Kolimátor SKS Simonov

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
fenot
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 14.10.2012, 15:37

Kolimátor SKS Simonov

Příspěvek od fenot »

Dobrý den, kolegové myslivci :-)

Rád bych Vás poprosil o pár rad, názorů, tipů. Rád bych si pořídil samonabijecí pušku pro naháňky na černou zvěř. Cenově pro mě přijatelnou (mladý člověk po škole s dírou v kapsách) se mi zdá, SKS Simonov. Mám ho možnost pořídit "nestřílený" za 4200 Kč.

Co říkáte na tuto zbraň, kalibr, jaké doporučujete náboje na naháňky?

Dále rád bych na ní nechal namontovat nějaký koliminátor opět cenově přijatelný do 3000 Kč (např. Fomei). Lze ho připevnit na horní hlavní kryt, který se dá odendat při rozborce?

Děkuji Vám všem Jan :-)
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od zispo »

Nevím proč zrovna Sks. Pokud chceš vojenskou samonabíjecí zbraň ruské výroby tak Svt 40 v ráži 7,62x54r. Zbraň pořídíš za 4000kč. Budeš mít dostatečně výkonný náboj pro lov černé. Kolimátor bych viděl asi OKO a nebo Docter, ale ten je asi v jíné tvé relaci.
fenot
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 14.10.2012, 15:37

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od fenot »

Nevím proč zrovna SKS. Je malá, levná, spolehlivá?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od dalas »

Na SKS se používají dva typy montáže. Jedna je boční. Má nevýhodu, že nemůžeš použít napáskované náboje, neb montáž tvoří deflektor nad výhozním okénkem. Výhodou je, že tato montáž je přesnější. Pak se dá koupit samostatně nový zadní kryt na kterém je Weaver lišta. Ten kryt se musí dosti přesně a ztuha napasovat a osobně bych měl obavy z nastřelení po každé rozborce. Výhoda je v možnosti použití pásků. S vlastními kolimátory ale zkušenosti nemám.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od Georg.H »

ještě k temu kolimáku
Fomei je předražen...já ho sehnal za 900 i s poštou...ten samý
mám ho na ZHačku na koze v 16 a zatím drží...vystříleno ca 500 ran
Obrázek
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od dalas »

No hlavně ten sklopnej bodák. :lol: Moc esteticky to nepůsobí, ale uznávám, že může být praktický.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od Leon »

když to dostaně do ruky někdo kdo umí tak to docela jde :wink:
Obrázek
Obrázek
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od Georg.H »

@Leon: asi jo ale i tak....
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od kasari »

to fenot - nakonec zjistíš, že je to blbost kupovat, páč stejně nesmíš mít v zásobníku víc jak 2 náboje a ani víc nestihneš ( většinou ). Takže doporučuju " ojetý " ZKK a budeš spokojenej...
Ulkomaalainen...
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od Jiří K. »

To Fenot : Nevím, zda se něco změnilo, ale název býval "Kolimátor".

Pokud začínáš, neuvažuj o další kulovnici pro nadháňky a kup si radši pořadnou optiku. Jinak na většině nadháněk si stejně vystačíš s dvojkou a slugama. Když tedy budeš dodržovat zákon.

Ještě ti doplním důvody proč bych si ze startu nekoupil SKS.
1. Dvojku přebiješ rychleji než SKS se schránou na dva náboje.
2. Nevím zda SKS bez poladění u puškaře jde vůbec nabít po jednotlivých nábojích. Já jsem vždy používal pásky.
3. Pokud si budeš chtít SKS upravit tak jak je to na výše uvedené fotografii tak to nebude zadarmo.
4. U SKS, které bylo upraveno pouze sundáním bodáku došlo k výraznému zhoršení přesnosti.
5. Nábojem 7,62x39 lovím a musím uznat, že jeho účinky mne velmi překvapily . Pro začátečníka bych ho, ale moc nedoporučoval a na nadháňku už vůbec ne.

Když si to nerozmyslíš.
Co se týče střeliva SKS bere snad úplně všechno, kolega s ním loví s SB SP a bez problému. Já jsem s nim střílel pouze na střelnici ( FMJ), na lov bych si to nevzal. Ale proti gustu, .... .
krabat
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 02.9.2011, 10:07

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od krabat »

J.K.:Zvláštní, vždycky jsem si myslel, že sundáním bodáku z SKS (nebo z Mosina) se musí přesnost střelby zvýšit a ne naopak.

Ještě mám pár otázek na registraci SKS na policii ČR. Na některých mysliveckých a loveckých fórech chytří myslivci o samonabíjecích zbraní tvrdí toto: " Samonabíjecí zbraň vám na policii zaregistrují jako zbraň kategorie B a může se používat jen ke sportovním účelům. Jediná možnost jak ji mít v průkazu zbraně napsanou v kategorii C je mít originální omezovač aby nebylo možno nabít více jak tři náboje" (tvrdí že si nepletou kategorie zbraní a skupiny zbrojního průkazu).

Musím mít při registraci SKS originální omezovač v náb. schránce (podle mně originální omezovač neexistuje, kdyžtak jej udělá puškař nebo nejaká domácí úprava)? Omezovačv náb. schránce musím mít jen při použití SKS k loveckým účelům. Podle mně policie při registraci nezkoumá k jakým účelům chci zbraň používat (jestli k loveckým nebo sportovním) to se uvádělo jen v žádosti o nabytí vlastnictví zbraně kat. B. Dále podle mně SKS a jimé samonabíjecí zbraně budou v průkazu zbraně vždycky zapsány jako zbraně kat. B (i s omezovačem), jako zbraň kat. C zapsány být nemohou. Nic ovšem nebrání používat zbraně kat. B k loveckým účelům (pokud se dodrží ostatní zák . podmínky jako např. omezení počtu nábojů v zásobníku).
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od Petr1970 »

trošku se pletou ))) i když říkají že ne..
k lovu samozřejmě můžeš používat B i C (když potom splníš další věci typu zásobník atd...)

ale to kontroluje případně policie až "na místě" při lovu nebo při problému...

klidně věřím že mysleli "skupinu zbrojního průkazu" - kdy pouze C opravňuje k lovu (s loveckým lístkem atd atd...)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od Lesomil »

Podle mne má pravdu Petr1970 :)
Míchají se zde opět jablka s hruškami... :wink: Kategorie zbraní jsou něco jiného než skupiny ve zbrojním průkazu.... Pokud je zbraň na základě svých parametrů zařazena do kategorie "B", nemá to nic společného s možností, či nemožností použít ji k lovu. Na zařazení do kategorie nemá vliv ani to, zda má či nemá omezovač. To je následně upraveno jejím použitím ke sportovní či lovecké střelbě.... Parametry pro jednotlivé kategorie zbraní jsou uvedeny v zákoně.
fenot
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 14.10.2012, 15:37

Re: Koliminátor SKS Simonov

Příspěvek od fenot »

Tak Vám tedy nevím....

Normálně chodím i mojí brok.kozlicí 12/12 UB typ 5XX. Ale zjistil jsem, že nemám moc dobrý soustřel při větších lečích se s slugem nedá střílet na větší dálku jak pár metrů (to ví každý). Proto jsem myslel, že SKS bude trochu lepší forma lovu. 3 kulové náboje které nemají problém na 50 metrů.

Jak je to tedy s přesností při sundání bodáku? Vždyť ten s přesnotí nemůže mít moc společného, kromě toho, že se změní váha zbraně?

Jiří K: Proč ne? a co používáš?

Leon: Co to máš na špičce hlavně? A jaká je to montáž a kolimátor?

Georg H: ano Fomei není nejlevnější a ani nejdražší. Zase bych nerad koupil nějaký za 1000 Kč aby se mi po pár výstřelech hnul a já měl v budoucnu problémy se zastřelováním či nedej bůh ztratil důvěru ve zbrani :-/. Co máš ty?

Děkuji Vám všem jen tak dál ;-)

PS: Na nákup této zbraně člověk potřebuje Nákupní povolení. PČR nezajímá na co se bude používat. Oni jí zaregistrují jako zbraň kategorie B a jestli s tím člověk půjde na střelnici na plechovky či na naháňku je nezajímá. Jen jak tu bylo psáno je potřeba pro lov splňovat zákonné normy (omezovač střel, energie,...)
zizkam
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 20.9.2007, 7:34
Bydliště: Plzeňsko

Re: Kolimátor SKS Simonov

Příspěvek od zizkam »

Vzákoně o zb.a střelivu se mluví pouze o úpravě zásobníku na 3rány.Samonabíjecí zbraně které mají pouze schránku žádný omezovač mýt nemusí.Ale musí se nabíjet pouze 3 náboje.Nikde jsem nenašel povinnost upravovat schránku.
mates 7x57,SKS,Iž12/70 jednuška,
Odpovědět