Cvičná střelba v honitbě

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od fesoj »

Myslím, že nejlépe z nás vidí do problematiky Franta Přecechtěl - myslivecký hospodář, střelecký rozhodčí a policista v aktivní službě v jedné osobě. A co se týče toho, zda - čistě teoreticky - tím jedním kontrolním výstřelem poruším zákon či ne, když jediným nebezpečím, pokud střílím se vší zodpovědností, je srážka s blbcem, kterou bohužel nikdy nelze zcela vyloučit - to je jen a jenom otázka tzv. "kalkulovatelného rizika", koneckonců i střílející farář p. Kornek, který je s Frantou ve stejném sdružení, by potvrdil, že podle Bible každý spravedlivý hřeší sedmkrát za den... Františku, pozdravuj ho ode mne ! Amen.
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Zbrojovák »

Tak tak, ani kontrolní rána do papíru není možná, dle zákona o zbraních a střelivu. A to ani na svém vlastním pozemku. Mimo schválenou střelnici je možné vystřelit pouze za účelem výkonu práva myslivosti (lovecká zbraň), za účelem ochrany zdraví, života a majetku - vždy nutno neprodleně hlásit PČR :wink: Nebo ze zbraně kategorie "D" a to jen tam, kde neohrozím zase zdraví, život či majetek druhé osoby + dle mě s výslovným souhlasem vlastníka pozemku.
Čili ani z té vzduchovky, větrovky do 16J nebo flobertky do 7,5J se jen tak v lese vystřelit nedá a držitel ZP si tím zakládá na průser ve smyslu odebrání ZP+ pokuta.
Lidé jsou dnes velmi, velmi všímaví! Bohužel ale když někoho okrádají, znásilňují či mordují na ulici, tak to už méně :?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od dalas »

to Zbrojovák - to je právě ta kouzelná definice "za účelem výkonu práva myslivosti". Dle mého chápání, vše co děláš v souvislosti s myslivostí děláš za účelem výkonu práva myslivosti. Já už toho nechám, protože, čím více ty zákony študuju, tím více jsem z nich blbej. Jak píše fesoj, "kriteriem pravdy je praxe". Takže někdy poznat pravdu může taky bolet.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Zbrojovák »

Ano, to je právě pouze ten jeden z výkladů zákona, do toho vstupuje ale zákon 119/2002Sb. s PČR, která vpřípadě ohlášení zváží a rozhodne... víme jak :wink: výkon práva myslivosti je v prvé řadě chápán jako lov. A je hotovo.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od BwanaHunter »

Zbrojovak> s vetsinou souhlasim,jen nevim,z ceho dovozujes,ze strilet ze vzduchovky (kategorie D,pismeno c-g), lze jen s vyslovnym souhlasem majitele pozemku? Nic takoveho nikde neni. Nesmi byt ohrozeno zdravi atd. Nicmene problem je podle me jinde:
Držitel zbraně kategorie D nesmí zbraň nosit viditelně v místech, kam má veřejnost volný přístup - §15 odst. (5) písm. a).
Cou je skoro vsude,mimo oploceny pozemek apod. No a na cizi pozemek asi strilet nepujdu...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od navip »

Provádět amatérský výklad zákona co možno nejnesmyslnějším způsobem je možná zábavné ale pokud to děláte na otevřeném médiu tak tím strašíte lidi a popíráte zdravý rozum a původní záměr zákonodárce.Jediný platný výklad je od soudce a protože u nás neplatí precedens tak je to vždy napínavé.
Naposledy upravil(a) navip dne pát 13.4.2012, 19:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od fesoj »

Bude-li si policista, správní orgán či soud vykládat zákon tak, že s loveckou zbraní lze v honitbě střílet pouze na zvěř, za účelem lovu, pak ovšem pravdu nemá. Zákon o myslivosti a souvisící předpisy / Zkušební řády pro zkoušky lov. psů/ výslovně hovoří o případech, kdy jsi povinen střílet a přitom nelovit - a nevím, proč by výstřel sloužící k ověření zbraně měl být posuzován jinak, když je notabene s lovem v přímé souvislosti. V některých honitbách od poplatkových lovců zkušební ránu přímo vyžadují, bez ní by nikoho lovit nenechali a je to správné. Přitom silně pochybuji, že by si někde pro tento účel nechali schválit kulovou střelnici.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od BwanaHunter »

Fesoj> sam mas v podpisu motto,ze kriteriem pravdy je praxe. A to,ze v te praxi si PCR zakon tak vyklada je fakt. (tak jak rikas,ze je spatne). Zda spravne ci spatne nedokazu posoudit,ale v praxi se tak deje.
Dal se obavam,ze se v tehle debate neposuneme.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od fesoj »

Já jen doufám, že osobně nebudu muset tento problém v praxi nikdy řešit a do konfliktu s policií se nedostanu, protože a/se všemi chlapy z obvodního oddělení se velmi dobře znám, za b/když si na ten papír potřebuji vystřelit a třeba i víc, než 1 ránu, mám kousek od baráku na mezi kazatelnu, z které naprosto bezpečně střílím do protisvahu, rozhled mám široko daleko do všech směrů, takže mě tam žádný šťoural nemůže překvapit, tím méně nepozorovaně nafotit, za c/za 20 let, co zde bydlím a provozuji myslivost, to nikdy nikomu ani v nejmenším nevadilo a konečně za d/ pokud opravdu potřebuji vystřelit víc ran, třeba když jsem si koupil novou zbraň nebo nový puškohled, raději si na tu schválenou střelnici zajedu.
Ale asi opravdu nejlepší postup pro běžného myslivce je pořídit si kolimační laser, s přesně nastřelenou zbraní si namířit kdekoliv, kde mám tu možnost, třeba i na delší zahradě, na terč, vyznačit si na něm bod ukázaný laserem - a pakliže mi třeba flinta upadne nebo s ní někde klepnu a mám pochybnosti, ze stejného místa namířím na tento terč a seřídím puškohled tak, aby laser ukazoval jako předtím. A střílet vůbec nemusím.
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Zbrojovák »

navip píše:Tak potom je řešením, ....napínavé.
Navádíš k porušování zákona navíc dost demagogickým stylem, očekávám že svůj původní příspěvek prompně opravíš jinak tě nemine trest - viz pravidla fóra

Navip: zbytek tvého příspěvku a jistou aroganci v něm, protentokrát přehlédnu.

Ponechávám zde, jako zdvižený prst pro ostatní.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od mikis »

Tak se ta diskuze uhnula někam trochu jinam, původní dotaz byl na střelbu výhradně brokovou a jak lze zařídit (pokud to vůbec lze) povolení pro dočasnou-občasnou nekomerční střelnici ,výhradně pro potřeby MS... i tak děkuji všem zúčastněným za jejich příspěvky...

To Lotr: co se týče toho balistika , tak to je čistě znalec v oboru zbraně střelivo,výbušniny -spec. balistik? Jako že soukromá osoba, nebo to je zaměstnanec (pověřená osoba ve státních službách) a určí ti ho příslušné odd.PČR ? Jako třeba zkušebního komisaře atd.
Našel jsem asi jen 4 v okolí Prahy a středočeském kraji...ale jeden je na Příbramsku, což se mi hodí :mrgreen:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Lotr »

4 mikis: jo, je to tak, je to soudní znalec v oboru balistiky, četníci mívají jejich seznamy, takže se buď optej na okrese nebo se přímo domluv s tím balistikem, cos našel. Nikdo Ti ho určovat nebude, musíš si ho najít a zaplatit sám.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Petr1970 »

jinak samozřejmě by bylo lepší po tom člověku (nebo firmě) chtít kompletní "dodávku" - dodání zpracovaného projektu ..
protože nejde jen o balistiku, ale hygienu (hluk,...) elektriku.... likvidace odpadů.. co mě tak napadá...

je toho dost a dost a víceméně to tipuju že se tím někdo živí - projektováním na klíč - odkazy sem dávat nebudu, google ale něco našel..

je to jako se stavebním řízením - nechat si něco připravit a oběhat nebo riskovat a narážet furt do zdi sám a sám..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jen jestli skutečně není lepší se domluvit, udělat akci 50Kč na benzín, sednou do pár aut a jednou nebo dvakrát do roka zajet na lov. kolo na nejbližší střelnici. Obávám se, že to bude levnější než akce na klíč s nejistým výsledkem a navíc je to i s výletem.
Moc nemusím přílišné utažení fora, ale "zbrojovák" zaegaoval ještě mírně.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Cvičná střelba v honitbě

Příspěvek od fesoj »

No my máme tu výhodu, že u střelnice /schválené/ máme chatu, sice bez elektriky a vody, ale právě pro ten náš každoroční "srandamač" plně vyhovující. Jak jsem již napsal, sejdeme se tam i s manželkami, na opékaného buřtíka, kávu či pivo se staví i nemyslivecká veřejnost a je to pro nás dobrá propagační akce. A lidé jsou všímaví - taky jsem se setkal s tím, jak se divili, že ti myslivci dokud neskončí se střílením si nedají ani pivo...
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět