.... - jak to kdo pochopí, je na něm....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Petr1970 »

sided: máš pravdu, slyšel jsem o místním expertovi (asi 10 km..) který si postavil terč asi 40 m od nějaké víkendové chaty kde zrovna bylo auto-lidi, ty lidi mu říkali jestli se nezbláznil a on je poslal do perdele a šel si trénovat na 150 m kulovnici (dopadalo to těch 40 m od chaty...)

pak se hrozně divil, že na něj zavolali PaCHy a ještě se u toho nechal natočit-nafotit jak si jde pro regulérní terč...

ještě víc se divil že dostal papíry do čistírny... - sem srdečně rád, že takovejmhle individuům je berou (a tihle mít legální "střelnici v honitbě" tak to by dřeív či později dopadlo špatně.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od precechtel »

k celé problematice bych jen sdělil, že mám průkaz rozhodčího pro lovecké střelectví a kdysi jsem jej pravidelně využíval v ms, kde jsem byl do r. 2003, měli jsme schválenou střelnici - lovecké kolo. Když jsem se v r. 2004 vrátil do svého původního sdružení, kde jsem v r. 1975 začínal, každoročně se tam konal přebor ms - za remízkem se postavily dvě vrhačky a byla prima zábava. Jenže někteří členové si tam dotáhli své hosty a alkohol atd., tak na můj nátlak jsme se přesunuli na schválenou brokovou střelnici, tím se vše vyřešilo a dalo do souladu se zákonem. Dále se každý rok v květnu před odstřelem srnců provádělo / v souladu s provozním řádem/ přezkoušení kulových zbraní v rámci MS, tj. opět za remízkem do protisvahu se dal terč, každý dal dvě či tři rány, kdo neměl vše v pořádku, poladil, vystavila se povolenka k lovu, všeobecná spokojenost. Samozřejmě těžce za hranou zákona. Už několik roků tuto kontrolní střelbu neprovádíme, protože jeden z členů je ko.ot, poté co na repete složil zkoušky na mysl. hospodáře, chce na sebe upozornit, tak všichni máme obavy, že by situaci zneužil k problémům, věc jsme vypustili z provozního řádu a mně se popravdě ulevilo.. Ovšem jak znám členy sdružení, střelecká úroveň drtivé většiny je mizerná a to nelegální přezkoušení byla jejich jediná střelba do terče a to ještě přemýšleli, že náboje něco stojí, to víte na Hané se počítá. To, že bych prosadil v rámci sdružení přesun na schválenou střelnici a střelbu do terče, to nehrozí - výdaje za cestovné (ku.a viš jak je dneska benzin drahé!), poplatek na střelnici a náboje no to je příliš na Hanáky. Sám za svou osobu - omlouvám se tím adminovi - nenabádám k porušování zákona, sděluji, že na svou zodpovědnost a o své újmě občas v honitbě tu kontrolní či ověřovací kulovou ránu vystřelím sám a beze svědků do terče a hlavně když je příležitost, ověřuji nastřelení kulovnice na kočce, kuně, lišce atd., tím nic neporušuji a nelituji náboje. F.
politice a politikům zmar
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> pan doktor Čechura? To je ten, podle jehož právního výkladu nelze, aby si právnická osoba, která má pronajatou honitbu a myslivost uvedenou jako předmět činnosti v OR, nárokovala odpočet DPH na vstupu, protože - a ten důvod je v rámci právního výkladu opravdu pozoruhodný - "myslivost má být ušlechtilá zábava a ne předmět podnikání". To nekecam, to fakt napsal. Tak jeho výklady bych bral s jistou rezervou. Ostatně i tenhle mi připadá, že stojí na dost zběsilém konstruktu a odvolávat se na něco, co bylo ve starém zákoně a v novém už není a z toho něco dovozovat. No, good luck. Každopádně pánové z PČR s tímhle výkladem nesouhlasí a to dost zásadně. Ano, když dá někdo jednu ránu v odlehlém místě, jako František, a pokračuje dál pryč, asi ho někdo přistihne jen málo pravděpodobně, i když les má oči a uši. Ovšem lidí, kteří těch ran dali víc, protože potřebovali něco doklikat, a bdělí návštěvníci či sousedé na ně zavolali příslušníky a oni se dostali do potíží, těch znám z okolí vícero. Znám i jeden případ, kdy kolega chtěl dát tu jednu ověřovací ránu, a nějaký turista ho vyfotil mobilem jak jde s terčem a fotku poslal na PČR. Trable a trable. A že by soud dal za pravdu zmíněnému výkladu bych si nebyl jistý.
Jiná věc je, že mě to samozřejmě taky připadá nelogické, že po zvěři můžu dát x ran na poli kousek od vesnice a vystřelit do papíru v rokli nemůžu. Taky jsem přítelem osobní odpovědnosti a svobody jednotlivce. Ale hledat v předpisech logiku je naivní, stejně jako chodit k soudu pro spravedlnost. Tam se chodí pro rozsudek. Lex dura, sed lex.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od BwanaHunter »

P.S. také si vzpomínám na jeden výklad (ale ten už nevím, od koho pocházel), podle kterého zbraň ponechaná v uzamčeném autě se dá pokládat za zabezpečenou podle zákona. Že v praxi taky moc nefunguje už se taky dost lidí přesvědčilo.
Ale já nejsem kverulant, vážně ne. Ani nejsem proti nám :lol: :lol: Uvádím to pro ilustraci, aby se třeba někdo, kdo si to tu přečte, nedomníval něco mylně a nedostal se do problémů. Nebo někoho do problémů...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od tonny »

Bylo toho tady řečeno celkem dost a jasně. Cvičná střelba v honitbě je v rozporu se zákonem. Pokud se tedy nejedná o vzduchovku do 16J. Pokud se jedná o ověření nástřelu, to už je diskutabilní. Na to ale náš zákon nepamatuje. Asi by to chtělo nějakej průlomovej rozsudek. Já se ale o to pokušet nebudu.

Každý vlastník ZP si je odpovědný za svoji ránu a měl by znát příslušné platné zákony. Pokud mi není něco jasné, zeptám se u nás na PČR, kde mohu s nima ještě diskutovat. Určitě bych se neobhajoval tím, že jsem někde něco četl na netu. Střílet za jakýmkoli účelem ve volně přístupném terénu je hodně velká zodpovědnost, kterou si dost z nás ani nepřipouští.
Odpovědět